+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 32
Like Tree4Beğeni

Konu: Külliyat'ı Bitirme Süresi...

 1. #1
  Vefakar Üye __tİryakİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  hakkari
  Yaş
  34
  Mesajlar
  404

  Standart Külliyat'ı Bitirme Süresi...

  arkadaslar bır sey arz etmek ıstıyorum..
  kullıyatı ıllede kısa surede bıtırmek sart mı..ınsan ıster ıstemez kendını asagılık komplesıne sokabılıo..fakat hala 'cok kısa surede okumak degıl-yanı kullıyatı bıtırme hevesının degıl de anlama hevesının - daha makbul olacagında' ısrar edıyorum
  Alemin
  küfre göre hem başı
  hem sonu
  HİÇ
  İki HİÇ arasında
  varlık olur mu ki hiç?

  NECİP FAZIL KISAKÜREK


 2. #2
  Müdakkik Üye .münzevi. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  957

  Standart

  Selamün Aleyküm abicim. yazdığıklarınızı görünce gececiler ekibi olarak yaptığımız bir ders hatırıma geldi. tahavvülat-ı Zerrattan bir bölüm işlemiştik. orada geçen bir cümle şöyle açılmışdı bana; direk oradan alıntılıyorum...


  Alıntı .yasemin. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Birincisi: Cenâb-ı Vâcib-ül Vücûd'un tecelliyat-ı îcâdiyyesini tecdid ve tazelendirmek için her birtek ruhu model gibi ederek, her sene mu'cizât-ı kudretinden taze birer cesed giydirmek ve her birtek kitabdan ayrı ayrı bin muhtelif kitabı, hikmetiyle istinsah etmek ve birtek hakikatı başka başka sûrette göstermek ve kâinatların ve âlemlerin ve mevcûdâtların, tâife tâife arkasından gelmelerine yer vermek ve zemin hâzırlamak için Fâtır-ı Zülcelâl kudretiyle zerratı tahrik ve tavzif etmiştir.
  orjinal metin
  Alıntı .yasemin. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  her sene mu'cizât-ı kudretinden taze birer cesed giydirmek…
  Bakın burada da bilimsel olarak ispatlanan, her 6 ayda bir vücut zerrelerinin yenilenmesine işaret ediyor. Yani 6 ay eski hücrelerimle geçirirken, diğer 6 ay da da yeni hücrelerimle beraberim. Her sene bir yeni ceset giydiriliyor. Burada ise aldığım bir not var onu ekleyim. Şimdi aslında tahavvülat-ı zerratı tek tek işlesek daha iyi olurdu ama… ilerleyen bölümlerde yani 3. noktada tahavvülat-ı zerratın harekatındaki hikmeti açıklarken şöyle diyor; San-i Hakim, her şeye bir kemal-i nokta vermiştir, ve bu noktaya sevk içinde istidat vermiştir. Bu yüzden burada da şöyle demiştik; o halde benim zerrelerimin kemal noktaya ulaşması lazım. Bu da nasıl olur ancak, tahkik-i İmanla. Bize bu noktada hizmet ve arkadaşlık eden zerrelerimizse ve bunlar her 6 ayda bir değiştiriliyorsa, benim sürekli bu zerrelerimi eğitmem lazım. Bu yüzdende kitabıma şöyle not almıştım: O halde her 6 ayda bir Külliyatı bitir eyy gafiill yasemin!

  buda seyyah abimizden idi; sorunuza farklı bir bakış açısı getirebilir...

  Alıntı yalnız_seyyah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnsanın hem şahsı, hem âlemi her zaman teceddüt ettikleri için, her zaman tecdid-i imana muhtaçtır. Zira insanın herbir ferdinin mânen çok efradı var. Ömrünün seneleri adedince, belki günleri adedince, belki saatleri adedince birer ferd-i âhar sayılır. Çünkü, zaman altına girdiği için, o ferd-i vahid bir model hükmüne geçer, hergün bir ferd-i âhar şeklini giyer.

  BENİMLE GELEN PİŞMAN OLMAZ,

  BENİMLE GELEN PİŞMAN OLURSA,

  RUZ-İ MAHŞERDE SIRTIMIN YÜKÜ OLSUN,

  AN ŞART Kİ BU DAVAYA KARŞI

  SEBAT VE SADAKATİNİ BOZMASIN!

  SAİD NURSİ (r.a)

  NEDEN EY GAFİL!

  Realiteleri Ütopyaların haline getiriyorsun!


 3. #3
  Vefakar Üye Teenni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  486

  Standart

  40 günde Külliyati bitirenler oldugunu biliyorum.Kapasite meselesi.
  Ey uykuda iken kendilerini ayık zannedenler! Umûr-u diniyede müsamaha veya teşebbühle medenîlere yanaşmayın. Çünkü, aramızdaki dere pek derindir; doldurup hatt-ı muvasalayı temin edemezsiniz. Ya siz de onlara iltihak edersiniz, veya dalâlete düşer, boğulursunuz.

  Bediüzzaman Said Nursi

 4. #4
  Müdakkik Üye mevlanahalid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  633

  Standart

  1. Risale-i nuru önemli olan anlamak. İdrak etmek. Yaşamak. İmanını aynel yakin mertebesine yakin olmak kaydıyla ilmel yakin yapmak.
  2. Anlayarak günde ne kadar mütalaa yapılırsa kardır. Fakat bazen bir kelime 10- 15 dakika izah gerektiriyo. 1 sayfa veya bir satır çekirdek hükmünde olunca tefekkür ve izah gerekiyor. Ben çoğu zaman 1 sayfa ile yetiniyorum.
  3. Risale-i nuru günlük 70 -80 sayfada okudum. Fakat sadece ruhuma hafiflikten başka birşey kalmadı. İzah gereken yerleri atladım ve karar aldım ki bu hızlı okuma risale-i nurun kıymetini ve hazinelerinin keşfinde bir engel. Artık anlamak ta değil. Ben yaşayacağım ve tefekküri bir tarzda sıkılmadan, ruh dünyamın içine dalarak, kalben tasdik ederek, aklen mutmain olarak okuyorum.
  4. Risale-i nuru bir de ben günlük yarım saat kadar da yazarım. Bir de orada tefekkür ederim. Ayrı bir zevk ve şevktir masada risaleleri yazmak. Hem yazma hem okuma sevabı alırım İnşallah.
  5. Ayrıca külliyatı 3 veya 5 defa bitirenler ile veya günlük 200 sayfa okuyan kardeşlerim ile yaptığım ilmi sohbetlerde yorumun ortadan kalktığını ve mantık ve mütalladan ziyade ezbere kalıp cümleler kullanıldığını gördüm. Yani yoğrulmayan ve özümsenmeyen bilgilerdi sadece.

 5. #5
  Ehil Üye beylikdüzü73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/beylikdüzü
  Mesajlar
  1.163

  Standart

  Kardeşlerim,

  Benim şahsi tecrübelerime göre ilk devir mümkün olan en kısa sürede mesela bir iki ay arası bir zaman diliminde yapılmalı. İkinci devir üç dört ay arasında bitirilmeli. Arkasından gelen devirler kişiden kişiye değişir diyorum ben belli bir limit konmamalı. Ancak ilk ve ikinci devir mutlaka en kısa sürede bitirilmeli. Gerekirse tam anlamadan geçilmeli. Beynimiz tam idrak etmese de ruhumuz, kalbimiz ve sair latifelerimiz mutlaka hissesini alacaktır.

  Selam ve dua ile.
  ________________

  Andolsun ki Duha'ya
  Ve leyl-i iza seca'ya
  Rabbin ne terkeder seni,
  Ne darılır sana.
  ________________
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

 6. #6
  MütevekkiL
  Guest MütevekkiL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Thumbs up

  Alıntı maximilyane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaslar bır sey arz etmek ıstıyorum..
  kullıyatı ıllede kısa surede bıtırmek sart mı..ınsan ıster ıstemez kendını asagılık komplesıne sokabılıo..fakat hala 'cok kısa surede okumak degıl-yanı kullıyatı bıtırme hevesının degıl de anlama hevesının - daha makbul olacagında' ısrar edıyorum
  yahu desene benim yatacak yerim yok
  3 günde ancak 1.ci sözü bitirdim, aşağılık kompleksinde de değilim. (yeniyim herhalde ondan!?)
  Birdende kendimi zorlayıp bıkkınlığa sebebiyet vermek istemiyorum, sindire sindire acele yok
  Bu arada HZ ÖMER(radıyallahuanhu)'in hafızlığını ederken neden 8 yılda sadece Bakara Suresini gecebildiğini iyi düşünmek gerekir !

 7. #7
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  Alıntı maximilyane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaslar bır sey arz etmek ıstıyorum..
  kullıyatı ıllede kısa surede bıtırmek sart mı..ınsan ıster ıstemez kendını asagılık komplesıne sokabılıo..fakat hala 'cok kısa surede okumak degıl-yanı kullıyatı bıtırme hevesının degıl de anlama hevesının - daha makbul olacagında' ısrar edıyorum
  kendinizi aşağılık kompleksine sokmanızdaki suç da biraz bizlerin...biz gibilerin...bir sınır koyulmuş her kim koydu ise, günde 15 dk okuyarak bir senede biter külliyat evet biter...

  ya da külliyatı bitirmek bir hüner teşkil edilmiş tarafımızca. külliyatı bitirdiniz mi diye sual edince evet işte...3-5 kez diye cevap verildiğinde tahrik olan gıptalar var...eğer süre ile, ve okumakla olsa idi feyzin asılları( ki yanlış anlaşılmasın okuyanları küçümsemek değil, fakat çok okuyamayan kardeşlerimiz gerçekten rencide oluyor ve arkadaşımızın dediği gibi aşağılık kompleksine sokuyorlar kendilerini)...

  şamlı hafız tevfik abinin şefkat tokatını 10. lemadan buraya aktarır isek, hem çok okuyanları hem de çokca meşkul olanları dikkate sevk eder ve az okumaya muvaffak olanları da teşvike medar olur diye düşünüyorum...:

  İKİNCİSİ: Ben itiraf ediyorum ki, hizmet-i Kur'âniyedeki kemâl-i ihlâs ve sırf livechillâh için hizmeti, iki vaziyetim ihlâl ediyordu. Şiddetli bir tokat yedim.

  Çünkü ben bu memlekette garip hükmündeyim, garibim. Hem, şekvâ olmasın, Üstadımın en mühim bir düsturu olan iktisada ve kanaate riayet etmediğimden, fakr-ı hale mâruzum. Hodbin, mağrur insanlarla ihtilâta mecbur olduğumdan-Cenâb-ı Hak affetsin-mürüvvetkârâne bir surette riyâya ve tabasbusa da mecbur oluyordum. Üstadım çok defa beni ikaz ve ihtar ve tekdir ediyordu. Maatteessüf kendimi kurtaramıyordum. Halbuki, Kur'ân-ı Hakîmin ruh-u hizmetine zıt olan bu vaziyetimden şeytan-ı cinnî ve insî istifade etmekle beraber, hizmetimize de bir soğukluk, bir fütur veriyordu.  İşte ben bu kusuruma karşı şiddetli-fakat inşaallah şefkatli-bir tokat yedim. Şüphemiz kalmadı ki, bu tokat, o kusura binaen gelmiş. O tokad da şudur:  Sekiz senedir ben Üstadımın hem muhatabı, hem müsevvidi, hem mübeyyizi olduğum halde, sekiz ay kadar Nurlardan istifade edemedim. Bu hale hayret ettik. Ben de ve Üstadım da, "Bu neden böyle oluyor?" diye esbab arıyorduk. Şimdi kat'î kanaatimiz geldi ki, o hakaik-i Kur'âniye nurdur, ziyadır. Tasannu, temellük, tezellül zulmetleriyle birleşemiyor. Onun için, bu nurların hakikatlerinin meâli benden uzaklaşıyor tarzında bulunarak bana yabanî görünüyor, yabanî kalıyordu. Cenâb-ı Haktan niyaz ediyorum ki, bundan sonra Cenâb-ı Hak bana o hizmete lâyık ihlâs ihsan etsin, ehl-i dünyaya tasannu ve riyâdan kurtarsın. Başta Üstadım olarak kardeşlerimden dua rica ediyorum.

  üstadımızın yanıbaşında 8 sene kaldığı hakde, hem risalei nurun mesevvidi, hem mübeyyizi olduğu halde 8 ay kadar nurlardan istifade edememiş...

  bu sözüm kendimize çok okuyan ve meşkul olan bizleri de düşünmeye sevk etmeli diye düşünüyorum inşaallah. Az okuyanların, ya da az meşkul olanların da bu komplekse girmemeleri gerektiğini düşünüyorum.

  hem üstadımızın talabeleri içinde risalei nurun tamamını okumaya, elinde bulundurmaya muvaffak olamayanlarda çoktur. Ancak onlar ellerindeki risalei nurları, ufak eserleri, ellerinde ne varsa, her defasında gazete okuyor gibi değil- ben zaten bunları biliyorum, işte bismillah her hayrın başıdır...biz dahi başta ona başlarız...bir öğrendik mi tamam...her defasında ben bunu biliyorum diye değil, her okuyuşta farklı manalar aramakla, tefekkürlerle meşkul olmuşlardır...

  esas olan risalei nurlarla meşkul olmaktır.

  kimisi 1 saat içinde sadece 1. sözü kendi kendi tefekkür eder mütalaa eder risalei nurla meşkul olur...

  kimisi 1 saat içinde 15 sayfa okur tefekkür eder...mütalaa eder meşkul olur...

  risalei nuru kaç defa bitirdiğimizi, ya da risalei nurdan bugün kaç sayfa okuduğumuzu sual etmek yerine suali şöyle değiştirsek daha iyi olabilir mi acaba...

  bu gün ne kadar risalei nurla meşkul olabildik...

  hem bir de risalei nuru yazan kardeşlerimiz de var...belki risalei nurlarla 1 saat yazmak suretiyle meşkul olabiliyorlar ve 2 sayfa yazıyorlar bir saatte ve okuyorlar...bu kardeşlerimiz ne olacak... biter mi risalei nur...bu veya okumak suretinde nurları -tüm kardeşlerimiz için diyorum- bitiremeyince bir şey mi eksilmiş oluyor...

  kimisi bir saat okuyarak meşkul olmuştur, kimisi bir saat yazarak...inşaallah ikisi de nur dairesinde nur talebesidir...

  hem bitireceğim diye çok hızlı okuyanlar da çıkıyor maalesef hep bitirme meselesi nazarlara gelince...

  rabbim hem az okuyabilen hem çok okuyabilen, hem az yazabilen, hem çok yazabilen, hem az yazıp çok okuyabilen, hem çok yazıp az okuyabilen tüm kardeşlerimizden razı olsun... istifadeleri, edebilecekleri istifadenin en uç noktası kadar olsun inşaallah...

  rabbim kalblerine risalei nurlarla marifetullahı nakşetsin...

  amin...amin...amin...

 8. #8
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart


  Aziz, sıddık kardeşlerim,
  İki sene tetkikattan sonra mahkeme tarafından bana teslim olunan mecmualardan bugün, masumlar taifesinin ve ümmi ihtiyarlar cemaatinin bana yadigar olarak gönderdikleri parçaları havi büyük ve yaldızlı ciltli bir mecmua gördüm. Bu mecmuanın başında ta Kastamonu ya yazdığım bir fıkrayı size göndermek hatırıma geldi. Belki de eskiden bir sureti size gönderilmiş. Bunda kanaatım geldi ki:

  Filozoflara ve muannidlere karşı masumlar ve ümmilerin masumane ve halisane olan bu elimdeki mecmuası, en büyük bir vasıta-i galebedir; inatları kırıp insafsızları insafa getirmiştir. İşte çok yerlerden bana gönderilen mecmualar ve ümmilerin parçalarını üç mecmua içinde cem etmiştik. Ve mecmuanın başında, bu gelen parça yazılı gördüm, size de gönderiyorum.

  Hem bununla, Risale-i Nur'un makbuliyetine delalet eden sekiz parçadan mürekkep yaptığımız bir mecmua ve keramet-i Gavsiye ve Aleviye ve işaret-i Kur'âniyeden başka, lahika ve saireden üç dört parça daha ilave edilen mecmuanın başında yazılmaya layık bir parçayı leffen beraber gönderiyorum.

  Umum kardeşlerime, bilhassa masum ve ümmilere selam ve dua eder ve dualarını istiyoruz. Ve bin maşaallah ve barekallah onlara deriz. Onların yazılarını kimler görüyorsa, takdirkarane meftun olur.

  Risale-i Nur'un küçük ve masum şakirtlerinden elli altmış talebenin yazdıkları nüshaları bize göndermişler, o parçaları üç cilt içinde cem ettik.
  İşte bu mecmuadaki parçaları yazanların nümune olarak bir kısmı şunlardır:


  İsimleri Yaşları
  Ömer 15
  Mustafa 13
  Hafız Nebi 14
  Hicret 15
  Hüseyin 11
  Ahmed Zeki 13
  Ayşe 11
  Hafız Ahmed 12
  Mustafa 14
  Bekir 9
  Ali 12
  Ayşe 11

  İşte bu mecmuadaki risaleler, bu masum çocukların Risale-i Nur dan ders aldıkları ve yazdıklarının bir kısmıdır. Onların bu zamanda bu ciddi çalışmaları gösteriyor ki, Risale-i Nur da öyle bir manevi zevk ve cazibedar bir nur var ki, mekteplerde çocukları okumaya şevkle sevk etmek için icad ettikleri her nevi eğlence ve teşviklere galebe edecek bir lezzet, bir sürur, bir şevk, Risale-i Nur veriyor ki, çocuklar böyle hareket ediyorlar. Hem bu hal gösteriyor ki, Risale-i Nur kökleşiyor. İnşaallah, daha hiçbir şey onu koparamayacak; ensal-i atiyede devam edecek, gidecek.

  Aynen bu masum çocuk şakirtler gibi, Risale-i Nur'un cazibedar dairesine giren ümmi ihtiyarların dahi kırkelli yaşından sonra Risale-i Nur'un hatırı için yazıya başlayıp yazdıkları kırk elli parça, iki üç mecmua içinde derc edildi. Bu ümmi ihtiyarların ve kısmen çoban ve efelerin, bu zamanda, bu acip şerait içinde, herşeye tercihan Risale-i Nur a bu surette çalışmaları gösteriyor ki, bu zamanda Risale-i Nur a ekmekten ziyade ihtiyaç var ki, harmancılar, çiftçiler, çobanlar, yörük efeleri, hacat-ı zaruriyeden ziyade bir hacat-ı zaruriyeyi, Risale-i Nur'un hakaikini görüyorlar.

  Bu ciltte az ve sair altı cild-i ahirde masumların ve ihtiyar ümmilerin yazılarının tashihinde çok zahmet çektim. Vakit müsaade etmiyordu. Hatırıma geldi ve manen denildi ki: SIKILMA Bunların yazıları çabuk okunmadığından, acelecileri yavaş yavaş okumaya mecbur ettiğinden, Risale-i Nur'un gıda ve taam hükmündeki hakikatlerinden hem akıl, hem kalb, hem ruh, hem nefis, hem his, hisselerini alabilir. YOKSA yalnız akıl cüz i bir hisse alır, ötekiler gıdasız kalabilirler.

  Risale-i Nur, sair ilimler ve kitaplar gibi okunmamalı. Çünkü ondaki iman-ı tahkiki ilimleri, başka ilimlere ve maariflere benzemez. Akıldan başka çok letaif-i insaniyenin kut ve nurlarıdır.
  Elhasıl: Masumların ve ümmi ihtiyarların noksan yazılarında iki fayda var:
  Birincisi: Teenni ve dikkatle okunmaya mecbur etmektir.
  İkincisi: O masumane ve halisane ve samimi ve tatlı dillerinden, derslerinden Risale-i Nur'un şirin ve derin meselelerini lezzetli bir hayretle dinlemek ve ders almaktır.

  Kardeşiniz
  Said Nursi  Özellikle bu noktada sıkılan kardeşlerin SIKILMA diye başlayan cümleleri okuyarak müteselli olmasını rica ediyorum...

  Sıkılmayın inşaallah.

 9. #9
  Vefakar Üye Teenni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  486

  Standart

  Mum kardes diyelimki bizler calisiyoruz ve devamli okuyamiyor günlük 5-10 sayfayla yetinmek zorunda kaliyoruz.Fakat Dershanelerde yada Dergahlarda Kalan ve özel olarak yetistirilen kisiler var ,bu kardeslerimizin isi sadece okumak ve ders görmek ,okuduklari sayfa sayisida günde 300 yada 400 ü bulabiliyor.Bu kardeslerimizle kendimizi tabiiki ayni kefeye koyamayiz.Bu kardeslerimizin varligindanda haberimiz olsun.
  Ey uykuda iken kendilerini ayık zannedenler! Umûr-u diniyede müsamaha veya teşebbühle medenîlere yanaşmayın. Çünkü, aramızdaki dere pek derindir; doldurup hatt-ı muvasalayı temin edemezsiniz. Ya siz de onlara iltihak edersiniz, veya dalâlete düşer, boğulursunuz.

  Bediüzzaman Said Nursi

 10. #10
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  Alıntı Teenni Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mum kardes diyelimki bizler calisiyoruz ve devamli okuyamiyor günlük 5-10 sayfayla yetinmek zorunda kaliyoruz.Fakat Dershanelerde yada Dergahlarda Kalan ve özel olarak yetistirilen kisiler var ,bu kardeslerimizin isi sadece okumak ve ders görmek ,okuduklari sayfa sayisida günde 300 yada 400 ü bulabiliyor.Bu kardeslerimizle kendimizi tabiiki ayni kefeye koyamayiz.Bu kardeslerimizin varligindanda haberimiz olsun.

  Aziz, sıddık kardeşlerim ve mânevî Medresetü'z-Zehranın Nur şakirtleri,
  Ben Isparta'ya geldiğim vakit, Isparta'da İmam-Hatip ve vâiz mektebinin açılacağını haber aldım. O mektebe kayıt olacak talebelerin ekserisi Nurcu olmaları münasebetiyle o mektebin civarında gayr-ı resmî bir surette bir Nur medresesi açılıp, o mektebi bir nevi medrese-i Nuriye yapmak fikriyle bir hâtıra kalbime geldi. Bir iki gün sonra, güya bir ders vereceğim diye etrafta şâyi olmasıyla, o dersimi dinlemek için rical ve nisâ kafilelerinin etraftan gelmeleriyle anlaşıldı ki, böyle nim-resmî ve umumî bir medrese-i Nuriye açılsa, o derece kalabalık ve tehacüm olacak ki, kabil olmayacak. Afyon'da mahkemeye gittiğimiz vakitki gibi pek çok lüzumsuz içtimalar olmak ihtimali bulunduğundan, o hâtıra terk edildi, kalbe bu ikinci hakikat ihtar edildi. Hakikat de şudur:


  "Herbir adam eğer hanesinde dört beş çoluk çocuğu bulunsa kendi hanesini bir küçük medrese-i Nuriyeye çevirsin. Eğer yoksa, yalnız ise, çok alâkadar komşularından üç-dört zat birleşsin ve bu heyet bulundukları haneyi küçük bir medrese-i Nuriye ittihaz etsin. Hiç olmazsa işleri ve vazifeleri olmadığı vakitlerde, beş on dakika dahi olsa Risale-i Nur'u okumak veya dinlemek veya yazmak cihetiyle bir miktar meşgul olsalar, hakikî talebe-i ulûmun sevaplarına ve şereflerine mazhar oldukları gibi, İhlâs Risalesinde yazılan beş nevi ibadete de mazhar olurlar. Hakikî ilim talebeleri gibi, onların maişetlerini temin hususundaki âdi muameleleri de bir nevi ibadet hükmüne geçebilir" diye kalbe ihtar edildi. Ben de kardeşlerime beyan ediyorum.

  Hasta Kardeşiniz
  Said Nursî

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Külliyat.v2008.05.13 (Güncellendi) [CHM+WEB]
  By m.serkan in forum Program İndirme
  Cevaplar: 61
  Son Mesaj: 22.12.09, 15:30
 2. Sesli Külliyat
  By furkan1907 in forum Sesli ve Görüntülü Risale-i Nur Sohbetleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 19.12.09, 23:15
 3. Külliyat bitirme meselesi
  By stranger in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 11.08.09, 12:19
 4. Osmanlıca Külliyat
  By herocanturk in forum Tavsiye Edilen Siteler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.04.09, 01:01
 5. Her Gün Bir Külliyat Bitirebiliriz
  By mamafih in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 08.10.07, 12:33

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0