+ Konu Cevaplama Paneli
3. Sayfa - Toplam 5 Sayfa var BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 30 ve 47
Like Tree2Beğeni

Konu: Örtülü Değilim; Fakat Kalbim Temiz!

 1. #21
  Dost güllere vurgunum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  k.maraş
  Yaş
  26
  Mesajlar
  34

  Standart

  İman bir bütündür sadece kalp temizliği namaz oruç hac sadaka değil hepsi olmalı kapalılık da tüm müslüman kızlara farz ama gel de sen bunu bizimkilere anlat

 2. #22
  Gayyur .rüzgar. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  Âsitâne-i Şâh-ı Cihân
  Yaş
  34
  Mesajlar
  52

  Standart

  Alıntı yakaza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim kalbim temiz!" demek yeterli mi?


  BAZILARI, kalp temizliğini sadece, insanlar hakkında bir kötülük düşünmemek, yahut yardımsever olmak gibi çok basit bir mânâda anlıyorlar.
  Bununla da kalmayıp, insanlara iyi davranmakla, Allah’a ibadet mükellefiyetinden kurtulduklarını zannediyorlar. Bu, şeytanın bir desisesi, nefsin bir oyunudur.
  Bu kişiler namaz kılan, ibadet eden bir mü’minin günlük hayatında İslâm’ın ruhuna ters düşen ve diğer insanlara zarar veren bir takım noktalar tespit ediyorlar. Bunları öne sürüyor ve “Bu adam namaz kılıyor ama, şu hataları da işliyor, ben ise, onun düştüğü hatalara düşmüyorum. çünkü benim kalbim temiz!” diyerek kendi ibadetsizliklerine, onun kusurlarında bir özür kapısı bulmaya çalışıyorlar.
  Bu tip yanlış değerlendirmeler sadece namaz kılmayanlara mahsus değil. Namaz kılan bir mü’min de İslâm’ın diğer emirlerini kendisinden daha iyi yerine getiren bir kardeşi hakkında benzer şeyler söyleyebiliyor.
  Hidayet rehberimiz, Peygamber Efendimiz’den (asm) bir Hadis-i Şerif:
  “İlk kez bir günah işlendiği zaman kalpte bir kara leke hâsıl olur. Eğer sahibi pişman olur tövbe, istiğfar ederse kalp yine parlar.”
  Bu Hadis-i Şerif’den temiz ve selim kalbin, ancak günahlardan salim olan ve isyanlarla kararmamış bir kalp olabileceğini öğreniyoruz.
  Farzlar te’vil kaldırmaz. Onlarda yanlış yorum yapmaya ve hakikatı saptırmaya kimsenin hakkı yoktur. Allah emretmiş, Resulûllah (asm) da bu emrin nasıl yerine getirileceğini bir ömür boyu mü’minlere öğretmiş, tâlim etmiş. Asr-ı Saadeti takip eden bütün asırlarda bu emirler aynen tatbik edilmiş. Her taraf câmilerle, mescidlerle, medreselerle, tekkelerle dolup taşmış. Derken âhirzamana gelinmiş. Dünyaya dalma, dinden uzaklaşma, sefahatta boğulma, menfaat peşinde koşma devri gelip çatmış. İbadet terkedilmiş, ilim bir yana atılmış, irfandan uzaklaşılmış. Bu bozuk atmosferde, nasıl olmuşsa olmuş, yeni bir grup çıkmış ortaya: Kalbi Temizler Ekolü.


  Bunlar ondört asrın bütün mü’minlerine ters bir caddede yürümeye başlamışlar. Bu ekolün mensupları, kendi haklarında, tevbe kapısını âdetâ kapamışlar. Ben senin kalbine nasıl bakayım? Kalp manevî olduğu gibi, onun hassaları, lâtifeleri de manevî. Bunlar tezahür olmadan, açığa vurulmadan nasıl bilinebilir!?
  Karşınızda açlıktan inleyen bir zavallı. Ve yanıbaşında para küpü denecek kadar zengin biri. Niçin bu adama yardım etmiyorsun diyecek oluyorsunuz:
  “Yardım etmediğime bakma, benim kalbim şefkat dolu, merhamet dolu...” diye karşılık veriyor size.
  Şefkat ve merhamet, kalbe ait güzellikler. Ama onlar, fukaraya serilen sofrada, yahut verilen sadakada kendini gösterir.
  Takva, kalbe ait bir başka güzellik, bir başka kemâl. O da, günahlardan uzak kalmakla ortaya çıkar, bilinir.
  İmanın da bir tezahürü vardır. Kişinin kalbindeki imanını diliyle de ifade etmesi gerekir. İman ancak böylece sahih olur. Dilden şehadet olarak dökülmeyen bir imanın varlığına nasıl hükmedilebilir?
  Kalbin, Allah’ın emirlerine karşı itaatkâr olması da bir başka güzelliktir. Bu güzelliğin tezahürü, belirtisi, nişanesi, ispatı ise ibadettir.
  Bir insan, namaz kıldığı halde nefsini yenememişse, işlerini Rabbinin emirlerine göre tanzim etmiyorsa, bu adam namazın hakikatına erememiştir. Ama o kul, bu hatasını namazı terkederek tedavi edecek değildir. Bunun yolu yine namazdan geçer.
  Mizanda, zerre kadar iyilik de kötülük de tartılacak. Biz, “kalbimiz temiz” diyerek nefsimizi baş köşeye oturtup başkalarının günahlarına bakacağımıza, kendi noksanlarımızla ilgilensek ve onları tamamlamaya gayret göstersek o gün daha kârlı çıkarız. Biz o âlemde, başkalarının hatası nispetinde değil, kendi sevabımız miktarınca derece alacağız. Başkasının noksanlığı bizi yükseltmeyecek. Bu dünyada bile onun misâllerini yaşamıyor muyuz!?.. Bir meyveye elimiz erişmediği zaman, ayağımızın altına birşeyler koyuyor ve ona ulaşıyoruz. Yoksa, boyu bizden daha kısa olanlara bakmakla midemize birşeyler gitmiyor.

  NOT: Bu yazı, Alaaddin Başar’ın Nurdan Cümleler-3 adlı kitabından derlenmiştir.
  bu yazıda güzelmiş..

 3. #23
  Yasaklı Üye Ene-Zerre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Kainat Mescidi...
  Mesajlar
  2.455

  Standart

  Hz. Aişe'lerin,Fatıma'ların kalbleri kapkaraydı da temizlenmek için örtü taktılar.

 4. #24
  Dost deniz rüzgarı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  30
  Mesajlar
  22

  Standart

  S.a.kardeşler kalbim temiz demekle iş bitmiyor.Mahşer günü ''senin kalbin temiz sana sorgu sual yok''demeyecekler.Tüm farz kılınan ibadetlerden ayrı ayrı hesaba çekileceğiz.Elbette kalb temizliğide önemli.Ama farzlara uymadığı sürece kurtarmıyor...

 5. #25
  Dost ahde-wefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  19

  Standart

  şu kalp temizliği of ya neyden temizliyorlarsa söylesinler de bizde onunla yakıyalım da aklanalım
  aslında halimiz trajikomik şeytan yeni bir bida bulmuş kalp temizliği diye ..
  hele ki geçen bayram tokalaşma merasiminde bey im bir bayan akrabasıyla tokalaşmadan bayramlaştı vay sen mısın elini sıkmayan ya haramsın dokunamaz filan ayet böyle şeriat böyle filan derken dedi ki benım kalbim temiz niyetim kötü mü ben onun elini sıkınca ne olacak ki yazık yazık kimseye birşey anlatamaz oldum bu yuzden herkesin ilk cumlesi bu olmuş artık !!

 6. #26
  Vefakar Üye enginemm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Bulunduğu yer
  Havf İle Reca Arası
  Yaş
  37
  Mesajlar
  546

  Standart

  Şunların bahsettiği ;
  her kötülüğü yapan filancayla şöyle eden öbürü ile böyle eden çarşafllılar diye bahsettiği kişilerin de bizzat İslam'ı kötülemek isteyen,fitne sokmak isteyen ajanlar olduğunu düşünüyorum.
  Takıyorlar örtüyü orda burda bilerek fotoğraflarını çektiriyorlar sonra da kalkıp diyorlar ki
  -ahanda kapalılar böyle!

  Hem öyle olmasa bile onları niye kendinize örnek alıyorsunuz kardeşim.
  Tamam kalbiniz temiz ama aklınız bulanık o halde!
  İnsan hiç giderde kötüyü örnek gösterir mi kendine?
  Bizim örneğimiz onlar değil ki!
  Bizim örnek alacağımız kişiler
  Resul-i Ekrem(sav) ve Hanımları(r.a) dır.
  Biri kalkar
  -yok namaz kılmama gerek yok kalbim temiz.
  Öbürü kalkar
  -yok örtüye gerek yok kalbim temiz.
  Haydaaaaa.!!

  O Habibullah'ın(sav) kalbi ne kadar kirliymişte ayakları şişene kadar namaz kılardı!!
  O Hatice(r.a)ler, Aişe(r.a)lerin kalbi ne kadar kirli idi de birbirlerinden bile haya ederlerdi!!

  Velhasıl benim kalbim temiz demek ;
  Haşa!
  -Ben amel defterlerimi okuyabiliyorum,baktım ki günahım az demektir,demekte değil hatta öyledir!

  Bu nasıl kalp temizliğidir ki böbürlenene böbürlenene,kibir ile
  -ha haytt...benim kalbim temiz..siz çatlayın dersin..
  Bilmez misin zerre kadar kibir bulunan kalp ,takılacaktır o Firdevs'in kapılarında..

  Benim kalbim temiz demek,
  eşeğini kaybedipte tekrar bulan züğürdün,
  ben bir eşek buldum demesi gibi züğürt tesellisidir ancak..

  vesselam..

  Üstadım !

  Ben O Nurlarla Tanış Olalı,
  Doya Doya Gülemez Oldum.
  Kana Kana Yiyemez Oldum.
  Gözüm Dikip Semaya..
  Korkumdan Bakamaz Oldum.


 7. #27
  Dost _zeyneb_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  Alıntı nur-35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ayet-i kerimede “Eğer ALLAH’a muhabbetiniz varsa Habibullah’a ittiba edilcek. İttiba edilmezse netice veriyor ki, ALLAH’a muhabbetiniz yoktur. Muhabbetullah varsa, netice verir ki; Habibullah’ın sünnet-i seniyyesine ittibaı intac eder” Al-i İmran.a. 31)
  Madem ki, kişi ALLAH’ı seviyor öyleyse O’nun istediği gibi olmalı ve ALLAH “benden nasıl razı olur? Ben ALLAH’ı nasıl razı edebilirim? ALLAH benden ne istiyor?”diye sormalıdır.
  Ayette ALLAH’ı seviyorsanız ALLAH’ın sevdiği zata benzemelisiniz deniliyor. ALLAH’ın sevdiği zat mademki Resulullah’tır. Öyleyse o zat’a benzememiz gerekiyor.
  Peki o Habibullah ne yapmış? Namaz kılmış, oruç tutmuş, güzel ahlaklı olmuş , hanımlarını ve kızlarını tesettüre girdirmiştir.
  Hatta Hz. Aişe validemizle birlikte otururken yanlarına gelen ama birisinin yanında bile Aişe validemizin örtünmesini istemiştir.

  allah razı olsun...

 8. #28
  Dost _zeyneb_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  4

  Standart

  önce iman ve taat yani itaat... itaat eden insan RABBİNİN emirlerini yerine getirir O'nun razı olacağı yolda sürüne sürüne de olsa gitmelidir...kalp temizliği de itaat ile olur zira itaat etmeyen bir kulun kalbinde her bir günahta siyah bir nokta oluşmasına ve tövbe edilmezse ,o yoldan dönülmezse, o kalbi karartarak, Allah muhafaza, iman nurunun çıkmasına sebep olur..yoksa kalp temizliği harama helale dikkat etmeden düşüncem ii aslında değil... kalbin temizliği teslimiyetle sağlanır sen kalbinin temizliğini günahların içinde nasıl saglayacakısın zira taarruz dört bir yandan hangi kalp temiz kalmış bu zamanda tövbe edip ve ibadet etmeden....? Rabbim günahkar kalplerimizi O'na hakiki kul olarak temizlememizi nasiip etsin (amin)

 9. #29
  Dost canfedanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  30

  Standart

  Kaytarma taktikleri bunlar.İbadeti günahkarların yaptığı zihniyetine sahipler de ondan benim kalbim temiz diyorlar.

 10. #30
  Vefakar Üye bulutbeyazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  306

  Standart

  Sadece kalp temizliği yeterli değil, Rabbimizin her emrinde mutlaka bizler için bir maslahat ve fayda vardır, yasaklarında ise mutlaka bir zarar söz konusudur, buyrun tesettürün ilmi faydası :

  Amerikalı bir uzman tesettüre uyan ve uymayan kadınlar üzerinde yaptığı
  araştırmada; ****

  *Avret yerleri açık kadınların genç yaşta olmalarına rağmen soluk
  olduklarını, ancak boya ile değiştiklerini; bunun tam tersine tesettürlü
  Müslüman kadınların aynı yaşta hâlâ güzel olduklarını *tesbit etmiş ve bu
  araştırmasını bir rapor hâlinde beyan etmiştir.

  Araştırmacı ortaya çıkan bu sonucun sebepleri üzerinde durarak diyor ki:
  Arabadan çıkan farların ışıkları herkesi rahatsız eder. Hele bir tavşan bu
  ışıktan şaşırır. *Erkeklerin gözlerinden de alfa, beta ve gama şuaları
  çıkıyor. Bu şualar bir güneşte bir de erkeklerin gözlerinde var. Erkeklerin
  bakışlarıyla çıkan şualar kadınları yıpratıyor. Kadın ne kadar kendisini
  yabancı gözlere teşhir etti ise o oranda çabuk yaşlanıyor, güzelliğini
  kaybediyor. Yüzünde nur kalmıyor.*

  *O alfa, beta, gama denilen kuvvetli ışınları Allah, güneşe ve erkeklerin
  gözlerine vermiş. *Son zamanlarda güneş ışınlarının kansere sebep olduğundan
  çok sıkça bahsediliyor. Işınların vücutla doğrudan temasını önlemeyi
  uzmanlar tavsiye ediyor. İlim, hikmetleri açığa çıkarıyor.

  Peygamberimiz Efendimiz bir öğüdünde kızı Fatıma’ya:*“Kızım kocanın gözlerine çok bak.” *buyurmuş.
  Peki bu çelişki değil mi?
  Değil..
  Bunun hikmeti şu:
  *Biraz önce beyan ettiğimiz ışınlar helâl dairede helalin ile karı-kocalıkta çok yararlı oluyor.
  Bakışlar helâl olanlar arasında gıda oluyor, şifa oluyor.
  Haramda bu ışınlar her iki cinsi de dengesizleştiriyor.*
  Delikanlılık tesbih sallayıp silah çekmek değil,en delikanlısı evine ekmegini götürüp evde bekleyeni ölümüne sevmek'tir !
  __________________________________________________ ____________


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Benim Kalbim Temiz.. Biz Sadece Kardeşiz..
  By İbrahim in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 22.12.09, 22:41
 2. Örtülü Değilim Fakat 'Kalbim Temiz'
  By ahsen-i takvim in forum Tesettür
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19.01.09, 15:18
 3. Benim Kalbim Temiz....
  By hak_yol_islam in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 05.12.08, 08:54
 4. Benim Kalbim Temiz Demek
  By TURKUAZ in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.05.07, 01:53

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0