Nurcular da Said Nursi masalı mı anlatıyor?
05 Ekim 2011 / 13:01
Belge, Almanya'daki seminerde bir konuşmacının Said Nursi ile ilgili değerlendirmelerini anlattı

Risale Haber-Haber Merkezi
Taraf yazarı Murat Belge, Almanya'daki seminerde bir konuşmacının Said Nursi ile ilgili değerlendirmelerini anlattı.
Belge, hangi kamptan olursa olsun herkesin tarihi kendine göre yorumladığını ileri sürdü. Seminerde ismini vermediği bir konuşmacının Said Nursi ile ilgili değerlendirmelerini de aktaran Belge, "tarihle hepimizin sorunu var" dedi.
Belge yazısında şunları dile getirdi:
"Konuşanlardan biri, diyelim, Çanakkale’nin mitleştirilme biçimleri üstünde duruyor. Bu, tabii, Kemalist kesimin işi. Ama bir başka konuşmacı da bir tür popüler edebiyatta, Nurcu ideolojiyi benimsemiş kişilerin nasıl bir Said-i Nursî masalı yarattığının örneklerini veriyor. Yani, inandıkları sevdikleri kişiyi putlaştırmayan, onu putlaştırmak için tarihi çarpıtmayan, çarpıtmak bir yana olmayan bir tarih yazmayan yok.
Bu topraklarda yaşamak nasıl bir şeyse, havası suyu mu, her neyse, gerçeklikle, özellikle de “tarihî gerçeklik” dediğimiz şeyle, insanlar bu ilişkiyi kuruyor –hangi kamptan olurlarsa olsunlar. Eğitim düzeyleri de bu bakımdan fazla bir şey fark ettirmiyor. Olan tarihle hepimizin sorunu var; bizim istediğimiz gibi bir tarih olsun istiyoruz (bu bir “totoloji” elbette, ama olayın aslı da bu –totoloji).