+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Bayram Sevinci

 1. #1
  Ehil Üye Beste-i Rana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  Doğanın Derinlikleri
  Mesajlar
  4.544

  Standart Bayram Sevinci

  Arkadaşlar bir çoğunuz bu hüve-l ahsen ne saçmalıyor diyebilir.
  Ama yinede sizinde fikrinizi almak istedim.Sorum şu:
  Madem ramazanı bu kadar çok seviyoruz ramazanı uğurlarken niye bayram yapıyoruz??? İnsan hiç sevdiği bir yakınını uğurlarken bayram yaparmı???
  Hest-i Nist-Nümâ  "Müslümanın müslümana gülümsemesi sadakadır" sırrıyla espri yapıyorum...


  Hepimiz Cennette Kavuşalım...


 2. #2
  Ehil Üye nurhanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  3.463

  Standart

  Evvela kendinizi bu şekilde sorgulamanız güzel bir haslet nerde hata var yada neden bizler bayram hissiyatını yaşıyoruz ve anlıyamıyoruz demekte güzel ve cesurca bir sorgulama.
  Böyle bir sevinci neden yaşıyoruz:Mesela nasıl ki alış verişe gideriz yorgunluktan bitkin düşünceye kadar mağaza mağaza dolaşıp kendimize güzel bir şeyler almaya çalışırız sonra evimize döner tatlı bir yorgunlukla aldığımız şeylerin sevinciyle bir mutluluk yaşarız.Öylede ramazan ayı bir manevi ticaret ayıdır.Bu ayda cüzler dağıtılır eller açılır dualar arttırılır manevi bir ticaret başlar teravih namazları oruç ibadetler okumalar taki iyi bir şekilde karlı bir ticaret yapalım.Kur'an-ı kerim bu ayda indirildiği için cenab-ı hak bu ayı manevi bir ticaret için bizlere bahşetmiştir.Bire bin bazan bire seksenbin veriyor.Herkes bu alış verişten karlı çıksın diye rahmet kapıları açılıyor sorgusuz sualsiz rahmet bir deniz gibi müslümanlara yağıyor.İşte bu şuurda bir müslüman kadir gecesinde zirveye çıkan bu alış verişten elinden geldiğince çalışarak nasiplenmeye çalışır.Kadir gecesinden sonra yavaş yavaş tezgahlar kapanmaya başlar ve bayrama yani alış verişin sonuna doğru gidilir.Bayramda ruhumuzu bu karlı ticaretin verdiği bir tatlı yorgunlukla beraber bir sevinç kaplar.Cehennemden biraz uzaklaşmanın ve Allaha biraz daha yaklaşmanın verdiği sevinci ruh ve kalb hisseder.Ve bu alış verişin verdiği manevi bir hazla bayrama gireriz.Tabi bunlar müslümanlar için geçerlidir.Dallin gurubu ise yani şeytana ve nefsine uyanlar ise ramazanda bir ticaret yapamamanın verdiği manevi sıkıntıyla bir an önce ramazının bitmesini isterler ve bayram onlar içinde vazifesini yapamamanın ve manevi sıkıntılarından kurtulma bayramı olur.Yani cenab-ı hak aynı bayramla inananları yükseltirken inanmayanları da alçaltır.Demek işin şuurunda olursak bizlerde bayramı ve sevincini anlarız hem anlamasakta ruhumuz ve kalbimiz bu sevinci hisseder.


  Gerçi yazmak adetim değil fakat bu seferlik biraz uzun yazdık sualiniz hoşuma gitti bir sefere mahsus anladıklarımızı paylaşalım dedik.İfadeler biraz müşevveş oldu kusura bakılmasın.Risale-i nurda ramazan risalesinde ki yedinci nükteye biraz dikkat edersek belki daha iyi anlarız.

  Yedinci Nükte: Ramazanın sıyamı, dünyada âhiret için ziraat ve ticaret etmeğe gelen nev'-i insanın kazancına baktığı cihetteki çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki: Ramazan-ı Şerifte sevab-ı a'mal, bire bindir. Kur'an-ı Hakîm'in nass-ı hadîs ile herbir harfinin on sevabı var; on hasene sayılır, on meyve-i Cennet getirir. Ramazan-ı Şerifte herbir harfin, on değil bin ve Âyet-ül Kürsî gibi âyetlerin herbir harfi binler ve Ramazan-ı Şerifin Cum'alarında daha ziyadedir. Ve Leyle-i Kadir'de otuzbin hasene sayılır. Evet herbir harfi otuzbin bâki meyveler veren Kur'an-ı Hakîm, öyle bir nuranî şecere-i tûbâ hükmüne geçiyor ki; milyonlarla o bâki meyveleri, Ramazan-ı Şerif'te mü'minlere kazandırır. İşte gel, bu kudsî, ebedî, kârlı ticarete bak, seyret ve düşün ki: Bu hurufatın kıymetini takdir etmeyenler ne derece hadsiz bir hasarette olduğunu anla!

  İşte Ramazan-ı Şerif âdeta bir âhiret ticareti için gayet kârlı bir meşher, bir pazardır. Ve uhrevî hasılât için, gayet münbit bir zemindir. Ve neşvünema-i a'mal için, bahardaki mâh-i Nisandır. Saltanat-ı rububiyet-i İlahiyeye karşı ubudiyet-i beşeriyenin resm-i geçit yapmasına en parlak, kudsî bir bayram hükmündedir. Ve öyle olduğundan, yemek-içmek gibi nefsin gafletle hayvanî hacatına ve malayani ve hevaperestane müştehiyata girmemek için oruçla mükellef olmuş. Güya muvakkaten hayvaniyetten çıkıp melekiyet vaziyetine veyahut âhiret ticaretine girdiği için, dünyevî hacatını muvakkaten bırakmakla, uhrevî bir adam ve tecessüden tezahür etmiş bir ruh vaziyetine girerek; savmı ile, Samediyete bir nevi âyinedarlık etmektir. Evet Ramazan-ı Şerif; bu fâni dünyada, fâni ömür içinde ve kısa bir hayatta bâki bir ömür ve uzun bir hayat-ı bâkiyeyi tazammun eder, kazandırır.

  Evet birtek Ramazan, seksen sene bir ömür semeratını kazandırabilir. Leyle-i Kadir ise, nass-ı Kur'an ile bin aydan daha hayırlı olduğu bu sırra bir hüccet-i katıadır. Evet nasılki bir padişah, müddet-i saltanatında belki her senede, ya cülûs-u hümayûn namıyla veyahut başka bir şaşaalı cilve-i saltanatına mazhar bazı günleri bayram yapar. Raiyetini, o günde umumî kanunlar dairesinde değil; belki hususî ihsanatına ve perdesiz huzuruna ve has iltifatına ve fevkalâde icraatına ve doğrudan doğruya lâyık ve sadık milletini, has teveccühüne mazhar eder. Öyle de: Ezel ve Ebed Sultanı olan onsekiz bin âlemin Padişah-ı Zülcelal'i; o onsekiz bin âleme bakan, teveccüh eden ferman-ı âlîşanı olan Kur'an-ı Hakîm'i Ramazan-ı Şerifte inzal eylemiş. Elbette o Ramazan, mahsus bir bayram-ı İlahî ve bir meşher-i Rabbanî ve bir meclis-i ruhanî hükmüne geçmek, mukteza-yı hikmettir. Madem Ramazan o bayramdır; elbette bir derece, süflî ve hayvanî meşagılden insanları çekmek için oruca emredilecek.Mektubat

  Risale-i nur bir imtihan kitabıdır.
  Davasına sadık olmayan insanların başarı ihtimali yoktur. 3. #3
  Dost candansev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  27

  Standart

  Bizler ramazan gittiği için değil,günahlarımızın affolup nimete kavuştuğumuz için bayram yapıyoruz.Ramazan bayramımız o kadar büyülü,güzel ve huzurludur ki gelişi bütün bir yıl beklenir ve gidişindeki keder de ancak ikinci geliş ümidiyle hafifler;tasa iken sevinç olur,hüzün iken beklenen bir neşeye dönüşür...Bir de bu şekilde düşünelim sorumuzun cevabı kolaylıkla ortaya çıkar...

  VESSELAM...
  BEN EKMEKSİZ YAŞARIM FAKAT HÜRRİYETSİZ YAŞAYAMAM...
  B.S.N

 4. #4
  Ehil Üye istiğna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  2.274

  Standart

  Alıntı candansev Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizler ramazan gittiği için değil,günahlarımızın affolup nimete kavuştuğumuz için bayram yapıyoruz.Ramazan bayramımız o kadar büyülü,güzel ve huzurludur ki gelişi bütün bir yıl beklenir ve gidişindeki keder de ancak ikinci geliş ümidiyle hafifler;tasa iken sevinç olur,hüzün iken beklenen bir neşeye dönüşür...

  "Allah'a tevekkül et! Zira O vekil olarak kuluna yeter!.." (Ahzab/48) 5. #5
  Gayyur Eslem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  122

  Standart

  Alıntı candansev Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizler ramazan gittiği için değil,günahlarımızın affolup nimete kavuştuğumuz için bayram yapıyoruz.Ramazan bayramımız o kadar büyülü,güzel ve huzurludur ki gelişi bütün bir yıl beklenir ve gidişindeki keder de ancak ikinci geliş ümidiyle hafifler;tasa iken sevinç olur,hüzün iken beklenen bir neşeye dönüşür...Bir de bu şekilde düşünelim sorumuzun cevabı kolaylıkla ortaya çıkar...

  VESSELAM...+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Hz. Adem 'in Sevinci
  By delailinnur in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26.10.19, 12:51
 2. Gerçek Bayram Ne Zaman? Ve Aslında Kimedir Bayram?
  By gündüzalp_58 in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.12.08, 22:32
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01.01.08, 07:30
 4. Hastanın Sevinci..
  By asya in forum Mizah
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 30.11.07, 01:03

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0