+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: Sünneti Terk Sünneti ?

 1. #1
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart Sünneti Terk Sünneti ?

  Değerli kardeşlerim türkiyede bazı cemaatler var, ikindi namazının ilk sünnetini kasıtlı olarak hemde topluca terkediyorlar ve: "bu da sünnettir, Peygamberimiz çok olmuşki kılmamış şu halde bizde kılmayarak ona uyuyoruz " diyorlar.

  Sormak lazım,

  1. Gayri müekket sünnetleri kasten terketmek gerçekten sünnetmidir ?
  2. Sahabeden, müçtehit imamlardan bu sünneti(?) işleyen tavsiye eden varmı ?
  3. İkindinin sünnetini hiç terketmemiş bir kişi bu sünneti(?) işlememiş olarak ahirette kınanmaya müstehakmı olmuştur ?
  4. Devamlı kılanlarmı ahirette daha kazançlı olacaklar, yoksa haftada iki üç gün bilinçli bir şekilde terkedenlermi ?


  Bu kardeşinizin bilgisi; sünnet, dilerse müekket bulunmasın onu terketmek asla sünnet olmaz.

  İslamda ameller iki çeşittir 1) fiilî 2) terkî.

  Bir amelin sevaba şayan olabilmesi şeriatın ya onu emretmesine yada nehyetmesine bağlıdır. Şimdi şer'i amel eğer bir emirin mucibiyse bunu işleyen, eda edenler sevab alırlar: namaz zekat gibi. Veya amel bir nehiy, yasaklamanın gereği ise bu sefer bundan kaçınanlar kaçınmaktan ötürü sevap alırlar. içki, zina ve yalanı terketmek gibi..

  Ve illa yasaklanmamış ve terkedilmesi Şeriatça tavsiye edilmemiş amellerle sevap ummak dine aykırıdır, delilsiz ve mesnetsiz bir tutumdur, hatta bidattir.

  Şu halde ikindi veya yatsı namazlarına kalkıldığı anda derhal kamet okutup farza durmak bu surette sünnetleri bilerek ve mazeretsiz terketmek sevap değildir, nerde kaldı sünnet olsun çünkü aksine bidattır.

  Fıkıh kitaplarının başında ahkamı şeriyyeden bir bahis bulunur, orda müekket sünnetin hükmü beyan edilirken: Bunu işleyen sevap alır ama terkeden kınanmaz vede ayıplanmaz." denilir.

  Evet Fakihler, gayri müekket sünneti terkedenin sevap alabilme ihtimali şurda dursun aceba azar ve kınanmayı haketmişmidir ? işin burası düşünmüş ve, hayır madem müekket değildir kınanmaz" hükmüne varmışlar ve lakin terkten doğacak sünnet(!) sevadından asla bahsetmemişlerdir.

  Peygamber Efendimizin s.a.s çokça namaz kılması ve şefaat sözü isteyen Aişe rd.anh annemize ama sende çok namaz kılarak bana yardımcı ol tembihinde bulunması ve bu sünnetleri kılmaya ümmetini teşvik etmesi, her secdenin bir derece Allaha yaklaşmak olduğunu beyan etmesi.. bütün bunlar, sünnetleri tam ve eksiksiz kılanların ahirette terkedenlere nisbeten daha karlı ve kazançlı olacağını gösterir.

  Raşha


  Anlatlılır, Sultan Muhammed Fatih Han İstanbulu fethettiği gün Ayasofyada cuma namazı kılınacak. Sultan Fatih imamlığa geçmekten ictinab eder ve bir ihitlaf olur, denilir; ikindi namazının sünnetini hiç kaçırmayan varsa geçsin namazı o kıldırsın. Ve hocaları arasından yine Fatih Han öne geçer ve namazı kıldırır.. hiç ikindinin sünnetini kaçırmamış hep kılmış..

  Demekki Molla Hüsrev, Molla Gürani Akşemseddinler ikindinin sünnetinin devamlı kılınmış olmasını bir fazilet ve sebebi ruchaniyet olarak görmüşler ve bunu başaranın imamete layık kişi olduğuna hükmetmişler.

  Raşha:


  İmam mahmud Efendi hazretleri Malatyaya ziyaret ve sohbet için gidecektir. Havalanında uçağı beklemekteler ve derken ikindi ezanı okunur İmam der: hadi namazı kılıyoruz. Ve mescide giderler Malatyada görevli M.hoca diken üzerindedir zira uçağın kalkmasına beş dakika var ve derhal farza durmayı rica ederler.. "yoksa uçak kaçacak efendim" derler.. Efendi hazretleri; Sünnet kaçacağına uçak kaçsın der ve Allahu Ekber diyerek sünnete durur.. 2. #2
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  55
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  cemaat mensuplarının şafii mezhebine mensup olma ihtimali varmı??
  bildiğim kadarı ile şafi mezhebinde hemen farza durulur..
  (yanlış biliyor olabilirm..işin ehli olarak hakkani kardeşim düzeltir..inşallah )
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 3. #3
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  Salih Ağbey bunların şafii veya hambeli olmaları bir şey değiştirmez, zira işin esprisi terk ederek sevap kazanacağını bu surette sünnet işlemiş olacağını düşünmektir. Halbuki mezhep farketmez, İslamda ancak terki emredilen/teşvik edilen haramlar ve mekruhları terk ederek sevap alınabilir. Diyelim şafiide yatsının ilk sünneti diye bir sünnet yok, şu halde terketmek yoluyla sevap almak için bunu kılmanın mezheplerince en azından mekruh olması lazımdır.

  ancak benim bahsettiğim müslümanlar arada bir kılarak bunu kılmanın sünnet ve sevap olduğuna inanıyor çok kerede terkederek ayrıca sünnet işlediklerini sanıyorlar..

 4. #4
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  "Peygamber Efendimiz bir sünnete sürekli devam etmediyse, bazen terkettiyse bizim de bazen terk etmemiz sünnet olur(!)"

  Bu mantık hatalıdır ve bu istidlal batıldır. Çünkü bu mantık bu anlayış Rasulullahın sallallahü aleyhi ve sellem'in sünnetini bozar ve uyulası ve üzerinde yürünesi bir yol olmaktan çıkarır.


  Diyelim yemeğe oturmadan eller yıkanacak, biri derki ben şimdi bazen yıkamama sünnetini(!) işleyeceğim ve yıkamadan yemek yer, ve siz ona o sünneti işle ellerini yıka diye tavsiyede bulunamazsınız.. Diğeri yatmadan önce abdest alma sünneti için aynısını der ve bazen abdestsiz yatmak da bu görüşe güya sünnet olur, halbuki bidattır.. Ve böylece sünnet hercü merc olur Rasulullahın yolu müminler eliyle ibtal olur maazalllah.

 5. #5
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  55
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Müminin niyeti amelinden hayırlıdır...

  Evet, madem dost ve düşmanın ittifakıyla, zât-ı Ahmediye (a.s.m.) mehâsin-i ahlâkın en yüksek mertebelerine mazhardır. Ve madem bil'ittifak nev-i beşer içinde en meşhur ve mümtaz bir şahsiyettir. Ve madem, binler mu'cizâtın delâletiyle ve teşkil ettiği âlem-i İslâmiyetin ve kemâlâtının şehadetiyle ve mübelliğ ve tercüman olduğu Kur'ân-ı Hakîmin hakaikinin tasdikiyle, en mükemmel bir insan-ı kâmil ve bir mürşid-i ekmeldir. Ve madem semere-i ittibâıyla milyonlar ehl-i kemal, merâtib-i kemâlâtta terakki edip saadet-i dâreyne vâsıl olmuşlardır. Elbette o zâtın sünneti, harekâtı, iktidâ edilecek en güzel numunelerdir ve takip edilecek en sağlam rehberlerdir ve düstur ittihaz edilecek en muhkem kanunlardır. Bahtiyar odur ki, bu ittibâ-ı Sünnette hissesi ziyade ola.
  Sünnete ittibâ etmeyen,
  tembellik ederse
  hasâret-i azîme,
  ehemmiyetsiz görürse cinayet-i azîme,
  tekzibini işmam eden tenkit ise dalâlet-i azîmedir.
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 6. #6
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  55
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Cenâb-ı Hak Kur'ân-ı Hakîmde ferman eder. Rivâyât-ı sahiha ile Hazret-i Aişe-i Sıddıka (r.a.) gibi Sahabe-i Güzin, Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâmı tarif ettikleri zaman, diye tarif ediyorlardı. Yani, Kur'ân'ın beyan ettiği mehâsin-i ahlâkın misali, Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmdır. Ve o mehâsini en ziyade imtisal eden ve fıtraten o mehâsin üstünde yaratılan odur.
  İşte böyle bir zâtın ef'al, ahval, akval ve harekâtının herbirisi nev-i beşere birer model hükmüne geçmeye lâyık iken, ona İmân eden ve ümmetinden olan gafillerin (Sünnetine ehemmiyet vermeyen veyahut tağyir etmek isteyen) ne kadar bedbaht olduğunu divaneler de anlar.
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 7. #7
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  55
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Sünnet-i Seniyyesinin menbaı üçtür: akvâli, ef'âli, ahvâlidir. Bu üç kısım dahi üç kısımdır: Ferâiz, nevâfil, âdât-ı hasenesidir.
  Farz ve vâcip kısmında ittibâa mecburiyet var; terkinde azap ve ikab vardır. Herkes ona ittibâa mükelleftir.
  Nevâfil kısmında, emr-i istihbâbî ile, yine ehl-i İmân mükelleftir; fakat terkinde azap ve ikab yoktur. Fiilinde ve ittibâında azîm sevaplar var. Ve tağyir ve tebdili bid'a ve dalâlettir ve büyük hatadır.
  Âdât-ı seniyyesi ve harekât-ı müstahsenesi ise, hikmeten, maslahaten, hayat-ı şahsiye ve neviye ve içtimaiye itibarıyla onu taklit ve ittibâ etmek gayet müstahsendir. Çünkü herbir hareket-i âdiyesinde çok menfaat-i hayatiye bulunduğu gibi, mütâbaat etmekle, o âdâb ve âdetler ibadet hükmüne geçer
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 8. #8
  Dost seoceo2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesajlar
  5

  Lightbulb The best departmental Store in UK

  The UK’s leading departmental store welcomes you at its outlet of various shopping and electronic stuff. These items are fashion, photography, electronics, jewelry, beauty products, watches, computer & IT, instruments, video games, house and home stuff, nursery, furniture, sports and fitness, garden and DVDs. These items are available at cheap prices and are reliable. This outlet has a lasting score of items. These items are masterpieces and cheap by any test. Therefore, shop-direct.com offers this opportunity for you to be part of the stylish world. Most importantly Ugg Boots UK, Cameras UK, Electronics UK, Jewellery UK and Watches UK are available with best designs of today’s world. cheap Ugg Boots UK are stylish and trendy in such a way that that you will find yourself short to choose the best out of best because these shops have a reasonably outstanding variety. Cameras UK are better electronic devices which can provide you mega pixel ratio with best results. You may have never seen such variety of cameras anywhere which you can find over here at Shop-direct.com. This Cameras Uk are the best cameras available in the whole Europe at comparatively cheap prices. Similarly, this outlet also provides you a huge variety of electronics. Electronics UK at shop-direct include a significant variety on cheap prices. These electronics UK can be compared in quality and making with any other outlet’s electronic devices because we do not claim only but our products can tell you the very fact about.However, not only the cameras UK, UggBoots UK and Electronics UK are available at affordable rates but our jewellery UK is also an outclassed invention in the field of ornaments. The jewellery UK can be shipped to anywhere easily at considerable rates and comparable prices. This jewellery UK has many designs according to the moving trends of world. These jewellery UK designs are different and unique. These jewellery UK ornaments are so carefully made that you can give them to your beloved ones as a different but beautiful piece of love. However, besides these cameras UK, Ugg Boot UK, Electronics UK and Jewellery UK; watches Uk are also best wrist watches of all the times. This Watches UK are available at cheap prices which are parcels for the present new styles and old styles. This Watches UK are standard watches in the row of best wrist watches and wall clocks.The whole major list such as Cameras UK, cheap Uggs UK, Electronics UK, Jewellery UK and Watches UK are the best choices with dashing variety. These items are in differentiating variety at cheap prices. These Ugg Boots UK, Cameras UK, Electronics UK, Jewellery UK and Watches UK are world class.This outlet invites you to buy the best products of the century. These products can be obtained easily. You can buy whatever you want of them. These products can be got on cheap prices. These products such as Cameras UK, Ugg Boots UK, Electronics UK, Jewellery UK and Watches UK can be shipped overseas easily.

 9. #9
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  Salih ağbey bu güzel paylaşımlar için Allah razı olsun, müstefid oldum..

  seoceo2008, ay didint riid yor mesıc kos yu hev riten it et e rong pleys

 10. #10
  Ehil Üye Fehim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Yaş
  61
  Mesajlar
  1.866

  Standart

  Şeri mevzularda yazı yazabilecek bilgi birikimine sahip değilim.Hakkani kardeşimizin yazdıkları edindiğim dini mattığa çok müvafık geldi.Sünnetin terki dahi sünnet olarak kabul edilerek sevap niyeti ile olsa keşmekeş olacağı kanaatini paylaşıyorum.Zira nefis tembelliğe meyyaldir.Yapmamak ve sevabından mahrum olmak ayrıdır,terk ederek sünnette ittiba ettiğini iddia etmek ayrıdır.

  Allah razı olsun...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Sünneti Seniyye Ve Hikmetleri
  By Mesrure in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 04.10.19, 16:01
 2. Sünneti Seniye hakkında
  By mtnhydr in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 23.08.15, 18:53
 3. Sünneti Delil
  By hanzala61 in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02.07.08, 18:21
 4. Oğlumun Sünneti İçin
  By inci_tanem in forum Dualar
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 16.06.08, 21:20
 5. Sarık Sünneti
  By Çeşm-i Giryân in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.02.08, 13:42

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0