+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Bulgaristan'dan Gelen Risale-i Nur Hizmetleriyle İlgili Mektup

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  33
  Mesajlar
  5.901

  Standart Bulgaristan'dan Gelen Risale-i Nur Hizmetleriyle İlgili Mektup


  Esselamu aleykum ve rahmetullah
  Uzun zamandır Bulgaristan hizmetleri ile alakalı olarak malumat yazmamıştık, duaya vesile olması arzu ve ümidiyle kısaca Bulgaristan hizmetlerini ve geçtiğimiz Aralık ayında (2-6 Aralık) yapılan Sofya Kitap fuarındaki bazı hizmet haberlerini kısaca arz etmek istedik.

  Hizmetin santrali olan Türkiye ve şimdi yeni santraller olmaya başlayan ve Nur'u başka merkezlere de ulaştıran Filipinler, Güney Afrika, Rusya, Pakistan vs. gibi ülkelerdeki çalışma, gayret ve dualar dünyanın birçok merkezinde olduğu gibi Bulgaristan'da da tesirini gösterip Nur'un neşrine vesile olduğunu görmekle duyduğumuz hazzı ifade etmekten aciziz.

  Elhamdulillah bizi en çok sevindiren de Risale-i Nur hizmetinin en değerli meyveleri hükmünde gördüğümüz ve Risale-i Nur'u gaye-i hayat yapan ağbeylerin burada yaşayan Türkler içinden çıkması ve onların buradaki hizmete sahip çıkmasıdır. Biraz sonra şevk ve duaya vesile olması niyetiyle arz edeceğimiz muhtasar ve numune nev'inden hizmet haberleri, bizi ancak dershane hizmetleri ve Risale-i Nur okumalarının geniş dairedeki akisleri olması hasebiyle memnun etmektedir. İnşallah bu manada Bulgar ve Pomakların da çıkması en büyük temennilerimizdendir.

  Elhamdulillah Bulgaristan'ın Filibe (Plovdiv) şehrinde, hizmetin buraya geldiği 2000 yılından beri ders olmayan gün sayısı bayram günleri de dahil olduğu halde toplam 30'u geçmez sanırım. Hatta bazı günlerde 2 ve 3 ders oluyor. Dershane ve 2 mescidde Nur hizmetleri ve dersler oluyor. 2002 yılından beri kitaplar tercümeye başlandı ve şu anda 9 küçük kitap basıldı ve hizmet ediyor. Tarihçe-i Hayat'ın ("Şükran Vahide" ablamızın İngilizce yazmış olduğu) Bulgarca'ya tercümesi tamamlandı, şu anda baskıda. İnşallah yakında çıkacak. Ayrıca hizmet vakfının Elif-ba'sı tercüme edilerek basıldı ve şu anda inşallah Kur'an'ın Bulgarca mealinin hizmet vakfında tevafuklu şekilde basılması çalışmaları devam etmektedir. Risaleleri Prof. Dr. Tsevetan Teofanov Bey Bulgarca'ya tercüme etmektedir. Kendisi Bulgaristan'ın en büyük üniversitesi olan Sofya Üniversitesinde Arap dili profesörüdür ve Bulgarca Kur'an mealini 10 yılık bir çalışma ile hazırlayan kişidir. Bu çalışması sırasında İslamiyet'i kabul etmiş ve şu anda kendini Risale-i Nur'un (kendi tabiriyle) aciz bir talebesi görmektedir. Şu andaki basılmış sekiz Risaleyi Teofanov bey tercüme etmiştir, yalnızca İhlas Risalesi Başmüftülük tarafından basılmış ve çevirisini de Başmüftü Yardımcısı yapmıştır.

  Risale-i Nur'un Bulgaristan'a girmesiyle beraber Risale-i Nur Külliyatını defalarca bitiren abi ve kardeşlerimiz var ve şevkle okumaya devam ediyorlar, bu konuda da sizlerden dua beklemektedirler. Daha yolun başında olduğumuzun ve bizden Nurları bekleyen ve yetişilmesi gereken milyonlar olduğunun bilincindeyiz. Türkiye'de görüştüğümüz bir abi, görüşme sonunda ekseriyetle şu sözleri sarf ediyor: "kardeşim ahir zamandayız, kıyamet yakın niye hala acele etmiyoruz. Bir çok insan nurlara ulaşamadan ölüyor, hepimiz mesul oluruz." Gerçekten buralarda bunu daha çok hissediyoruz. Bir zamanlar İ'la-yı kelimetullah için bu topraklara gelen ecdadımızın yaklaşık bir milyonu bulan torunlarının kominizm âfâtıyla dinden çok uzaklaştığını görmek yüreğimizi sızlatmaktadır.Aynı zamanda Risale-i Nur'u ulaştırmamız gereken yaklaşık 7 milyon Bulgar'ın da bulunduğunu bilmekteyiz. Evet daha yolun başındayız, inşallah Balkanlar'a çok dua edin. Biz buralar için yegane çare-i necat'ı, müteaddid tecrübelerle, hakkalyakin derecesinde, sadece Risale-i Nur eserleri ve hizmeti olarak gördük ve hâlâ da görmekteyiz.

  Bulgaristandaki vaziyetin biraz bilinmesi için Filibe şehrinden biraz bahsetmek istiyoruz. Filibe şehri Edirne'den sonra, İstanbul'dan önce Osmanlı topraklarına katılmış bir şehirdir. Osmanlı zamanında şehir merkezinde yaklaşık 60 cami varmış. Eski fotoğraflarında bunları görmüştük. Kominizmle birlikte ibadet yasağı gelmiş ve camilerin çoğu yıkılmış. Şu anda şehir merkezinde 2 adet cami var. Müslüman nüfus şehir merkezinde yaşamadıkları için kendilerine mahallelerinde mescidler yapmışlar. Kardeşlerimizin bahsettiklerine göre Risale-i Nur'lar Bulgaristan'a gelmeden önce Cuma namazlarında camide sadece 20-30 kişi olurmuş. Maalesef diğer şehirlerdeki vaziyet de bundan çok farklı değil. Hatta bazı şehirlerde hiç cami kalmamış veya kapalı duruyor. Pomak denilen ve Bulgarca konuşan Müslümanların sayısı yaklaşık 200-300 bin civarında. Onlar da daha çok Yunanistan sınırına yakın şehirlerde yoğun olarak yaşıyorlar ve bu konuda biraz daha talihliler.Onların ekseriyetle bulunduğu şehirlerde şeair biraz daha yaygın.

  Filibe şehrinde 2000 yılından itibaren Risale-i Nur hizmetleriyle şu anda beş vakit namazlarına devam eden kişiler yüzleri çok geçti elhamdülillah. Çoğu da ya derslere gelmiş veya gelen kardeşlerimizin vesilesiyle namaza başlamışlardır. Risale-i Nur'u gaye-i hayat edinen ve hizmet eden bir Nur talebesinin yüzler nasih kadar hizmet ettiğini burda aynelyakin müşahede ediyoruz. Kardeşlerimizin lisan-ı hallerinden ve takvalarından etkilenen çok insanların namaza başladıklarını ve onları kuvve-i maneviye ve nokta-i istinad yaptıklarını görmek, bizim de Risale-i Nur'un kudsiyetine olan imanımızın tazelenmesine vesile oluyor.

  Kardeşlerimiz çalışmak veya başka sebeplerle gittikleri ülke ve şehirlerde de Risale-i Nur neşrine vesile oluyorlar. Özellikle Fransa'da onlarca kişiye Risale-i Nur ulaştıran kardeşlerimiz var.

  Bulgaristan'a geçtiğimiz aylarda gelip değişik şehirlere ziyarette bulunan bir abimiz ziyaretler sonrasında görüştüğümüzde şöyle dedi:" Buradaki Risale-i Nur hizmeti çok kişileri gayrete getirmiş ve İslamiyet için bir şeyler yapılabileceği kanaatı onlarda uyandırmış. Ve bu sâikle çalışmaya başlayanları biz gördük"

  Daha önce gittiğimiz yerlerde müteaddid defalar Bulgaristan hizmetlerinden bahsetmiştik. O sebeple eski hizmet haberlerinden kısaca bahsedip yeni vuku' bulan bazı hizmetleri paylaşmak istedik.

  Öncelikle sâbıkan bahsettiğimiz Pomak bölgelerine, Risale-i Nur'un Bulgarca tercümeleri basılmaya başladığından beri abilerimiz gitmektedirler. Oradaki camilere basılan Risalelerden ve elif-ba'lardan bırakmaktadır. Yakın tarihlerde bize ulaşıp Nurları ya satmak veya kendisi için okumak isteyen çok pomak kardeşlerimiz oldu. Bizi ısrarla çağıran abilerimiz de var. İnşallah bir kaç abimiz bu ay sonunda hizmeti görmek için 1 haftalığına Türkiye'ye gelecek. Kitap bıraktığımız bazı yerlerde aile ve akrabaları arasında ders başlattıklarını ve bazı kitapları ikişer defa bitirdiklerini de duymaktayız. İnşallah Risaleler yakında o bölgelerde çok daha fazla neşr-i envar edecekler.

  Daha önce kardeşlerimizin kitap vermesiyle Müslüman olan ve namaza başlayan kişileri duymuş ve bazılarıyla tanışmıştık. Hatta liseli kardeşlerimizin Bulgarca Ayet-ül Kübra Risalesini verdiği Bulgar felsefe öğretmenleri müteaddid defalar derse geldi, namaza başladı ve o dönem okuldaki felsefe dersini tamamen Ayet-ül Kübra'dan yaptı. Yaklaşık 3-4 gün önce de benzer bir hadise vukua gelip bizi çok memnun etti. Pazarda giyim eşyası satan bir abimiz tezgahını açtıktan sonra akşama kadar eline büyük boy kitabı alır ve okur. O abimiz bize geçen gün dedi ki: 3 ay önce tezgaha gelen ve benim okumama dikkat eden orta yaşlı bir bulgar aile bana ne okuduğumu sordu. Ben de bunlar Kur'an tefsiridir dedim. Çok merak edip Bulgarcası var mı dediler. Ben de Bulgarca bir Risale verdim ve Bulgarca mealli bir Kur'an hediye ettim. O aile geçen gün geldiler ve bu kitapların devamı var mı hepsini almak istiyoruz dediler. Benim yanımda Bulgarca olarak sadece Hastalar Risalesi vardı, verdim biraz okuyunca çok memnun oldular. Hanımı: "Biz yakında Fransa'ya kızımızın yanına gideceğiz inşallah bunları ona da okutturacağım. Döndüğümde kitapların hepsinin burada olmasını arzu ediyorum. Hatta paralarını şimdiden bırakayım" demiş. Kapanmak ve namaza başlamak istediğini, başörtüsünü nereden bulabileceği sormuş. Gelince bizim İslamiyet'i öğrenebileceğimiz bir kimse veya kurs var mı? diye sormuş. Dualarınızla benzeri haberleri daha sık duymak arzu ediyoruz inşallah.

  2003 yılından beri Sofya uluslararası kitap fuarına cemaatten abi ve kardeşlerimiz katılıyorlar. O zamana kadar bu fuarlara İslami kitaplar neredeyse hiç çıkartılmamıştı. Abilerin tensibiyle halkın tedehhüş etmemesi için resmi bir isim olsun diye Bulgaristan Başmüftülüğü adına bu fuarlara katılıyoruz. Elhamdülillah katıldığımız ilk yıldan beri binden fazla Bulgarca ve sair dillerde Risale, binlerce Bulgarca Kur'an meali ve yüzden fazla Bulgarca vecize broşür ve kartpostalları standımızdan alındı. Risaleleri okuyan herkes hemen Kur'an'ı da okumak istiyor. Bu cihetten de Risale-i Nur'un Kur'an'a tam bir ayna olduğunu gördük. Hatta ilk katıldığımız sene Bulgaristan'da Bulgarca mealli Kur'an yoktu. Yan standımızdaki gürevli bize teşekkür etti. Yıllardır bu fuara çıkardığımız eskiden basılmış sadece Arapça 2 Kur'an vardı. Yıllardır bu Kur'anları alan, hatta soran olmamıştı. Bu sene sizden sonra ikisini de aldılar dedi. Kitap fuarlarında alınan Risalelerle beraber, şimdiye kadar binlerce kişilere ulaşıp İslamiyeti ve Risale-i Nur'u anlatma fırsatı oldu. Ekseriyet itibariyle anlatılanları hep tasdik ediyorlar. Her fuarda olduğu gibi bu fuarda da gelip şehadet getiren Bulgarlar oldu elhamdülillah. Daha önceki fuarlarda kitap almış kişiler ekseriyetle tekrar gelip diğer kitaplardan da alıyorlar. Önceki furlarda birçok üniversite öğrencisi, gazeteci, kütüphane görevlisi standımızı ziyaret edip kitap almıştı. Hatta 3 yıl önceki fuarda Cumhurbaşkanı bizi ziyaret etmiş vermiş olduğumuz Tabiat, Haşir ve Ayet-ül Kübra Risalelerini okuyacağına söz vermişti. Bu şekildeki hatıralar çoktur.

  Bu seneki fuarda da yüzden fazla Risale okuyucular tarafından alındı. Bunların bir kısmı yine daha önceki fuarlarda Risale alıp başka kitapları almaya gelenlerdi. Yine yüzlerce kişiye davamızı anlattık elhamdülillah. İnşallah bu seneki fuardaki hizmetlerden de bir kaç tanesinden kısaca numune olması için bahsedelim (Bu bahsedeceğimiz kişiler hep Bulgardır)

  1. Hastalar Risalesini daha önce okuyan bir ziyaretçi Üstad'ın bir dahi olduğunu ve onun hayatını biraz araştırdığını ve o zamanki menfi idarenin yıllarca onun vücudunu kaldırmaya çalıştığını söyledi.

  2. Bir ziyaretçimiz şöyle dedi: "İnsan Allah'a ne kadar ibadet etse yükselir. Peygamberiniz zamanında, bilhassa günde 5 vakit namazla siz Avrupadan o kadar ileriye gitmiştiniz ki hatta her konuda ve fende ışık yılıyla öndeydiniz."

  3. Geçtiğimiz yaz yapılan bir ara fuarda İngilizce bir Risale almış olan bir ziyaretçimiz 3 adet Bulgarca Risale aldı. Yazarının dahi olduğunu söyledi. "Bediüzzaman" ünvanı ne manaya geliyor diye sorunca manasını söyledik. O da ben de tam böyle tahmin etmiştim dedi.

  4. Sofya İlinin Krasno Celo (Selo) ismindeki ilçesinin İvan ismindeki kütüphane görevlisi Kur'an meali ve Risaleleri kütüphanelerine koymak için rica etti. Böyle eserleri okuyuculara ulaştırmaktan çok memnun olacağını dile getirip ziyaret etmemizi istedi.

  5. Varna şehrinden gelen bir genç: Ben bu kitapları kaç senedir arıyorum biliyor musun? diye sordu. Ve tam 2 sene önce Bulgarca ihlas Risalesini okuduğunu o zamandan beri Risaleleri aradığını söyledi. Bulgarca bütün Risaleleri alarak Bulgarca'da olmayan 2 Rusça Risale de aldı. Başka İslami eserler okuduğunu fakat Risaleler onlara hiç benzemeyip harika olduğunu itiraf etti.

  Bu fuarda dikkatimizi en çok çeken bir mevzu çok kimsenin Üstad'ın hayatını merak edip sormasıydı. Tahminimizce Tarihçe-i Hayat fuara yetişmiş olsaydı 20 Risale kadar hizmet edecekti.

  Bulgaristandaki Nur Talebesi kardeşleriniz, bütün Bulgaristan'a Rıza-i İlahi dairesinde Risale-i Nur'un neşri ve bu hizmette şevk,gayret, sebat ve ihlas için dualarınızı beklerler. İnşallah Bulgaristan'da ve bütün yer yüzünde Allahın adının anılmadığı ve Risalelerin okunmadığı hiç bir mahall kalmaz.

  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Vefakar Üye ÖmerCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Bulunduğu yer
  İsparit= Nurlar Diyarı
  Mesajlar
  520

  Standart

  Rabbim (CC) razı olsun inşaallah..

  RAbbim (CC) hizmet-i imaniye ve kur'aniyyede muvaffakiyetler versin..

  TÜM dünyaya ulşamak ve risale-i nuru anlatmak adına tüm güç ve gayretlerimizi sarfetmek icab eder.. ki böylece tüm dünya ve insanlık nurlansın..
  ***Her kim hayat-ı fâniyeyi esas maksat yapsa, zahiren bir cennet içinde olsa da, mânen cehennemdedir. Ve her kim hayat-ı bâkıyeye ciddî müteveccih ise, saadet-i dâreyne mazhardır***

  ***mescid-i aksa'yı gezelim..http://www.360tr.com/kudus/mescidiaksa_tr/index.html***

  ***Evet, bu zamanda siyaset, kalbleri ifsad eder ve asabî ruhları azap içinde bırakır. Selâmet-i kalb ve istirahat-i ruh isteyen adam, siyaseti bırakmalı***

 3. #3
  Gayyur aslı guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  103

  Standart

  Daha önce kardeşlerimizin kitap vermesiyle Müslüman olan ve namaza başlayan kişileri duymuş ve bazılarıyla tanışmıştık. Hatta liseli kardeşlerimizin Bulgarca Ayet-ül Kübra Risalesini verdiği Bulgar felsefe öğretmenleri müteaddid defalar derse geldi, namaza başladı ve o dönem okuldaki felsefe dersini tamamen Ayet-ül Kübra'dan yaptı. Yaklaşık 3-4 gün önce de benzer bir hadise vukua gelip bizi çok memnun etti. Pazarda giyim eşyası satan bir abimiz tezgahını açtıktan sonra akşama kadar eline büyük boy kitabı alır ve okur. O abimiz bize geçen gün dedi ki: 3 ay önce tezgaha gelen ve benim okumama dikkat eden orta yaşlı bir bulgar aile bana ne okuduğumu sordu. Ben de bunlar Kur'an tefsiridir dedim. Çok merak edip Bulgarcası var mı dediler. Ben de Bulgarca bir Risale verdim ve Bulgarca mealli bir Kur'an hediye ettim. O aile geçen gün geldiler ve bu kitapların devamı var mı hepsini almak istiyoruz dediler. Benim yanımda Bulgarca olarak sadece Hastalar Risalesi vardı, verdim biraz okuyunca çok memnun oldular. Hanımı: "Biz yakında Fransa'ya kızımızın yanına gideceğiz inşallah bunları ona da okutturacağım. Döndüğümde kitapların hepsinin burada olmasını arzu ediyorum. Hatta paralarını şimdiden bırakayım" demiş. Kapanmak ve namaza başlamak istediğini, başörtüsünü nereden bulabileceği sormuş. Gelince bizim İslamiyet'i öğrenebileceğimiz bir kimse veya kurs var mı? diye sormuş. Dualarınızla benzeri haberleri daha sık duymak arzu ediyoruz inşallah.

  Allah'ım ne kadar güzel şükürler olsun sana,Allah'ım bizleride o hizmeti hakkıyla yapmayı nasip et(amin)

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bugün,sana İstanbul'dan gelen bir mektup oldum...
  By gamze-i_dilruzum in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28.11.12, 11:21
 2. Rus Milletvekilinden Gelen Mektup
  By muhibbülkurra in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.10.08, 14:31
 3. Cezayir’den Gelen Müjdeli Bir Mektup
  By yasemenn in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 30.08.08, 23:44
 4. Gorki Şehrinden Gelen Mektup...
  By Ehl-i telvin in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.03.07, 10:05

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0