+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Sınıfta Dikkat Eksikliği Ve Yapılacaklar

 1. #1
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart Sınıfta Dikkat Eksikliği Ve Yapılacaklar

  SINIFTA DİKKAT EKSİKLİĞİ ETKİNLİKLERİ

  Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların gelişim hızları ve özellikleri birbirinden farklıdır. Özellikle okul öncesi dönemde bebeklik ve ilk çocukluk dönemlerini kapsayan dönem tüm çocuklar için hayati bir önem taşır. Bu yaş grubundaki çocukların zihinsel, konuşma-dil, öz-bakım, sosyal-duygusal ve ince-kaba motor alanlarındaki gelişim hızı yüksektir. Ömür boyu devam edecek olan gelişimlerinin temel taşları okul öncesi dönemde atılır ve bu dönemde görülen bir gelişme geriliği çocuğun gelecekteki yaşantısını etkiler. Bu nedenle çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyen ve öğrenmesini engelleyen koşullara mümkün olduğu kadar erken müdahale etmek “Zararın neresinden dönülse kardır.” ilkesi ışığında, çocuğun eksiklerinin kapatılması için önemlidir.

  Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında meydana gelen anomalilerin neden olduğu pek çok özür grubu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genellikle çocuk okula başladıktan sonra öğretmen tarafından fark edilen durumlardır. Dikkat eksikliği de bunlardan biridir.Öğretmen genelde çocuğun derslere dikkatini verememe, dikkat süresinin kısalığı, oyunlara kısa süreli katılımı, hikâyeleri kısa süreli dinleme, ayrıntılarını fark edememe şeklinde gösterdiği belirtilerden sonra aile ile iletişime geçip, onları ilgili merkezlere yönlendirirler.

  Sınıfında dikkat eksikliği olan öğrencileri bulunan öğretmenlerin, onların derse daha uzun süreli katılımlarını sağlamaya ve dikkat sürelerini artırmaya yönelik sınıfta uygulayabilecekleri çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir;

  Eşleştirme-Hafıza (Memory) oyunu
  Eşli nesne kartlarının ters çevirilip, sırayla ikişer tane açılması ile aynı resimleri bulma oyunudur. Çocuğun dikkat süresine göre kartlar az sayıdan başlanmalı, başarılı oldukça kart sayısı artırılmalıdır.

  İki resim aras
  Çocuğun yaşı ve dikkat süresine göre belirlenmiş iki resmin arasındaki farkları bulma şeklinde oynanır. Farkların sayısı ve belirginliği çocuğun dikkat süresine göre önce az sayıda ve daha belirgin olmalıdır. Çocuk başarılı oldukça fark sayısı artırılıp, belirginliği azaltılır.

  Labirent tamamlama
  Bir başlangıç ve bitiş noktası olan, çocuğun elini kaldırmadan ve gözünü ayırmadan kalemle takip ederek çıkışa ulaşacağı labirenti çizme çalışmasıdır. Labirentin boyu çocuğun dikkat süresine göre kısaltılıp uzatılmalıdır.
  Konu Yonetici tarafından (29.11.08 Saat 22:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: tekrar
  Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye

 2. #2
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart

  Sınırları belirlenmiş yol boyunca araba sürme, parmak gezdirme
  Yerde ipler, kurdeleler ve benzeri nesneler kullanılarak oluşturulmuş ince hat arasında kenarlara dokunmadan araba sürme veya bir nesneyi ilerletme şeklinde oynanır. Aynı çalışma bir kâğıda çizilmiş devamlılığı olan kıvrımlı çizgileri parmağını kaldırmadan takip etme şeklinde de yapılabilir.

  Eksik nesneyi bulma (Resimden ve gerçek nesnelerden)
  Masanın üzerine konulmuş nesnelere çocuğun tek tek bakması sağlanır. Çocuk arkasını döner ve nesnelerden birisi saklanır. Çocuktan eksik olanı bulması istenir. Masadaki nesnelerin sayısı, çocuğun dikkat süresine göre azaltılıp, çoğaltılabilir. Eğer nesneleri aklında tutamıyorsa, gözlerini kapatmadan önce masadaki nesneler hakkında tek tek konuşulur. Bu çalışma nesnelerin hepsinin saklanıp, çocuğun tümünün ismini söylemesi şeklinde ve nesneler yerine nesne kartları kullanılarak da oynanır.
  Benzer bir etkinlik de aynı çalışmanın resimlerle yapılanıdır. Çocuğa komposizyon bir resim gösterilip resimde bulunan belirli ayrıntılara ve nesnelere dikkat etmesi istenir. Daha sonra ayrıntılardan bir ya da birkaçı eksik bir resim gösterilip olmayanı bulması istenir. Resimdeki ayrıntılar hakkında sorular sorulur.

  Örüntü oluşturma
  Belirli bir kurala dayalı olarak dizilmiş nesneler veya nesne resimleri ile oluşturulmuş sıranın aynısını sıranın altına çocuğun dizmesi istenir. Önce örüntüyü kopyalama, daha sonra yarım kalmış örüntüyü tamamlama, örüntünün eksik kısımlarını tamamlama ve en son olarak da bağımsız örüntü oluşturma şeklinde çalışılır. Renkler, şekiller, sayılar, desenler gibi nesnelerin çeşitli özelliklerine göre örüntüler oluşturulabilir. Örüntüdeki özelliğin renk olduğunu varsayarak birim sayısı çocuğun dikkat süresine göre şu şekilde artırılabilir. ( 1+1=sarı, mavi, sarı, mavi…; 1+2= mavi, sarı, sarı, mavi, sarı, sarı…; 1+1+1= sarı, mavi, yeşil, sarı mavi, yeşil…; 2+2 şeklinde çoğaltılabilir.)

  Resmi verilen nesnenin eksik parçalarını bulma
  Günlük hayatta çok karşılaşılan bir varlığın eksik kısmını bulma ve tamamlama şeklinde oynanır. Eksik kısımların sayısı çocuğun dikkat süresine göre artırılır ya da daha karmaşık ve daha çok ayrıntısı olan resimler seçilir.
  Konu Yonetici tarafından (29.11.08 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.
  Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye

 3. #3
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart

  Bul-yap tamamlama
  Parça sayısı azdan çoğa doğru bir yol izleyecek şekilde, resmin tamamlanmış haline bakarak ya da bakmadan parçalardan bütün oluşturma şeklinde çalışılır. Benzer çalışma bir resmin içindeki boşluğa denk gelecek bir parçanın, birden fazla seçenek arasından bulunması ya da verilen parçanın resimde hangi boşluğa denk geleceğini bularak resim üzerinde görsel ipuçları ile tahmin etme şeklinde de yapılır.
  Aynısını ve farklı olanı bulma, simetriğini (Nesne gruplarından)
  2–6 adet nesneden oluşan nesne grupları arasından, verilen nesneye benzer ya da farklı olanı bulma şeklinde oynanır. Aynı çalışma verilen şeklin simetriğini bulma şeklinde de yapılabilir. Çocuğun, arasından aynısını ya da farklı olanını bulacağı nesne grubundaki resim sayısı çocuğun dikkat süresine göre azaltılıp, çoğaltılmalıdır.
  Belirtilen özelliklere sahip olan ve olmayan resmi ya da nesneyi bulma
  Rengi, boyu, büyüklüğü, genişliği, deseni, şekli vb gibi özellikleri verilen nesneyi ya da resmi seçenekler arasından bulma şeklinde oynanır. Seçenek sayısı çocuğun dikkat süresine göre artırılmalıdır.
  Bir nesnenin uzun süreli takibi
  Çocuktan havada uçurulan oyuncak bir uçak ve benzeri bir nesneyi gözlerini ayırmadan takip etmesi istenir. Çocuğun dikkatini yoğunlaştırabildiği süre belirlenip, bu süre aşamalı olarak artırılarak, belirlenen süre kadar bakması için (saat kurma ve benzeri yöntemlerle) yönlendirilir.

  Belirtilen sesle başlayan yeni kelimeler bulma oyunu
  Verilen sesle başlayan yeni kelimeleri aklından türetme ya da resimlerin arasından bulma şeklinde oynanır.

  Verilen sesi, ritmi taklit etme

  Müzik aletleri kullanılarak, masaya vurularak ya da el çırparak yapılan basit ritimleri taklit etme şeklinde oynanır. Aynı şekilde çocuktan dinletilen bir sesi ( uçak sesi gibi çevresel sesler) taklit etmesi, istenilen sesi teypte çalan sesler arasında ayırt etmesi istenerek de yapılabilir.

  Boyama ve çizme çalışmaları:
  Basitten zora doğru bir sıra izlenerek örneği bulunan çizgileri taklit etme ya da verilen resmi aynı renklerde boyama çalışmaları yapılır. Aynı zamanda bağımsız boyama ve çizgi çalışmaları da dikkat süresini uzatan etkinliklerdendir.
  Bunlara ek olarak, makasla kesme, cetvelle kalıp çıkarma, bir kaptan diğerine kürekle nesne aktarma, legolardan nesneler yapma gibi çalışmalar da çocuğun dikkatini etkinliklere yoğunlaştırmasını ve dikkat süresinin artmasını sağlayan çalışmalardır.

  alıntı
  Konu Yonetici tarafından (29.11.08 Saat 22:05 ) değiştirilmiştir.
  Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye

 4. #4
  Ehil Üye Selim Akif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  2.965

  Standart

  çok değişik faydalı konu...Allah razı olsun.

  ahhh 1o sene önce okuyacaktmki bunu ahhhhh ahhh

  Bismillahirrahmanirrahim


  Elif, Lâm, Mîm.
  İnsanlar, imtihandan geçirilmeden,
  sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?


  Do men think that they will be left alone on saying,
  "We believe", and that they will not be tested?


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Dikkat!
  By Mesrure in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.08.19, 11:38
 2. Forumda Yeni Konu Aç Butonu Eksikliği Hakkında
  By YİĞİDO in forum İstek, Öneri ve Forum Yardımı
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 08.09.11, 19:52
 3. ''Hiç Sınıfta Kaldınız mı?''
  By GÖKÇE KIZ in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 12.01.09, 19:31
 4. İnanç Ve İdeal Eksikliği,Alkol Ve Uyusturucuya Yöneltiyor
  By GÜLİZAR NUR AYDIN in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.08.08, 13:24

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0