+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: 1.3D Studio Max Nedir? (Tavsiye Sitelerim)

 1. #1
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Arrow 1.3D Studio Max Nedir? (Tavsiye Sitelerim)

  Selamün Aleyküm Değerli Kardeşlerim.Şimdi tekrar 3D Studio Max öğrenmeye ve tekrar etmeye koyuldum.Programda yüklü.Şimdilik komidin, kalem, lavabo, çocuk odası yaptım.Gerisi de gelecek inşaallah.Öğrendiğim bu programı sizinde istifadelerinize sunuyorum.

  Zamanım geniş, bilgisayardaki programlara birazcıkta olsa ilgim var diyorsanız size 3D Studio Max programı öğrenmenizi tavsiye ederim.Bir de bilgisayara kurmadan önce gerekli bilgisayar özelliklerine bakmanız ve bir de kurulum sırasında bilen birine yaptırmanızı ve laptopa kurmamanızı tavsiye ederim.Çünkü bu tarz 3 boyutlu çizim ve grafik programları bilgisayarı ağırlaştırmakta ve yanlış kurulumda da tekrar pc'yi formatlamayı gerektiren programlardır. Siteleri incelemeniz programla neler yapabileceğinize dair ipuçları verecektirve programı kurmaya karar vermenizi .Biraz ingilizceniz varsa kolayca öğrenebileceksiniz.
  Selametle Kalın.

  Peki 3D Studio max nedir?
  Neden max?
  Hangi projelerde kullanıldı?
  Nasıl temin edebilirm?
  Tavsiye sitelerim Hangileridir?
  Program kurulum için teknik bilgiler nelerdir?


  sorularına yanıt vereceğim.İlkinden başlayalım.

  3D Studio Max

  3D Studio Max dünyada en çok kullanılan üç boyutlu grafik ve animasyon programıdır. Üç boyutlu programlar ile filmlerde ve reklamlarda gördüğünüz birçok görsel efekt yapılabilir. Bu alandaki diğer programlardan en çok kullanılanlar Maya , LightWave, SoftImageXSI 'dir. Bu programların birçok ortak yönü ve birini diğerine üstün kılan ince noktaları vardır. Fakat amaçları aynıdır "Hayallerinizi gerçek dünyaya taşımaktır".

  Neden Max

  3D Studio Max şu anda dünyada en çok kullanıcısı bulunan programdır. Diğer programlara göre kullanım kolaylığı ve öğrenmede bulunabilecek kaynak bilgiler açısından oldukça doyurucudur.

  Hangi projelerde kullanılmakta?

  3dsmax programı film, çizgifilm sektöründe, oyun sektöründe, reklam sektöründe, çokça kullanılmaktadır. Mesela animasyon film devlerinden, Buz Çağı’ nın yapımcıları Blur Studio, halen 3dsmax’ ı kullanmaktadır. Arçelik reklamında gördüğümüz Çelik, 3dsmax ile yapılmış ve character studio ile hareketlendirilmiştir. Lara Croft(Tomb Raider) karakteri, Max Payne karakteri, 3dsmax ile yapılmıştır. Bunun gibi sayısız örnekler vardır.Kayıp Balık Nemo, İnanılmaz Aile, ...

  Nasıl temin edebilirim?

  1.Alternatif:Programın şu andaki satıcısı Discreet firmasıdır. Ülkemizde şu anda 3D Studio Max ile ilgili firma ise Sayısal Grafik firmasıdır. firmadan demo sürüm istediğinizde büyük ihtimalle sizi geri çevirmeyeceklerdir.

  2.Alternatif: http://www.cesurpro.com/cesurpro/html_program/0011p.cfm?no=11.
  Bu linki tıkladığınızda programın nasıl indirilip, kurulacağına dair bilgiler yer almaktadır.

  3.Alternatif: Mühendis, tasarımcı,mimar ve bilgisayar kurs yerlerinde tanıdıklarınız varsa onlardan da alabilirsiniz.

  Tavsiye Sitelerim Hangileridir?

  Alttaki sitelerde oldukça fazla yardımcı dersler, dökümanlar, yapılmış projeler bulacaksınız.Takıldığınız nokta da yardımcı oluyorlar.

  Max kullanmak için gerekli bilgisayar özellikleri neler olmalıdır ?


  Öncelikle max çalışırken en çok RAM miktarı önemlidir eğer RAM(hafıza) miktarı 128Mb altında ise bilgisayarınızın işlemcisi ne olursa olsun program çok ağır çalışacaktır. Tavsiye edeceğimiz en az RAM 128Mb üstü olacaktır. Daha sonraki önemli parça işlemcidir eğer işlemciniz hızlı ise render hızı artacaktır. Fakat Celeron gibi işlemcilerde de yeterli RAM ile rahatça çalışmakadır. Bunun yanında iyi bir ekran kartı render hızını daha da arttıracak ve max ekranlarındaki görüntünün de daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Ekran kartı ile ilgili bilgi aşağıdaki sorularda daha detaylı açıklanmıştır.
  Render hızını arttırmak için büyük firmalar aynı anda 30-40 bilgisayarın tek bir sahneyi render etmesini sağlayan sistemler kullanmaktadır. Eğer çok kalabalık sahneler hazırlıyorsanız render için uzun süre beklemeniz kaçınılmazdır. işlemciniz ne olursa olsun.


  Max kurdum fakat Authorize kodu ve Hardvare Lock gibi bişeylerle karşılaştım bunları nerden bulacağım
  (veya Character studio kurdum ama şifre istedi nerden bulurum) ?


  Orjinal max kullanıcılarına satıcı firma tarafından verilen şifre ve Dongle vardır bunları kullanarak kolaylıkla max ve Character studio kurulabilir. Ama siz bu soruları soruyorsanız demek ki elinizde ne şifre yok demektir. Büyük ihtimalle KORSAN kopyalanmış yazılım almışsınız demektir. TR3D sitesi olarak korsan yazılımların bilgisayarınıza zarar vereceğini hatırlatmak durumundayız. Size önerimiz Sayısal Grafik veya Discreet firması ile irtibata geçip 30 günlük demo sürüm istemeniz olacaktır.


  Max bir kere çalıştı sonra hata verdi yada sağlam kuruldu ama hiç çalışmadı, ne yapayım ?


  CDyi taktıktan sonra kurulum yarıda kesiliyor veya kurulum bittikten sonra 3DMax hiç açılmıyorsa CD'yi inceleyin üzerinde çizik olabilir veya hatalı bir sürüm olabilir.
  Daha önce kurup çalıştırdığınız CD'den kurduktan sonra hata alıyorsanız Başlat >>Run komutuna "msconfig" yazıp, Hizmetler sekmesinde "Tüm Windows hizmetlerini gizle" seçenegini aktif hale getirin ve karşınıza gelen listeden C-dilla servisinin aktif olup olmadığına bakın. C-Dilla yok ise 3DMax açılmayabilir.
  Diğer bir şeçenek DirectX ya da ekran kartı sorunu olabilir, bir de Bilgisayarım >> Sağ tıklayıp Device manager(aygıt yöneticisi) sekmesinden bir göz geçirin belki ekran kartının sürücüsüde bozulmuş olabilir. Eğer Ram miktarı da 64 mb gibi düşük ise bu da sistemi zorlayacağından açılmayabilir.
  3DMax çalıştıktan birkaç gün sonra bozuldu ve yeniden kurulmuyorsa 3dmax'ı tümüyle kaldır. ayrıca hard diskteki C:\C-dilla dizinini de silmelisiniz ve tekrardan kurmalısınız. C-Dilla dizini gizli olabilir. gizli dosyaları gösterip tamamen silin. 3Dmax kurulurken bu dizini de yeniden oluşturacaktır.
  Bunları yaptığınız halde hala kurulmuyorsa büyük ihtimalle Registry içinde hatalı bazı bilgiler kalmıştır.Registry'nin eski bir yedeğini geri yüklemek veya Sistemi yeniden kurmaktan başka çare kalmıyor...


  Max kurulumu sırasında ekran kartı özellikleri soruluyor hangisini ayarlamalıyım ?


  Eğer ekran kartınız 3D destekli bir kart ise kurulumda OpenGL veya DiretX desteği ile kurabilirsiniz. bu iki seçenekten birini seçerseniz max pencereleri ve render işlemleri sırasında ekran kartınızın özellikleri kulanılacak ve kalabalık sahnelerde rahatlıkla çizim yapabileceksiniz. Eğer ekran kartınız eski model bir kart ise veya bu özellikleri desteklemiyorsa o zaman HEIDI seçeneğini seçmelisiniz. Bu durumda tüm yük bilgisayarınızın işlemcisi üzerine binecektir ve max daha yavaş çalışacaktır.
  Eğer kurulum sırasında yanlış bir seçenek seçmişseniz veya OpenGL kullanırken Direct3D'e geçmek isterseniz: windows başlat menüsünden çalıştır komutunu seçerek ekrana gelen pencereye:


  C:\3dsmax\3dsmax.exe -h
  yazmalısınız, böylece max açılırken size yine hangi sürücüyü seçmek istediğinizi soracaktır. daha sonra yine max'i programlar menüsünden çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Max ayarları kaydedecektir ve diğer açılışlarda yeni seçtiğiniz sürücü cinsi ile açılacaktır. OpenGL hızlı görüntü ve render sağlarken Direct3D daha kaliteli ve pürüzsüz bir görüntü sağlayacaktır, max ile çalışırken aradaki farkı perspektif penceresinden daha iyi anlarsınız.


  Pluginler Nedir ? nasıl kurulur ?


  Büyük firmaların yaptığı ve programı geliştirmek için hazırlanmış ek özelliklerdir.
  Pluginlerin birçoğu setup programı ile otomatik olarak max içine kurulmaktadır, fakat sizin elinizde setup olmayan bir plugin varsa ve dosya uzantısı .dlm .dlc .dll .dlu .flt şeklinde ise bu dosyaları hard diskinizde max kurulu dizin içindeki PLUGINS dizinine kopyalamalısınız.


  C:\3dsmax\plugins
  dizini içine kopyalamalıdır. eğer plugin normal olarak çalışıyorsa hiçbir hata mesajı ile karşılaşmadan max açılacaktır ama kullandığınız pluginin versiyonu uymuyorsa veya başka herhangi bir hata olursa max açılışta bunu size bildirecektir. Plugini kopyaladıktan sonra max hiçbir sorun vermeden açılıyorsa plugin yüklenmiş demektir, fakat bu pluginin ne işe yaradığını bilmiyorsanız hangi menüye yerleştiğini bulmanız zor olabilir. mesela Electric plugini Material editore yerleşirken, Shaq hair plugini Environment penceresine yerleşir, Texporter plugini en sondaki tools menüsüne yerleşir. pluginin nereye yerleştiğini onu indirdiğiniz siteden öğrenmelisiniz.  Max kullanarak nasıl oyun yapılıyor ?


  Max ile oyun yapılmaz, yani oyun kodu yazılmaz, max ile sadece giriş filmleri, ara filmleri yapılır ve karakterlerin üç boyutlu modelleri çizilir. Karakterler ve arkaplan max ile çizildikten sonra herhangi bir program dili ile oyunun kodları yazılıyor. Bu program dilleri ise çok farklı bir alan olup uzun çalışma gerektirmektedir ( C, C++, pascal, delphi, visual basic vb. program dilleri ile oyun yazılabilir).


  Peki ya Para, Max ile nasıl para kazanırım ??
  Max ile para kazanabilmek için öncelikle kendinizi iyice geliştirmelisiniz. Daha sonra yeteneklerinizi anlatan iyi bir örnek film yaparak bu filmi büyük yapımcı firmalara veya TV kanallarına gösterip iş arayabilirsiniz. Ülkemizde sinema sektörü hala gerçek araba yakarak efekt yaptığı için sinemadan fazla bir beklentiniz olmasın, ama reklam ve dizi sektöründe iş bulabilirsiniz. Ayrıca mimarlık, mühendislik vb. alanlarda iş ararsanız iyi modelleme ve render yapabilen biri büyük ihitmalle iş bulacaktır. Fakat bu alanda sadece max yeterli olmaz Autocad programını da çok iyi derecede bilmelisiniz. TV sektörünü düşünüyorsanız görüntülerin televizyona aktarılması ve üzerinde değişiklikler yapmasına yarayan Adobe After Effect benzeri programları bilmeniz daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır. Seviyenizi çok ilerlettiğinizi düşünüyorsanız sadece 3Dsmax ile yetinmeyip Maya, Lightwave veya Softimage yazılımlarından birini de öğrenmeye başlamalısınız. Film sektöründe farklı firmalar farklı programlar kullanmaktadır. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Sinema sektöründe ise 35mm filmler ile çalışan başka programlar bulunmaktadır.

  Eklenen Resim Ön İzlemesi
  Konu İsRa_ tarafından (18.06.08 Saat 23:17 ) değiştirilmiştir.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 2. #2
  Vefakar Üye PirMuhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Yaş
  30
  Mesajlar
  348

  Standart

  harika bir programa benziyor.bununla web tasarımında kullanılacak resimler yapabilir/düzenleyebilir miyiz peki?

  Alem buğday ben saman, herkes yahşi ben yaman.
  Şah-ı Nakşibend (Kaddesallahu Sırrahu)


  esedullah


 3. #3
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post

  Alıntı esedullah1986 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  harika bir programa benziyor.bununla web tasarımında kullanılacak resimler yapabilir/düzenleyebilir miyiz peki?
  Esedullah kardeş, bu programla web tasarımında kullanılacak 3 boyutlu resimler yapabilir düzenleyebilirsiniz.

  Ama bu programla yapılabilecek projeleri web için monte etmek hayli bir zaman ve bilgi birikimi istiyor.Çok yakında Avrupa yakası film seti ve oyuncuların 3d max'ta programıyla yapılmış web sitesi yayına girecek.Projenin bir bölümünü Projeyle ilgilenen kişiyle okulda incelemiştik.Bu da Türkiyê'deki bayağı iddialı ve büyük projelerden.Mesela oyuncu karakterlerinden birini tıkladığınızda evini gezdiriyor(halbuki 3d max tabiriyle önden, arkadan, tepeden çekilmiş resimlerden herhangi birini yerleştiriyorlar.

  Anlaşılması açısından bir örnek daha vereyim.Bebekler araba kullanamaz. Ama 3d max'la bir bebeğe araba kullanıyormuş izlenimini verebiliriz.
  Ama daha çok video formatlı kullanılıyor bu program.İnşaallah anlaşılmıştır.
  Konu İsRa_ tarafından (18.06.08 Saat 23:49 ) değiştirilmiştir.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 4. #4
  Vefakar Üye PirMuhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Yaş
  30
  Mesajlar
  348

  Standart

  Alıntı NiLüFeR_HaTuN44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Esedullah kardeş, bu programla web tasarımında kullanılacak 3 boyutlu resimler yapabilir düzenleyebilirsiniz.

  Ama bu programla yapılabilecek projeleri web için monte etmek hayli bir zaman ve bilgi birikimi istiyor.Çok yakında Avrupa yakası film seti ve oyuncuların 3d max'ta programıyla yapılmış web sitesi yayına girecek.Projenin bir bölümünü Projeyle ilgilenen kişiyle okulda incelemiştik.Bu da Türkiyê'deki bayağı iddialı ve büyük projelerden.Mesela oyuncu karakterlerinden birini tıkladığınızda evini gezdiriyor(halbuki 3d max tabiriyle önden, arkadan, tepeden çekilmiş resimlerden herhangi birini yerleştiriyorlar.

  Anlaşılması açısından bir örnek daha vereyim.Bebekler araba kullanamaz. Ama 3d max'la bir bebeğe araba kullanıyormuş izlenimini verebiliriz.
  Ama daha çok video formatlı kullanılıyor bu program.İnşaallah anlaşılmıştır.
  tamamdır kardeş,anlaşıldı.biraz çaba ve gayret ile herşey yapılır...

  Alem buğday ben saman, herkes yahşi ben yaman.
  Şah-ı Nakşibend (Kaddesallahu Sırrahu)


  esedullah


 5. #5
  Yasaklı Üye seyru suluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  MERSİN,ANKARA
  Mesajlar
  989

  Standart

  şaşırdım doğrusu

 6. #6
  Vefakar Üye PirMuhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Yaş
  30
  Mesajlar
  348

  Standart

  Alıntı ahmet_salih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şaşırdım doğrusu
  neye şaşırdınız kardeş?

  [bir de Müslümanlara yobaz, çağdışı derler değil mi?]
  bazılarınca yobaz (!) olarak damgalanan bizlerin,web tasarımı ya da 3 boyutlu projelerle ilgilenmesinde şaşılacak birşey yok.

  teknolojiyle ilgili bir yobaz (!) olarak halimden memnunum.yakında İngilizce ve fransızcayı da sökeceğim.o zaman tam donanımlı bir yobaz (!) olarak hayatta yerimi alacağım...

  Alem buğday ben saman, herkes yahşi ben yaman.
  Şah-ı Nakşibend (Kaddesallahu Sırrahu)


  esedullah


 7. #7
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post

  Fikir edinme açısından bi kaç çalışmamı ekliyorum.İlgilenen arkadaşlar daha fazla bilgi edinmek ve yapılan çalışmaları incelemek isterseniz yukarıdaki tavsiye linklere tıklayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.  (Perspektif Görünüm)Bu çalışmada sadece zemin için kaplama kullandım.Onun haricinde ışık, kaplama, yansıma vs. özellikler kullanarak görüntüyü daha canlı kılabilirsiniz.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 8. #8
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post Basit dolap yapımı

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 9. #9
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Standart Maket ev tasarımı

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 10. #10
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Standart Nesnelere uygulanan kaplama, yansıma ve ışık örneği

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Beş mühim tavsiye
  By meleks in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.09.12, 08:25
 2. Risale-i Nur Mesleği Nedir? Meşreb Nedir? Mizac Nedir?
  By MuM in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 28.07.09, 15:35
 3. Ip Gizleyin Ip Nedir? Host-hostin Nedir? Dns Nedir?
  By zeet06 in forum Bilişim Haberleri ve Bilimsel Makaleler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 11.04.09, 17:49
 4. Kendi Sitelerim
  By keşannur in forum Tavsiye Edilen Siteler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04.01.09, 17:39
 5. Autoplay Media Studio ile AIO Hazırlamak
  By virs in forum Program İndirme
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.07.08, 21:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0