+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Risale-i Nur'un Sırrı

 1. #1
  Ehil Üye BiKeS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  2.770

  Standart Risale-i Nur'un Sırrı

  Çok zaman Risale-i Nur’la iştigal etme şansına sahip olan insanların Risale-i Nur’u bilen bilmeyen bir çok insan tarafından bir soruyla karşı karşıya bırakıldıklarına şahit olmuşumdur. Hatta Risale-i Nur’ları okuyan ve ona sahip çıkan -müellifin ifadesiyle- Risale-i Nur’a talebe” olma gayreti içine giren insanların kendilerine de bu soruyu sordukları kanaatindeyim. “Risale-i Nurların sırrı nedir?”

  Sahi nedir yüz binlerce dinî eser varken Risale-i Nurların her zaman bu eserlerin fevkinde bir rağbete mazhar olmasının sırrı? Nedir bir çok dinî eser okuduğu halde İslâmiyet’e hizmeti dava edinemeyen bir çok insanın Risale-i Nur’dan az bir yer okuduktan sonra ömrünü bütün varlığını İslamiyet’e feda edebilecek seviyede aşk ve şevkle yanıp tutuşmaya başlamasının sırrı? Nedir eski zamanın dahî imamlarının, âllamelerinin zar zor halledebildikleri meseleleri Risale-i Nurların izn-i ilahî ile çocuklara dahi anlatabileceğimiz bir tarzda izah edebilmesinin sırrı? Nedir milyonlarca insanın dünyanın bu kadar aldatıcı lezzetleri varken, şeytanın bu kadar uğraşıları varken, akşamları bir araya gelip dünyanın her yerinde Risale-i Nurları okumalarının sırrı? Nedir Kur’an ve Hadîs-i Şerifler dışında pek çok eserin tekrar okunmasından sıkılan ve bıkkınlık gösteren insanların Risale-i Nurları defalarca ve her defasında yeni bir heyecan ile okuyabilmesinin sırrı?

  “Risale-i Nurların sırrı nedir?” sorusu aynı zamanda bir önceki paragraftakine benzer soruların cevabını bulmak için sorulmuş bir sorudur. Hakikaten bu soruların her biri ayrı bir sırdır. Risale-i Nurlar da aslında paha biçilmez sırlarla dolu
  soruların her biri ayrı bir sırdır. Risale-i Nurlar da aslında paha biçilmez sırlarla dolu eserlerdir. Kainatın sırlarını barındıran ve açıklayan eserlerin kendisinin de sırlarla müzeyyen olması normaldir. Sanmayın ki bu yazının ilerisinde bu sırlar açıklanacak. Hayır bu yazının amacı bu sırları açıklamak değil. Ki zaten böyle bir işe kalkışmak bu yazının yazarının da haddi değil!

  Bir de biz küçük insanların küçük sırları vardır. Hiçbir insanın bilmediği yada pek azının bildiği sırlarımız vardır. Hayatımızın içinde basit olaylardan kurgulu sırlardır bunlar. Ve sırlarımız ne kadar basit olursa olsun çok önemlidirler. Onları ya en iyi arkadaşlarımıza anlatırız yada anne-babamızla, eşimizle paylaşırız. Hatta bazen onları bile yeterli görmeyiz o zaman da Her Şeyi Bilen ve Duyan’ la paylaşırız sırrımızı -O bildiği halde-.
  Sırdaş olmak… Sırrınızı anlatacağınız birinde ne gibi özellikler ararsınız? Elbette sırrınızın “sır” olarak kalabilmesi için anlattığınız kişinin dışında kimsenin bilmemesi gerekir. Demek ki sırrınızı anlatacağınız kişinin size sadakatle bağlanması gerekmektedir. Sadakat şüphesiz sırrınızı vereceğiniz insanda aranan en önemli özelliktir. “Ser veren ama sır vermeyen” bir insandır aradığınız, her şeye rağmen size olan dostluğunun hatırını kırmayacak biridir. Sırdaşlık dostluktan ötedir çünkü. Aradığınız sırdaşınız, dünyanın bütün aldatmalarına, bütün işkencelerine rağmen yine de sırrınızı söylemeyecek kadar izzet sahibi birisidir. Azîzdir.

  Hal böyle iken yani, bizim gibi insanların kendi arasında bile sırdaşlık bu tür zorlu özeliklere sahip olmayı gerektirirken, biz sanki çok basit bir şeymiş gibi oturup birilerinin bize Risale-i Nurların sırrını anlatmasını mı bekliyoruz? “Risale-i Nurun sırrını bir anlayalım ancak sonra bu eserleri okuyabilirim” gibi bir mantık hatasına mı düşüyoruz? Hiçbir çaba göstermeden dünyanın en mühim meselelerini halleden, tılsım-ı kainatı hall ve keşfeden, ahireti, haşri iki kere iki dört eder derecesinde açıklayan Risale-i Nurların bize sırlarını açacağını mı düşünüyoruz?

  “Azîz, sıddîk kardeşlerim….” Risale-i Nurun bilhassa lahikalarının bir çok mektubu bu ifadelerle başlar. Sanki, “Risale-i Nura bütün izzetinizle sahip çıkın, sadakatle Risale-i Nura bağlanın” der gibidir. Ve belki de bu iki vasfa sahip olduktan sonra Risale-i Nurun her mektubu, her sayfası sizin aklınıza, gönlünüze ve ruhunuza bir çok şeyle birlikte kendi sırlarını da nakşedecektir. O zaman her mektup doğrudan doğruya size yazılmış, postalanmış olacaktır. Bu uğurda hapislere girmeye göze alanlara, candan, canandan geçenlere Risale-i Nurun her cümlesi birer teselli olacaktır. Her kelime kalbe ve ruha doğrudan hitap edecektir.

  Sadakat ve izzet, ne mala mülke, ne makama şöhrete(maddî-manevî), ne akademik kariyere ne de yaşa bağlı olan sıfatlardır. Bundandır ki bazen Risale-i Nurların bir meselesini dağdaki çoban, Risale-i Nurlara senelerini vermiş insanlardan daha iyi anlayabilir. Bundandır ki ilkokul mezunu dahi olamayan insanlar aşkla ve şevkle bu hizmeti omuzlanırken, maalesef Risale-i Nurları okuyup da kendi kısır döngüsünün dışına çıkamayan nice profesörler vardır. Ve maalesef nice ehl-i din, hangi cemaate, hangi ekole, hangi tarîkata mensup olursa olsun hala Risale-i Nurların onlara da sırlarını açabileceği hususundan bîhaber bir hayat yaşamaktadır.

  Sırdaş olabilmek kadar sırdaş kalabilmek de önemlidir. Sırdaşınız, sırrınızı saklayamazsa, ne kadar gözünüzden düşer, tahmin edersiniz. Halbuki, Risale-i Nurlara sadakatle ve izzetle bağlanmış olan insanların da böyle bir tehlike her an başındadır. Her an sadakati kaybetmek ve Risale-i Nurların sırdaşlığından çok aşağılara düşmek ihtimali de vardır.
  Oysa, sırdaş olabilmek sıradan bir hadise değildir. Oysa, Risale-i Nurların sırdaşı olabilmek hiç sıradan bir hadise değildir. Bilincinde olanlara ne mutlu!
  “Risale-i Nurun sırrı nedir?” sorusunun cevabını yine Risale-i Nurlardan öğrenmek için Risale-i Nurların sırdaşı olmaya ne dersiniz?

  Ahmet Tahir Uçkun

  Yâ Rab, garibem, bîkesem, zaîfem, nâtüvânem, alîlem, âcizem, ihtiyarem,


  Bî-ihtiyarem, el-aman-gûyem, afv-cûyem, meded-hâhem, zidergâhet İlâhî!
 2. #2
  Vefakar Üye AsYaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu yer
  Manisa-Yozgat
  Yaş
  27
  Mesajlar
  477

  Standart

  Allah Razı olsun Atu Abim.. Çok güzel yazmış..
  Benim kalbim ısrarla cennet kuşatmasında hala, ruhum bedeni terke maruz sevap artı günahlarla!..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. 90/10 Sırrı
  By said84 in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 11.11.09, 11:41
 2. Risale-i Nur'daki Kuvvetli Tesiratın Sırrı Nedir?
  By aşk-ı ilahi in forum Risale-i Nur'u Yeni Tanıyanlara
  Cevaplar: 41
  Son Mesaj: 16.02.09, 21:11
 3. Ney'in Sırrı...
  By Majâz in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 30.10.08, 14:28
 4. Tesbihattaki 33'ün Sırrı
  By Muntesip in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 12.09.08, 23:21
 5. Mutlu Evliliğin Sırrı Risale-i Nurda
  By nurlu dağ in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 09.10.07, 06:04

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0