+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: 'Tükürük Hayatımız İçin Çok Önemlidir'

 1. #1
  Ehil Üye ıslak seccadem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Bulunduğu yer
  Bolu
  Mesajlar
  1.919

  Standart 'Tükürük Hayatımız İçin Çok Önemlidir'  Vücut için sıvılarının ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz ama genelde tükürük pek aklımıza gelmez ve ne işe yaradığını, özelliklerini ve önemini pek düşünmeyiz. Fakat son bulgular, tükürüğün çok sayıdaki zararlı organizmaya karşı bizi savunan karmaşık bir madde olduğunu ortaya koyuyor.

  Mesela tükürükte bulunan bazı proteinler yararlı bakterilerin diş ve dişetlerine tutunmasında önemli rol oynayarak şiddetli enfeksiyonları önlüyor; bazıları ise AIDS virüsünün bulaşmasına engel oluyor.

  Ağız suyunu teşkil eden tükürük, karışık bir sıvı olup, ağız çevresinde bulunan başlıca üç çift tükürük bezi tarafından salgılanır. Her beze ait tükürüğün, farklı bir görevi vardır. Parotis bezinden çiğneme tükürüğü, çenealtı bezinden tatma tükürüğü, dilaltı bezinden ise yutma tükürüğü meydana gelir.

  Bir günde salgılanan tükürük miktarı ortalama 1-1.5 litredir. Bu miktar, insandan insana farklılık gösterebilir ve uyku esnasında çok azalır. İşin hayret verici noktalarından birisi de budur.

  Tükürük, ağızda mekanik ve fiziki yönden koruyucu rol oynar. Ağzın içi; dil ile yanakların da yardımıyla bakteriler çözeltilerek uzaklaştırılır. Tükürük, asit baz dengesini sabit tutması sebebiyle, hastalık yapıcı mikropların faaliyetine engel olur. Birçok özelliğinden dolayı mikropların çoğalmasını önler. Tükürüğün bünyesinde mevcut olan Sulfosiyanürün, hafif bir mikrop öldürücü özelliği vardır. Sindirimdeki rolü ise, gıdaları ıslatma, eritme ve yutma sırasında gözlenir. Bu harika sıvının kıymeti, her hangi bir sebeple ağzımız kuruduğunda daha iyi anlaşılır. Çünkü tükürüksüzlük, tad almayı da imkansız kılar.

  Tükürüğün faydaları, tahmin edilenden çok daha fazladır. Ve özellikle ilaç zehirlenmelerinde rol oynayan maddeler, bu sıvı yardımıyla zararsız hale getirilir. Mesela kurşun, civa ve bizmut gibi ağır metallerin iyonları, tükürükle dışarı atılır. Hatta, kanda olduğu gibi tükürük içindeki alkol miktarından faydalanılarak, trafik kazalarında şoförlerin içki alıp almadıkları tesbit edilebilmektedir.

  Ayrıca yanak içi hücrelerindeki DNA’lar tükürükte de bulunduğundan, bilim adamları yalanmış zarflar ve pullardaki tükürük kalıntılarını inceleyerek bazı önemli suçların açığa çıkarılabileceğini de belirtiyorlar.

  Tükürük, yutulduktan sonra da görevine devam etmektedir. Eğer tahriş edici gıdalar yutulur veya kişinin mide bağırsak ile ilgili bir rahatsızlığından dolayı bulantısı olursa, yutulan tükürük mide bağırsak kanalındaki tahriş edici maddeleri sulandırmak veya asit oranını düşürmek suretiyle de rahatsızlığın atlatılmasına yardımcı olur.

  Tükürüğün diş çürükleri açısından da faydası var: Tükürük, yoğun çözeltileri sulandırır ve zararlı maddeleri yıkar. Bu arada, ağızdaki bakterilerin tesiriyle meydana gelen asitleri sulandırarak uzaklaştırır. Tükürükle devamlı yıkanmanın faydası, özellikle alt kesici dişlerde görülebilir. Bu dişler, dilin temizleme etkisinin yanında sürekli tükürükle yıkandıkları için en az çürüyen dişlerdir. Tükürük, içeriğinde bulunan bikarbonat ve fosfat bileşikleri sayesinde asitleri nötrelleştirir. Çürüğe eğilimli kişilerin tükürüğünde bulunan fosfor miktarı, çürüğe dirençli şahıslara nisbetle daha azdır. Ağzımızdaki mikroorganizmalar, tükürüğün içinde devamlı olarak salgılanan üreyi azotlu ürünlere ve amonyağa çevirmektedir. Bu şekilde meydana gelen amonyak, hem asit oluşumunu önlemekte, hem de asitleri üreten bakterilerin gelişmesini frenlemektedir.

  Ayrıca Tükürükte doğal olarak bulunan 'opiorfin', morfin benzeri ağrı kesici özelliğe sahip ve depresyona karşı etkili.

  Yapılan araştırmada, insan tükürüğünde doğal olarak bulunan, morfin kadar etkili ağrı kesici özelliğe sahip “opiorfin” adlı molekülün depresyona karşı da etkili olabileceği ortaya kondu.

  "Journal of Physiology and Pharmacology" adlı dergide iki makale yayımlanan bilim adamları, opiorfinin morfin kadar etkili olmasının yanı sıra, yan etkilerinin çok daha az olduğunu belirtti. Araştırmacılar ayrıca bu molekülün “imipramin” adlı antidepresan kadar etkili olduğuna ve yan etkisinin bulunmadığına dikkati çekti. Bilim adamları, insan tükürüğünün yapısını baz alarak ilaç geliştirmek için uğraşacak.

  ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün hedefi ise çok daha ilginç: Tükürüğü vücuttaki hastalıklara ilişkin belirtileri bulmak üzere kullanmak. Eğer bu hedef başarılabilirse, bir süre sonra tahlil yaptırmak için kan yerine birkaç damla tükürüğümüz üzerinde yapılan tahlil yeterli olacak. Böylece sağlığımız hakkında pek çok bilgiye ulaşabileceğiz.


  Görülüyor ki "tükürük" diyerek geçtiğimiz bu sıvı, sağlığımızın korunması için bize ihsan edilen en etkili silahlardan biridir. İnsanoğlu bu nimete karşı her yutkunuşunda Allah’a şükretmeyi unutmamalıdır.

  Kalbim Son Kez Atsın Secde Yerinde...

 2. #2
  Dost Beyrut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Bulunduğu yer
  Bolu
  Mesajlar
  24

  Standart

  Tükrük.. Kayyum,Kuddûs ve Adl... Ya Kayyûm! Ecirna min-en Nâr!

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ehemmiyetlidir(önemlidir)
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 31.05.14, 01:30
 2. Kitaplarımız; Herşeyimiz. Aklımız, fikrimiz, hayatımız.
  By fakrime in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 24.09.12, 09:42
 3. Ya Geriye Sarsaydı Hayatımız?
  By Tılsım in forum Edebiyat
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.04.08, 15:37
 4. Kılavuz Önemlidir!..
  By nurçi38 in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10.11.07, 14:24
 5. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 28.07.07, 22:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0