+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: Esselamu Aleyküm,

 1. #1
  Dost leblebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  16

  Standart Esselamu Aleyküm,

  Merhaba,

  Şimdiden selamımı alanlara Allah rahmet etsin, bizleri son nefeste imanla bu dünyadan göçürsün diyorum(amin).

  Önceleri Risalei Nur okurdum ara ara. Açıkcası hayat tarzım,aile yapım pekte dinine bağlı bir yörüngede değildi. Hatta sadece benim ailem değil sülalemde de dinini yaşayan insanların sayısı azdı. Ben halâ dört dörtlük yaşıyorum demiyorum fakat 5 vakit namazıma düzenli başladım diyebilirim.

  Risalei Nur kitaplarını merakla okuyorum. Severek ya da yazara karşı ilgim olduğundan diye belirtmedim çünki ben fikirlere önem vermeye çalışıyorum. Şahıslar yahutta meydana gelen olaylar benim için ikinci planda kalıyor genellikle.

  Merak öğrenmeye kapı açarmış derler. Bende çok şükür meraklı birisi olduğum için Risaleleri sadeleşmemiş şeklinden yüzde yüz anlamasam da cümle gidişatlarından yahutta konu içeriğinden bazı kelimeleri tahmin edebiliyorum..ne kadar isabetli olduğum ayrı bir mevzu.

  Açıklamalı ve açıklamasız Risalei Nurları inceledim. Yayınevlerinin yayımladıklarını da az çok gözden geçirdim. Kimisini satın aldım kimisi hediye kimini de gittiğim yerlerdeki evlerden bakıp kendi kendime değerlendirdim(kendi kendime değerlendirdim derken herkesin bir meşrebi olduğuna inanıyorum.bu kitapları benim değerlendirmem aslında söz konusu olamaz çünki gayet sistematik ve doyurucu bir anlatımla yazılmış, sadece kendime uygun olanı aradım demek istiyorum).

  Teknolojinin nimetlerinden de istifade ettim ve ediyorum. Cep telefonuma külliyatı ve okuma programını da indirdim ve elimden geldiğince okumaya çalışıyorum.

  Yapı olarak unutkan birisiyim yaşımın genç olmasına rağmen(30'a değmedim). Ayrıca konsantrasyon,dikkat dağınıklığı gibi bazı problemlerim var, ilaç alıyorum. Birşeyi okurken odaklanma problemi yaşıyorum.

  Risaleleri neden okuduğuma gelince. Öncelikle bu bana Cenabı Allah'ın bir lütfu. Çok değişik sebepler bir araya gelerek bu eserlerle tanıştım bu da ayrı bir lütfu İlahidir.

  1-Bu dünyanın gelip geçici olduğunu idrak etmiş bulunuyorum.

  2-Gelip geçen bir dünyadan sonra Risalei Nur yazarınınki kadar sağlam olmamakla beraber bir öteki dünya olacağı yönünde bir kanaatim var.

  3-Allah'ın birliğine ve Ahiret inancına ve bu inancı sağlamlaştırmaya çok ihtiyacım var çünki Allah'a ve Ahiret gününe iman konusu en önemli konu(ben öyle gördüm). Allah,kendisine şirk koşanları asla affetmeyeceğini vaad ediyor ki Cenabı Allah Hazretlerinin sözünden dönmeyeceğine inanıyorum. Eğer Zatı Âlîlerine şirk koşarak ölürsem ne yaparsam yapayım affedilmeyeceğimi biliyorum.

  4-Ahiretin varlığına aklen iman etmek gerçekten zor bir iş. Hele ki benim gibi dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon eksikliği olan birisinin bu konu ile alâkalı kaleme alınmış Onuncu Sözü tamamen içine sindirebilmesi zor oluyor. Kısmen anlıyorum fakat tamamını gerçekten aklıma yazmak zaman alacak gibi gözüküyor. Gerçi yazar bu risalenin herkes tarafından hemen anlaşılmasının güç olduğunu da söylüyor ki o ayrı bir mes'ele.

  5-Arapçam çok iyi olmadığı için ayetleri okurken zorlanıyorum ve hata yapıyorum.

  6-Yapım gereği tedbirci ve şüpheci birisiyim. Bu yüzden aklıma gelebilecek her türlü şüpheyi önceden bitirebilmeliyim. Ölme anımda Şeytanın aldatmaca veya değişik şüpheci sözlerle imanımı çalmasından yahutta imansız ölmekten korkuyorum,çekiniyorum,tedbir almaya çalışıyorum. Tabii ki nefsimden gelen vesveselere de iyi ve tatmin edici cevaplar bulmam gerek.

  Bu yazdığım sebeple karışık fikirlerimden sonra şunları da demek ihtiyacı hissediyorum :

  Tamamen ferdi olarak Risalei Nur okumaya,anlamaya çalışıyorum. Herhangi bir sohbet meclisine git-gel yapmıyorum,yapamıyorum.

  Gördüğüm kadarıyla bazı insanlar Risalei Nurların Kur'an'ı Kerim'den daha fazla okunduğunu beyan ediyorlar. Bence Risalei Nur'un bir tefsirden farkı yok hatta fazlası var. Evvelden meâl diye birşey yokmuş. Tefsirlerle anlatılırmış. Günümüzde türlü türlü meâller var ve bu meâllerin okunuşunda insanların ikileme düşmesinden endişeliyim. Herkes kendi kafasına göre yorumlar çıkartabilir ve çıkartıyor. Uzmanlar tarafından yazılmış olsa bile meâllerde ehil olmayan okuyucular tarafından yorum yapılma,yanlış anlama riski var.Meâl okumuyalı çok oldu. Çok ihtiyacım olursa referans niteliğinde açık ayetlere bakıyorum(tesettür,miras,bekâr zinakârların cezası,haramlar,kadın konusu v.b. gibi şanı yüce kanunlar).

  Risalei Nurları öte tarafın hemen hemen garantisi olarak görüyorum. Açık kapı bırakmadan insanı öte tarafa imanla gönderecek inşaallah.

  Fazladan yaptığım bir şey yok dinim adına..Namazlarımı düzenli kılmaya başladım,inşallah düzenli oruçlarıma başlayacağım.,zekât veremiyorum borçluyum,Hac'da aynen mali sıkıntılar ve birazda yaşça kemâle ermek(40) zamanı..

  Bugünlerde daha iyi anlıyorum ki namaz ile Cenabı Allahımızın bizlere vermiş olduğu nimetlere şükrediyoruz. Bu üzerimize bir borç. Borcumu vakti zamanında ödemeyi severim ve yerine getirmeye çalışırım. Kaza namazlarım bir hayli fazla. Onları da kılmaya çalışıyorum. Oruç borçlarımı da bir şekilde ödemeyi planlayacağım inşallah.

  Risaleleri her gün okumaya çalışıyorum. Cep telefonu çok yararlı oluyor. Zaten arkadaş çevremi sıfırladığımdan ve bulunduğum şehirden taşındım taşınalı cep telefonum süs gibi cebimde duruyor,pek kimseyle muhattaplığımda yok. Telefonu kitap okumakta kullanıyorum,çok şükür Yaratıcımızın bize verdiği yetenekle yapılan bu icatla hayatım kolaylaşıyor,imanım kuvvetleniyor.

  Hayatımdan memnunum. Bazı sağlık sorunlarım var fakat o konuda da Hastalar Risalesini okuyacağım,aklımın bir köşesine yazıyorum.

  Ben çok zeki bir insan değilim fakat akıllıyım. Neden derseniz öte tarafa yatırım yapmaya çalışıyorum bu dünyamı unutmadan hemde en kısa sürede ve sağlam sonuç veren bir eserle : Risalei Nur (Özellikle Sözler).

  Hepiniz Allah Tealâ'ya emanet olun ve lütfen hergün özellikle Sözler'i okuyun. İnanın şarj olacaksınız,pillerinizi tüketmeyin sonra yazık edersiniz..

  Sevgi ve Saygılar..

 2. #2
  Pürheves adas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  205

  Standart

  Alıntı leblebi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,

  Şahıslar yahutta meydana gelen olaylar benim için ikinci planda kalıyor genellikle.

  Risaleleri sadeleşmemiş şeklinden yüzde yüz anlamasam da cümle gidişatlarından yahutta konu içeriğinden bazı kelimeleri tahmin edebiliyorum.
  ve aleyna aleyküm selam hoşgeldiniz,
  1-sahıs ve meydanının geride kalması ne güzel Allah beni de sizin gibi halis bir kul eyler inşallah

  2-Risale-inur'u sadeleştirenler yonttuklarının elmas olduğunun farkında olmayan kimselerdir zaten o yüzden gayet doğru bir yolda ilerleyiyorsunuz Rabbim sizi ve bizi o nurlu yoldan ayırmasın inşallah

 3. #3
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  Aleyküm selam..Hoş geldiniz leblebi kardeş...

 4. #4
  Vefakar Üye mealebrar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Bulunduğu yer
  cibal-i toros
  Yaş
  45
  Mesajlar
  426

  Standart

  Ve Aleyna Aleyküm selam kaleminizden çıkan gönül sesiniz öyle hoş kibu intibhın bizlerdeki ülft perdesini de yırtmasını Allhtan niyaz ederim can-ı gönülden hoşgeldin azizim
  hoşgeldiniz , safalar getirdiniz maşaallah
  السلام عليكم و رحمة الله ابدا دائما

 5. #5
  Ehil Üye yağmur_damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.189

  Standart

  ve aleykum selam..hoşgeldiniz.yazdıklarınızı okudum.düşüncelerinizi çok güzel ifade etmişsiniz.sözlerinizle bizi şevke getirdiniz..
  yalnız bir cemaate dahil olmanızı tavsiye ediyorum.ordan da kuvvet alırsınız..

 6. #6
  Ehil Üye Beste-i Rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  Doğanın Derinlikleri
  Mesajlar
  4.544

  Standart

  Vealeykümselam hoşgeldiniz kardeşim...
  Hest-i Nist-Nümâ  "Müslümanın müslümana gülümsemesi sadakadır" sırrıyla espri yapıyorum...


  Hepimiz Cennette Kavuşalım...


 7. #7
  Pürheves adas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  205

  Standart

  Alıntı adas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ve aleyna aleyküm selam hoşgeldiniz,
  1-sahıs ve meydanının geride kalması ne güzel Allah beni de sizin gibi halis bir kul eyler inşallah

  2-Risale-inur'u sadeleştirenler yonttuklarının elmas olduğunun farkında olmayan kimselerdir zaten o yüzden gayet doğru bir yolda ilerleyiyorsunuz Rabbim sizi ve bizi o nurlu yoldan ayırmasın inşallah
  meydan olarak okumuşum özür dilerim

  yağmur_damlasının söylediklerine katılıyorum.bir leblebi iken bir avuç lebleblemi olursunuz inşallah

 8. #8
  Dost leblebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  16

  Standart ...

  Öncelikle yazdığınız güzel mesajlardan ötürü teşekkür ediyorum.

  Bir cemaate girme konusuna ise şu an için uzağım. Ayriyeten diğer bazı mes'elelerden dolayı çekiniyorum açıkcası.

  Cemaatte ortak hareket vardır. Bir konuya ferdi olarak değil topluca bakılır yani öyle olması gerekir. Fakat gözlemlediğim cemaatlerde istişarenin yerini ben merkezli düşünen insanlar almıştı. Bunun yanında dediğim dedik diyen cemaat büyüklerini de (cemaatin asıl büyüğü yahutta o bölgedeki sözü geçerli zatlar) müşahade ettim.

  Bunun yanında cemaatlerde ciddiyetsizlik,lâkaydlık,cemaatçiliğe şahit oldum(cemaatlilik demiyorum).

  Dini mes'elelerde ciddiyetin şart olduğuna inanırım. Din hayatın en önemli olgusudur bence. Hele ki Cenabı Allah tarafından bize merhamet edilip fıtratımıza en uygun şekilde vahyedilen dinimize karşı ciddiyette bulunmamız -şarttır-. Hem bu dünya hemde öte taraftaki huzurumuz buna bağlıdır.

  Çoğu ortamda anlatılanlardan ziyade insanların lakâydlığı beni etkilemiştir. Anlattığı konuyla bütünleşememiş,samimiyetsiz insanlardan gıcık almışımdır.

  Cemaatlerde hak etmediği halde bilmeden de olsa üzerine düşülen genç-ihtiyar insanlara dert anlatmakta çok zor oluyor. Özellikle kendilerinin -Allah rızası için- yaptıkları hatayı anlattığınızda üste çıkmaları beni deli ediyor.

  Yazdıklarımı bizzat yaşadım..

  Unutmadan cemaatçilikte gerçekten ürkütücü ve karşıdaki insana insan olarak saygımı azaltıyor. Hizipçiliği çok sert şekilde yapanları sürüler halinde gezen bizonlara (halk dilinde camız olsa gerek) benzetiyorum ve bunu söylediğimden dolayıda özür dileyemeyeceğim.

  Organize olmamış,olamamış bir cemaat benim vaktimi alır bu da var tabii ki.

  Bütün bu anlattıklarımdan sonra kendimde bir benlik bularak yazmadım bunları. Bende herkes gibi Allah'ın kuluyum.

  Allah'a emanet olun.

 9. #9
  Dost nehirece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Yaş
  33
  Mesajlar
  10

  Standart

  ve aleyküm selam allahutaala hakkımızda hayırlı olanı versin

 10. #10
  Ehil Üye h.polat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Yaş
  43
  Mesajlar
  1.245

  Standart

  ve aleyküm selam.. hoşgeldin kardeşim...
  seni ilgilendirmeyen şeylerle uğraşma......
  Düşmanından uzaklaş......
  ölünün neyine gıpta edersen,diriyede öyle gıpta et....
  senin ihtiyacını gidermeyi önemsemeyen bir kişiden bir istekte bulunma..


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Esselamu Aleyküm.
  By Sercan Demet in forum Tanışma
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 16.10.11, 21:22
 2. Esselamu Aleyküm
  By thehatip in forum Tanışma
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.07.09, 23:29
 3. Esselamu Aleyküm
  By online in forum Tanışma
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 06.08.08, 17:20
 4. Esselamu Aleyküm..
  By kelebeeek in forum Tanışma
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 24.01.08, 11:58
 5. Esselamu Aleyküm..
  By Ebu Hasan in forum Tanışma
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.12.06, 13:18

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0