+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Mustafa Kemal Nasıl Cumhurbaşkanı Oldu?

 1. #1
  Pürheves Ömer Said - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul & Uşşak
  Mesajlar
  260

  Standart Mustafa Kemal Nasıl Cumhurbaşkanı Oldu?

  Hatırlamakta fayda var, Atatürk nasıl Cumhurbaşkanı oldu?


  Sanıyor musunuz ki Mustafa Kemal Çankaya'ya büyük bir mutabakatla çıktı. Alakası yok! Ali Şükrü'süz, Topal Osman'sız Atatürk'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini anlatmak mümkün değildir.


  Atatürk önce meclisi seçti, sonra kendisini cumhurbaşkanı seçtirdi, ama yine de cumhuriyet ve kendi cumhurbaşkanlığı üzerinde tam bir mutabakat sağlayamadı Bize anlatılan tarih ne yazık ki, Cumhuriyet'in ilanından sonra Atatürk'ün hiç tartışılmadan, son derece büyük bir kamuoyu desteği ile cumhurbaşkanı seçildiğini söyler. Yalan söyleyen tarih utansın!
  Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığına giden yol anlatılırken hiç anlatılmayan çok önemli tarihi olaylar vardır. Şimdi... İsmet Paşa Lozan'a gitti geldi ve başarısız oldu. Atatürk İsmet Paşa ile Eskişehir'de buluştu ve Lozan hakkında bilgi aldı. Ankara'ya döndüğünde kendisini kimse karşılamadı. Rauf Orbay Başbakan'dı, ona niçin karşılanmadığını sordu. Rauf Orbay başbakanlıktan istifa etti. Meclis Lozan görüşmelerini değerlendirmek için toplandığında tam dokuz gün Mustafa Kemal eleştiri yağmuruna tutuldu. Mustafa Kemal'e açıkça yüklenemeyen milletvekilleri İsmet Paşa'ya yükleniyorlardı.
  Hariciye Vekili İsmet Paşa gensoru ile düşürülecekti. Ama Atatürk Rauf Orbay'ın kendisinin Lozan Görüşmeleri'ne gitmek istediğini yayarak milletvekillerini böldü ve İsmet Paşa da Lozan'a geri döndü. Ali Şükrü Lazistan milletvekiliydi.
  Bölgesinde yolsuzluk ve zulüm olduğunu mecliste yaptığı bir konuşmada anlattı. Bunun sona erdirilmesi için meclisin ağırlığını koyması gerekiyordu. Ali Şükrü Lozan Konferansı'ndaki başarısızlıkları anlattığı bir oturumda, "Savaşta kazanılan masada kaybediliyor" diyordu. Mustafa Kemal öfkesinden silahına sarılmış, Ali Şükrü de silahını çekmişti.
  Mecliste yaşanan bu olaydan sonra Ali Şükrü evinden meclise giderken ortadan kayboldu. Diğer Lazistan Milletvekili Ziya Hurşit Ali Şükrü'nün siyasi bir cinayete kurban gitmiş olabileceğini söylüyordu. Ali Şükrü'yü öldürenin Topal Osman olduğu ortaya çıktı. Ali Şükrü'nün cesedi bir kaç gün sonra Topal Osman'ın Çankaya'daki karargahının yakınlarında toprağa gömülü olarak bulundu.
  Topal Osman'ın karargahı top ateşine tutuldu. Topal Osman öldürüldü. Ziya Hurşit, Topal'ın öldürülmesini izlerin ortadan kaldırılması olarak yorumladı ve Ali Şükrü'nün ölümünden Mustafa Kemal'i sorumlu tuttu.
  Atatürk meclisin dağılacağını ve seçime gidileceğini arkasından da Halk Fırkası'nın kurulduğunu açıkladı. Meclis dağıtıldı, Halk Fırkası (Partisi) örgütlendi. Mustafa Kemal partinin de başkanı oldu. Milletvekilleri Mustafa Kemal'in parti başkanlığından istifa etmesi gerektiğini söylediler.
  Çünkü hem devlet başkanı hem parti başkanı olunmamalıydı. Atatürk milletvekillerini tersledi. Yeni yönetim şeklinde partiler değil parti olacaktı. Bu da Mustafa Kemal'in partisiydi. Bu gelişme üzerine silah arkadaşları Mustafa Kemal'den uzaklaşarak Rauf Bey'in önderliğinde toplandılar. Atatürk'ün etrafında sadece İsmet Paşa ve Fevzi Paşa kaldı.
  Tahmin edileceği gibi Halk Fırkası her yerde seçimi kazandı! Milletvekili seçilenler Mustafa Kemal'in onayı ile seçildi. Halk Fırkası'nın seçim bildirgesi 6. maddesinde "Ordu mensuplarının refahlarını sağlamak esastır" deniliyordu.
  Yeni Meclis toplandı. Çok sesliliğin olmadığı bir meclisti. Asker milletvekillerinin sayısı birinci meclise göre yüzde 20'ye çıkmıştı. Tüm ordu ve kolordu komutanları milletvekili seçilmişti. Buna rağmen yine de Mustafa Kemal'e muhalif yok değildi ve özgür bir oylamada milletvekillerine cumhuriyeti kabul ettirmek mümkün görünmüyordu.
  Fevzi Paşa mecliste ordunun son askerine kadar Mustafa Kemal'in yanında olduğunu söyledi.
  Atatürk hükümeti istifa ettirdi. Ortalık yeniden karıştı. Meclis yeni hükümeti kuramıyordu. İşte bu sırada Atatürk "Böyle gitmemeli, yarın cumhuriyet ilan edeceğiz" dedi. 29 Ekim günü "Bu koşullar altında hükümet kurmak imkansız.
  Türkiye'nin bir cumhuriyet olmasına, başında da bir cumhurbaşkanı olmasına karar verdim."
  Oysa milletvekilleri Atatürk'ü hükümeti kursun diye çağırmışlardı. O rejimi değiştiriyordu. Önce Cumhuriyet ilan edildi. Oylamaya meclisin yüzde 52.7'si katılmadı. Arkasından Cumhurbaşkanlığı seçimine gidildi. Tek aday Mustafa Kemal'di. 334 milletvekilinin 158'i oylamaya katıldı, geri kalan 176 üye ise ne Cumhuriyet'in oylamasına ne de Cumhurbaşkanı seçimine katılmamıştı. Bu durumda Atatürk hem meclis başkanı, hem cumhurbaşkanı, hem Halk Partisi'nin başkanıydı.
  Başkomutandı. Cumhurbaşkanı olduğu için Hükümet'i de kendisi atayacaktı. 1924'de değiştirilen Anayasa gereği Atatürk her dört yılda bir 1927, 31 ve 35'de tek aday olarak cumhurbaşkanı seçildi. Fakat yine de meclisin tamamının oylarını alamadı.
  1927'de 335 üyeden 288'inin, 31'de 351 üyeden 289'unun, 1935'de de 444 üyeden 386'sının oyunu aldı. Atatürk işte böyle Cumhurbaşkanı oldu!

  Nuh Gönültaş/Bugün Gazetesi
  Konu elff tarafından (21.08.07 Saat 21:36 ) değiştirilmiştir.

  EL BAKİ HÜVEL BAKİ

  ~~ÖSE~~

  Üye Olmak İçin Tıklayınız Lütfen...


 2. #2
  Pürheves Ömer Said - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul & Uşşak
  Mesajlar
  260

  Standart  bu gerçekler zaten aşikar da bu gerçeklere rağmen kemalizme demokrasi hesabına eleştiriye katlanamıyorlar


  aslında eleştiriye katlanamama var gerçekleri herkes biliyor. mesele yazı bugün gazetesişnde yayınlandı. gerçek olduğu için kimse bişey diyemiyor ama içinde bir yorum bir eleştiri oldu mu o zaman kıyamet kopuyor

 3. #3
  Vefakar Üye İ_man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesajlar
  458

  Standart

  ne diyebilirimki ölmüş gitmiş adamın ardından bunları gizleyenler utansın beddua etmeden durumaz aslında bunlara ama rabbime havale ediyorum onları
  "Kur'an'ın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneş hükmünde olduğunu, ben dünyaya ispat edeceğim ve göstereceğim!"

  Bediüzzaman


 4. #4
  Yasaklı Üye Cennetâsâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  5.827

  Standart

  Hazır mebus dostlarım telaş ettikleri

  ve herhalde beni ezeceklerini tahmin ettikleri sırada,

  bana karşı bir nevi tarziye verip o mecliste hiddetini geri alması,

  adeta dehşetli bir kuvveti ve hakikati hissedip geri çekilmesi,

  ikinci gün hususi riyaset odasında,

  Hücumat-ı Sitte nin Birinci Desise içinde bulunan

  "Mesela, Ayasofya Camii ehl-i fazl ve kemalden, ila ahir..." cümlesinden başlayan,

  ta İkinci Desiseye kadar, bir saat tamamen ona söyledim.

  Bütün hissiyatını ve prensibini rencide ettiğim halde

  bana ilişmemesi,

  hatta taltifime çok çalışması,


  katiyen bu üç cebbar fevkalade kumandanların

  bu üç acip haletleri,

  adeta eski Said den korkmaları,

  şüphesiz ki Risale-i Nur'un,

  ileride kahraman şakirtlerin

  şahs-ı manevisinin harika bir kuvveti

  ve Risale-i Nur'un parlak bir kerametidir.

  Emirdağ Lâhikası | Küçük Bir Haşiye | 214

 5. #5
  Vefakar Üye mephistoteles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  314

  Standart  tarih gizleniyormuş

  hep gizlenir ya zaten, her zaman çok çok gizli, kimsenin bilmediği ve çoook şaşırtıcı tarih bilgileri vardır ve bunlar da kaynaksız, sadece belli grup ve düşüncelere hizmet eden saçmalıklardır!

  eğer bu konuyu iyice ispatlamak istiyorsanız adam gibi bir tarihi çalışma getirmenizi öneririm, taraflı bir gazetenin taraflı olduğu aşikar bir yazısını değil

  ben de karşı bilgi olarak Taha Akyol'un Ama Hangi Atatürk kitabını toptan okumanızı öneriyorum....
  bu konuyu da ihtiva eden gerçekten kaliteli ve sağlam bir araştırma...

 6. #6
  Yasaklı Üye Cennetâsâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  5.827

  Standart

  Asıl ben sana bir kitap tavsiye edeyim..

  Kapağında leblebi tabağı ve ... olan bir kitap..

  Hem de en yakınının kaleme aldığı..

  Yarın sorayım kızkardeşime yazayım buraya..

 7. #7
  Ehil Üye osmanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Uşak
  Mesajlar
  1.856

  Standart

  Alıntı mephistoteles Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  tarih gizleniyormuş

  hep gizlenir ya zaten, her zaman çok çok gizli, kimsenin bilmediği ve çoook şaşırtıcı tarih bilgileri vardır ve bunlar da kaynaksız, sadece belli grup ve düşüncelere hizmet eden saçmalıklardır!

  eğer bu konuyu iyice ispatlamak istiyorsanız adam gibi bir tarihi çalışma getirmenizi öneririm, taraflı bir gazetenin taraflı olduğu aşikar bir yazısını değil

  ben de karşı bilgi olarak Taha Akyol'un Ama Hangi Atatürk kitabını toptan okumanızı öneriyorum....
  bu konuyu da ihtiva eden gerçekten kaliteli ve sağlam bir araştırma...
  Bence bu konuda en güzel tarihi kaynak "İstiklâl Mahkemesi Tutanakları"dır. Daaa, biraz ulaşmak problemi var bildiğim kadarıyla. Ben ulaşmak isteyip te ulaşamayanların yalancısıyım.
  Bir de nedense "sağ taraf"ın gazete ve kitapları hep taraflı olur nedense! "Sol taraf" olunca "tarafsız" oluveriyor!
  Haa... Aklıma gelmişken... Bir ara şu bizim hemşehri Lâtife Hanım'ın mektupları yayınlanacaktı. Ama ne hikmetse bir anda o mektuplar ortadan kayboluverdi. Hem de açlıktan fırın delecek hırsız ayarında matbuatımız varken!!!
  Ve minel garaip!..
  "Ey Rabbimiz! Biz indirdiğin kitaba inandık ve peygambere uyduk. Sen de bizi, Senin birliğine ve peygamberinin doğruluğuna şahitlik edenlerle beraber yaz." Âl-i İmrân Sûresi: 3:53.

 8. #8
  Vefakar Üye mephistoteles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  314

  Standart

  Alıntı osmanoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bence bu konuda en güzel tarihi kaynak "İstiklâl Mahkemesi Tutanakları"dır. Daaa, biraz ulaşmak problemi var bildiğim kadarıyla. Ben ulaşmak isteyip te ulaşamayanların yalancısıyım.
  Bir de nedense "sağ taraf"ın gazete ve kitapları hep taraflı olur nedense! "Sol taraf" olunca "tarafsız" oluveriyor!
  Haa... Aklıma gelmişken... Bir ara şu bizim hemşehri Lâtife Hanım'ın mektupları yayınlanacaktı. Ama ne hikmetse bir anda o mektuplar ortadan kayboluverdi. Hem de açlıktan fırın delecek hırsız ayarında matbuatımız varken!!!
  Ve minel garaip!..
  onlara tarafsız mı dedim ben acaba verdiğim kaynak da sağ görüşlü liberal bir yazarın elinden çıkma ayrıca Ayrıca istiklal mahkemesi tutanaklarıyla cumhuriyetin kuruluşunun ilişkisi ne? istiklal makemesinde olanları redd mi ettim ben?

  cumhuriyet döneminde yapılan zulümleri kimse inkar edemez ama savaşın ortasında kurulmaya çalışılan demokrasiye çarpıtılmış bilgilerle hakaret eden bir yazıyı da afedersiniz ama kabul edemem...

 9. #9
  Vefakar Üye AsYaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu yer
  Manisa-Yozgat
  Yaş
  26
  Mesajlar
  477

  Standart

  Yakın Tarih Ansiklopedisi.. Saçma konuşanlara Güzel bir tokat olur!.. 5. şua bile yeter...
  Benim kalbim ısrarla cennet kuşatmasında hala, ruhum bedeni terke maruz sevap artı günahlarla!..

 10. #10
  Ehil Üye düğüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Bulunduğu yer
  Altıncı Şehir
  Mesajlar
  1.007

  Standart

  aslında tüm devlet arşivi gerçekleri eleveriyor ama yetkisi olanlar faydalanıyor maalesef. ama insanın devlet arşivlerini inceleyebilen bir yakınının olması garip bişey başkasının bilmediğini bilemediğini bilebilmek,....

  ...

  kainatı değiştiren simyanın peşindeyim

  ...

  ...nazarım simyamdır...

  ...


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Mustafa Kemal'e din yıkıcı, süfyan demişler
  By gerceklervebiz in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 64
  Son Mesaj: 06.01.18, 10:39
 2. Mustafa Kemal'i Nasıl Bilirdiniz?
  By muhakkik in forum Tarih
  Cevaplar: 68
  Son Mesaj: 15.10.07, 18:31
 3. Cumhurbaşkanı Nasıl Olmalıdır?
  By hasandemir in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.09.07, 09:48
 4. Mustafa Kemal'in Unutmak İstediği Mektup
  By terennüm in forum Gündem
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.01.07, 19:00

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0