+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Risale-i Nur'dan 3.Söz

 1. #1
  Vefakar Üye Özgürlük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  denizli
  Mesajlar
  427

  Standart Risale-i Nur'dan 3.Söz  Ey insanlar! Rabbinize kulluk ediniz. (Bakara Sûresi: 21.)

  İbâdet ne büyük bir ticaret ve saadet; fısk(Günâh) ve sefâhet(: Zevk, eğlence ve yasak şeylere düşkünlük.) ne büyük bir hasâret(Zarar etme, ziyan, kayıp.) ve helâket(Mahvolma, yok olma, felâket.) olduğunu anlamak istersen, şu temsilî hikâyeciğe bak, dinle:

  Bir vakit, iki asker, uzak bir şehre gitmek için emir alıyorlar. Beraber giderler. Tâ yol ikileşir. Bir adam orada bulunur. Onlara der:

  "Şu sağdaki yol, hiç zararı olmamakla beraber, onda giden yolculardan ondan dokuzu büyük kâr ve rahat görür. Soldaki yol ise, menfaati olmamakla beraber, on yolcusundan dokuzu zarar görür. Hem ikisi, kısa ve uzunlukta birdirler. Yalnız bir fark var ki; intizamsız, hükümetsiz olan sol yolun yolcusu çantasız, silâhsız gider. Zâhirî bir hiffet, yalancı bir rahatlık görür. İntizam-ı askerî altındaki sağ yolun yolcusu ise, mugaddî (Gıdâ verici.)hulâsalardan dolu dört okkalık(1200 gr) bir çanta ve her adüvvü(Düşman.) alt ve mağlûp edecek iki kıyyelik(Okkalık) bir mükemmel mîrî (Devlet malı) silâhı taşımaya mecburdur."

  O iki asker, o muarrif adamın sözünü dinledikten sonra, şu bahtiyar nefer sağa gider. Bir batman (altı okkadır.(Bir okka=1283 gr.)) ağırlığı omzuna ve beline yükler. Fakat kalbi ve ruhu binler batman minnetlerden ve korkulardan kurtulur. Öteki bedbaht (kötü,mutsuz) nefer ise, askerliği bırakır. Nizâma tâbi olmak istemez. Sola gider. Cismi bir batman ağırlıktan kurtulur. Fakat kalbi binler batman minnetler altında ve ruhu hadsiz korkular altında ezilir. Hem herkese dilenci, hem her şeyden, her hâdiseden titrer bir sûrette gider. Tâ mahall-i maksûda(Kast edilen, varılmak istenen yer.) yetişir. Orada, âsi ve kaçak cezasını görür.

  Askerlik nizâmını seven, çanta ve silâhını muhâfaza eden ve sağa giden nefer ise, kimseden minnet almayarak, kimseden havf (Korku, korkma)etmeyerek, rahat-ı kalb(Kalben rahatlık) ve vicdan ile gider. Tâ, o matlûb(Talep edilen. İstenen.) şehire yetişir. Orada, vazifesini güzelce yapan bir nâmuslu askere münâsip bir mükâfat görür.

  İşte ey nefs-i serkeş! (İsyan eden, başıbozuk nefis.) Bil ki, o iki yolcu, biri mutî-i kanun-u İlâhî,(İlâhî kanuna itaat eden, uyan.) birisi de âsi ve hevâya (Zayıflık.) tâbi insanlardır. O yol ise, hayat yoludur ki, âlem-i ervâhtan (Âhiret âlemi.) gelip, kabirden geçer, âhirete gider. O çanta ve silâh ise ibâdet ve takvâdır. İbâdetin, çendan,(Gerçi, her ne kadar; o kadar; pek o kadar.) zahirî bir ağırlığı var. Fakat, mânâsında öyle bir rahatlık ve hafiflik var ki, tarif edilmez.

  Çünkü, âbid, namazında der: -
  (Şehâdet ederim ki, Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. )1- Yani, "Hâlık ve Rezzâk, Ondan başka yoktur. Zarar ve menfaat, Onun elindedir. O hem Hakîmdir, abes iş yapmaz. Hem Rahîmdir, ihsanı, merhameti çoktur" diye itikad ettiğinden, her şeyde bir hazîne-i rahmet kapısını bulur. Duâ ile çalar. Hem herşeyi kendi Rabbinin emrine musahhar(Emre verilmiş, itaatkâr, fethedilmiş, birine bağlanmış.) görür. Rabbine ilticâ (Sığınma.) eder; tevekkül (neticeye rıza gösterme.) ile istinad (Dayanma, güvenme) edip, her musîbete karşı tahassun (Kaleye sığınma. Korunma.) eder. İmânı ona bir emniyet-i tâmme (Tam bir emniyet ve korkusuzluk.) verir.

  Evet, her hakiki hasenât gibi, cesâretin dahi menbaı imândır, (Kulluk, kölelik, kul olduğunu bilip Allah`a itaat etme.)ubûdiyettir. Her seyyiât (Kötülükler, günahlar, suçlar.)gibi, cebânetin (Korkaklık, ürkeklik.) dahi menbaı dalâlettir.

  Evet, tam münevverü'l-kalb(Kalbi nurlanmış, îmânla aydınlanmış olan.) bir âbidi(İbâdet eden kul.), küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimâldir ki, onu korkutmaz. Belki hârika bir kudret-i Samedâniyeyi,(Herşey kendisine muhtaç olan Allah`ın gücü.) lezzetli bir hayret ile seyredecek. Fakat, meşhur bir münevverü'l-akıl(Aklı nurlanmış, aydınlanmış olan.) denilen kalbsiz bir fâsık feylesof ise, gökte bir kuyruklu yıldızı görse, yerde titrer. "Acaba bu serseri yıldız arzımıza çarpmasın mı?" der, evhâma düşer. (Bir vakit böyle bir yıldızdan Amerika titredi. Çokları gece vakti hânelerini terk ettiler.)

  Evet, insan nihayetsiz şeylere muhtaç olduğu halde, sermâyesi hiç hükmünde. Hem nihayetsiz musîbetlere mâruz olduğu halde, iktidarı hiç hükmünde birşey. Adetâ sermâye ve iktidarının dairesi, eli nereye yetişirse o kadardır. Fakat emelleri, arzuları ve elemleri ve belâları ise; dairesi, gözü, hayali nereye yetişirse ve gidinceye kadar geniştir.

  Bu derece âciz ve zayıf, fakir ve muhtaç olan ruh-u beşere ibâdet, tevekkül, tevhid, teslim ne kadar azîm bir kâr, bir saadet, bir nimet olduğunu, bütün bütün kör olmayan görür, derk eder. Mâlûmdur ki, zararsız yol, zararlı yola velev on ihtimâlden bir ihtimâl ile olsa tercih edilir. Halbuki, meselemiz olan ubûdiyet yolu, zararsız olmakla beraber, ondan dokuz ihtimâl ile bir saadet-i ebediye hazînesi vardır. Fısk ve sefâhet yolu ise hattâ fâsıkın itirafiyle dahi menfaatsiz olduğu halde, ondan dokuz ihtimâl ile şekâvet-i ebediye helâketi bulunduğu, icmâ(Toplanma) ve tevâtür( İçinde yalan ihtimâli bulunmayan ve birbirlerine kuvvet veren haberlerden oluşan büyük bir topluluğa ait haber.)derecesinde, hadsiz ehl-i ihtisâsın ve müşâhedenin şehâdetiyle sabittir ve ehl-i zevkin ve keşfin ihbarâtıyla muhakkaktır.

  Elhâsıl, âhiret gibi dünya saadeti dahi, ibâdette ve Allah'a asker olmaktadır. Öyle ise biz dâimâ, -2-(Emirlerine itaate ve hayırlı işlerde başarıya ulaştırdığı için Allah'a hamd olsun) demeliyiz ve Müslüman olduğumuza şükretmeliyiz.

 2. #2
  Ehil Üye maveraunnehir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  erzurum
  Mesajlar
  1.196

  Standart

  3.söz cümlesini görünce gözlerim açılıyor çok seviyorum okumayı görmeyi yurtlarda kalan kardeşler var onların gayet malayani sorunları olduğunda burada yazanları özetliyorum tabi risaleden olduğunu onlar bilmiyolar ve bir arkadaşım ne dedi biliyomusunuz her yurda bir sen lazım o benim o cümleleri kurduğumu zannettiği için bana diyor bunu.acep yurtlara gidip risale mi dağıtsak şimdilik psikolojisi bozuk olanlara mektup yazıp yolluyom risale içerikli inş onuda yaparız (konu daılmadı inş)
  "Gönül yapmak gelmiyorsa elinden
  Bari gönül yıkılmasın dilinden."

 3. #3
  Ehil Üye maveraunnehir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  erzurum
  Mesajlar
  1.196

  Standart

  .
  Konu maveraunnehir tarafından (09.02.08 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.
  "Gönül yapmak gelmiyorsa elinden
  Bari gönül yıkılmasın dilinden."

 4. #4
  Vefakar Üye Özgürlük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  denizli
  Mesajlar
  427

  Standart

  Ah KardeŞİm Sİzn YaŞadiĞiniz Olayin Aynisini Bende YaŞadim .bana Dedİkİ Bİ Abla Sen Bunlari Nerden ÖĞrenİyorsun Ne GÜzel KonuŞuyorsun Bİzde ÖĞrenelİm O Kİtabi Bİzede Getİr Bİzde Okuyalim Dedİ..bende Onlara KonuŞan Ben DeĞİl Hakİkatlerdİr Dedİm Ve Rİsaleİ Nurlari Okumalrini Tavsİye Ettİm..ve Bİr Ablayla MÜtalaa Ederken Ayni Şunu SÖyledİ Bu Kİtabin Rİsalelerİn Yanİ Kesİnlİkle Okullarda Okutturulmasi Gerekİyor Tam Bİr Psİkolojİ Kİtabi Dedİ.bencede Çok DoĞru İnsaniin Bazan Aklina Öyle Şeyler Takiliyor Ve Onu O Anda Bİrİsİne Soramiyor Ama Rabbİm Öyle Zamanda Rİsalelerİ Vesİle Ederek Tevafuken İnsann KarŞisina Çikariyorkİ AradiĞi Cevaplari..bunun KarŞisinda Allahu Alem Denmezde Ne Denİr Sİzce?İŞte BÖyle Elh.rabbİme BÖyle GÜzel Bİr Hİzmetİn Üyesİ Olmayi Nasİp EtmİŞ DeĞerİnİde Bİlmeyİ Nasİp Eder İnŞ.

 5. #5
  Ehil Üye maveraunnehir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  erzurum
  Mesajlar
  1.196

  Standart

  .
  Konu maveraunnehir tarafından (09.02.08 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir.
  "Gönül yapmak gelmiyorsa elinden
  Bari gönül yıkılmasın dilinden."

 6. #6
  Vefakar Üye Özgürlük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  denizli
  Mesajlar
  427

  Standart

  ne güzel yapmışsınız maşallah allah razı olsun..müslüman kardeşlerimize yardımcı olmak çok güzel bir duygu..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale-i Nurda Bir Risale Var ki Bir Kutb-u Azamdan Beklenen Feyzi Verebilir....?
  By MuM in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 22.02.09, 01:47
 2. Risale-i Nur Nedir ve Hakikatler Muvacehesinde Risale-i Nur ve Tercümanı Ne Mahiyette
  By ubeyde_21 in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.08.07, 21:39

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0