Bediüzzaman'ın sürgün evlerinde 360 derece H. SALİH ZENGİN
Türkiye’nin tarihî, turistik ve doğal güzelliklerine panoramik fotoğraflarla sanal tur imkânı sağlayan www.360tr.com sitesi, milyonlarca kişinin ziyaret ettiği ve sanal tura katıldığı bir multimedya sitesi. Mevlânâ Türbesi’nden Ayasofya’ya, Topkapı Sarayı’ndan Bodrum Sualtı Müzesi’ne kadar birçok önemli mekanı oturduğunuz yerden ziyaret imkanı veren site, bu kez de Bediüzzaman Said Nursi’nin aziz hatırası için bir dönem sürgünde yaşadığı Barla Evi ve Isparta Evi’ni (Nur Evi) internet üzerinden ziyaretçilere açtı. VR multi-medya teknolojisi ile üç boyutlu sanal ortamda sunulan Barla ve Isparta Evi, toplamda 28 noktadan üç boyutlu gezi konforu sunuyor. Bir inanç önderinin yaşadığı bir evden öte bir anlam taşıyan ve kolaylıkla internette ziyaret edilebilen bir okul olma özelliği taşıyan bu evleri ziyarete taşıyan 360tr ekibi, proje aşamasında yaklaşık 1.600 adet özel VR panoramik fotoğraf çekimi yaptı. Özel tekniklerle işlenen VR panoramikler daha sonra sanal tur haline getirilerek ziyaretçilere site üzerinden sunuldu.
Yüzyılımızın yetiştirdiği önde gelen İslâm mütefekkirlerinden birisi olan Bediüzzaman Said Nursî, 1878’de Bitlis’in Hizan kazâsına bağlı İsparit nâhiyesinin Nurs köyünde dünyaya gelmiş, 23 Mart 1960’da Şanlıurfa’da vefat etmişti. Keskin zekâsı, hârikulâde hâfızası ve üstün kâbiliyetleriyle çok küçük yaşlardan itibâren dikkatleri üzerinde toplayan Said Nursî, normal şartlar altında yıllar süren klasik medrese eğitimini üç ay gibi kısa bir zamanda tamamlayan, ilim erbabı olduğunu devrinin ulemâsıyla çeşitli zeminlerde yaptığı münâzaralarda fiilen ispatlamış bir kişilikti.
O sıralarda çıkan Şeyh Said hâdisesiyle hiçbir ilgisi olmadığı, hattâ hâdise öncesinde kendisinden destek isteyen Şeyh Said’i bu niyetinden vazgeçirmeye çalıştığı halde, Van’da ikâmet ettiği uzlethanesinden alınarak Burdur’a, oradan 1926’da da Isparta’nın Barla nâhiyesine sürülen Bediüzzaman Said Nursî, burada Risale-i Nur’u telife başlamıştı. Sözler ve Mektubat’ın tamamı Lemalar’ın da büyük bölümünü burada yazan Bediüzzaman, 1934 yılında da Barla’dan Isparta’ya sürülmüştü. Sevenlerinin sıkça ziyaret ettiği bu iki ev şimdi internet sitesi üzerinde de ziyaret ediliyor.
Daha önce Türkiye’nin tanıtımı için dünya çapında projeler yapan www.360tr.com multi-medya grubu, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Zeugma Müzesi, Mardin Süryani Kadim Kırklar Kilisesi, Mardin Zinciriye Medresesi, Şanlıurfa Balıklı Göl, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni aynı yöntemle sanal ortama taşımıştı. Site önümüzdeki aylarda İstanbul 2010 Kültür Başkenti Girişim Grubu’na tüm İstanbul’un tarihi, mimari, sanatsal, kentsel yapısını “360dereceİstanbul” projesi ile internet ortamına taşımak amacıyla kendi alanında dünyanın “en büyük sanal şehir” projesini başlattı. Site aynı zamanda Çanakkale Savaşı’nın tüm cephesini önümüzdeki günlerde ziyaretçilere açacak. Bediüzzaman’ın sürgünde yaşadığı evleri ve Türkiye’yi gezmek için www.360tr.com adresine girmeniz yeterli.

Zaman-Pazar