+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Risale-i Nur'u Çok Okumak Hayattan Soyutlar mı?

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5.901

  Standart Risale-i Nur'u Çok Okumak Hayattan Soyutlar mı?


  Soru: İman esaslarına noksansız olarak ve kendimize göre kuvvetli bir şekilde inanıyoruz, hiçbir şüphemiz olmadığını belirtiyoruz. Eğer R.N.ları okumaya başlarsak hiç bırakamayacağımızı, dünyadan aldığımız zevkten -haram zevkler değil- mahrum kalmaya -mesela arkadaşlık ortamımızın değişmesine, ailemizle, akrabalarımızla olan ilişkilerimizin etkilenmesinden- endişe duyuyoruz. R.N. bu endişelerimizi izale edebilir mi; yoksa bunlardan fedakârlık etmemizi mi bekleyecek?

  Cevap: Risaleleri bir zikir kitabı olarak okuyacaksak, Kur'an'ın her bir harfinin en az on sevabı vardır. Onu okumak daha makbuldür. Bu eserleri çok okumanın bir gayesi vardır. Tıpkı Kur'an'ı okumamızın bir gayesi olduğu gibi...

  Din muamelettır. Yaşamaktır. Kur'an ve tefsirleri ise muamelatımıza istikamet vermek içindir. Okumak, ibadetin sadece bir boyutudur. Ayet-i Kerimelerde, çok bilip yaşamayanlar şiddetli bir şekilde kınanmaktadırlar. Sırtında kitap taşıyan merkeplere benzetilmektedirler. Haram olmayan toplulukları ve ortamları kendimize haram etmek gibi bir selahiyetimiz yoktur. Meşru ortamlara okuyan insanlar daha çok girmeli ve okuduklarını bir şekilde o insanlarla paylaşmalıdır. Efendimizin (s.a.s.) panayırları değerlendirmesi gibi...

  Kastamonu Lahikası'nda ve Yirminci Lem'adan aldığımız aşağıdaki tespitler de gösteriyor ki; hedefimiz, manevi makam peşine düşmek değil, belki bildiklerimizle başkalarının imanını kurtarmaya koşmaktır. Madem gaye rızayı ilahidir. Öyleyse vesilenin mahiyetine bakılmaz. En basit ve sıradan bir davrnış dahi önemli bir ibadet hükmüne geçebilir.

  "Hem, zevkli ve cazibedar velayet tereşşuhatı karşısında Risale-i Nur'un hizmetindeki meşakkat, mücahede, külfet bulunduğundan..."

  "Risale-i Nur'a hizmet ise, imanı kurtarıyor; tarikat ve şeyhlik ise, velayet mertebeleri kazandırıyor. Bir adamın imanını kurtarmak ise, on mümini velayet derecesine çıkarmaktan daha mühim ve daha sevaplıdır. Çünkü iman, saadet-i ebediyeyi kazandırdığı için bir mümine, küre-i arz kadar bir saltanat-ı bakiyeyi temin eder. Velayet ise, müminin Cennetini genişlettirir, parlattırır. Bir adamı sultan yapmak, on neferi paşa yapmaktan ne kadar yüksek ise, bir adamın imanını kurtarmak, on adamı velî yapmaktan daha sevaplı bir hizmettir." (1)

  "Ehl-i hakkı sukuttan ve zilletten kurtarmayı en birinci ve en mühim bir vazife-i uhreviye telâkki edip, yüzer âyât ve ehâdis-i Nebeviyenin şiddetle emrettikleri uhuvvet, muhabbet ve teavünü yapıp, bütün hissiyatınızla, ehl-i dünyadan daha şiddetli bir surette meslektaşlarınızla ve dindaşlarınızla ittifak ediniz, yani, ihtilâfa düşmeyiniz.

  "Böyle küçük meseleler için kıymettar vaktimi sarf etmektense, o çok kıymetli vaktimi zikir ve fikir gibi kıymettar şeylere sarf edeceğim" deyip çekilerek ittifakı zayıflaştırmayınız. Çünkü bu mânevî cihadda küçük mesele zannettiğiniz, çok büyük olabilir. Bir neferin, bir saatte, mühim ve hususî şerâit dahilindeki nöbeti bir sene ibadet hükmüne Bazen geçmesi gibi, bu ehl-i hakkın mağlûbiyeti zamanında, mânevî mücahede mesâilinde, küçük bir meseleye sarf olunan senin kıymettar bir günün, o neferin o saati gibi bin derece kıymet alabilir, bir günün bin gün olabilir. Madem livechillâhtır, o işin küçüğüne, büyüğüne, kıymetli ve kıymetsizliğine bakılmaz. İhlâs ve rızâ-i İlâhî yolunda zerre, yıldız gibi olur. Vesilenin mahiyetine bakılmaz, neticesine bakılır. Madem neticesi rızâ-i İlâhîdir ve mayası ihlâstır; o küçük değildir, büyüktür." (2)

  (1) bk. Kastamonu Lahikası, (52. Mektup)
  (2) bk. Lem'alar, Yirminci Lem'a.

  Sorularla Risale

  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Müdakkik Üye aczmendi reşha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  652

  Standart

  ve bihi nesteinu

  Risale-i nuru çok okumak insanı hayattan soyutlamaz, Allah'ın rızasını 1.dereceye, esma-i ilahinin tahsili ve talimi(ilim marifet muhabbet) 2.dereceye, ahiret (ticaretini) işlerini 3.dereceye, dünyanın işlerini 4. ve daha sonraki derecelerde ehemmiyet sırasına göre düzenler düzeltir..!

  Bu değişiklikler risale-i nuru çok okuyanı hayattan soyutlama değilde,hayatı düzene sokmak olur..!

  İstikamete olup ifrat ve tefritten muhafaza için her vakit kur'an ve sünneti rehber ittihaz etmek en isabetlisi olur inşaallah..!

  اِهْدِنَاالصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

  aczmendi reşha


 3. #3
  Müdakkik Üye aczmendi reşha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  652

  Standart

  ve bihi nesteinu

  Risale-i nurları çok okumak nisbeti ile külli anlama ve anlama nisbeti ile hayata tatbik etmeyi ölçü alır isek..!

  Risale-i nurun ölçü ve esaslarına uygun,ehl-i sünnet hududlarında olan helal daire içinde, içtima-i hayatta faal olmak istenirken, her yerde,her işte,herkes ile,her istenilen ölçülerde faal olunamıyor..! İslamiyyet her yere,her işe ve iştirak edenlere ve fiil ve faaliyetlere hadler ve hududlar çiziyor...!

  İşte Risale-i nuru çok okuyanın,okuması ve anlaması ve ehl-i sünnet ölçülerinde nurların esasları ve dusturları ile hayatlanılmasına, Risale-i nuru çok okuyanı hayattan soyutluyor denilmemeli, belki hal-i hazırdaki içtima-i hayat, gayr-i meşru,gayr-i islami ve gayr-i insani alanlarda işlerde ve ölçülerle serbestiyet içinde faal olması ile görülen ve verilen tahribatlardan muhafaza olunuyor denilmesi daha isabetli olunur..!

  اِهْدِنَاالصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ صِرَاطَ الَّذِينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

  aczmendi reşha


 4. #4
  Dost Bekir Dulgeroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  51
  Mesajlar
  16

  Standart

  Hem o kasidede Risale-i Nur'un mühim eczalarına tertibiyle işaretlerin hâtimesinde, mukabil sahifede der:
  وَ تِلْكَ حُرُوفُ النُّورِ فَاجْمَعْ خَوَاصَّهَا ٭ وَ حَقِّقْ مَعَانِيهَا بِهَا الْخَيْرُ تُمِّمَتْ


  Yani: "İşte Risale-i Nur'un sözleri harfleri ki, onlara işaretler eyledik. Sen onların hâssalarını topla ve manalarını tahkik eyle. Bütün hayır ve saadet, onlarla tamam olur." der. "Harflerin manalarını tahkik et." karinesiyle manayı ifade etmeyen hecaî harfler murad olmayıp, belki kelimeler manasındaki "Sözler" namıyla risaleler muraddır.

  Risaleleri çok okumak insanı hayatın ''HAYATI VE RUHUNA''bağlamaya sebebdir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale Okumak mı Dinlemek mi?
  By dostlar in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 14.02.09, 14:17
 2. Telefondan Risale Okumak Uygun mu?
  By kafkaskartalı in forum Risale-i Nur'u Yeni Tanıyanlara
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 09.10.08, 10:24
 3. Risale-i Nur Okumak Neyin Karşılığıdır?
  By BiKeS_ in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.09.08, 10:51
 4. Risale-i Nur'u Okumak.
  By _süeda_ in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17.06.07, 13:02
 5. Risale-i Nur Nedir?(Tarihçe-i Hayattan)
  By gulvurgunu in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.09.06, 20:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0