[h=1]Arkadaşlar yeni açılan güzel bir girişim hakkında size bilgi vermek istiyorum. Artık kullandığımız ürünlerde hem dinen hem de sağlık açısından sakıncalı bileşenler içeren ürünleri kullanmak zorunda değiliz. Konuyla alakalı haber sitelerinde çıkan haberi paylaşıyorum

Kozmetikte Alkole, Domuz Jelatinine Son[/h]
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kozmetik denilince ilk akla alkol geliyor… Çünkü bugün vitrinlerdeki kozmetik ürünlerin hemen hemen tamamı alkol içeriyor… Bazı şampuanlar ve diş macunlarında bile alkol kullanıldığı biliniyor.

Yazı Boyutu: 12 14 16

Yine bu ürünler koyulaştırma, sırlama ve kapsülleme maddesi olarak “jelatin” içeriyor. Jelatin üretiminde de genelde domuz derisi kullanılmakta.

Domuz derisinden yapılmış jelatin ve alkol içerdiğinin farkında olmadan tüketebildiğimiz bu ürünlerin Helal Sertifikalı ve alkolsüz olanları da yok değil.

Ancak bu ürünlere nereden ve ne şekilde ulaşacağımızı bilemiyoruz.

www.helalsitesi.com, bu eksikliğe son veriyor. Site, ülkemizin Helal Sertifikalı ve alkolsüz ürünlerini bir araya getirdi.

Sitedeki ürünlerin tamamı Helal Sertifikalı ve tamamı alkolsüz… Tamamı organik, doğal ve bitkisel…

Ayrıca ürünlerin içeriğinde Hayvansal Katkı maddesi, Jelatin, SLS, SLES, Sentetik Ekstrakt, Paraben, Silikon, Renklendirici gibi insanlarda kanser ve hastalık oluşturan hiçbir zararlı kimyasal bulunmuyor.

Bu sitedeki ürünler hem dini açıdan hem de sağlık açısından öneme haiz.

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

Helal Sertifikalı Ürünler

-Bitkisel Diş Macunları
-Bitkisel ve Organik Şampuanlar
-bitkisel ve Organik Kremler
-Bitkisel Sıvı El Sabunları
-Bitkisel ve Doğal Sabunlar
-Organik Yağlar
-Organik Bitki Suları
-Organik Deodorantlar
-Kişisel Bakım Ürünleri
-Bebek Bakım Ürünleri

Alkolsüz Ürünler


-% 100 Alkolsüz Bay ve Bayan Parfümler
-% 100 Bitkisel Deodorantlar
-Doğal Şampuanlar
-Doğal Kremler
-Doğal Toz deterjanlar
-Doğal Sıvı Sabunlar

Helal Sertifikası Nedir?

Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal ve sağlık standartlarına uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Ürünlerde helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet(temizlik) de olması gereken şartlardır.

Niçin Helal Sertifikasına İhtiyacımız Vardır?

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Bu husus dünyadaki 1.5 milyar Müslümanı ve de helal ve sağlıklı ürün kullanmayı tercih eden diğer milyonlarca insanı kapsamaktadır.

Helal Sertifikanın Yararları Nelerdir?

- Ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini , temizlik ve sağlık şartlarını,katı güvenlik kuralları içinde denetleyen tarafsız bir bilirkişi hizmeti sunar,

- HACCP, ISO ve diğer kalite ve güvenlik standartlarına uygun ve yeni teknolojilere, yeni katkı maddelerine adaptasyonu seri bir şekilde takip edebilen, helal bilginin eğitimini almış kilit personel tarafından denetimi gerçekleştirir,

- Ürünün ve üreticinin Küresel İslam içinde tanınmasını ve tanıtılmasını sağlar.

KİŞİSEL BAKIM VE KOZMETİK SEKTÖRÜNDE KULLANILAN ZARARLI BAZI KİMYASALLAR

SODYUM LAURETH/ LORİL SÜLFAT (SLES/SLS)

Kullanımı: Tüm ticari şampuanlarda ve özellikle cilt kremleri ve diş macunları gibi diğer birçok sağlık ve güzellik maddelerinde yüzde 90 oranında bulunur.

Etkileri: Kanser, endokrin(hormon) bozulması, göz bozulması, saç dökülmesi, aşırı cilt hassasiyeti

SODYUM FLORÜR VE SODYUM FLUORİD

Kullanımı: Diş macunlarında bulunan sodyum florür ve sodyum fluorid maddesinin kimyasal bir zehir olduğunu bilinmektedir.

Etkileri: Çocukların dişlerini fırçalarken macunu yuttuğuna dikkati çeken uzmanlar Florürür ve Florid son derece sakıncalı, kanserojen özelliklere sahip olan bu kimyasal madde çocuklarda zeka geriliğine yol açar. Ayrıca, bağışıklık sistemini çökertir, enfeksiyonlara karşı direnci düşürür, üreme sistemine zarar verir ve kalıcı dişlerin çıkmasını geciktirir. O nedenle yuttuğuna emin olacağımız yaşa kadar bu yaş da 5-6'dır. Çocuklara macun kullandırtmamalıyız diyor.

PARABEN

Kullanımı: Kamuoyunun yakından tanıdığı bir koruyucu hammadde olan paraben, kozmetiklerin raf ömrünü artırmak için kullanılır.

Etkileri:Paraben insanlarda. Endokrin (hormon) bozulmasına neden olur, parabenler östrojen hareketini taklit edebilir ve üreme ve cinsel gelişimi engelleyebilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

DİMETHİCONE (SİLİKON)

Kullanımı:Kozmetik sektöründe yoğun kullanılan bu hammadde şampuanlarda saçı yumuşatma ve parlaklık verme amacıyla kullanılır.

Etkileri:Ancak uzun vadede saçları zayıflattığı ve döktüğü bilinmektedir.

JELATİN

Kullanımı: Ürünlerde jelleştirme, koyulaştırma, sırlama ve kapsülleme maddesi olarak, jelatin yaygın bir kullanım sahasına sahiptir: Pek çok pasta ürününde, yoğurtta, dondurmacılıkta, eritilmiş peynir ve kaşar üretiminde, margarinde, salam, sucuk sosis, jambon gibi et ürünlerinde, şekerlemelerde, reçel, marmelat, helva, pekmez ve tahin gibi gıdalarda, fındık ve fıstık ezmelerinde, meyve sularında, sakızlarda, ilaç endüstrisinde, kapsül, film ve tablet yapımında, kan verme ürünlerinde, krem, losyon, şampuan, parfüm gibi cilt ve kozmetik ürünlerinde, hayvan yemlerinde, fotoğrafçılıkta ve karbonlu kağıt yapımında jelatin kullanılmaktadır.

DOMUZ DERİSİ EN ÇOK KULLANILAN JELÂTİN KAYNAĞIDIR

Günümüzde jelatin üretiminde genelde domuz ve helal tarzda kesilmemiş sığır derisi kullanılmaktadır. Gıda üretiminde kullanılan jelatinin hammadde kaynağı ise domuz derisidir. Elde edilme safhasında ekstraksiyon öncesi, ön işlemlerin kısa sürede tamamlanması ve oluşan atık suyun asgari seviyede olması, domuz derisinin kullanılmasını cazip kılmaktadır. Ayrıca domuz derisinden jelatinin elde edilmesi, bir hayli ucuzdur.

PARFÜM/KOKU

Kullanımı: Piyasada çoğu petrol ürünlerinden oluşturulan, yüzde 95'i laboratuar ortamında yaratılan, tahmini 5,000 adetkoku maddesi bulunmaktadır. İçeriğinde asıl maddeler gizliliğini korumak amacıyla listelenmez ve kokular patentleşemez.

Etkileri: Petrol-bazlı maddeler kansere, doğum anomalilerine, merkezi sinir sistemi bozukluklarına ve alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.kozmetik kullanımında başlıca alerjik reaksiyonlara yol açanlar parfümlerdir.

RENKLENDİRİCİLER

CI 17200, CI 15510, CI 60730, CI 42053

Amaç: Şampuanlara elde edildikleri söylenen bitkilerin rengi gibi renk sağlamak.

Sağlık etkileri: Bunlar sertifikaları bilinmeyen ve tartışmalı olan yüzlerce sentetik ve petrokimyasal renklendiriciden sadece birkaçıdır. Kozmetiklerdeki renklendiricilerin çoğu hala test aşamasında olup, güvenirlilikleri ispatlanmamış ve araştırılmamıştır.

COCAMİDE MEA, COCAMİDE DEA, COCAMİDE TEA


Kullanımı:Şampuanlarda köpüğün çok ve kalıcı olmasını sağlayan bu maddeler, trietanolamin (TEA), dietanolamin (DEA), monoetanolamin (MEA) özellikle SLS ve diğer sülfatlı hammaddelerle birleşince, vücuda teması halinde dahi zarar verebilecek olan “nitrozoamin”leri oluştururlar. Bu maddelerin laboratuar hayvanlarında yapılan incelemelerde beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Amaç: Başka türlü yapılması imkansız olan şampuan köpüğü yapmak.

Etkileri: Laboratuar hayvanlarında kansere sebep olur. Cocamide MEA, kanserojen nitrozamin üretmek için SLS/SLES ile tepkimeye giren monoetanolamin içermektedir.

www.helalsitesi.com'a ulaşmık için TIKLAYIN