+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Yeniden Diriliş

 1. #1
  Pürheves Yaşlı ÇocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  YediTePe
  Yaş
  31
  Mesajlar
  155

  Standart Yeniden Diriliş

  Selamınaleyküm.. Bana yeniden dirilişle alakalı kesin bilgiler lazım..10.sözdeki örnekler falan harika ama bunu hiç risale bilgisi olmayan ve tamamen bu konuya şüpheli yaklaşan birine sunacağım..slayt tarzı bişey lazım böyle daha sade örnekler,ayetler hepsi karıştırılmış sadece bu konu için yapılmış herhangi bir slayt,dosya vb. paylaşabileceğiniz bir şey varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Adımı duymayın kaç yazar
  Kalbim tanıdığım en içten yazar...  YAŞLI ÇOCUK!


 2. #2
  Ehil Üye Abdulbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  57
  Mesajlar
  3.610

  Standart

  Burada kısa da olsa bir haşir filmi var.
  http://images.google.com.tr/imgres?i...%3Dtr%26sa%3DG
  Her bahar bir haşir, her kış kıyamet,
  Her canlı ölümü tadar nihayet,
  Yeşil dallar olur birer iskelet,
  Ağaçlar ayakta ölürmüş gördüm

  Ahırete iman,öldükten sonra başka bir alemin varlığına inanmak demektir.İyinin ve kötünün hesabının verileceği bir alemdir.İman eden ve iyilik yapanların iyiliklerinin hesabının,küfredenlerin küfürlerinin karşılığını görecekleri yerdir.

  Ölümden sonra tekrar dirilme,etrafımızda gördüğümüz örneği olan olaylardandır.Sonbaharda yapraklar sararmakta,toğrağa düşmekte ve sonra yok olmakta...Ağaç,bütün etlerinden sıyrılmış bir kemik gibi cascavlak kalmakta..Ölümün bir örneğini yaşatmaktadır..

  Baharla birlikte,ağaçlar tomurcuklanmakta,çiçek açmakta ve bir de bakmışız yemyeşil tekrardan karşımıza dikiliyor ve ''merhaba ben dirildim,sende böyle bir baharda dirileceksin haberin olsun!..'' mesajını veriyor.Ayrıca ölümden sonra meydana gelen hayata bir örnek..Ölümde vardır,ölümden sonra hayatta vardır.Nasıl ki,hiçbirşeyken hayat bulduk,öylede tekrar hayat bulacağımızı şu ölen ağaçların dirilmesi bize delil olmaktadır.Bu mesajı görmeyen,kendi adına körlük etmekten başka birşey yapmaz..

  1 günlük hayat ve ölüm var.Her gün tanık olduğumuz..Sabah doğuş,Öğle:Gençlik,İkindi olgunluk Akşam yaşlılık,yatsı:ölüm ve yattığınız yatağınız kabirdir..Ertesi sabah;kabirde uyuyanların tekrar kalkışı gerçekleşir...Bu ölüm ve dirilişe ömür boyu hergün tanıklık etmekteyiz..

  4 mevsim insanın 4 devrini(-yevm-)halini anlatır.Ömür boyu tanık olduğunuz.. İlkbahar: doğuş, Yaz:gençlik,Sonbahar olgunluk Kış:Yaşlılık ve ölüm..Ve Kış, sonraki bahara gebedir..Yani ölüm varsa,dirilişte var..Mevt varsa, hayatta var.Ölümden sonra diriliş yok diyenlere buyrun!..İşte size ölümden sonra diriliş..Kaç defa yılda bir defa tanık olduğunuzu sayabilirmisiniz..Ömrünüzde kaç defa şahit oldunuz..

  Ve dünyanın devirleri;doğuş,gençlik,olgunluk ve ölüm..Ve sonradan diriliş.Dünya bir kere ölüp-dirilirken nice insanın ölüm ve dirilişine tanıklık ettiği gibi,Kainat'ın da Dünya'nın devirlerine,kendi ömründe tanıklık edeceğini anlamak hiçte zor olmasa gerek..

  Bu misal benzerlikleri dahi tesadüf değildir.Çünkü bu Allah'ın koyduğu bir kuraldır ve heryerde görürüz..İbret alalım diye!...
  Dünyada adalet tam sağlanabiliniyor mu?Yoksa öldüren öldürdüğüyle,çalan çaldığıyla,haksızlık yapanlar haksızılığıyla kalmıyor mu?Ve bu kötü amelleri yapanlar,yaptıklarının yanına kar kalacağınımı zannediyorlar.Bütün haksızlıkların cezasının ve haklarının sahibine verileceği;mutlak adaletin olacağı,o günün geleceğini anlamıyorlar mı?Bütün mazlum vicdanlar bunu arzulamakta,bunu istemekte..Doğru tartan bu ''vicdani fıtrat terazisi'' de,ayrı bir delil olarak dikkat edilmelidir.

  Aslında ahıreti istemeyenler suç işlemek isteyenlerdir..Lakin onlar istemesede kendilerinin tekrardan yaratılışına karşı koyamayacaklar,güçleri yetmeyecek;Çünkü yegane güç-kuvvet onları yaratana aittir;ona da şunu yapamaz,bunu yapamaz demek cahillikten başka birşey değildir...Hergün,her sene ölüp-dirilttiği gibi...

  Hesabını yapacak olan,buna göre yapsın..O gün vaveyla etmesin,iflas etmesin,husrana uğramasın,eli boş kalmasın...kararların temyiz edilemeyeceği o güne hazırlansın ve keşkeleri sıralamasın,sıralamayalım..

  Kuru dallar uyanmışlar uykudan,
  Uykular ebedi değilmiş gördüm.
  Kimi kıyamdadır, kimi rükûda,
  Kimini secdeye eğilmiş gördüm.  Alıntı

  Biz ise hem insancasına, hem Müslümancasına yaşamak istiyoruz. (Bediüzzaman)


 3. #3
  Ehil Üye Abdulbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  57
  Mesajlar
  3.610

  Standart

  Haşir ve Ahiret ile ilgili Ayetler


  "Ruhlar (bedenlerle) birleştirildiğinde…" (Tekvir, 7)

  "Bir çağırıcının yakın bir yerden çağıracağı güne kulak ver. O gün çığlığı gerçekten duyarlar; işte o, kabirden çıkış günüdür. Doğrusu Biz diriltiriz, Biz, öldürürüz, dönüş Bizedir. O gün yer onların üstünden yarılıp açılır. Ve onlar kabirlerinden çıkıp süratle koşarlar. İşte bu toplanmadır, bize göre kolaydır." (Kaf; 41-44)

  … "Sûr'a üflenince, Allah'ın diledikleri müstesna olmak üzere göklerde ve yerde ne varsa hepsi ölecektir. Sonra ona bir daha üflenince, bir de ne göresin, onlar ayağa kalkmış bakıyorlar" (Zümer; 68)

  "…Eyvah başımıza gelenlere! Bizi bu (içinde uyuduğumuz) mezarımızdan kim diriltip kaldırdı? O Rahmân'ın vaat buyurduğu işte bu imiş. Demek gönderilen peygamberler de doğru söylemişler…" (Yasin, 52), 'Bu, gerçekten çok çetin (zorlu) bir gündür' (Kamer, 8 )

  "Ayrılın bir tarafa bugün, ey günahkârlar!" (Yasin; 59)

  . "Şüphesiz, Rabbimiz Allah'tır deyip, sonra dosdoğru yolda yürüyenlerin üzerine melekler (dünyada, ölüm anında, berzahta ve mahşerde) iner. Onlara: Korkmayın, üzülmeyin, size vâdolunan cennetle sevinin! derler. Biz dünya hayatında da, ahirette de sizin dostlarınızız. Orada sizin için canlarınızın çektiği her şey var ve istediğiniz her şey orada sizin için hazırdır." (Fussilet, 30-31)

  . "Yeryüzü, Rabb'inin nuruyla aydınlanır. Kitap açılır. Peygamberler ve şahitler getirilir. Ve onlara haksızlık yapılmadan, aralarında adaletle hüküm verilir. Herkese, yaptığının karşılığı tam verilir. Allah, onların yaptıklarını en iyi bilendir." (Zümer; 69-70)

  "Kendilerine peygamber gönderilenleri de peygamberleri de sorguya çekeceğiz." (A'raf, 6)

  "Size verilen cevap nedir?" Onlar da: "Bizim bilgimiz yoktur; şüphesiz görünmeyenleri (gaybleri) bilen Sen'sin Sen." (Maide, 109)

  . "Göktekilerin ve yerdekilerin tümü rahmeti bol olan Allah'ın huzuruna kul olarak geleceklerdir. Allah, onları bir bir sayarak hesaba geçirmiştir. Kıyamet günü hepsi O'nun huzuruna teker teker geleceklerdir." (Meryem, 93-95)

  "Rabb'inin yüceliği hakkı için, onları peşlerinden gittikleri şeytanları ile birlikte bir araya getireceğiz, sonra da diz üstü çöktürerek cehennemin çevresinde toplayacağız." (Meryem, 68)

  "Kişi o gün, kendi kardeşinden kaçar; Annesinden ve babasından, eşinden ve çocuklarından. O gün, onlardan her birisinin kendine yetecek bir işi vardır." (Abese; 34-37) , "O gün, cehennem de getirilmiştir. İnsan o gün düşünüp-hatırlar, ancak (bu) hatırlamadan ona ne fayda? Der ki: "Keşke ben önceki hayatımdan (bir şeyler) takdim edebilseydim. Artık o gün hiç kimse (Allah'ın) vereceği azab gibi azaplandıramaz. Onun vuracağı bağı da hiç kimse vuramaz." (Fecr, 23-26)

  "(O gün) Suçlu-günahkârlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar" (Rahman, 41)

  "Yoksa kötülük yapanlar bizim elimizden kaçıp kurtulabileceklerini mi sandılar?" (Ankebut, 4)

  "Bu, onların konuşamayacakları gündür. Onlara izin de verilmez ki özür beyan etsinler. Yalanlamış olanların o gün vay haline! İşte bu, hüküm günüdür. Sizi ve öncekileri bir araya topladık. Eğer (kurtulmak için yapacağınız) bir hileniz varsa bana hile yapın (da beni atlatın)." (Mürselat; 34-39)

  "O gün onların ağızlarını mühürleriz. İşleyip kazandıklarını bize elleri söyler, ayakları da şehâdet eder" (Yâsin, 65)

  "Siz kulaklarınızın, gözlerinizin ve derilerinizin, aleyhinize şahitlik etmesinden sakınmıyordunuz, yaptıklarınızdan çoğunu Allah'ın bilemeyeceğini sanıyordunuz. İşte Rabb'inize karşı beslediğiniz bu zannınız, sizi helak etti, ziyana uğrayanlardan olup çıktınız." (Fussilet; 21-23)

  "Onlara denildi ki: "Siz bu günümüze kavuşacağınızı nasıl unutmuşsanız, biz de bugün sizi unuttuk. Yeriniz ateştir, yardımcılarınız da yoktur." (Casiye, 34)

  "…kıyamet gününde Allah onlarla konuşmaz, onları gözetmez ve onları arındırmaz. Ve onlar için acı bir azap vardır." (Al-i İmran, 77)

  "Amel) defterler(i) açılıp yayıldığı zaman" (Tekvir, 10)

  Biz ise hem insancasına, hem Müslümancasına yaşamak istiyoruz. (Bediüzzaman)


 4. #4
  Ehil Üye yağmur_damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.180

  Standart

  gerçi siz sunum istemişsiniz ama aşağıdaki açıklama çok hoşuma gittiği için paylaşmak istedim.

  Meselâ bizim hafızamızda bir beyit var. Bunu yazmadan önce o bir bakıma gayb alemindedir. O beyti yazdık. Diyelim ki,

  “Hak şerleri hayr eyler
  Zannetme ki gayr eyler
  Mevla görelim neyler
  Neylerse güzel eyler”

  Şimdi bu beyit âlemi şahadete, yani dünya âlemine çıktı. Aynı zamanda yine bizim hafızamızda da mevcut. Bir müddet sonra sildik. Yani bu dünya âleminden gitti. Tıpkı bizim öldüğümüz gibi. Ama bizim hafızamızda duruyor. İstediğimiz zaman tekrar yazabiliriz. İşte biz bu dünya âleminden gitmekle yok olmuyoruz. Yine Cenab-ı Hakk'ın ilmindeyiz. İstediği zaman bizi yine yeniden yazacak, yani diriltecektir.

 5. #5
  Dost Mert___ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  39

  Standart

  Müjdeleyici bir şekilde anlatmak lazım örneğin şöyle anlat mesela kış ayındayız diyelim üzerine takım elbise giyiyor bir adam montunu giyiyor sonra diyor ki hadi ben yatıyorum ne yapıyorsun sen deriz değilmi? İşte böyle bu bedenimizde öbür dünyaya layık olmadığı için Allah bu bedeni bizden alııyor gerçi topraktan geldik toprağa gidiyoruz ve öbür dünyada bize o aleme yakışır şekilde bir beden verecektir.Her hangi bir tohum bile ağaç olduktan sonra yeni tohumlar bırakırken etrafımıza baktığımızda her sezon meyveler kuruyup tekrar çıkarken bunlar bize örnek olmuyormu düşünelim diye yaratılmamışmı ? diye sorarsın belki tasdik eder inşallah kardeşimize hidayet nasip eyler Yüceler Yücesi saygı ve dualarımla
  Suallere Cevap Verilir Sual Sorulmaz

 6. #6
  Dost a-word - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Mesajlar
  23

  Standart

  Allah yardimcin olsun

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Yeniden Doğu Yeniden Ben. Selamun Aleykum . . .
  By daussıla38 in forum Tanışma
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07.12.09, 23:00
 2. Diriliş Saati
  By Muntesip in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.09.08, 20:43
 3. Yeniden Diriliş ve Haşir Ayeti Sinevizyonu
  By SeRDeNGeCTi in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.09.07, 20:57
 4. Yeniden Diriliş
  By BiKeS_ in forum Fıkıh
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 07.08.07, 12:17
 5. Diriliş
  By mirkat in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.07, 11:16

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0