Kalp nakli bekleyen hastalar arasında durumu hayati derecede acil olanlara takılan yapay kalp cihazının maliyetini devlet üstlenecek. Bir çok hastanın maddi yetersizlikten dolayı alamadığı yapay kalbin fiyatı 400 bin Avro.

Türkiye'de bir sağlık reformu daha hayata geçiriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Bakanlığı, dernekler ve hastane temsilcileriyle yapılan görüşmeler sonucunda hayati aciliyeti olan kalp hastalarına takılması gereken yapay kalbin ücretini devlet karşılayacak.

Yapay kalp cihazı, son evre kalp yetersizliği olan hastaların hayatta kalmasını sağlayan ileri teknoloji bir cihaz. Maliyeti 400 bin Avro'yu bulan cihaz kalp yetmezliği sebebiyle bir yıldan az yaşam beklentisi olan hastalara takılıyor.

Ancak yüksek maliyetinden dolayı hastalar cihazı alamıyorlar. Hastanın ömrünü 7 yıla kadar uzatan bu cihaz kalp nakli bekleyenler için büyük önem taşıyor.

Türkiye'de şu anda 500 bin kalp yetmezliği hastası bulunuyor. Uzmanlara göre hasta kalp yetmezliğinde son evreye gelene kadar yapay kalp için başvurmamalı. Bu nedenle uygulamanın suistimal edilmesinin önüne geçmek amacıyla öncelikle hasta bilinçlendiriliyor. Yapay kalp nakli ilk etapta Türkiye'de kalp nakli yapan Ege ve Akdeniz üniversiteleri ile İstanbul Koşuyolu, Siyami Ersek ve Ankara Yüksek İhtisas hastanelerinde devlet güvencesinde hastaya takılabilecek.