+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 21

Konu: Özbekistan Nurcularının Zulüm Haykırışı

 1. #1
  Vefakar Üye HÜCCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  389

  Exclamation Özbekistan Nurcularının Zulüm Haykırışı

  Özbekistan Nurcularının Zulüm Haykırışı


  Özbekistan’da dindarlara karşı yürütülen zulüm ve baskı artarak devam ediyor. Özellikle Nur talebeleri üzerine yoğunlaşan baskı neticesinde bir çok kişi tutuklanırken, 12 kişi hapis cezasına çarptırıldı.


  İsmini vermek istemeyen Özbekistan vatandaşı bir Nur Talebesinden aldığımız bilgilere göre Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un emriyle sürdürülen baskıda tüm dindar camia ve gruplar aynı muameleye maruz.

  Kerimov diktatörlüğünün avukatlara bile sirayet ettiğini ifade eden Özbek vatandaşı, 2001’de yapılan benzer bir yargılamada Nur talebelerini savunan iki avukatın tehdit edilerek davadan çektirildiğini hatırlattı.

  Uzun süredir Türkiye'de bulunan Özbek vatandaşı, işin içinde Ergenekonvari bir oluşumun olduğunu söyledi. İşte Özbek vatandaşının anlattıkları:

  "Bu olaylar Türkiye’den birilerinin Nurculuk ve diğer dini gruplarla ilgili iftira dolu yazılarından sonra başladı. Birileri Kerimov’u fena işletti ve korkuttu. Bu şahısların Türkiye’de şu anda devam eden büyük bir davayla ilgili olmaları kuvvetle muhtemel. Bu konudaki yazıyı bulamıyorum. Bulunca kimin olduğu, kimlerle irtibatlı olduğu ortaya çıkar.

  "Kanunen yasaklanan herhangi bir durum yok. Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un bir sözüne dayanarak tutuklamalar ve yargılamalar yapılıyor.

  Turancılık suçlaması gibi saçma bir suçlamayla karşı karşıyayız. Tutuklananların bir çoğu Özbek vatandaşı. Sadece bildiğim kadarıyla 4 Türk işadamı bunların içinde.

  "Tutuklamalarda kadın erkek ayrımı yapmıyorlar. Şu anda tutuklu bulunanlar arasında kadınlar da var. Ve ifadeler işkence ile alınıyor. Akla gelmeyen yöntemler kullanılarak zorla yanlış ifadeler imzalatılıyor ve bunlar gazete ve televizyonlardan yayınlanıyor.

  Türkiye’den davaya müdahil olmak isteyen avukatlar girişimlerini sürdürüyor. İnşallah en yakın bir zamanda bu problem aşılacaktır

  Mektup -1

  Selamun Aleykum
  Biz Özbekistan’dan yazıyoruz. Buradaki hizmetler hakkında sizleri bilgilendirmek boynumuzun borcudur. 15 yıldır burada hizmetler başlamış durumda milletimiz Risale-i Nur’u çok iyi bir şekilde kabul etti, gençler arasında Risale-i Nur çok çabuk yayıldı ve camilerde olsun evlerde olsun Risale-i Nur vazgeçilmez hale geldi ve sürekli okunmaktadır.

  Yanlız menfi insanlar bu durumu kabullenemediler ve devletin siyasetini buna musallat edip Risale-i Nur hizmetlerini engellemeye çalışıyorlar ve son zamanlarda büyük bir istibdatla hizmetle ilgilenen kardeşlerimize baskılar kuruyorlar.

  200 civarı ehli hizmet kardeşlerimizi bunların içinde bayan kardeşlerimizde bulunuyor hepsini hapse attılar. Yaklaşık 72 gündür oradalar yakın bir zamanda mahkemeleri olacak. Davaya bakan avukatlar Risale-i Nuru ve davasını bilmedikleri için savunmakta aciz kalıyorlar ve pek umursamıyorlar. Bu yüzden kardeşlerimiz çok sıkıntılı günler yaşamaktadırlar kendilerini savunmakta güçlük çekmektedirler.

  Şuan dualarınızı ve yardımlarınızı beklemektedirler. Davamızın haklı olduğunu bizlerle beraber o menfi insanlara lütfen sizler de bizimle beraber haykırınız. Bu konuda büyük ağabeylerimizin bizlere destek olmalarını rica ederiz .

  Allah yar ve yardımcımız olsun. Dualarınızı bekleriz. Özbekistan'dan kardeşleriniz.

  Mektup -2
  Bismihi subhanehu
  Aziz muhterem ağabeyler.
  Elhamdulillaahi rabbil alemin! Ve salatu ve salam ala seyyidina Muhammadin ve ala alihi ve sahbihi ecmain!

  Özbekistan-Buhara Risale-i Nur mahkemesine
  Risale-i Nur; Kuran’ın manevi bir tefsiri olup, gayesi Kuran’ın imana dair ayetlerini bu asrın anlayışına ilmi ve akli ölçüler içerisinde ders verip, insanlarda iman, ahlak, namus, vatan sevgisi hissini uyandırıp, toplumda birer menfaatli uzuv olmalarını temin etmektir.

  Bu sıralarda Özbekistan’da iki yüzden fazla erkek ve kadın iki aydır Nur hareketi mensubu olmak iddiasıyla hapsedilmiş durumdadır.

  Buhara’da yedi kişi öğretmen, esnaf vs. Buhara üniversitesinde Doçent olarak görev yapan Ikram Bey Nur hareketin öncüsü diye anlatılmaktadır. Onları anne-babaları ve akrabalarıyla görüştürmüyorlar. Onlarla ilgilenenleri de 10 günlük hapse atıyorlar.

  Özbekistan televizyonu da “Zulmete götüren Nur”, ”Yoldan sapanlar’’ gibi televizyon programlarında onları gösteriyor. Bu programda Hz. Üstadımızın muazzam hayatını kötü bir şekilde, yani 28 sene hapislerde, sürgünlerde kalan bir siyasetçi gibi anlatılıyor.

  Muazzam Hz. Üstadımızı "Risale-i Nur külliyatını yazan, Nurculuk cemiyetini teşkil eden, gayesi devleti bozmak, büyük Türk devletini kurmak ve Büyük İslam halifeliğini teşkil etmektir" diye iftira ediyorlar.
  Bununla beraber Fethullah Gülen Hoca Efendi’yi Hz. Üstadın takipçisi diye lanse edip onun bütün dünyadaki okullarını, gazetelerini, televizyon kanallarını göstermişler. Milyonlarca dolar paraları var diye etrafa endişe veriyorlar.

  Risale-i Nurlar bütün dünyada hatta Türkiye’de bile yasaklanmış diye ifade ediliyor.
  Bu televizyon Programının en sonunda İkram abiyi Buharada Nur hareketinin reisi diye göstermişler.
  İkram abi Nur davasını himaye ederek: bu kitapları okuduğunu ve kardeşleri Novosibirskde Ilham ve Bahramlar da Nurları okuduklarını, derslere gittiğini ve dersler okuduğunu itiraf etmiş. Televizyoncular henüz daha mahkeme olmadan nur talebelerine 7 sene hapis verilecek diye kamuoyunu yönlendiriyorlar.
  Kardeşlerimiz Medrese-i Yusufiyede çok gaddar münafıklar elinde sıkıntı çekiyorlar. 21. asır Medrese-i Yusufiye-i Nuriye talebeleri: İkram abi, Salahatdin abi, Batir abi, Muazaffar abi, Suhrat abi
  İleriki günlerde hapsedilen insanlar mahkemeye sevk edilecekler.

  Ayni bu evhamlardan Rusya’da da Rusça tercümeler yasaklandı, "Nurcular cemiyeti ekstremistik, teroristik" denildi, ve bu cemiyetin kitabı Risale-i Nur ve esascısı Said Nursi diye mahkemeler karar verdi.

  Ondan sonra Risale-i Nur talebeleri evlerinde aramalar oldu, ve onların evlerinden Rusça tercümeler musadere edildi. Gazetelerde Risale-i Nur ve talebeler hakkında tamamen uydurma haberler neşrediliyor.
  Ey bütün dünyada olan 21 asır Risalei-Nur talebeleri!

  Haşr-i azamda Hz. Üstad ile beraber olacak dava vekilleri!
  Biz muhterem Ağabeylerimizden rica ediyoruz ki

  Her bir devlet, diyanet müesseseleri, Üniversitelerden (Türkiye, ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda, Mısır, El-Ezher Üniversitesi, Malaysiya, Suriye, Islam Konferansı organizasyonu ....)

  Aynı zamanda; bütün dünyadan Risale-i Nurun üniversitelerde, devlet müesseselerinde, diyanatten, halk tabakalarında yasak olmadığının delillerini mahkemeye iletilmelerini rica ediyoruz.
  nurlusibir@hotmail.com adresine RESMI bir şekilde (imza, mühür, orjinalin kopyası …)

  Risale-i Nur Kur’an’ın ilmi tefsiridir.
  Bediuzzaman Said Nursi’yi zamanımızın en yüksek din alimi diye biliyoruz.
  Bizim devlette Risale-i Nurlar resmi neşrediyoruz.

  Hiçbir siyasi cemiyet, emniyeti ihlal, fundamantalist vb. gayesi olmadığını ve bütün devletlerde hiçbir engelleme olmadan, serbest bir şekilde okunduğunu ve insanlara güzel ahlak, vatan sevgisi, millet sevgisinden başka hiçbir şey vermediğinin kendileri tarafından anlatılıp gönderilmesini rica ederiz.
  Ayrıca avukat tarafından: Risale-i Nurun hiçbir siyasi gayesi olmadığını ve Buhara Mahkemesine iletilmesini, aksi halde, biz Buhara mahkemesini ve Özbekistan Adliyesini “Avrupa İnsan hakları mahkemesine’’ vereceğimizi ifade etmelerini rica ediyoruz.

  Muhtaram ağabeyler bu resmi deliller inşaallah bir kitap halinde Rus, Özbek, Türk, İngiliz, Arab dillere de neşredilecek.

  Basta Faris Kaya, Ahmet Akgündüz, İbrahim Abu Rabi, Colin Turner, Ramazan El-Buti, AbduHalim Uveysiy Ağabeylere bu mektubumuzu gönderin ve yardımlarını beklediğimizi ifade edin.
  Risale-i Nurun bütün dünyada serbestiyetini kazanalım!

  Bu serbestiyet için başta Hz. Üstadımız ve muhterem Ağabeylerimiz çok sıkıntılar çekmişler.
  Bu delilleri hazırlamak şimdi sizin devletlerde çok kolay olabilir, ama Özbekistan ve Rusya için çok zor ve kıymetlidir, ahiret için çok sevaplıdır.
  Risale-i Nur talebeleri

  http://www.risalehaber.com/56057_Ozb...haykirisi.html alıntıdır


  "Yağmur duasına çıksaydık dostlar
  Bulutlar yarılır hava açardı
  Şimdi ne ihtimal nede imkan var
  Göğe hükmetmkten kolay ne vardı?
  Yağmur duasına çıksaydık dostlar

  Ben geldim geleli açmadı gökler
  Ya ben bulutları anlamıyorum
  Ya bulutlar benden bir şeyler bekler
  Hayat bir ölümdür aşk bir uçurum
  Ben geldim geleli açmadı gökler "
  S.Karakoç 2. #2
  Ehil Üye YıldızMisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2.694

  Standart

  Allah yardımcıları olsun

 3. #3
  Pürheves İhlas_neşriyat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  168

  Standart

  adamın adı İslam soyadı Kerim ilginç hiç ismiyle müsemma değil

 4. #4
  Pürheves İhlas_neşriyat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  168

  Standart

  İmamı azam hazretlerinin ,şahı nakşibendi hazretlerinin ve bir çok hadis yazarı tabinin memleketi özbekistanda şimdi büyük bir müslüman zulmü yapılıyor

 5. #5
  Müdakkik Üye KeKe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  the earth
  Yaş
  33
  Mesajlar
  941

  Standart

  hani türkiyedeki bazı ırkçı grupların istediği turan devleti değilmi bu??

  “Hüda meru şaş dike, kaş neke. Kaş dike, fahş neke. Fahş dike, purş neke. Purş dike, perişan neke. Perişan dike, müşevveş sergerdan neke.”

  Meali: "Allah, adamı şaşırtırsa, süründürmesin. Süründürürse, fahşetmesin. Fahşederse, dilenci vaziyetine getirmesin. Dilenci vaziyetine getirirse perişan etmesin. Perişan ederse, başıboş sergerdan etmesin.”

  Bediüzzaman Said Nursi

 6. #6
  Ehil Üye **Muttakİ** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  1.650

  Standart

  Rabbim yar ve yardımcıları olsun
  sürekli dua edelim inşallah

  Hukukçu abilerimiz birşeyler yaparlar değilmi?

 7. #7
  Müdakkik Üye DERMAN25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  705

  Standart

  Allah yardımcıları olsun rabbim en kısa zmanda nurun ehemmiyetini körelmiş kalplere deva eylesin ....tüm nur kardeşleri de birlik beraberlık içinde herkes elinden geldği kadarı ile destek olsun....
  Dünyada iki şeyi sevdim:Bi o nu Bi de özgürlüğümü,,,özgürlüğüm için canımı onun için özgürlüğümü feda Ederim.. 8. #8
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart Ergenekon Özbekistan Nurcularına uzandı

  Ergenekon Özbekistan Nurcularına uzandı


  Özbekistan’da dindarlara karşı yürütülen zulüm ve baskı artarak devam ediyor. Özellikle Nur talebeleri üzerine yoğunlaşan baskı neticesinde bir çok kişi tutuklanırken, 12 kişi hapis cezasına çarptırıldı.

  İsmini vermek istemeyen Özbekistan vatandaşı bir Nur Talebesinden aldığımız bilgilere göre Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un emriyle sürdürülen baskıda tüm dindar camia ve gruplar aynı muameleye maruz.

  Kerimov diktatörlüğünün avukatlara bile sirayet ettiğini ifade eden Özbek vatandaşı, 2001’de yapılan benzer bir yargılamada Nur talebelerini savunan iki avukatın tehdit edilerek davadan çektirildiğini hatırlattı.

  Uzun süredir Türkiye'de bulunan Özbek vatandaşı, işin içinde Ergenekonvari bir oluşumun olduğunu söyledi. İşte Özbek vatandaşının anlattıkları:

  "Bu olaylar Türkiye’den birilerinin Nurculuk ve diğer dini gruplarla ilgili iftira dolu yazılarından sonra başladı. Birileri Kerimov’u fena işletti ve korkuttu. Bu şahısların Türkiye’de şu anda devam eden büyük bir davayla ilgili olmaları kuvvetle muhtemel. Bu konudaki yazıyı bulamıyorum. Bulunca kimin olduğu, kimlerle irtibatlı olduğu ortaya çıkar.

  "Kanunen yasaklanan herhangi bir durum yok. Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov’un bir sözüne dayanarak tutuklamalar ve yargılamalar yapılıyor.

  Turancılık suçlaması gibi saçma bir suçlamayla karşı karşıyayız. Tutuklananların bir çoğu Özbek vatandaşı. Sadece bildiğim kadarıyla 4 Türk işadamı bunların içinde.

  "Tutuklamalarda kadın erkek ayrımı yapmıyorlar. Şu anda tutuklu bulunanlar arasında kadınlar da var. Ve ifadeler işkence ile alınıyor. Akla gelmeyen yöntemler kullanılarak zorla yanlış ifadeler imzalatılıyor ve bunlar gazete ve televizyonlardan yayınlanıyor.

  Türkiye’den davaya müdahil olmak isteyen avukatlar girişimlerini sürdürüyor. İnşallah en yakın bir zamanda bu problem aşılacaktır.

  http://www.risalehaber.com/56034_Erg...andi-OZEL.html


  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 9. #9
  Müdakkik Üye terennüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  910

  Standart

  Şu kısım önemli olduğu için tekrar yazıyorum daha net bir şekilde belirli olması için:

  Aynı zamanda; bütün dünyadan Risale-i Nurun üniversitelerde, devlet müesseselerinde, diyanatten, halk tabakalarında yasak olmadığının delillerini mahkemeye iletilmelerini rica ediyoruz.
  nurlusibir@hotmail.com adresine RESMI bir şekilde (imza, mühür, orjinalin kopyası …)

 10. #10
  Müdakkik Üye terennüm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  910

  Standart

  Şu kısım çok önemli:

  Aynı zamanda; bütün dünyadan Risale-i Nurun üniversitelerde, devlet müesseselerinde, diyanatten, halk tabakalarında yasak olmadığının delillerini mahkemeye iletilmelerini rica ediyoruz.

  nurlusibir@hotmail.com
  adresine RESMI bir şekilde (imza, mühür, orjinalin kopyası …)

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Özbekistan 08.06.09 Mahkeme Not'u
  By m_safiturk in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.08.09, 01:13
 2. Özbekistan'dan Son Dakika
  By HakanBa in forum Gündem
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 08.07.09, 14:00
 3. Özbekistan ve Nurlar
  By 1kul in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.09, 06:33
 4. Kur'an Nurcularının Şeair-i İslamiyeyi Terk Etmeye Davet Edildiklerindeki Müdafaları
  By Meyvenin Zeyli in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 27.12.07, 10:16
 5. Felsefe Talebesine Kur'an Nurcularının Cevabı
  By nâme-i nur in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01.04.07, 15:29

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0