+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 49

Konu: Gaflet Çeşitleri ve Kurtulma Çaresi...

acizizfakiriz
    Guest acizizfakiriz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Gaflet Çeşitleri ve Kurtulma Çaresi...

Gaflet İki Çeşittir.

Hakikatten Gaflet: Mesela bir küçük bir çocuğa deseniz ki sağ elimde altın var sol elimde çikolata.. Çocuk ne yapar hemen çikolataya saldırır.Ama çocuk tercihini yapmadan deseniz ki: Bak, bu elimdeki altını tercih edersen kilolarca çikolata alabilirsin..Yok sadece çikolatayı tercih edersen o kadar çikolatan olur.. Bu durumda çocuk ne yapar hemen gidip altını tercih eder..

İşte bizler de çocuklar gibiyiz dünyanın fani çikolatarı bizlerin önüne konmuş onları elde etmek için çabalayıp duruyoruz.. Halbuki bizler daimi bitmez altınları elmasları kazanmak için buradayız... O zaman ne yapmak gerek: nerden geldim? neciyim? nereye gidiyorum? suallerini düşünüp dünyaya geliş gayemizi süreki tefekkür etmeliyiz..istinbat edebilirsiniz...

Akibetten Gaflet: Akibetimizin ölüm olmadığını düşünen var mı? Yok peki o zaman niye ölüm gündemimizde değil? Çünkü gafletteyiz de ondan.. O zaman ne yapmak lazım ölmeden önce ölmek ve o nasihatçıyı aklımızdan çıkarmamamız lazım... Nasihat istersen ölüm yeter. ölümü düşünen adam dünya sevgisinden kurtulur ahiretine ciddi çalışır...

Ehil Üye Tılsım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı acizizfakiriz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akibetimizin ölüm olmad?ğ?n? düşünen var m?? Yok peki o zaman niye ölüm gündemimizde değil? Çünkü gafletteyiz de ondan.. O zaman ne yapmak laz?m ölmeden önce ölmek ve o nasihatç?y? akl?m?zdan ç?karmamam?z laz?m... Nasihat istersen ölüm yeter. ölümü düşünen adam dünya sevgisinden kurtulur ahiretine ciddi çal?ş?r...
    Mevlam raz? olsun sizden..
    Bugün okuduğum bir yaz?da 'Hakk?yla ölmek için Ölüme Aş?k olmak laz?m gelir' deniyordu..
    Birde insan?n can? s?k?ld?ğ?nda Ölümü düşünmesi gerekirmiş(psikolojik bir yaz?da okumuştum)
    Bir nevi terapi..

Bir erime anıdır aşk can ipinin yavaşça incelmesi ve görünmeyen sevgili nin yüzünde kopması..

Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep...Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..

Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak...Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..

acizizfakiriz

Alıntı T?ls?m Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevlam raz? olsun sizden..
    Bugün okuduğum bir yaz?da 'Hakk?yla ölmek için Ölüme Aş?k olmak laz?m gelir' deniyordu..
    Birde insan?n can? s?k?ld?ğ?nda Ölümü düşünmesi gerekirmiş(psikolojik bir yaz?da okumuştum)
    Bir nevi terapi..
    Sizin değerli paylaş?m?n?zla konu biraz daha da güzelleşmiş..nice kudsi güzelliklere ..Teşekkürler...

Müdakkik Üye .münzevi. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı acizizfakiriz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaflet İki Çeşittir.

Akibetten Gaflet: Akibetimizin ölüm olmadığını düşünen var mı? Yok peki o zaman niye ölüm gündemimizde değil? Çünkü gafletteyiz de ondan.. O zaman ne yapmak lazım ölmeden önce ölmek ve o nasihatçıyı aklımızdan çıkarmamamız lazım... Nasihat istersen ölüm yeter. ölümü düşünen adam dünya sevgisinden kurtulur ahiretine ciddi çalışır...
    ölüm ve gaflet deyince hemen aklıma yaşadığım bir hadise geldi;
    lise 3'ün ilk dönemi. sınıfımızda yurtta kalan bazı kardeşler vardı (Süleyman Efendi Cemaatiydi sanırım) ve hemen arkamızda otururlardı. ders aralarında, boş derslerde bu kardeşler bize hakikatlerden anlatırdı. Ben tabi o aralar çoookk büyük gaflet içerisindeyim. Risaleleri tanımıyorum, iman hakikatlerini bilmiyoruz v.s. bu kardeşlerin hali tavrı sukunetleri beni etkilerdi. yani hoşuma giderdi. bu etkilenme sonucu dini kitaplar okuma isteği uyandı. ve evde bulduğum "ölüm ve ötesi" adlı kitabı okumaya başladım. kitabın yazarını bilmiyorum bu isimde birçok yayaınevinin kitabı var. benim okuduğum kitapda ölümü öyle bir anlatıyordu ki: içimi dehşet ve korku kaplamıştı. kaçacak bir yer yoktu. kitapda ölümün çok şiddetli azap ve acı verdiği anlatılıyordu. eğer sen namaz kılmazsan böyle olur. eğer sen bunu yapmazsan şöyle olur gibilerinden sürekli bir tehdit vardı. kitabı bitirdim ama nasıl birde bana sorun. sürekli korkmuştum. sonra kitabı en yakın arkadaşıma verdim o da okudu bir gecede. snra otrup konuştuk. aynı şeyi o da diyordu. çok korkmuştu. o korkuyla tesettüre girmeye karar verdik.ailelerimize söyledik. herkes çok şaşırmıştı bu ani karara. onunkiler karşı çıkmadı. benimkilerde gelip geçici bi heves sanmışlardı. ama deildi çünkü çok korkmuştum. gittik eşarp aldık arkadaşla. eve geldim akşam. eşarbımı gösterdim. ben kapanıyorum dedim. evde misafirler vardı annem babam bişey demedi. ertesi sabah arkadaşım bize geldi kapandık ve okula gittik. okuldakilerde çok şaşırmıştı. öğlen eve döndüğümde babam evde bekliyordu. formaları çıkarıp bu arkadaşımla dersaneye (öss) çalışmaya gidecektik. eve geldim alelacele üstümü değiştirdim eşarbımı yapıyorken annem geldi. baban seni bekliyor. içime bir sıkıntı düştü. anlamıştım birşeyler olacağını. babam dediki ben şimdi kapanmanı istemyorum. sebep dedim? okulunuzda olan biteni biliyorum ve senin onlara dahil olmanı istemiyorum. o sıra okulumuzda bol bol sağ-sol çatışmaları çıkardı. hemen hemen hergün kavga. sivil polisler okulda v.s. bunlara tesettürlü bayanlarda ister istemez dahil oluordu. eğer başın kapalıysa sağcı grupdansın. kendini kavgada bulurdun. bu bahsettiğim olay 3 yıl önce gerçekleşiyor. sağ- sol meselesi denince çok eskiler anlaşılmasın. velhasıl kapanamazsın. okulun bitsin istediğini yapmakta özgürsün zaten reşit olucaksın dedi. bide abim askeriyeye yeni girmişti soruşturma devri bitmemişti henüz. buda etkili oldu babamda. ben tabi yıkıldım. arkadaşım bekliyordu eşarbımı takmadan gittim artık yanına. sonuç olarak; aradan biraz zaman geçti bendeki korku artık azalıyordu. belkide alışıyordum. ben yine eski yasemin olmaya başladım. okulun 2. dönemine geldiğimizde ise eskisinden daha da kötüydüm. o yazı hatırlamak bile istemiyorum. bu günden güne kötüye gitmeye başladı. ve doruk noktaya ulaştı. peki noldu? ölüm ve okuduğum kitabdan nasihat aldım mı? bilmiyorum. sadece çok korktuğumu hatırlıyorum. nasıl böyle diyosun diyebilirsiniz. nasıl ölümden ders alınmaz. alınmaz kardeşim. eğer iman yoksa ölümden ders alınmaz. iman hakikatlerini bilmiyorsan ve iman ile desteklemiyorsan ölümü, sana nasihatçi olmaz. ondan korkarak kaçtığın bir canavar olur sana! ama eğer ki iman hakikatlerini biliyorsan; sana öyle bir nasihatçi olur ki başka nasihatçi aramazsın! senin elinden tutar gafletten çeker ALLAH'ın izniyle...

bazen arkadaşlardan duyuyorum; ya insanlar öleceğini bile bile nasıl umursamaz davranabiliyor?
    insan bazı şeyleri yaşamadan idrak edemiyor.
    eğer ben böyle birşey yaşamasaydım iman hakikatleri olmadan ölümden nasihat alınamayacağını anlayamayacaktım.
    bu insanlar umursmaz davranıyor çünkü Risale-i Nurlardaki hakikatlerden bii haberler!

Elimizden geldiğince bu insanlara - önce kendi nefsimize- bol bol risale okuyup, anlatarak yardım etmek, ulaşamadıklarımız içinde dua etmek bizim vazifemiz.
    YA RAB! MÜSLÜMANIM DİYEN TÜM KARDEŞLERİMİZE YARDIM ET, ONLARI KUR'AN VE SÜNNET YOLUNDAN AYIRMA, SANA LAYIK "MÜ'MİN" BİR KUL OLABİLMEYİ NASİP ET! AMİİN AMİİİNNN!

biraz uzattım hakkınızı helal edin. sabırla okuduğunuz için A.R.O.

BENİMLE GELEN PİŞMAN OLMAZ,

BENİMLE GELEN PİŞMAN OLURSA,

RUZ-İ MAHŞERDE SIRTIMIN YÜKÜ OLSUN,

AN ŞART Kİ BU DAVAYA KARŞI

SEBAT VE SADAKATİNİ BOZMASIN!

SAİD NURSİ (r.a)

NEDEN EY GAFİL!

Realiteleri Ütopyaların haline getiriyorsun!

Dost meral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Şuan bende gaflette olanlardan?m...O kadar tevafukki yaz?....Ölüm var biliyorum ama...sadece bilmek...Kendimi uyand?rmak istiyorum ama nafile...Namazlar?m istediğim gibi değil .....Ölümü düşünmekse evet düşünüyorum ama yeterince uyanamad?m....

kendime çeki düzen verecek tavsiyeleri bekliyorum....

acizizfakiriz

Alıntı meral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan bende gaflette olanlardanım...O kadar tevafukki yazı....Ölüm var biliyorum ama...sadece bilmek...Kendimi uyandırmak istiyorum ama nafile...Namazlarım istediğim gibi değil .....Ölümü düşünmekse evet düşünüyorum ama yeterince uyanamadım....

Birinci gaflet çeşidine bakabilirsiniz..

Müdakkik Üye asya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı meral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan bende gaflette olanlardan?m...O kadar tevafukki yaz?....Ölüm var biliyorum ama...sadece bilmek...Kendimi uyand?rmak istiyorum ama nafile...Namazlar?m istediğim gibi değil .....Ölümü düşünmekse evet düşünüyorum ama yeterince uyanamad?m....

kardeşim benim sana acizane tavsiyem risale-i nurlar? mümkün mertebe okumaya çal?şman( (ki tabiki benimde..(hemde çokk) ) ve risale-i nur derslerinin yap?ld?ğ? sohbetlere gitmen.Rabbimin de yard?m?yla eminim ki çok faydas?n? göreceksin.dediğin gibi ölümü bilmek yetmiyor..ilk önce iman?n kuvvetlenmesi gerekiyor..(yasemin kardeşimin de dediği gibi.)..iman?m?z? devaml? yenilemeli ve kuvvetlendirmeliyiz..
    bir hadis-i şerifte şöyle geçiyor."Birinizin içindeki iman,elbisenin eskimesi gibi eskir.Allah'tan kalplerinizdeki iman? yenilemesini dileyin!"(hadis-işerif)
    her şeyin temelinde iman var.ibadetlerimizi yapmam?zda ölümü düşünmemizde.o yüzden kalplerimizi devaml? olarak iman nuruyla tazelemeliyiz ki bu bize verilmiş en güzel Nimet..o yüzden en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.çaba sarfederek..bunu da ancak iman hakikatlerini okuyup idrak edip hayata geçirerek olabilir..

ayr?ca ölümü sevdirip güzel yönlerini anlatan,akli dedillerle ispat eden tek kitap, "R?SALE-? NUR"

Allah?m! Kur'ân'? bize dünyada bir dost, kabirde ünsiyetli bir yoldaş, k?yamette bir şefaatçi, s?rat üzerinde bir nur, Cehennem ateşine karş? bir siper ve örtü, Cennette bir refik, bütün hay?rlara bir delil ve imam k?l.
    Allah?m! Kalblerimizi ve kabirlerimizi iman ve Kur'ân nuruyla nurland?r. Üzerine Kur'ân indirilen zât?n-Rahmân-? Hannân'?n salât ve selâm? onun ve âlinin üzerine olsun-hakk? ve hürmeti için, bize Kur'ân'?n burhanlar?n? ayd?nlat. Âmin.
    Konu Ebu Hasan tarafından (21.08.07 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir.

Ehil Üye Ehl-i telvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

asya kardeşim sizce gaflete mübtela birinin risale i nuru çokça okuması bir çıkmaz değil mi gafleti olan risale okumaz benim bildiğim...

Ehil Üye Ebu Hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı natuvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    asya kardeşim sizce gaflete mübtela birinin risale i nuru çokça okumas? bir ç?kmaz değil mi gafleti olan risale okumaz benim bildiğim...
    Gafleti olmayan m? okur peki kardeş? Tavsiye istemiş. Senin gafletin var. Risale okuma m? densin?
    Vücudunu mucidine feda et.Mukabilinde büyük bir fiyat alacaksın.Mesnevi-i Nuriye sahife 101

acizizfakiriz

Alıntı natuvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    asya kardeşim sizce gaflete mübtela birinin risale i nuru çokça okuması bir çıkmaz değil mi gafleti olan risale okumaz benim bildiğim...
    Okumaya okumaya gaflet nasıl yırtılacak ki...Bence dağlar kadar alakası var kardeşimiz..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)