+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 24

Konu: Risale-i Nur u Nasıl Tanıtmalıyız?

 1. #1
  Pürheves nereden nereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ
  Mesajlar
  173

  Standart Risale-i Nur u Nasıl Tanıtmalıyız?

  Ailemize,arkadaşlarımıza, bilmeyenlere, olumsuz düşünenlere, korkanlara nasıl anlatmalıyız?

 2. #2
  Ehil Üye BiÇçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Fabrika...
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1.059

  Standart

  ben şöyle anlatırdım..

  kardeşim bak bu kıtap o kdr gzlki insanın içindekı iyiliği dahada cıkartıyor...
  nefsını yenmene vesile oluyor bu kıtabı sen oku bak nsl rahatlıyacaksın Allah'ın iznı ile ...

  derdım....
  KaranLığın En k0yu Siyahndan K0ksaydım
  Sabahın AydınLığına KaLamazdım...

  Yzn Bn...

 3. #3
  Pürheves nereden nereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ
  Mesajlar
  173

  Standart

  biraz daha anlatır mısınız arkadaşlar
  bu kişi benim eşim

 4. #4
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.452

  Standart

  Alıntı nereden nereye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ailemize,arkadaşlarımıza, bilmeyenlere, olumsuz düşünenlere, korkanlara nasıl anlatmalıyız?
  Benim çevremde risale-i nurları tanımayan o kadar çok insan var ki bunlara risale-i nuru tanıtmak ve okutmak deveye hendek atlatmak kadar zor gibi görnüyor...
  Ben her zaman onların sorumluluğunu üzerimde hissediyorum...
  Görevimi hakkıyla ifa edemiyorum bu konuda çok eksik kalıyorum ve bundan dolayı çok üzüntü duyuyorum...
  Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah...


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 5. #5
  Ehil Üye yağmur_damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.180

  Standart

  Bu asırda, din ve İslâmiyet düşmanları, evvela imânın esaslarını zayıflatmak ve yıkmak plânını, programlarının birinci maddesine koymuşlardır. Husûsan bu yirmi beş sene içinde, tarihte görülmemiş bir halde münâfıkâne ve çeşit çeşit maskeler altında imânın erkânına yapılan sû-i kastlar pek dehşetli olmuştur. Çok yıkıcı şekiller tatbik edilmiştir.

  Halbuki, imânın rükünlerinden birisinde hâsıl olacak bir şüphe veya inkâr, dinin teferruâtında yapılan lâkaydlıktan pekçok defa daha felâketli ve zararlıdır. Bunun içindir ki, şimdi en mühim iş, taklidî imânı tahkikî imâna çevirerek imânı kuvvetlendirmektir, imânı takviye etmektir, imânı kurtarmaktır. Herşeyden ziyâde imânın esâsâtıyla meşgul olmak, katî bir zarûret ve mübrem bir ihtiyaç, hattâ mecburiyet hâline gelmiştir. Bu, Türkiye'de böyle olduğu gibi, umum İslâm dünyasında da böyledir.

  Evet, temelleri yıpratılmış bir binânın odalarını tâmir ve tezyine çalışmak, o binânın yıkılmaması için ne derece bir fayda temin edebilir? Köklerinin çürütülmesine çabalanan bir ağacın kurumaması için dal ve yapraklarını ilâçlayarak tedbir almaya çalışmak, o ağacın hayatına bir fayda verebilir mi?

  İnsan, saray gibi bir binâdır. Temelleri erkân-ı imâniyedir. İnsan bir şeceredir. Kökü esâsât-ı imâniyedir.

  İmânın rükünlerinden en mühimi, imân-ı billâhtır, Allah'a imândır; sonra nübüvvet ve haşirdir. Bunun için, bir insanın en başta elde etmeye çalıştığı ilim, İmân ilmidir. İlimlerin esâsı, ilimlerin şâhı ve padişahı İmân ilmidir.

  İmân, yalnız icmâlî bir tasdikten ibâret değildir. İmânın çok mertebeleri vardır. Taklidî bir imân, husûsan bu zamandaki dalâlet, sapkınlık fırtınaları karşısında çabuk söner. Tahkikî İmân ise sarsılmaz, sönmez bir kuvvettir. Tahkikî imânı elde eden bir kimsenin İmân ve İslâmiyeti dehşetli dinsizlik kasırgalarına da mâruz kalsa, o kasırgalar bu İmân kuvveti karşısında tesirsiz kalmaya mahkûmdur. Tahkikî imânı kazanan bir kimseyi, en dinsiz feylesoflar dahi bir vesvese veya şüpheye düşürtemez.

  İşte bu hakikatlere binâen, biz de tahkikî imânı ders vererek imânı kuvvetlendirip, insanı ebedî saadet ve selâmete götürecek Kur'ân ve İmân hakikatlerini câmi' bir eseri, sebat ve devam ve dikkatle okumayı katiyetle lâzım ve elzem gördük. Aksi takdirde, bu zamanda dünyevî ve uhrevî dehşetli musîbetler içine düşmek, şüphe götürmez bir hakikat halindedir. Bunun için, yegâne kurtuluş çaremiz Kur'ân-ı Hakîmin imânî âyetlerini ve bu asra bakan âyet-i kerîmelerini tefsir eden yüksek bir Kur'ân tefsirine sarılmaktır.(konferansın bır kısmı)

 6. #6
  Ehil Üye Abdulbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  57
  Mesajlar
  3.610

  Standart

  Yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.
  Yıl 1999,gazetenin verdiği küçük sözlerle başlayan Nur Serisi kitaplarını tanıdığım insanlara ulaştırmak istiyorum.Belki muhtaç bir gönül bu vesile ile Risale-i Nurları tanır diye vazifemizi yapmaya gayret ediyoruz.Bu arada Gazete yazarlarından Nejat EREN ağabeyimizin bizleri ziyereti oldu.Tabi bu ziyeret esnasında ilçenin ileri gelen bir şahsiyeti olan ve sosyal mizaca da sahip olan bir eczacı ile de tanışmışlar.Nejat ağabeyimiz bana bu eczacı ile mutlaka ilgilenin diye uyarı yaptı.Ben de bir fırsatını bularak kendisi ile tanıştım ve gazetenin Risale-i Nur kitapları verdiğinden bahsettim almak isterseniz sizlere ulaştırabilirm dedim.Kendisi tabi alırım ne yapmam gerekir dedi?

  Bizler de her gün gazateyi kendisine ulaştırarak her hafta verilen Risaleleri kendisine ulaştırmaya başladık.İlk kitabı(Küçük Sözler) kendisine teslim ettiğimde bana"Bu nedir?" diye sordu.Biz de bu kitaplar Kur'anın sırlarını anlatan bir tefsirdir dedik.Bize tamam öyleyse ben okuyup bakacağım dedi.

  Aradan bir hafta geçti beni yoldan eczaneye çağırarak "Siz bana bu kitaplar için ne dediniz?" dedi.

  Ben de "Kur'anın sırlarını açan kitaplardır demiştim." dedim. Bence bu kitaplar Kur'anın sırlarını kapatır dedi.Niçin dedim? Çünkü ben bu kitabı okudum hiç bir şey anlamadım dedi.Bende sizin anlamamanız Kur'anın sırlarının kapanması mı olur? dedim.Şu eczanenizdeki ilaç reçetelerini ben okusam hiç bir şey anlmasam acaba bu ilaçlar hiç bir işe yaramaz desem nasıl karşılarsınız? dedim.

  Sonra sizler eczacı olmak için yıllarca ilim gördünüz ve okudunuz ben şimdi hemen eczacı olmak istesem o ilmi almadan ve yıllarımı vermeden nasıl eczacı olabilirim? dedim.

  Bu kitaplarda da ebedi hayatımızı kurtaracak iman ilmi olduğunu ve bu ilim için de çok çok gayret etmemiz gerektiğini bahsettim.

  O zaman ne yapacağız? dedi.Ben de biz bu kitapları birlikte okuduğumuzu ve teşrif ederseniz sizi de bekleriz dedim. Allah razı olsun davetimize icabet etti.İlk derste o kadar etkilendi ki bir daha dersleri bırakmadı.Şu an bizlere dairelerinden bir de ders yeri düzenledi ve burada hizmetlerimize devam ediyoruz.

  Bizlere dediği şu,sizden davacıyım.Benim yirmi yılımı çaldınız,niçin daha önce gelmediniz.Bu serzenişini Şaban DÖĞEN ağabeye de anlattığı için Şaban DÖĞEN "Hayat Nasıl Güzelleşir? kitabının 107.sayfasına ve devamını okuyabilirseniz Eczacı İsmet beyin serzenişlerini ve Şaban Döğen ağabeye yansımalarını okuyabilirsiniz.

  Ben diyorum ki Risale-i Nurların dili kesinlikle engel değil.Yeterki insanlar kalbini ,gönlünü ve yönünü bu hakikatlere yöneltsin yetiyor.Zaten kimse tek başına ben bu eserleri tam anladım diye iddia da edemez.Onun için de cemaate dahil olarak o ab-ı kevseri olan Kur'an havuzuna girip erimek gerekiyor.Bu sır da ihlas ile olur inancındayım.

  Anlamayanların bir iddiası da aklen her şeyi anlamak istemeleridir.Halbuki Risale-i Nurlar akla,kalbe,ruha ve tüm latifelere sirayet eden Kur'an hakikatleridir.Belki aklen anlamasak da diğer duygularımız hisselerini alıyor.Anlamıyoruz diyenler sanırım bu ciheti kaçırıyor olmamılar.

  Biz ise hem insancasına, hem Müslümancasına yaşamak istiyoruz. (Bediüzzaman)


 7. #7
  Ehil Üye yağmur_damlası - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.180

  Standart

   • Eski zamanda dalâlet, cehâletten geliyordu. Bunun yok edilmesi kolaydır. Bu zamanda dalâlet, Kur'ân ve İslâmiyete ve imâna taarruz, fen ve felsefe ve ilimden geliyor. Bunun izâlesi müşküldür. Eski zamanda ikinci kısım, binden bir bulunuyordu; bulunanlardan, ancak binden biri, irşad ile yola gelebilirdi. Çünkü, öyleler hem bilmiyorlar, hem kendilerini bilir zannediyorlar.

   • Şu halde, bu asırda dünyaya yayılmış olan dinsizlik ve maddiyyunluğu kökünden yıkabilmek, hak ve hakikat yolunu gösterip beşeri sırat-ı müstakîme kavuşturmak, imânı kurtarabilmek için, ancak ve ancak Kur'ân-ı Hakîmin bu asra bakan vechesini keşfedip, umumun müstefid olabileceği bir şekilde tefsir edilmesi elbette bu asırda kâbil olacaktır.

   • İşte, Bediüzzaman Said Nursî, Kur'ân-ı Kerîmdeki bu asrın muhtaç olduğu hakikatleri keşfedip, Nur Risâlelerinde, herkesin kabiliyeti nisbetinde istifade edebileceği bir tarzda tefsir ve izah etmek muvaffakıyetine mazhar olmuştur. Bunun içindir ki, Risâle-i Nur, emsâli görülmemiş bir şâheserdir kanaatine varılmıştır.

   • Ve yine Risâle-i Nur'daki bu imtiyazdan dolayıdır ki, bu mübârek İslâm milletinden milyonlarca bahtiyar kimseler, tercihan ve ziyâde bir ihtiyaç duyarak, büyük bir iştiyak ve sevgiyle senelerce devam eden tazyikâtlar içerisinde Risâle-i Nur'u okumuşlardır. (konferanstan bir kısım)


 8. #8
  Pürheves nereden nereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ
  Mesajlar
  173

  Standart

  bu konferans dediğiniz nedir?

 9. #9
  Pürheves hak_yol_islam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  280

  Standart

  Alıntı HüZnÜ HaZan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim çevremde risale-i nurları tanımayan o kadar çok insan var ki bunlara risale-i nuru tanıtmak ve okutmak deveye hendek atlatmak kadar zor gibi görnüyor...
  Ben her zaman onların sorumluluğunu üzerimde hissediyorum...
  Görevimi hakkıyla ifa edemiyorum bu konuda çok eksik kalıyorum ve bundan dolayı çok üzüntü duyuyorum...
  Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah...
  amin ecmain..
  benim düşüncelerimin tercümanı olmuşş

  Okudum, okudum, okudukça derin nefesler almaya ve dirilmeye başladım. Ruhum ve kalbim huzura kavuştu. Gözlerim dünyayı hakikatleriyle görmeye kulaklarım hakikat seslerini işitmeye başladı.

  -Zübeyir Gündüzalp-


  Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah(c.c.)'ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

  Hz.Osman(r.a.)
 10. #10
  Ehil Üye Abdulbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  57
  Mesajlar
  3.610

  Standart

  Muhterem kardeşlerim,tebliğ ve hizmet noktasında sizlerle bazı noktaları paylaşmak isterim.
  1. Öncelikle Risale-i Nurların kendi nefsimizde makes bulmasına gayret edelim.Önce kendimizi merkeze almaya çalışalım ve "Kendi nefsini ıslah etmeyen başkasını edemez" hakikatı gereğince enfüsten sonra afaka geçelim.
  2. Risale-i Nur hakikatleri bizim ekvalimizden önce ahvalimizde izhar edilmeli ve bir meyvenin olgunluğu nasıl dışına yansımış ise bizlerin de Risale-i Nur hakikatleri ef'alimize ve etvarımıza yansımalıdır.Çünkü lisan-ı hal lisan-ı kalden daha tesirlidir.
  3. Risale-i Nurları tebliğ ederken muhataplarımıza yaklaşımımız nefsi ve hissi olmamalıdır.Onlara bu hakikatleri anlatırken ve duyururken kabul ettirmek için anlatmamalıyız.Sadece muhtaç bir gönül düşüncesi ile Allah rızası için tebliğ yapmaya azami dikkat etmeliyiz.Çünkü bizim vazifemiz tebliğdir,kabul ettirmek ve tesir ettirmek bizim vazifemiz değildir.Bu vazife Yüce Rabbimize aittir.
  4. Risale-i Nur hakikatleri tahakküm ve tezellül ile tebliğ edilmez.Risale-i Nurların bir izzet-i kameti vardır.Ona halel verecek haletten kaçınmamız gerekir.Çünkü Risale-i Nurlar yalvarmaz ve müşterileri aramaz.Bu manayı yanlış anlamamak gerekir.Nur Talebeleri tebliğ yapmaz manasını taşımaz bu prensipler.Sadece tebliğ ederken Risale-i Nurların şecaatini tezellüle düşürmemektir maksat.
  5. Risale-i Nur hizmetlerinde ihlas çok önemlidir.İhlas sırrında ise sadece Allah rızası esastır.Zerre kadar ihlaslı amel batmanlarla ihlassız amele tereccuhtur.Bu nedenle bu hizmetimizde kemiyet ehemmiyetli değildir.Keyfiyet her zaman daha sıhhatlidir.Bazen bir adamın irşadı bir adamdan daha rıza-i ilahiye medar olabilir.
  6. Risale-i Nurları çok okumamız ve onunla çokça iştigal etmemiz gerekir.Lisanımız davranışlarımızı tekzip etmemelidir.Söylem eylem tutarsızlığı yaşamamalıyız.İnsanlar bizim sözlerimiz ile davranışlarımız karşılaştırır.Söylemlerimiz davranışlarımız yalanlarsa sözlerimize değil davranışlarımıza bakılır ve o hakikatlere yanlış davranışlarımız ile zarar veririz ve hakikatlere zulmetmiş olabiliriz.Onun için bu davada okuduğumuz hakikatleri öncelikle yaşamaya gayret etmeliyiz.
  7. Hem çok peygamber gelmiş ki kendisine tabi olanlar ya çok az yada tabi olmayanlar olduğunu bilmeliyiz.Ancak onlar sadece vazifelerini yapmışlar ve neticeye karışmamışlar.Bu durum da bizlere bir ders olmalıdır.Hırs değil hizmetin neticesine kanaatle şükretmeliyiz.
  8. Risale-i Nur dairsinin mütedahil daireler olduğunu düşünmeliyiz.Ve böylece çok geniş bir dairede hizmet ettiğimizi bilmeliyiz.Çünkü Risale-i Nur mesleği cadde-i Kübra-i Kur'aniyedir.Herkes bu dairenin içinde ihtiyacı ve hissesi miktarınca yer alabilir ve istifade edebilir.
  9. İnsanların ekseriyetinin mütehayyir olduğunu ve bu zamanda Risale-i Nurlara muhtaç olduğunu bilmek ve bu nedenle de ciddi manada Risale-i Nurlara çalışmakla hizmet edileceğinin farkında olmalıyız.Bir geminin hademeleri ve mürettebatı misüllü usanmadan ve yorulmadan sadece vazifemizi yapmalıyız.Çünkü bu sefine-i Rabbaniye sahil-i selamete doğru götürülürken bizlere hizmetkarlık gibi ulvi bir vazife düşmüştür.bunu bilmeliyiz.Başkaları istirahat edebilir ya da başka meşgalelere dalabilir,ancak bizler asla vazifemizi unutmamalıyız ve fütur vermemeliyiz.
  10. Allah bizleri bu kudsi davada istihdam etsin ve istikametten ayırmasın.

  Biz ise hem insancasına, hem Müslümancasına yaşamak istiyoruz. (Bediüzzaman)


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale-i Nur Nasıl Bir Tefsirdir?
  By el_firdevsî in forum Risale-i Nur'u Yeni Tanıyanlara
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 26.10.09, 00:22
 2. Risale-i nur'u nasıl tanıdık?
  By sahanda yumurta in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.06.09, 23:18
 3. Risale-i Nur Nasıl Okunur?
  By Şakird in forum Risale-i Nur'u Yeni Tanıyanlara
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 05.05.09, 22:44
 4. Risale-i Nur Nasıl Okunmalı?
  By !!!KOMANDO!!! in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20.11.06, 19:30
 5. Risale-i Nur'u Nasıl Okumalı?
  By EnVaR in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.07.06, 02:36

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0