Helal dairesi keyfe kafi gelir harama girmeye lüzum yoktur.(Sözler)
Helal Dairesi Nedir? ;
Kadın için helal daire:
İnsan bu daire içinde kalmak mecburiyetiyle istediği her şeyi yapabilir. Dilediği gibi keyif sürebilir.
Kimler kadın için helaldir?
-Baba, dede, dayı, amca, eş, kayınpeder bir kadına helal kimselerdir bu kimselerle konuşabilir,
Helal daire neresidir? :
-Kendi evi helal dairedir,
-Camiiler helal dairdir,
-Kadın meclisleri helal dairedir,
-Tekke ve medreseler helal dairedir.
Helal dairede neler yapılabilir? :
-Helal dairede kadın göbek ve diz altına kadar olan bölümü göstermemek şartıyla kısa elbiseler giyebilir,
-Helal dairede kadın, kadın meclislerinde oynayabilir,
-Helal dairede kadın türkü ve ezgi söyleyebilir,
-Helal dairede kadın makyaj yapabilir,(eşi için)
-Helal dairede kadın saçını boyatabilir,(eşi için)
Kadın için helal daire helal olan kimselerin yanında dilediği gibi davranmasıdır. Ayrıca helal daire insanı günahlardan korur. Günaha girmekten sakındırır. Helal daire kadın ve erkeğin namusunu korur. Peygamber Efendimiz bir hadisinde :
HZ. Aişeden rivayet edildiğine göre;
‘Evlenmek benim sünnetimdir. Kim benim bu Sünnetimle amel etmezse, benim yolumda olmamış olur. Evleniniz. Çünkü, ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar ederim. Kimin evlenme hazırlığı varsa evlensin. Eğer bulamamışsa oruç tutsun. Çünkü oruç şehveti kırar.’
Helal daireye girmemenin sonuçları;
Helal daireye girmeyen insan ister istemez günaha bulaşır.
Haline isyan etmeye başlar. Günah ve İsyanın sonuçları:
-İlimden yoksun kalmak: Zira ilim günahkara verilmez
-Rızık kesilmesi: Günahkarın rızkı harama gider Allah’ın bereketi ve ihsanı kalkar,
-Kalp ve ruhun bozulması: Fıtrata uygun hal bozulur, hissizlik, vicdansızlık, korkusuzlukla tövbeden uzaklaşır. İç dünya kararır kalp paslanır haya duygusu ve ahlaktan uzaklaşır,
-İnsanlardan uzaklaşır: Toplumda yabancılaşan günahkar yalnız kalmaya mahkum olur,
-Her günah iz bırakır: Günahların sonucunda günahkarın diğer organları da günaha bulaşır. Bütün uzuvları günaha bulanmış olur.
-Günah ve isyan Allah’ın azabının hak olmasına yol açar. Bela ve musibet getirir. Günahın ve günahkarın geçmiş, şimdiye ve geleceğe zararı dokunur.
Helal daireye girmenin yararı:
Mesela Allah bizlere içki içmek, domuz eti yememek, yalan söylememek Allahın yasakladığı ve haram kıldığı işlerdir.
İçki içmemek: İçki içmemek bize sağlığı getirir Dinamik ve canlı oluruz.
Domuz eti yememek: İnsanın canının çekmeyeceği bir yiyecektir. Hem de insan sağlığı için trişine yol açması nedeniyle zararlıdır.
Yalan söylememek: Herkes güvenilir insanların yanında bulunmak ister. Güven duymak büyük bir nimettir.
Helal diğer bir adıyla meşru daire insan için büyük bir nimettir. Helal dairenin yayarları saymak bitmez türde, bizlere birçok artı ve güzel huy kazandırır.Allah meşru daireye girmek için bizlerden bir şey istememekte. Bunun bizim için iyi olduğunu girmememiz gerektiğini söylemekte girip girmemek bize kalmış bir durum. Ancak helal daireye girmezsek ve meşru dairede yapılması uygun görülen işleri dışarıda yaparsak bunun sonucunda büyük bir azap olduğu bilmeli ve iki kere düşünmeliyiz.

Helal daireye girmeye neler engel olur? :
Bu zamanda gençlerin helal daireye girmelerine en büyük engel arkadaş çevresi, moda, kız erkek ilişkilerinin ileri düzeye çıkması, diz, film, animasyonlar gibi nefsin birçok oyunu geçleri meşru daireden uzaklaştıran sebeplerdir. Bunların yanı sıra özellikle kız çocuklarında muhafazakar kesimim çocuklarına karşı aşırı baskı uygulamaları çocuklarının dışarıya olan meyillerini arttırır. Bunların yanında batıya özenme veya batıya özendirme çocukların ve gençlerin helal daireye girmelerine engeldir.
-Batıya özenme: Amerika ve Avrupa ya özenmek büyük bir tehlike arz eder. Ancak gençlerin küfre sürüklenmelerine sebep ise batı da aile düzenidir. Bizim milletimizde bir insan 8 yaşında da olsa 48 yaşında da olsa aile büyüklerine danışır fikirlerini alır ancak batıda aileler çocuklarına her şeyi tecrübe ederek öğrenebileceklerini aşılamaktadırlar. Annelerimizin merhamet duygusu bizlerin yanlışı tecrübe etmemize izin vermez, üzülme ihtimalimize veya hata yapma ihtimalimize dayanamadıklarından bizi uyarırlar ve yapmamamız için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Batıda erkekler ve çoğunlukla kadınlar birlikte bir müddet flört denen günah çukuruna girdikten sonra evlenirler. Çocuğun anne şefkatine ihtiyaç duyduğu ve iyi bir birey olmak için ilgi bekledikleri zamanlarda kreşlerde öğretmenlerin yanına tabiri caizse terk ediliyorlar.
Çocuk 18 yaşına geldiğinde onu kendinden uzaklaştırmak istercesine, toplum ve çevre düzenini öğrenmesini isteyerek dışarı salıvermektedirler. Bu çocukları düşündüğümüzde onların mutsuzluk uçurumundan atlamaları kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden batıda iffetsizlik ve bozulma yağmurları bahar yağmurları gibi yağmakta.
Arkadaş çevresi: HZ. Mevlana’nın dediği gibi ‘Bana arkadaşını göster sana kim olduğunu söyleyeyim.’sözü arkadaş seçiminin ne kadar önemli olduğunu bize anlatmakta. Arkadaşlarımız bize benzemeleri yani aile düzeni, helal ve haramı biliyor olması bize artılar kazandırır. Aksi takdirde arkadaş dediğimiz kişiler bizlere günah ortaklığından başka bir şey yapmaz. Hem bizi günahına ortak ve aynı günaha sevk eder. Nasıl ki bilimsel bir araştırmada bir bitkiye 40 gün güzel sözler diğer bitkiye 40 gün kötü ve kırıcı sözler söylendiyse. Kötü sözleri işten bitki solar ve çürür bunu gibi arkadaşımız kız erkek ilişkilerine dikkat etmiyorsa, ailesinden şiddet görüyorsa, ölümü hiç düşünmeyip dünya zevklerine dalıyorsa bizimde ona benzememiz kaçınılmaz olur. Eğer biz onu kendimize çekemezsek günah uçurumundan yuvarlamamızı hiç kimse engelleyemez. Arkadaşlarımız bizim kaderimizi oluşturmamız da büyük bir rolü var.


film, animasyon: Yerli veya yabancı, filmlerin geneli ayrılık hikayelerini konu almış. Tabi ki bu ayrılıktan önce tanışma ve nikahsız bir birliktelik anlatılıyor. Aslında filmleri anlattıkları şey nikahsız birleşme yani zina örnek gösterilmekte. Daha küçük yaştaki çocuklar için animasyonlar da bir çok iyi davranışı öretirken kız erkek ilişkisinin flörtün sakınılmamamsı gereken bir davranış olduğunu aşılar.
Kız erkek ilişkisi(flört): Şu an sokağa çıksak dokunduğumuz 10 kişiden 9u flört ediyor. Flört tamamen günaha girmenin en kısa yolu. Flört eden insan ayrıldığı zaman firak acısıyla isyana gider. Daha da ilerisi düşünürsek bu isyanın son bulması için başka kız veya erkekle bir flört dönemine girer. Bu kısır döngü birini unutmak için başkasını kullanmak üzerine kurulmuş. Veya bunu yapmanın yanı sıra acı çeken taraf karşıdaki insanın da acı çekmesi için ona zarar verebilir hatta onu katledebilir. Potansiyel katil olmanın adı aşk acısına dönüşmüş şu zamanda. Eğer o kıza veya erkeğe zarar vermezse de kendi canına anne babasını canına da kastedebilir. Bu katliam sadece görünürde bir zarar vermez kalp ve ruh katliamına da sebep verir. Bunların olmaması için bu çukura düşmemek için yüce Allahtan yardım istemeli ve istiğfar getirmeliyiz.
HELAL DAİRESİ KEYFE KAFİ GELİR, HARAMA GİRMEYE LÜZUM YOKTUR

Emine Betül AKBULUT