+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Uzaydan Haber Var

 1. #1
  Ehil Üye fanidünya... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Yaş
  40
  Mesajlar
  4.292

  Standart Uzaydan Haber Var

  Nuh ÖZDİN

  Sizinle 500 milyar kilometre uzaklıkta bir yere, bir kuyruklu yıldıza gidelim. Bu çok kolay olmayacak. Mesafe, Türkiye'nin doğu ucundan batı ucuna 500 milyon defa gitmeye denk geliyor. Oraya nasıl gidilir, hızımız ne kadar olmalı? Onu uzay boşluğunda nasıl buluruz ve üzerine nasıl iniş yapabiliriz? Bütün bunlar kolay olmayacak. Ama olsun, merak bu. Gitmeye değer.


  Yıldızın adını da söyleyelim. Kısaca 67P deniyor. Gerçek adı Churyumov-Gerasimenko. 1969 yılında keşfedilmiş. Adını, keşfedenlerden almış. Dünya'nın yörüngesi ile Jüpiter'in yörüngesi arasında bir konuma sahip. Kendi yörüngesinde 140 bin kilometre hızla dönüyor ve bir turunu yaklaşık 6,5 yılda tamamlıyor. Kendi ekseni etrafında da 12,4 saatte bir dönüyor.

  Küçük bir yıldız. Yarıçapı 1,9 kilometre; hacmi ise, sadece 25 km3. Güneş'e uzaklığı, Dünya'nın Güneş'e uzaklığından yaklaşık 3.300 kat daha fazla. Güneş Sistemi'nin çapının yaklaşık 80.000 AU (1AU=149,6 milyar km) olduğunu düşünürsek; 67P kuyruklu yıldızının aslında çok da uzakta olmadığı anlaşılır.

  Bu yıldıza giden olmuş mu? Önce onları dinleyelim, sonra yolculuk için kararımızı verelim.

  Yıl 1993. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 67P kuyruklu yıldızında inceleme yapmak maksadıyla bir proje hazırladı ve Rosetta adı verilen uydunun 2003 yılında fırlatılması plânlandı. Ancak 2002 yılında başka bir roketin (Ariane 5) fırladıktan hemen sonra patlamasından dolayı, Rosetta'nın fırlatılması ancak 2004 yılında gerçekleşebildi.

  Rosetta'nın yörüngesinin kuyruklu yıldızla kesişmesi için çok ince hesaplar yapıldı. Mars ve Dünya'nın çekim kuvvetinden faydalanarak daha hızlı fırlayacak ve uzayın derinliklerinde yıldızla kesişecekti.

  Rosetta uydusuna, Phiale denen bir araç yerleştirildi. Bu araç, uydudan ayrılacak ve yıldıza inecek parçaydı. Philae'de 10 farklı analiz yapabilecek enstrüman da vardı. Bunlardan birisi de toprağı delip numune almasını sağlayacak, yaklaşık 30 cm'lik ucu olan bir matkap.

  Alınan toprak örnekleri Philae'deki cihazlarla analiz edilerek kuyruklu yıldızın nelerden oluştuğu belirlenecekti. Üzerindeki başka bir âlet, direkt olarak kuyruklu yıldızın merkezine radyo dalgaları yollayacak ve bu radyo dalgaları Rosetta tarafından analiz edilecek ve bize kuyrukluyıldızın merkezi ve çekirdeği hakkında bilgi verecekti.

  Yıldızın düz ve silindirik bir yapıda olduğu tahmin ediliyordu; ancak yaklaşıp fotoğrafı çekilince ördeğe benzeyen bir yapısı olduğu anlaşıldı. Bu durum Phiale'nin inişini oldukça zorlaştırdı. Rosetta, Ağustos 2014'te kuyruklu yıldızın yörüngesine girmesine rağmen, Philae'ye uygun iniş noktası bulmak için üç ay araştırma yapıldı, fotoğraf çekildi, bilgi toplandı. Bunların değerlendirilmesinden sonra Philae, yaklaşık 30 kilometrelik mesafeyi, yedi saatte alarak yüzeye çok yumuşak bir iniş yaptı. Bu iniş üçüncü denemeden sonra gerçekleşebildi. Phiale ayrıldıktan beş saat sonra Rosetta'ya sinyal gönderdi, o da bu sinyali Dünya'ya iletti. Ancak iniş yeri plânlanan yerden uzaktı ve güneş ışınlarından mahrumdu. Kendi enerjisi de çok azalmıştı. Bu yüzden şu ânda uyku modunda bekletilmektedir. Tekrar Güneş'e yakın bir yerden geçer ve enerji depolayabilir ümidiyle takip edilmektedir. Fakat modül enerjisi bitene kadar yaklaşık 57 saat çalışmış ve yaptığı sondajla kopardığı toprağı analiz ederek Dünya'ya gönderebilmiştir.

  İşte, 10 yıl plânlama, 10 yıl seyahat ve 1,6 milyar Dolar harcamanın neticesi.

  YILDIZLARDA MADEN KAYNAĞI MI VAR?
  Almanya'nın Darmstadt şehrindeki Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından gönderilen uydu aslında ‘asteroit madenciliği'nin başlangıcı. Diğer bir ifadeyle, Dünya'da tükenmeye yüz tutan değerli madenleri, asteroitlerden elde etme arayışı. ABD Jeoloji Araştırma Kurumu'nun 2006 yılında açıkladığı rapora göre; Dünya'daki titanyum (Ti) rezervleri 34 yıl içinde tükenecek. Titanyum başta uçak ve uzay mekiği imalatı olmak üzere ağır sanayide kullanılmaktadır. Günümüzde kullanımı hızlı bir şekilde artarak devam eden akıllı telefon, tablet, PC ve silâh üretiminde kullanılan başta platin (Pt) olmak üzere yuropiyum (Eu) ve palladyum (Pd) gibi değerli ve nadir metaller için de durum kritiktir. Meselâ, tabletlerde yuropiyum (Eu), dokunmatik ekranlarda indiyum (In) ve kulaklıklarda neodimiyum (Nd) elementi kullanılmaktadır. Bu sebeplerden, uzay teknolojisine sahip ülkelerin asteroit madenciliği yaparak bu tür değerli elementleri uzaydan elde etme çalışmalarını artıracağı düşünülmektedir. Bu işin öncülüğünü Planetary Resources şirketi yapmaktadır.

  Phiale aracının, gönderdiği bilgilerle, Güneş Sistemi'nin ve bütün kâinatın yaratılışı hakkında da yeni mâlûmatlara ulaşılacağı düşünülmektedir. Asteroitler, Güneş Sistemi'ndeki en eski gökcisimleri olarak gezegenlerin nasıl meydana geldiği hakkında bilgi verebilmektedir. Çünkü uzaydaki kaya parçaları gezegenlerin eski zamanlarından kalan izleri taşıyor olabilir. Dünya'nın geçmişiyle alâkalı önemli jeolojik ipuçlarının da bulunabileceği düşünülmektedir. Nitekim, Philae'nın gönderdiği rapor; uzayda Dünya'dakinden farklı element olup olmadığı konusunu tekrar araştırma imkânı da sağladı. İncelemelerde yeni bir elemente rastlanmadı. Yani uzayda Dünya'dakinden farklı bir elementin olmadığı bir kez daha ispatlanmış oldu.

  YILDIZLAR AYNI MADDELERDEN YARATILIYOR
  Bu tür çalışmalar daha önce de yapılmıştı: 1969'da ABD'nin uzay aracı Eagle'nın Ay'dan getirdiği taşın analizinde, 2008'de Phoenix Mars Lander ile Mars'tan getirilen toprağın incelenmesinde ve her gün Dünya'ya düşen büyüklü küçüklü meteor parçalarının muhtevasında da yeni bir element bulunamamıştı. Uzaydan gelen örneklerdeki elementler Dünya'dakilerle aynıydı. Ayrıca maddelerin yaşının hesaplanmasında kullanılan karbon testleri neticesinde; Güneş Sistemi'nin, içindekilerle beraber eşzamanlı yaratıldığı anlaşılmıştır. Şimdiye kadar incelenen örneklerin hepsi, yaklaşık 4,5 milyar yılı göstermektedir.

  UZAY TOZLARI NE DİYOR?
  Dünya'ya yılda ortalama 15 milyon ton uzay tozu inmektedir. Dünya'ya bozulmadan ulaşabilen bu mikroskobik boyuttaki taneciklerin lâboratuvar analizleri, bilim için büyük önem taşımaktadır. Elektron mikroskobu kullanılarak ve uranyum testi uygulanarak yapılan incelemeler neticesinde, Dünya'daki 92 tabiî elementten farklı bir elemente rastlanmamıştır. Bu tozların analizinden elde edilen bilgiler Güneş'in ve diğer gezegenlerin bundan 4,5 milyar yıl önce meydana geldiğini söylemektedir. Cardiff Üniversitesi ve Edinburgh Kraliyet Gözlemevi üyesi bilim insanları, bu alanda yaptıkları çalışmalarda, "uzay tozu" olarak adlandırılan ve birçok yıldız ve gezegenin de meydana gelmesini sağlayan parçacıkların kaynağının süpernovalar olabileceğini söyledi ve şöyle bir açıklamayı yaptı: "Uzay tozunun nereden kaynaklandığı sorusunun cevabı, gezegenlerin kaynağının ne olduğunun da cevabıdır. Üzerinde yaşadığımız Dünya da aslında, uzay tozu parçacıklarının yoğun miktarlarda bir araya gelmiş bir biçimidir."

  Yazının başına dönersek; uzak yıldızlara, kuyruklu yıldızlara, meteoritlere seyahat için ne diyoruz? İstiyoruz değil mi yorucu da olsa böyle bir yolculuğu? Cismen gidemeyeceğimizi biliyoruz; ama olsun. Bize verilen sonsuz hayal gücümüzle oralarda dolaşmamızı kim engelleyebilir? Şimdi, aklımızı, tasavvurumuzu, düşüncemizi her türlü şartlanmışlıktan uzak tutarak fikren ve hayalen oralarda dolaşıyoruz. O müthiş genişlikleri, uzun mesafeleri düşünüyor, sayısız cismin baş döndüren hızlarına ve bozulmayan intizama hayret ediyoruz. Her şeye hâkim olan ve hükmeden kim? Hepsinde aynı maddeleri buluyoruz, yaşları da aynı. Her açıdan birlik ve tevhid.


  KAYNAKLAR

  - Apillioğulları Orhan, Uzaydaki Elementler, Kimya O'nu Anlatıyor, Muştu Yayınları, 2014.

  - Kuyruklu Yıldız Avcısı, Popular Science, Aralık 2014.

  - http://www.sciencedaily.com/releases...0723084654.htm

  - ESA Science & Technology: Rosetta's target: comet 67P/Churyumov-Gerasimenko

  - http://rosetta.jpl.nasa.gov

 2. #2
  Vefakar Üye ercanahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2020
  Mesajlar
  590

  Standart

  olabilir

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Büyük Haber
  By gerceklervebiz in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 05.10.19, 18:41
 2. Müjdeli Bir Haber
  By ErekNUR in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 16.12.08, 17:42
 3. Uzaydan Kareler...
  By yasemenn in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.02.08, 09:23
 4. Haber Sitesi
  By gaziantepcengiz in forum Tavsiye Edilen Siteler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.09.07, 08:28
 5. Haber
  By ilhan in forum İnanca ve Düşünceye Özgürlük Platformu
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.07.07, 09:14

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0