Tarihi Horhor Camii Ayağa Kaldırılıyor
02 Eylül 2011 / 13:40
Eski Van şehrinin batı bölümünde bulunan tarihi Horhor Camii, Van Valiliği tarafından gün yüzüne çıkarılıyor.

Kazı çalışmalarını yürüten Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi ve Mimarlar Odası Van Şubesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk, Horhor Camii'nin batısında Horhor bahçeleri ile Horhor çeşmesi, doğusunda ise Abbas Ağa Camii'nin yer aldığını belirtti. Caminin 1915 yılına kadar ibadete açık olduğunu ifade eden Dr. Öztürk, "1915-1918 yılları arasında şehrin işgalinden sonraki süreç içerisinde cami tamamıyla yıkılmış. Özellikle üst örtü sistemi ile beden duvarlarının büyük bir bölümü

yıkılmış. O tarihten günümüze kadar gerek doğanın olumuz etkisi altında gerekse defineciler tarafından büyük oranda tahrip edilmiş. Van Valiliği tarafından şu an kazı çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz. Kazı çalışmalarında ortaya çıkan veriler ışığı altında Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu gerçekleştirilecektir" dedi.

Caminin genel mimari özellikleri hakkında bilgi veren Dr. Öztürk, "Caminin kitabesi mevcut değildir. Ancak malzemesi, mimari formu ve diğer özellikleri dikkate alındığında muhtemelen 18. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş bir yapı olduğunu düşünmekteyiz. Yaklaşık 9 metre 70 santim eninde, 17 metre boyunda dikdörtgen planlı bir cami olduğunu görmekteyiz. Beden duvarları tamamıyla sıralı moloz taştan. Yaklaşık 1.5 metre kalınlığında üst örtü sistemi ise geleneksel sivil mimari dokusunda yani düz tavan
olarak inşa edildiğini görmekteyiz. Dekoratif süsleme özellikleri açısından çok zengin olduğu söylenemez ancak mihrabın ve mihrabın üzerindeki istiridye türü kemeri ve diğer süsleme özellikleri açısından son derece önemli bir yapı olduğunu düşünmekteyiz" şeklinde konuştu.

Toplam 20 günlük bir süre içerisinde kazının tamamlanmasını planladıklarını ifade eden Dr. Öztürk, "Ancak Horhor Camii'nin kuzeyindeki verilerin de ortaya çıkarılması zorunluluk arz etmektedir. Bu bağlamda caminin restorasyonu sırasında ön kısmanda da kazı çalışmalarının devam etmesi gerekmektedir" şeklinde sözlerini tamamladı.
Anadoluhaber