Türkiye Cumhuriyeti vatanı,bayrağıyla bölünmez bir bütündür.Bu düşünceye, inanan,inançlı herkes zaten vakıftır ve günün birinde ihtiyaç olursa herkesin gözünü kırpmadan kanının son damlasına kadar,canıyla malıyla Onun uğruna savaşacağından zerre kadar şüphemiz yok.Hiçbir şartla hiçbir gerekçeylede bu vatan bölünmez...
Bunları anlatmamın sebebi herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek içindi.
Bilindiği üzere devletler üzerinde herzaman tek bir millet ya da tek bir ırk veya din ve mezhep bulunmayabiliyor.
Herkeste doğal olarak bir ünsiyet perverlik olmaktadır.Herkes kendi dininden,kendi milletinden hatta ve hatta kendi mezhebinden insanlara yakınlık duyabilmekte ki taki kendi kanına kadar vardırabilmektedir.
Ancak bu sempatizanlık bazende başka etnisite farklılıklarını dışlamamıza neden olabilmektedir.Ve başka unsurlardan bahsederken aşırı heyecanlara kapılıp,ifrat dercesinde tepkilere neden olabilmekte ve bir arada yaşama birliğine zarar vermektedir.
Mesela A.B.D de birçok millet bir arada yaşayabilmekte "özgürlükler ülkesinde" ancak her nasılsa zenciler aynı özgürlüğü yaşayamamaktadır.Bu aşırı dışlanma ve horgörülmenin sonucu olarakta varoşlarda yaşayan,kokain,esrar bağımlısı ve çete gençliğini oluşturan eğitim düzeyleri düşük,asi,isyankar,zarar veren insanlar grubu olarak yetişmekte olan bir gençlik olabilmektedir.Şanslı olanları ancak ve ancak basketbol,boks vb spor dallarında,cazz ve blues gibi müzik alanlarıyla kısıtlı kalarak beyazlarla aynı safta bulunma çabası içindedirler.Sonra onların birçok hayaline tercüman olan Martin Luther King çıktı ve "bir hayalim var "dedi ve Nelson Rolihlahla Mandela gibi ırka ayrımına karşı savaş veren insanları lider ilan ettiler.
Buna benzer birçok ülkede bu tip olaylar yaşanmakta ve yaşanmıştır.Bunun en aşikar örneğini Adolf Hitler Almanya da sergilemiştir.Tüm bunlar daha asi ve zararlı ve cahil,nefret dolu vatana ve cemiyet hayatına zararlı insanların yetişmesine sebep olmaktadır.
Yani etki-tepki meselesi....
Gelgelelim bizim ülkemize ;çok yüce bir din çatısı altında ,tüm batılları dışlayan, üstünlüğün sadece takvada olduğunu söyleyen, bir peygamberin ümmetinin çoğunluklu olarak yaşadığı yani hakkı batıldan ayırabilen ve ayyıldızlı hilali olan bayrağı için kurtuluş savaşında tüm ülkedeki unsurların kanının son damlasına kadar savaştığı bir toprakta,bu güzel insanlar başka unsurlardaki insanlara ne gözle bakıyor?

Tüm forumdaki kardeşlerime şunu sormak istiyorum;Ama herkes vicdanına kulak vererek Allah rızası için yanıtlasın başka etnik kökenleri takiye yapmadan bağrımıza basıyor muyuz?Onlar için farklı düşüncelere sahip miyiz?Mesela onlarla akrabalık bağı kurar mısınız hiç tereddütsüz?
Ya da onlara olan sevgimiz ve saygımız herkes Türktür gibi bir genelleme yaparak(Kürt,Arap,Laz,Çerkez v.b)birçok milletin varlığını yok sayarak bir gerçeğe gözlerimizi kapayarak asıl bu şekilde onları dışlar mıyız? Ya da böyle bir konu açıldığı zaman hemen aşırı tepkiler vererek anlamsız savunmalarla anarşist mi ilan ederiz?