NAR İLAÇ OLUYOR

Avrupa Birliği kanuni düzenlemelerine göre (ESCOP) nar henüz bitkilerle modern tedavide ilaç olarak belirlenmemiş olmasına rağmen son yıllarda yapılan 300 den fazla bilimsel çalışmalar dikkate alınarak tıp otoriteleri tarafından tedavide önerilmektedir.

Nar;
  • Çok yüksek antioksidan etkiye sahiptir.
  • Karaciğer için koruyucudur.
  • Sindirim sistemini korur.
  • İltihaplanmayı önleyicidir.
  • Damar sertliğine karşı etkilidir.
  • Depresyon önleyicidir.
  • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
  • Kalp-damar sistemini ( Özellikle yaşlılarda) koruyucudur.
Dünya Sağlık Örgütü ( WHO) nar kabuğunu;
-İsal,
-Dizanteri,
-Dişeti iltihabı,
-Parazitler,
-Menopoz
için ilaç olarak önermektedir.

Narın belirtilen şifa etkisinin ihtiva ettiği polifenoller nedeniyle olduğuna inanılmaktadır. Bu polifenollerin şifa etkisi için belirli bir miktarın üzerinde olması gerekmektedir. Klinik çalışmalarda nar konsantreleri kullanılmıştır. Bu nedenle Avrupa ülkelerinde %1,5’ dan fazla polifenoller ihtiva eden nar konsantreleri bulunmaktadır.

Avrupa’dan belirtilen nar konsantreleri temin edilebilirse, firma önerilerine göre kullanılmalıdır. Temin edilemediği takdirde nar bütün olarak kabuğu ile birlikte presle sıkılıp suyu içilebilir. Bu durumda şifa değeri tam olarak sağlanamaz, gıda desteği ve koruyucu-önleyici etkisinden yararlanılabilir. (Not: Narın kırmızı tane dizilerini birbirinden ayıran beyaz renkli ince zar atılmamalı yenmelidir.)


NAR KABUKLARINI ATMAYIN!
Nar kabuklarından çay hazırlayarak yukarıda belirtilen gıda desteği ve koruyucu önleyici etkilerden yararlanılabilir.

Narın kırmızı taneleri ayrıldıktan sonra geriye kalan dışı kırmızı içi sarı olan kısma kabuk denir. Kabuk yaş ve kuru olarak çay hazırlamada kullanılabilir.

Nar kabuğu dörde bölündükten sonra kolay kuruması için her bir kısmı bıçakla enine ve boyuna olarak derince çizilir ve gölgede kurutulur, kurumuş kabuklar küçük parçalara bölünür ve öğütülür, cam kavanozda muhafaza edilir.

Çay hazırlama:
Yaş nar kabuğunun dörtte biri veya kurutulmuş nar kabuğundan 2 çay kaşığı cezveye konur, üzerine 150 ml soğuk su konur, kaynayana kadar ısıtılır, 5 dakika demlenir ve süzülerek içilir. Bu çaydan günde 1-2 defa içilebilir. Bu çay şekersiz içilebilir hoş bir lezzettedir. Arzu edilirse aroma düzenleyici olarak diğer bitkilerle birlikte çay hazırlanabilir.

Kaynaklar:
  1. H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener; Leitfaden Phytotherapie, 4. Auflage, Urban&Fischer, 2010, München.
  2. WHO-Monographie Pericarpium Granati.