Bazı yerler İslam tarihinde oldukça önemlidir, çünkü bunlar Muhammed’in hayatında önemlidirler ve bugünkü Müslümanlar için de önemlidir.

İslam’ın kutsal yerlerinin çoğu Orta Doğu’da, özellikle Arap Yarımadası’nda. Mekke ve Medine gibi yerler kadar eşit derecede kutsal olmamasına rağmen, eski Mezopotamya (çoğunlukla modern Irak’ta) ve Kuzey Afrika’daki alanlar İslam’da da önemlidir.


[h=3]Nasıl Yükleyebilirim?[/h] Android uyumlu cihazınızdan Google Play Store uygulamasını çalıştırın. “Kutsal Mekanlar” kelimesini aratın ve MobIslam geliştiricisinin uygulamaları listesinden uygulamamızı cihazınıza yükleyin.

Hemen indirmek ve hayatınız boyunca her zaman kullanabileceğiniz, islam inancının vazgeçilmez doğal güzelliklerini keyifli bir şekilde görebileceğiniz hareketli ““Kutsal Mekanlar” uygulamasına sahip olmak istiyorsanız, aşağıdaki adrese tıklayın.

https://play.google.com/store/apps/details?id=kutsalmekanlar.mobislam.com

Bütün İslam’ın en kutsal yeri Suudi Arabistan Mekke’deki Ka’ba’dır. Ka’ba, İbrahim tarafından Müslüman geleneğine göre siyah bir taş etrafında yaptırılan bir türbe. Peygamber Efendimiz, Mekke’yi özellikle İslam’ın kutsal kenti ve tüm Müslümanların dualarını sunmaları yönünde (kıbleye) belirtmiştir.
İslam’ın ikinci en önemli yeri, Suudi Arabistan’ın batısındaki Hejaz bölgesinde Medine (veya Medine), “Peygamber Efendisi” dir. Medine’ye, Muhammed’in ilk Mekke’den sürülmesinden kaçtığı yer ve ilk takipçilerini çektiği yerdi.
İslam’da üçüncü en kutsal şehir, Mekke’ye dönüştürülmeden önce orijinal kıbleli (namazın yönü) olan Yeruşalim’dir. Kudüs’e saygı duyulur çünkü Müslüman geleneğinde Muhammed mucizevi bir şekilde gece Kudüs’e giderek oradan yükselir.
Karbala, Bağdat’ın yaklaşık 100 km güneybatısındaki Irak’taki bir şehir. Şii Müslümanlar, Kerbela’yı dünyanın en kutsal yerlerinden biri olarak görüyor; ikinci sırada sadece Mekke ve Necef var.
Necef, Şii İslam’ın en kutsal şehirlerinden biridir ve Irak’taki Şii siyasi gücün merkezidir.