+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Vahşi’nin İslam'a Dönmesi

 1. #1
  Müdakkik Üye ahmetmustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  Connecticut, USA
  Mesajlar
  734

  Standart Vahşi’nin İslam'a Dönmesi

  Peygamberin amcası Hz. Hamza’yı şehit ederek ciğerini söktürüp yiyenVahşî, olaydan sonra Mekke’ye döndü. Mekke fethedilince de Taif’ekaçtı. Taifliler de, İslâm’a girmek için Resûlullah’ın yanınagidiyorlardı. Artık Vahşî’nin kaçacak yeri kalmamıştı.

  Kâinatın Efendisi, Vahşî’yi İslâm’a davet için haber gönderdi. Vahşîise Resûlullah’a şu cevabı iletti: “Ya Muhammed beni nasıl İslâm’açağırırsın?! Allah’a şirk koşanlar, Allah’ın muhterem kıldığı bir canıhaksız yere öldürenler, zina edenler günahlarının cezasını çekerler.Kıyamette, o büyük duruşma gününde cezaları katmerli olur, azap vezillet içinde ebedî kalır. Hâlbuki ben bunların hepsini yaptım. Dahabenim bir kurtuluşum olur mu?”

  Bunun üzerine Allah (cc) şu âyeti inzalbuyurdu: “Ancak şu var ki dönüş yapıp iman edenler, güzel ve makbulişler işleyenler bundan müstesnadır. Allah onların kötülükleriniiyiliklere, günahlarını sevaplara çevirir. Çünkü Allah gafurdur,rahimdir.” (Furkan, 25/70
  Bunun üzerine Vahşî: “Ya Muhammed, ‘Dönüşyapıp iman etme, güzel ve makbul işler işleme’ çok çetin bir şarttır.Bana kalırsa ben bu işin altından kalkamam.”
  Hemen ardından şu âyet nazil oldu: “Şurası muhakkak ki, Allahkendisine şirk koşulmasını affetmez, ama bunun altındaki diğergünahları dilediği kimse hakkında affeder.” (Nisa, 4/48)

  Yine Vahşî; “Yâ Muhammed, bu konuda görüşün nedir? Affetmek,Allah’ın hikmet ve iradesine bağlıdır. Bilmiyorum; beni bağışlar mıbağışlamaz mı?” diye sordu. Akabinde hemen şu âyet nazil oldu: “EyŞanlı Nebî, sen şunu tebliğ et: ‘Ey çok günah işleyerek kendi özcanlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetindenümidinizi kesmeyiniz. Allah, dilerse bütün günahları mağfiret eder.Çünkü O, gafur ve rahimdir, çok affedicidir, merhamet ve ihsanıboldur.” (Zümer, 39/53}

  Vahşî, tam istediği cevabı almıştı. Derhal Müslüman oldu. Bazıinsanlar dediler ki: “Yâ Resûlallah! Biz de Vahşî’nin yaptığı gibiyapmıştık. Aynı şartlar bizim için de geçerli mi?” Fahr-i Kâinat, “Buşartlar bütün Müslümanlar için geçerlidir.” buyurdular. (Taberani,Mu’cemu’l-Kebir, 11/197)

  http://ailem.zaman.com.tr
  • Ey alem-i İslam! Uyan,Kur'an'a sarıl,İslamiyete maddî ve manevî bütün varlığınla müteveccih ol...Tarihçe-i hayat
  • Ümitvar Olunuz; Şu İstikbal İnkılabâtı İçinde En Yüksek Gür Sada,İslamın Sadası Olacaktır!...Tarihçe-i Hayat
  • İnsandaki en tehlikeli damar ENANİYET damarıdır.Ve en zaif damarı da odur.Onu Okşamakla çok fena şeyleri yaptırabilirler...Mektubât
  • İlgi, Bilgiden Ziyade Önemlidir.
 2. #2
  Gayyur kadir_a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  51

  Standart

  Vahşi yi Efendimiz affetti ama dediki ben dünyada en çok amcamı severdim sen onu öldürdün. senden bir ricam var mümkün olduğu kadar benim gözüme gözükme.çünkü seni görünce amcamı hatırlayıp yaptıklarını hatırlayıp bir kin yada kızgınlık gelmesin.
  ve Vahşi de öyle yaptı direklerin ağacların arkasında namaz kıldı. ve Efendimiz sav öldüğünde bile yüzüne bakamadı.çünkü yaptıklarından çok utanıyordu. nede olsa sahabelerin en cesaretlisini , kainatın Efendisinin öz amcasını öldürmüştü.

 3. #3
  Garip_Maznun
  Guest Garip_Maznun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Vahşî, Hz. Hamza’nın Bedir savaşında öldürdüğü Tuayme’nin kardeşinin oğlu olan Cübeyr bin Mutim’in kölesi idi. Habeşli olduğu için, el ile ok ve mızrak atmakta usta idi. Uhud savaşında, Cübeyr buna demişti ki:
  - Hamza’yı öldürürsen seni azat ederim!
  Daha o zamanlar müslüman olmakla şereflenmemiş olan Ebu Süfyan’ın hanımı Hind de, babasının ve amcasının intikamı için, Vahşî’ye mükâfat vâd etmişti.
  Niçin lanet etmiyorsunuz?
  Vahşî, Uhud’da taş arkasına pusuya girip, yalnız Hz. Hamza’yı gözetirdi. Hz. Hamza sekiz kâfiri öldürüp, saldırırken, Vahşî mızrağını atarak, onu şehit etti. Sonra, gidip durumu Hind’e haber verdi. Hind sevinip üzerindeki zinetlerin hepsini Vahşî’ye verdi. Daha da vereceğini söyledi.
  Uhud savaşında Peygamberimiz birkaç kâfire bedduâ etmişti. “Vahşî’ye niçin lanet etmiyorsun” dediklerinde, buyurdu ki:
  - Miracda, Hamza ile Vahşî’yi kolkola, birlikte cennete girerlerken görmüştüm!
  Hicretin sekizinci yılında, Mekke fethedildiği gün, Vahşî, Mekke’den kaçtı. Bir zaman uzak yerlerde kaldı. Sonra pişman olup, Medine’de mescide gelip, selam verdi. Resulullah efendimiz selamını aldı. Vahşî dedi ki:
  - Ya Resulallah! Bir kimse Allaha ve Resulüne düşmanlık yapsa, en kötü, en çirkin günah işlese, sonra pişman olup temiz iman etse, Resulullahı canından çok seven biri olarak, huzuruna gelse, bunun cezası nedir?
  Resulullah efendimiz buyurdu ki:
  - İman eden, pişman olan affolur. Bizim kardeşimiz olur.
  - Ya Resulallah! Ben iman ettim. Pişman oldum. Allahü teâlâyı ve Onun Resulünü herşeyden çok seviyorum. Ben Vahşî’yim.
  Resulullah efendimiz, Vahşî adını işitince, Hz. Hamza’nın şehit edilmiş hâli gözünün önüne geldi. Ağlamaya başladı.
  Niçin affetmiyorsun?
  Vahşî, öldürüleceğini anlayarak kapıya yürüdü. Eshab-ı kiram kılıçlarına sarılmış, işaret bekliyordu. Vahşî, “Son nefesimi alıyorum” derken, Cebrail aleyhisselam geldi. Allahü teâlâ buyurdu ki:
  - Ey sevgili Peygamberim! Bütün ömrünü puta tapmakla, kullarımı bana düşman etmeye uğraşmakla geçiren bir kâfir, bir kelime-i tevhid okuyunca, ben onu affediyorum. Sen, amcanı öldürdü diye Vahşî’yi niçin affetmiyorsun? O pişman oldu. Şimdi sana inandı. Ben affettim. Sen de affet!
  Herkes, "Öldürün!" emrini beklerken, Resulullah efendimiz buyurdu ki:
  - Kardeşinizi çağırınız!
  Kardeş sözünü işitince, saygı ile çağırdılar. Peygamber efendimiz Vahşî’ye, “affolunduğunu” müjdeleyerek buyurdu ki:
  - Fakat, seni görünce dayanamıyorum, elimde olmadan üzülüyorum.
  Hz. Vahşî, Resulullahı üzmemek için, bir daha yanına gelmedi. Mahcup, başı önünde yaşadı. Aynı mızrak ve okla yalancı peygamber Müseyleme’yi öldürdü ve büyük hizmet etti. Hz. Osman zamanında vefat etti.

  SELAM VE DUA İLE...

 4. #4
  Pürheves oskar38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  Gurbet..
  Mesajlar
  152

  Standart

  Hasan Basri Hazretleri'nin Sahabeye karsi cok engin bir sevgi, saygi ve hurmeti vardir. Bir gun kendisine Omer bin Abdulaziz ile Vahsi'nin derece ve mertebeleri sorulunca, "Omer Bin Abdulaziz ancak Vahsi'nin atinin burnunda bir toz olabilir" demistir. Iste Hasan Basri Hazretleri'nin Sahabe dusuncesi buydu. Ayni zamanda o, Sahabenin yasamis oldugu hayata da derin bir ozlem duyuyor ve etrafinda bulunan insanlarin yasayislari ile Sahabenin yasayisini kiyaslayip uzuluyordu.

  &*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&
  Yutmadan evvel çiğnemek ne ise, konuşmadan evvel düşünüp taşınmak da odur.
  &*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Türkiye’de ve Alem-i İslam’da İttihad, Risale-i Nur’un Farz Vazifesidir
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.05.11, 10:11
 2. Meksika’ya Gelen İslam
  By muhibbülkurra in forum İnanca ve Düşünceye Özgürlük Platformu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.01.10, 21:51
 3. Letaiflerin Aslına Dönmesi
  By ehlisuffa in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 11.12.09, 04:48
 4. İslam’da Kadin Haklari
  By istiğna in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 19.06.08, 12:16
 5. İslam’da Meşrebçilik Var mıdır?
  By elcevaz13 in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10.10.07, 13:34

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0