+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Bu Hadis Kimlerden Bahsediyor?

 1. #1
  Ehil Üye Ebu Hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3.049

  Standart Bu Hadis Kimlerden Bahsediyor?

  Alıntı Barla Nickli Üyeden Alıntı
  Bu evsâf-ı celîle ve ahlâk-ı cemîle'yi haiz olan evli¬yayı tavsif için Zübdef ül-Hakaik ham eserde hadîsi şerif mufassal zikredilmiştir:
  Bir gün Hazret-i Fahr-i Alem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz EbÛ Zerr-i Gıfari -radıyallahu anh-'e buyurdular ki:
  — Yâ Ebâ Zerr, Allah güzeldir, güzeli sever. Benim niçin gamlandığımı, ne düşündüğümü ve neye müştak olduğumu biliyor musun Yâ Ebâ Zerr?
  — Bilmiyoruz yâ Resûlellah, gam ve düşünceni bize haber ver!
  Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- :
  « — Aaah!» dedi, İştiyakım benden sonraki İhvanı¬ma kavuşmak içindir, onların durumları enbiyanın durum¬ları gibidir. Onlar şühedâ menzilesindedirler. Babaların¬dan analarından ve kardeşlerinden sadece Allah Teâlâ'-nın rızasını kazanmak için ayrı düşerler. Malı Allah için terkederler. Nefislerini tevazu ile hor hakir ederler. Şehevâta ve dünya fuzûliyyatına rağbet etmezler. Allah'ın beytlerinden bir beytde mahabbet'ullah'dan dolayı mağ¬mum ve mahzun olarak toplanmışlar, kalblerini Allah'a vermişler, ruhlar Allah'a bağlı, onları bilmek Allah'a aid. Onların birinin hastalanması bir sene ibâdetden efdal olur. Eğer istersen daha anlatayım yâ Ebâ Zerr?
  — İsterim yâ Resûlallah!
  « — Onlardan biri öldüğü zaman Allah ındindeki şereflerinden dolayı semâda ölenler gibidirler. Eğer is¬tersen daha anlatayım Yâ Eba Zerr?»
  — İsterim yâ Resûlellah!
  « — Onlardan birisi elbisesindeki bir müteezzi oldu¬ğu vakit ona Allah indinde yetmiş hacc ve gazve ecri ve ismail zürriyyetinden kırk köle azad etmiş sevabı ve¬rilir, onlardan da her birisi on iki bin kişiye muâdildir. Eğer istersen daha ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?»
  — Evet yâ Resûlellah!
  « — Onlardan birisi ehlini zikredip de gamlandığı vakit her bir nefesine bin bin derece yazılır. Eğer ister¬sen daha ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?»
  — Evet yâ Resûlallah!
  « — Onlardan birisinin arkadaşları arasında İki rek'-at namaz kılması Nûh -aleyhisselam-'ın Cebel-i Lübnan'¬da bin yıl ibâdet ettiği gibi ibâdet eden bir adamın ibâ¬detinden daha efdaldir. İstersen daha ziyâde edeyim yâ Ebâ Zerr?»
  — İsterim yâ Resûlellah!
  « — Onlardan birisinin tesbihi, kıyamet gününde bü¬tün dünya dağları kadar altun tasadduk edip de gelen bir kimsenin ecrinden daha fazladır. İstersen daha sa¬yayım Yâ Ebâ Zerr?»
  « — Evet Yâ Resûlellah!» dedim Mefhar-i Mevcu¬dat -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz saymağa de¬vam etdiler:
  « — Onlardan birine bir kerre nazar etmen, Allah indinde Beyt'ullah'a nazar etmenden daha sevimlidir, ona nazar eden Allah'a nazar etmiş gibidir. Onun se¬vindirdiği kimse Allah'ın sevindirdiği bir kimse gibidir. Onu ifâm eden Allah'ı ifâm etmiş gibidir. Eğer istersen ziyade edeyim yâ Ebâ Zerr?
  — Evet yâ Resûlellah!
  — Onların yanına günahlardan ısrar ede ede han¬tallaşmış bir topluluk oturunca Allah onlara nazar-ı rah¬met ile nazar edip günahlarını onların hürmetine afv et¬meden kalkmazlar.
  — Yâ Ebâ Zerr, onların gülmeleri ibâdettir, şaka¬laşmaları tesbihtir, uykuları sadakadır. Allah onlara her gün yetmiş kerre nazar eder. Ben bunlara müştakım Yâ Ebâ Zerr!
  Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bitkin bir şekilde saçlarını düzeltti, sonra başını kaldırdı, ağlıyordu, gözyaşları gözlerinden inci daneleri gibi dökülüyordu. Bir kerre daha «Aaah!..» dedi. Onlara müştakım, onlara kavuşmak istiyorum, buyurdu.
  Sonra Nebî -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz: -- Allah'ım, onları muhafaza et, muhaliflerine kar¬şı onlara yardım et, kıyamette gözümü onlarla nûrlan-dır.
  Dikkat edin, Allah'ın o velîleri ki, onlara korku yok-dur, onlar mahzun da olmayacaklardır.» l buyurmuşlar. (Yunus:62)
  (Mahmud Sami Ramazanoğlu, Ashab-ı Kiram-
  Amin......
  Konu Meyvenin Zeyli tarafından (31.05.07 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.
  Vücudunu mucidine feda et.Mukabilinde büyük bir fiyat alacaksın.Mesnevi-i Nuriye sahife 101


 2. #2
  Ehil Üye aşur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  1.446

  Standart

  İnşaallah, ahir zamanın dehşeti ve küfranı içinde, din-i mübin'den zerre kadar taviz vermeden, hiç bir zulme ve baskıya aldırmadan sırat-ı müstakim'de istikrarla yürüyen, iman ve Kur'an hizmetini her hal ve şartta yapan ve bu hizmeti her türlü dünya menfaati ve lezzetine tercih eden Nur Talebelerinden bahsediyor. Çünkü bu kahramanlar, herkesin korkudan tir tir titrediği, araziye uyduğu ve korkularına yanlış fetvalarla kılıf bulmaya çalıştıkları bir zamanda onların aksine hiç korkmadılar. İla-yı Kelimetullah için gayretlerinden hiç vaz geçmediler. Ölmekten zerre kadar korkmadılar. Hapishaneleri, bir medrese olarak telakki ettiler. Mahkeme salonlarını, davalarını anlatmak için, bir konferans salonu olarak düşündüler. Maddi menfaatlere hiç tenezzül etmediler. Çok yetersiz imkanlarla, büyük sermaye ile yarıştılar. Bayrağı hiç düşürmediler. Kendileri düşse bile, bayrağı hep dik tuttular. Nur Talebelerini serencamını okuyanlar, bu muhteşem ve Resullulah'ın(ASV) muhabettine ve takdirine mazhar olan bahtıyarların kim olduğunu hemen anlayacaklar. Bu fedekar, muhlis ve mütevazi insanlar, bugünlerde sevgi ve muhabbeti tekrar hakim kılmak için, yeni bir seferberlik ilan etmiş, vatan sathını büyük bir Nur Medresesi yapmak için halisane çalışmaktadırlar. Allahım, bizleri bu bahtıyarlardan eyle.....

 3. #3
  Ehil Üye aşur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  1.446

  Standart

  Alıntı Barla Nickli Üyeden Alıntı
  Risâle-i Nur bu vazifeyi en dehşetli bir zamanda ve en lüzûmlu nâzik bir vakitte, herkesin anlayacağı bir tarzda, hakâik-ı Kur'âniye ve îmâniyenin en derin ve en gizlilerini, gâyet kuvvetli bürhanlar ile ispat ederek; o îmân-ı tahkîkiyi taşıyan hâlis ve sâdık şâkirtleri dahi, bulundukları kasaba ve karye ve şehirlerde, hizmet-i îmâniye îtibariyle âdetâ birer gizli kutub gibi, mü'minlerin mânevî birer nokta-i istinâdı olarak, bilinmedikleri ve görünmedikleri ve görüşülmedikleri halde, kuvve-i mâneviye-i îtikadlan cesur birer zâbit gibi, kuvvet-i mâneviyeyi ehl-i îmânın kalblerine verip, mü'minlere mânen mukâvemet ve cesâret veriyorlar.
  Barla Kardeşin eklediği bu mektup hakikaten çok ehemmiyetlidir. Nur talebelerinin bu şanlı, cesur fakat müsbet direnişleri olmasaydı, bu ahir zamanda bu insanların hali, bizim halimiz ne olurdu?
  Konu Meyvenin Zeyli tarafından (31.05.07 Saat 15:31 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bediüzzaman Hazretleri Burda İlhamdan mı Bahsediyor?
  By karatoprak1975 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 15.12.07, 01:49
 2. Gençlik Darbesi Derken Neyden Bahsediyor Olabilir?
  By insirah in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.08.07, 09:35
 3. Hadis
  By muntehab in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 03.07.07, 12:22
 4. 40 hadis
  By herem in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09.11.06, 19:28
 5. Hadis
  By muntehab in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20.10.06, 11:07

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0