Mahkûmlar en çok dini içerikli kitapları istiyor
06 Ekim 2011 / 08:39
Hapishanelerde yatan binlerce mahkum, Kader Mahkûmları Derneği'ne her gün 200 mektup gönderiyor.

Şule Dağlı'nın haberi
Hapishanelerde yatan binlerce mahkum, Kader Mahkûmları Derneği'ne her gün 200 mektup gönderiyor. Mektuplarında cezaevlerinde yaşadıkları sorunları ve ailevi problemlerini dile getiren mahkûmlar, dernek yöneticilerinden kendilerine kitap göndermelerini istiyor. İstenen kitaplar arasında ilk sıralarda Kur'an-ı Kerim ve ilmihal geliyor.
Mahkûmlara maddi manevi yardımda bulunmak amacıyla kurulan 'Kader Mahkûmları Derneği', her ay bini aşkın kitap ve giyecek yardımını hapishanelere gönderiyor. Günde 200'ün üzerinde mahkûmdan mektup aldıklarını belirten Kader Mahkûmları Derneği Başkanı Necdet Yüksel, "Mahkûmlar gönderdikleri mektuplarda bizden onlara kitap ulaştırmamızı istiyor. İsteklerinde ilk sıralarda Kur'an-ı Kerim, ilmihal ve dini kitaplar geliyor. Bizler de hazırladığımız kolilere bunlardan mutlaka koyuyoruz." diye konuştu.
Gelişen teknolojinin ürünü bilgisayar, internet ve cep telefonu kullanımının artması ile birlikte mektuplaşma kültürü bitme noktasına geldi. Günümüzde mektuplaşma kültürünün düzenli bir şekilde devam ettiği tek yer cezaevleri. 2005 yılından beri mahkûm ve mahkûm yakınlarına yardım yapan Kader Mahkûmları Derneği'ne gelen her 3 mektuptan ikisinde yetkililerden dini içerikli kitap isteniyor. Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi'nden N.T., mektubunda şöyle diyor: "Sayın başkanım manevi durumum çok zayıf olduğundan çok mağdurum. Sizlerden Kur'an-ı Kerim, namaz hocası kitabı ve dini bilgiler kitabı istiyorum. Yardımlarınızdan dolayı Allah sizden razı olsun." Dernek, cezaevlerindeki kütüphanelerle ilgili Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapıyor. Cezaevi kütüphanelerindeki 3 bin eski kitap alınıp yerine 5 bin yeni kitap konulması planlanıyor.
Suç işleyip cezaevlerine girilmesinin en önemli sebebinin manevi eksiklik olduğunu vurgulayan Dernek Başkanı Yüksel, "Cezaevinde Kur'an okumasını bilmeyen kişilere elif-ba kitapları göndererek öğrenmelerini sağladık. Daha sonra bu kişiler Kur'an'ı hatmettiler. İmamla giden geri dönmez ama jandarmayla giden geri döner. Bu kişileri topluma kazandırmak hepimizin görevidir, her cezaevinde her gün hizmet veren bir din görevlisi mahkûmlar için zorunlu bir ihtiyaçtır." şeklinde konuştu.
Zaman