+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 ve 9

Konu: 20 Gizli Windows Aracı

 1. #1
  Müdakkik Üye Melis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  Alem-i ervah
  Yaş
  36
  Mesajlar
  980

  Standart 20 Gizli Windows Aracı

  1. MSConfig
  Birçok kullanıcı için vazgeçilmez. Ufak yardımcı MSConfig. Araç ile önemli yapılandırma dosyalarını hızlıca değiştirebilir, sistem başlangıcını veya gereksiz hizmetleri ve otomatik başlatma listesini düzenleyebilirsiniz. Araca "msconfig" komutu ile ulaşabilirsiniz.


  2. Güvenlik Duvarını Ayarlayın
  Vista'nın güvenlik duvarı XP'ninki ile karşılaştırıldığında büyük bir gelişme sunuyor. Kendine has konsol kökü üzerinden bu koruma duvarını isteklerinize göre ayarlayabilirsiniz. Konsol köküne çalıştır penceresine yazacağınız "wf.msc" komutuyla ulaşabilirsiniz.


  3. Büyüteç
  Yüksek bir çözünürlükte birçok bilgi monitörde aynı anda gösterilir. Fakat birçok ikon ve yazı küçük gözükmeye başlar. Görünümü sürekli olarak değiştirmek istemeyenler bu iş için büyüteci kullanabilir. Birçok durumda iyi hizmet sunuyor ve harici olarak kurabileceğiniz masaüstü programlarının yerini alabiliyor. Büyütece "magnify" komutu ile ulaşabilirsiniz.


  4. Performans Denetimi
  Sistemine ince ayar yapmak ve gerçekleştirdiğiniz tüm performans değişikliklerini adım adım kontrol etmek mi istiyorsunuz? O zaman performans analizi size yardımcı olacaktır. Performans İzleyicisi sisteminizin performans verilerinin kaydını tutar ve bunlar grafiksel olarak size gösterir. Aracı "perfmon.exe" komutu ile başlatabilirsiniz.


  5. Ekran Klavyesi
  Klavyenizin grev yapması veya tamamen kola içinde yüzüyor olması fark etmez. Bu tip durumlarda Ekran Klavyesine başvurabilirsiniz. Acil durumlarda bu faydalı araca ulaşmak için "osk" komutunu vermeniz yeterli.


  6. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi
  Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi sistem, yazılım ve kullanıcı hesaplarını sınırlamak ve sistemi daha güvenli hale getirmek için geliştirilmiş güçlü bir araçtır. Tüm görevleri bir yerde birleştiren düzenleyiciye en hızlı "gpedit.msc" komutu ile ulaşabilirsiniz.


  7. IExpress
  IExpress ismindeki gizli araç ile kendi kendine açılabilen arşiv dosyaları ve hatta ufak yükleyiciler bile oluşturabilirsiniz. Aracı iexpress.exe komutu ile başlatabiliyorsunuz.


  8. Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı
  Eski bir yöntem: Microsoft'un Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı. Ne yazık ki Windows XPGüncel Teknoloji Haberleri'de casus yazılım denetleyicisi (Defender) Windows Vista'da olduğu gibi sistemle sıkı bir şekilde bütünleşmiş değil. Yine de hızlıca bir sistem kontrolü yaptırabilirsiniz. Bu iş için çalıştır diyaloguna "mrt" komutunuz yazmanız yeterli.


  9. Sistem Bilgisi
  Sisteminiz, belleğiniz ve diğer donanımlarınız hakkında bilginiz var mı? Eğer yoksa Microsoft'un Sistem Bilgisi aracına göz atmak zarar vermez. Raporlama aracına "msinfo32" komutu ile ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın tüm kaynakları detaylı bir şekilde listelenir. Hızlıca bilgi almak için yeterli bir araç.


  10. Sistem Yönetimi
  Disk birleştirme, biçimlendirmek, kullanıcı yönetimi: Yönetimsel Araçlara birçok kullanıcı ihtiyaç duyabiliyor. Denetim Güncel Teknoloji HaberleriMasası üzerinden giden yol ise yorucu olabiliyor. Daha hızlısı ise çalıştır diyalogunu açıp "control admintools" yazarak gerçekleşiyor.


  11. Sistem Dosyası Koruması
  Sistem dosyalarını değişikliklere karşı korumak için Microsoft önemli sistem bileşenlerini dijital bir imza ile işaretledi. "sigverif" ismindeki araç sisteminizi ve bileşenlerini denetler ve hangi dosyaların dijital olarak imzalanıp imzalanmadığını gösterir. Bu sayede bir sistem dosyasında yapılan istenmeyen değişiklikler ortaya çıkarılabilir. Ama dikkat: Her imzalanmamış dosya otomatik olarak zararlı değildir; özellikle de bu dosya üçüncü parti bir üreticiden sağlanıyorsa.


  12. DirectX Tanılama Aracı
  Eğer oyunlar, giriş aygıtları veya multimedya uygulamaları grev yaparsa DirectX sürümünü kontrol etmek yardımcı olabilir. Araca "dxdiag" komutu ile ulaşabilirsiniz. Diyalog size güncel DirectX sürümü ve bilgisayar donanımı hakkında önemli bilgiler verir. Ayrıca problemleri tanımlayabilen ufak testler de sunar.


  13. Ağ Ortamında Chat
  Aynı ağ içinde bulunan bilgisayarlarla sohbet etmek için ille de yetenekli ICQ'yu kullanmanıza gerek yok. Ufak mesajlar yollamak ve almak için "winchat.exe" aracı yeterli.  14. Windows Sürümü
  Yeni Servis Paketini yükledim miGüncel Teknoloji Haberleri? Windows sürümüne kısaca bir göz atmanız size sisteminizin ne kadar güncel olduğunu söyleyecektir. En kısa yolu: Çalıştır diyaloguna "winver" yazmak.


  15. Sistem Konfigürasyonu Düzenleyicisi
  Eski Windows zamanlarından kalma, unutulmuş bir araç. Sistem Konfigürasyonu Düzenleyicisini (System Configuration Editor) çalıştır diyaloguna "sysedit.exe" yazarak açabilirsiniz. Düzenleyici ile bugün bile geçerli olan yapılandırma dosyaları oluşturabilirsiniz.


  16. Özel Karakter Düzenleyicisi
  Dokümanlarınız için bir logo oluşturmak istiyor ama detaylı bir yazı oluşturucu kullanmak istemiyor musunuz? O zaman Özel Karakter Düzenleyicisine "eudcedit.exe" komutu ile ulaşabilirsiniz.


  17. Hesap Makinesi
  Elinizde hesap makinesi yok mu? Tüm işletim sistemlerinin bu durum için uygun mini uygulamalar sunması çok pratik. Sadece XP sistemlerinde başlangıç menüsünden giden yol çok uzun. Ufak bir hesap işlemi için Google'da uzun uzadıya araştırma yapmaya gerek yok. "calc" komutu ile bu işi halledebilirsiniz.


  18. Pano
  Windows panosu verileri uygulamalar arasında taşıyabilmek için geliştirilmiş güçlü bir araç. Pano Yöneticisini XP'nin çalıştır diyaloguna "clipbrd.exe" yazarak çağırabilirsiniz. Burada pano içeriğini rahatlıkla düzenleyebilir hatta daha sonra kullanmak için kaydedebilirsiniz.


  19. Karakter Tablosu
  Karakter eşlem tablosu sadece Office programlarında kullanıma sunulur. Ama aynı zamanda "charmap.exe" komutunu verdikten sonra da açılır. Karakter eşlem tablosu ile kısayolunu ezberlemeye veya daha karmaşık uygulamaları açmaya gerek kalmadan dokümanlarınıza özel karakterler ekleyebilirsiniz.


  20. Windows Media Player 6.4 (XP)
  Her seferinde lüks sürümü olmak zorunda değil: [WINDOWS]+[R] tuşlarına basıp "mplayer2" yazdıktan sonra klasik Windows Media Player 6.4 açılıyor. Sade oynatıcı en önemli medya görevlerine erişim sağlıyor ve PC'nizin kaynaklarını sömürmüyor.

  Ve bu mektub sevdamın bir dilekçesi sana

  Bu harfler gözyaşlarımın tek şahidi şimdi.


  Harflerimi bağışla, sevdamı mazur gör, ümmetine hoş gör bizi…


 2. #2
  Ehil Üye BiÇçare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Fabrika...
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1.059

  Standart

  paylaşım için tsklr...
  KaranLığın En k0yu Siyahndan K0ksaydım
  Sabahın AydınLığına KaLamazdım...

  Yzn Bn...

 3. #3
  Müdakkik Üye Melis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  Alem-i ervah
  Yaş
  36
  Mesajlar
  980

  Standart

  Alıntı KeLeBeKLeR_SoNsUzA_UçAr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  paylaşım için tsklr...
  rica ederim...

  Ve bu mektub sevdamın bir dilekçesi sana

  Bu harfler gözyaşlarımın tek şahidi şimdi.


  Harflerimi bağışla, sevdamı mazur gör, ümmetine hoş gör bizi…


 4. #4
  Dost akkini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1

  Standart

  Çok teşekkür ediyorum...

 5. #5
  Gayyur Riyaziyeci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  Aydın
  Yaş
  38
  Mesajlar
  95

  Standart

  Teşekkür ederiz

  HAYATI RAMAZAN OLANIN
  AHİRETİ BAYRAM OLUR


 6. #6
  Müdakkik Üye ahmetmustafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  Connecticut, USA
  Mesajlar
  734

  Standart

  Teşekkür ederim, bazı şeyleri yeni öğrendim.

  Windows vista da "narrator" ve başka yeni özellikler var. narrator, açtığınız bir word dosyasını veya mouse ile taradığınız yazıları bir kaç dilde seslendirme teknolojisine sahip.

  Yukarıda sayılan çoğu araçlara başlat > donatılar dan ulaşılabiliyor.
  • Ey alem-i İslam! Uyan,Kur'an'a sarıl,İslamiyete maddî ve manevî bütün varlığınla müteveccih ol...Tarihçe-i hayat
  • Ümitvar Olunuz; Şu İstikbal İnkılabâtı İçinde En Yüksek Gür Sada,İslamın Sadası Olacaktır!...Tarihçe-i Hayat
  • İnsandaki en tehlikeli damar ENANİYET damarıdır.Ve en zaif damarı da odur.Onu Okşamakla çok fena şeyleri yaptırabilirler...Mektubât
  • İlgi, Bilgiden Ziyade Önemlidir.
 7. #7
  Pürheves ZERO_M_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  KONYA
  Yaş
  31
  Mesajlar
  169

  Standart

  paylaşım için teşekkürler...

  ellerine sağlık...

 8. #8
  Müdakkik Üye Melis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  Alem-i ervah
  Yaş
  36
  Mesajlar
  980

  Standart

  sizlerin yüreğine sağlık kardeşler....

  Ve bu mektub sevdamın bir dilekçesi sana

  Bu harfler gözyaşlarımın tek şahidi şimdi.


  Harflerimi bağışla, sevdamı mazur gör, ümmetine hoş gör bizi…


 9. #9
  Gayyur zerone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  51

  Standart

  çok iyi bilgiler teşekkürler..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Okul Servis Aracı (!)
  By gündüzalp_58 in forum Mizah
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09.11.08, 22:45

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0