+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Teessüf

 1. #1
  Dost bilâl-tunç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  48

  Standart Teessüf

  Teessüf  Bu def’a çuvaldızı kendimize batıracağım, iğneyi başkalarına… Allâh’ın emri olan örtünme, dînî tâbirle tesettür konusunda, işi sulandırarak mecrâsından saptıranlara teessüflerimi ifâde edeceğim.
  Dînî konular, Allâhu Teâlâ’nın koyduğu sınırlarla çevrilidir. Tabiî, bunları biz insanlar, ancak peygamberlerin tebliği ile öğreniriz. İslâmiyetin esasları da öncelikle Kur’ân-ı Kerîm ve Hz. Muhammed’in (asm) emirlerine ve yasaklarına göre şekillenmiştir. Temel meseleler dışında, insanların örfleri ve vicdanlarına da söz düşmektedir.
  İşte, örtünmede esas, Kur’ân’da ifâde edilen ve Hz. Peygamber’in (asm) hayâtında uygulanan şekildir. Bunun ötesi, meselâ kullanılacak malzeme, renk, şekil, tarz zamana ve anlayışa göredir. Şimdi, vücûdun ana hatlarını ve başı örtmek, böylece karşı cinsin kötü nazar ve emellerine geçit vermemek temelinde olan tesettürü; bunun tam tersi bir istikamette kullananlara ne demeli?
  Podyumlarda, o garip yürüyüşleri ile “Gizlemekte oldukları zînetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar” (K.Kerim, Sûre:24/Âyet:31) emrine tam muhâlefet eden mankenlerin teşhîr ettikleri kıyâfetleri hayranlıkla seyreden mü’mine hanımlar, elbiselerin gizlemeyip aksine fâş ettikleri sırlara nazar eden mü’min beyler… Teessüfler, teessüfler!
  Modacılar ve eşyâ satanlar elbette ürünlerini pazarlamak için bu sâhaya da el atacaklardır; bu onların hakkıdır. Fakat, inançlı insanların, inandıklarına ters olan davranışlara moda nâmı altında da sunulsa, iltifat etmemeleri gerekmez mi? Zâten, Müslüman toplulukların şu tüketim çılgınlığına kapılmaları ve sömürücüler için birer pazar hâline gelmeleri değil midir, bizi bu zillete yuvarlayan?
  En gözalıcı renkte başörtüleri, en câzibedâr kıyâfetler, üstelik makyajla daha dikkat çekici hâle getirilmiş, Cenâb-ı Hâlık’ın cemâl sıfatı ile yarattığı bir yüz, vücut hatlarını gizlemekten çok ortaya çıkaran bir giyim tarzı… Teessüfler, teessüfler! Bunun neresi tesettür, bu nasıl örtünmek?
  Başı bağlı hanım kızlarla bıyıkları yeni terlemiş delikanlılar, el-ele, kol-kola, dahası kol omuza atılmış, baş başa dayanmış halka ve kendilerine çevrili garipseyen nazarlara aldırmadan umûmî yerlerde arz-ı endâm eder oldu… Yapanlar mı garip, tuhaf görenler mi? Nikâhlı bile olsalar, kıyâfetlerinin kendilerine yüklediği sorumluluğun farkına varmayan bu kişilere teessüfler, teessüfler…
  Bu kısım, tatbikatçılarla ilgili idi. Şimdi gelelim, sözde müdâfaacılara: Yâhû, Allah’dan korkun, yıllardır bu işin edebiyâtını yaparak, milletin zaaflarından istifâde ederek sandıklarınıza oy sağmanın yolunu buldunuz. Ne hikmetse, başörtülü ile başörtüsüzü anlaştıracak, barış içinde birlikte yaşamalarını sağlayacak bir çâre bulamadınız! Yoksa, bu da ipin üstünde kalabilmek için îcâd edilmiş, bir çeşit sirk hârikalarından, “cambaza bak” numaralarından biri mi?
  Sizler, “irticâ ve bölücülük” tehdîdini canlı tutarak, “böl ve yönet” düstûrunu uygulayarak koltuklarınızın bekasını garanti ederken, nice insanın inandığı gibi yaşayamamasının meydana getirdiği buhrânlara sebeb olduğunuzu ve nice insanın rûh sağlığını bozduğunuzu, nice insanın istikbâlini kararttığınızı biliyorsunuz; bile bile lâdese devâm ediyorsunuz… Teessüfler, teessüfler!
  Sizler, ey dâhî politikacılar, ey âkil siyâsetçiler, ey mâhir idâreciler, sizler karışmasanız bu memleketin örtülüsü-örtüsüzü, inançlısı-inançsızı, müslümanı-gayrimüslimi birlikte kardeşçe yaşarlar! Kardeş, komşu, akrabâ, hemşehri olarak birbirinin hakkına riâyet ederler.
  Ve sizler, müstakil ilim adına, hür düşünce ve davranış adına, kalas üreten kerestehânelerin sorumluları! Kalınlık makinelerinin ustabaşıları! Tornadan tek tip odun îmâl eden zenâatkârlar! Sâhibinin sesi plâk üreticileri! Sizlere de teessüfler, teessüfler!

  Ekrem KILIÇ
  03.08.2008, YeniAsya

 2. #2
  Yasaklı Üye Cennetâsâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  5.827

  Standart

  Güzel ve mânidar bir yazıydı teşekkürler...

  Denilemeyenler denmiş..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0