+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Filipinler’de, Risale-i Nur Hizmetlerinden Bir Demet

 1. #1
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Exclamation Filipinler’de, Risale-i Nur Hizmetlerinden Bir Demet


  Çorum’dan esnaf, öğretmen ve mühendis yedi arkadaş, Merzifon ve Ankara’dan katılan arkadaşların da iştirakiyle (Şubat 2009 ayı başında) Allah’ın avn ve inayeti ile Filipinler’e hizmet ziyareti için yola çıktık.
  Bu bir gezi değil, Nur hizmetinde akd-i uhuvvet etmek, tesellî vermek, teselli almak, Risâle-i Nur hizmetinin mû’cizâne tesirini müşahede etmek ve daha önce Müslüman olduğu halde İslâm âleminden uzak kalmış, yüzde 90’ı Hıristiyanlaşmış bir millete gecikmiş bir vazifeyi ifâ etmek sadedinde bir ziyaret idi.
  Bu meâlde, oraya giderken Filipinler’deki kardeşlerimizin arzularıyla İstanbul’dan İngilizce risâleleri de beraberimizde götürdük. Bu risâlelerin şefaatiyle olduğuna inandığımız büyük bir sühûletle varış seyahatimizi tamamlayıp başşehir Manila’ya indik. Tekrar 1,5 saatlik bir uçuşla akşam üstü Filipinler’in güneyindeki Zamboanga şehrine vardık ve otelimize yerleştik.
  Zamboanga’ya vardığımızda; o ekvatoral sıcaklık, 6 saatlik zaman dilim farkı, muhteşem yeşillik ve hemen göze çarpan dehşetli fakirlik, başka bir dünyaya geldiğimizi her cihetle hissettiriyordu.
  Zamboanga Nur Talebelerinin hâletindeki ciddiyet, samimiyet ve hizmet şuuru herkesin dikkatini çekti. Sanki yıllarca medrese eğitimi almış gibi bir şuurla hizmetleri anlatmaları bizi mesrur etti. Bununla beraber Türkiye’den geldiğimiz için bizlere Nur’un mühim ehl-i hizmet talebeleri nazariyle muâmeleleri, doğrusu hepimizi mahcup etti.
  Buradan bir hanım Nur Talebesi; “Nurina bacı”, hiç Türk Nur Talebesinin olmadığı bölgesinde, çok zor şartlar altında, durmadan dinlenmeden, köy köy dolaşarak, zamanla teşkil olan cemaatlere Nur dersleri yapıyor. Zamboanga merkezinde onun alâkadar olduğu iki dersane var. Katıldığımız ilk sohbet, bu şehirdeki ilk İngilizce sohbet oldu. Çevreden gelen 20 kadar genç talebenin iştiyakla dinlediği feyiz dolu sohbet sonrası tanışma oldu. Bizler, ihtida etmiş pür şevk Nur Talebeleriyle tanışmanın lezzetini ilk defa burada tadıyorduk. Sabah namazından sonra Basilan Adasına doğru yola çıktık. Adaya vardığımızda bizi küçük bir sürpriz bekliyordu. İskelede onlarca kalabalık ve küçük iki çocuğun tuttuğu pankartta da ‘’Tesanüd ve birliktelik ziyaretiniz için Türkiye’den gelen Nur Talebeleri ve kardeşlerimiz, hoşgeldiniz” yazılı idi.
  Bu ada, Filipinlerin en fakir halkının yaşadığı yerlerden biri. Vali yardımcısı Jubayra Said’in vakfettiği dershaneye gittik. Yaklaşık 30 saatlik bir seyahat sonunda, ücra bir adada “Medresetü’z-Zehra” levhalı müstakil bir yer görmenin lezzetini tahmin edersiniz. Jubeyra Said, Nurlarla tanıştığı ilk ay Arapça ve İngilizce Külliyatın tamamını satın almış. Dersanenin odalarına risâleden isimler vermişler: The Flashes (Lem’alar), The Letters (Mektubat), Bediüzzaman... Burada 9-21 yaş arası 12 talebe kalıyor. Hafta sonları, Risâle-i Nur bahisleriyle verilen “Terbiyetü’l-Kur’ân” dersine katılanların sayısı ise 200 ilâ 250 arası. Basilan’da yapılan Arapça sohbetin yerel lisâna tercümesini Basilan Müftüsü Osman Hoca yaptı. Bu adada 21 tane Arapça eğitim veren medrese var. Müftü, bunların hepsindeki müderrislerle beraber de ayrıca Arapça Risâle-i Nur dersleri yapıyor.
  Filipinler’de bir yıllık seminer ve konferans programları hazır. Konular, yerler ve görevliler şimdiden belli. Program ve planlamanın büyük bir kısmını Filipinli yerli Nur Talebeleri yapıyorlar.
  Akşam Zamboanga’ya dönünce dersanede Muhammed Rıza’dan Filipinler hizmetinin seyrini ibret ve hayretle dinledik. Kardeşlerimizin nice zor şartlar altındaki hizmetlerini gözlerimiz yaşararak dinledik. “Maddî mânevî bütün sarayların arkasında büyük bir fedakârlık ve gayret saklıdır” hakikatini tekrar müşahede ettik. Elhamdülillah, meşakkatlerin elemleri gitmiş, lezzetleri kalmış. O günlerde birer çekirdek hükmünde olan birçok mühtedi, bugün filizlenip birer ağaç olmuş, herbiri hizmetin mühim bir rüknü hâline gelmişler. Filipinler’de müşahede ettiğimiz sebat ve gayretin aynı minvalde, diğer ülkelerde de görülmesi ayrı bir ümit ve iftihar vesilesi oldu. Nihayetsiz hamdettiğimiz bir husus da, bütün bu ülkelerde iman ve Kur’ân dâvâsıyla dertlenen bu kardeşlerin memleketimizde yetişip oralara gitmiş olması. Buralarda kuvvetli misyonerlik faaliyetleri var. Tayvan, Vietnam, Kamboçya, Laos, Myanmar, Burma, Yeni Zelanda... ve daha adını sayamadığımız birçok ülke var ve fedakâr Nur Talebelerini bekliyorlar. Cenâb-ı Hak, iman ve Kur’ân hizmetinin bayraktarlığı vazifesinde memleketimizi daim etsin. Âmin.
  Daha sonra Marawi’ye ulaştık. Burası Filipinler’de yüzde 99’u Müslüman olan ve içerisinde hiç kilise bulunmayan tek İslâm şehri. Akşam yemeğinden sonra, dersanede kalan yine çoğu mühtedi kardeşle tanıştık. Daha 20 gün önce Müslüman olup şimdi dersanede kalan Abdullah Muharrem kardeşin heyecanı ve sürûru herkesi mesrur etmeye yetti.
  Cuma namazını Baloi’de kıldık. Burası küçük bir yerleşim merkezi. Caminin yanındaki evde, kocaman bir levha asılı. Levhada “Bediüzzaman Said Nursî Okuma Merkezi” yazıyor. Geçtiğimiz Kadir Gecesinde vefat eden Sultan Abdülkadir burayı vakfetmiş. Yine burada tarihinde ilk defa bir yabancıya, Muhammed Rıza kardeşe “sultanlık” ünvanının verildiğini öğrendik. “Müslüman Hanımlar Birliği”nin başkanı ile de tanıştık. 700 Müslüman hanım üyesi olan bu birliğin büyük toplantılarına dersaneden de iştirak edilip dersler yapılıyor. Daha sonra Mindanao YÖK başkanı Norman Şerif’i evinde ziyaret ettik. Kendisine 64 üniversite bağlı. Evlerinin bir katını Risâle-i Nur Enstitüsü’ne vermişler. Buralarda her yaş grubuna Risâle-i Nur ve Kur’ân tedrisatı yapılıyor. Enstitü vesilesiyle de maksadları Risâle-i Nur’u öğretebilecek muallim yetiştirmek. Şu anda takip ettikleri mühim bir hedefleri de, Risâle-i Nur’un eğitim sistemine entegrasyonu. Türkiye’den Risâle-i Nur’un ders kitabı haline getirilmesini taleb etmişlerdi. Şimdi gelen kitapların tashihâtı ile meşguller. Heyecanla bir an önce kitap hazırlıklarının bitirilmesi gerektiğini ifade buyurdular. Filipinler’de ilk tanışılan ve şimdi de hizmette mühim yer alan Filipinli Nur Talebeleri’nin çoğunun isminde “Nur” bulunması da kaderin ayrı bir cilvesi olsa gerek: Nurina, Nurkisa, Norman Şerif, Nuralin Şerif, Jübeyra Said….
  Filipinler’den dönüş vakti gelmişti. Daha uğrayamadığımız hizmet mahalleri ve göremediğimiz hizmetle alâkadar diğer ağabey ve kardeşleri bir dahaki ziyarete teşvik vesilesi olarak bırakıp ayrıldık.

  Bir grup Çorum Nur Talebesi

  01.04.2009


 2. #2
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  "Çorum’dan esnaf, öğretmen ve mühendis yedi arkadaş, Merzifon ve Ankara’dan katılan arkadaşların da iştirakiyle (Şubat 2009 ayı başında) Allah’ın avn ve inayeti ile Filipinler’e hizmet ziyareti için yola çıktık.
  Bu bir gezi değil, Nur hizmetinde akd-i uhuvvet etmek, tesellî vermek, teselli almak, Risâle-i Nur hizmetinin mû’cizâne tesirini müşahede etmek ve daha önce Müslüman olduğu halde İslâm âleminden uzak kalmış, yüzde 90’ı Hıristiyanlaşmış bir millete gecikmiş bir vazifeyi ifâ etmek sadedinde bir ziyaret idi. "

  **************
  [Hizmet sınır tanımaz...!]

  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

 3. #3
  Dost kuaybenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Mesajlar
  33

  Standart

  ALLAH razı olsun.sizlerin kazancı bir de onların kazancı....ne güzel birşey.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Filipinler, Risale-i Nur profesörü yetiştiriyor
  By YİĞİDO in forum İnanca ve Düşünceye Özgürlük Platformu
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.09.11, 18:07
 2. Türkiye’de ve Alem-i İslam’da İttihad, Risale-i Nur’un Farz Vazifesidir
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.05.11, 10:11
 3. Risale-i Nur Külliyatı’ında geçen ‘ Nur’ kelimeleri (1)
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.06.09, 12:52
 4. Risale-i Nur Külliyatın’da Geçen “Bîçare’ler”
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12.06.09, 14:54
 5. Bir Demet Çubuk ‘Akıl Öyküsü’
  By Beste-i Rana in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 28.01.09, 11:53

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0