+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Cep Telefonu Terimleri Sözlüğü‏

 1. #1
  Ehil Üye slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  kayıp şehir
  Mesajlar
  1.184

  Standart Cep Telefonu Terimleri Sözlüğü‏

  3G (Third Generation): Günümüzde GSM şebekesinin yerini hızla Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) şebekesi almaktadır. UMTS şebekesini 3G olarak da adlandırıyoruz. 3G, GSM alt yapısında göre mobil iletişim cihazlarının daha geniş bir frekans bandı aracılığıyla internete yüksek hızda erişmesine olanak sağlayan farklı teknolojilerin bir araya gelmesinden oluşur. Bu teknoloji, video, müzik ve karmaşık uygulamalar gibi yüksek bant genişliğindeki içerikleri görüntülemeye olduğu kadar görüntülü telefon görüşmelerine de olanak sağlar. 3G desteği sadece görüntülü konuşma anlamına gelmediğinden dolayı 2. kameraya sahip olmayan ancak 3G desteği sunan cep telefonlarını da piyasada bulmak mümkündür. (Örn: Nokia 6233, Nokia 6630)


  3GP: MPEG4 formatına göre daha az yer kaplayan ancak ses ve görüntü kalitesi MPEG4'e göre daha düşük olan, cep telefonlarının pek çoğunun desteklediği bir video formatıdır.


  802.11b/g/i: Kablosuz bağlantı sağlayan parametrelerdir.


  AAC (Advanced Audio Coding): MP3 formatına alternatif olarak geliştirilen; MP3'e göre %25 daha kaliteli olan müzik sıkıştırma formatıdır.


  A2DP (Advanced Audio Distribution Profile): Bluetooth üzerinden müziklerin stereo olarak dinlenmesini sağlayan standarttır.


  Autofocus (otomatik odaklama / netleme): Kameranın nesneye otomatik olarak odaklanmasını sağlayan fotoğrafta netlik açısından önemli paya sahip bir özelliktir. Autofocus destekli telefonları kullanırken fotoğrafı çekilecek olan nesne belirlendikten sonra deklanşör tuşuna öncelikle yarım olarak basılır, böylece telefon nesneye odaklanır, nesneye odaklanma işlemi tamamlandıktan sonra telefon sesli bir uyarı verir ve deklanşör tuşuna tam olarak basılarak fotoğraf çekilir.

  BlackBerry™: BlackBerry bağlantısı, posta sunucunuz tarafından alınan e-postaları otomatik olarak telefonunuza gönderir. BlackBerry, seyahat eden meslek sahiplerinin yolculuk sırasında ihtiyaçları olan bilgilere erişmelerine ve iletişim kurmalarına olanak veren bir kablosuz bağlantı çözümüdür. Push tabanlı BlackBerry hizmetleri, e-postaların ve diğer verilerin otomatik olarak kolay bir şekilde telefonunuza teslim edilmesini ve telefonunuzdan otomatik olarak gönderilmesini sağlar.


  Bluetooth: 2.4 GHz'lik frekans bandını kullanan radyo frekansları (RF) üzerinden veri aktarımı sağlayan evrensel kablosuz veri iletim sistemidir.


  Bekleme süresi: Bir cep telefonunun hiç kullanılmadığı zamanda ve en uygun laboratuvar şartlarında bataryanın dayanma süresidir. Firmaların belirttiği değerler ortalama değerlerdir. Şebeke durumu gibi etmenler bekleme süresini etkileyecektir.


  Blog: Kişisel web günlüğünüzü oluşturabileceğiniz bir alandır.


  CIF: 352x288 piksellik görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartıdır.


  Codec: Sıkıştırılmış çoklu ortam dosyalarını aynen sıkıştırılmış olduğu algoritmada açılımı için gereken küçük kodlar barındıran sistem dosyaları.


  Dual band: 900 / 1800 MHz’lik GSM frekansları desteği


  EDGE (Enchanced Data rates for GSM Evolution): 2G ve 2.5G telefonların daha hızlı veri transferi yapmasını sağlayan bir tür kodlama sistemidir. GPRS’e göre yaklaşık 5-6 kat daha hızlı veri aktarımı sağlar. Hız teorik olarak 384kbps'dir; ortalama olarak en iyi koşullarda 236kbps'dir.


  EMS (Enhanced Messaging Service): Metin, ses, görüntü ve animasyonun bir arada bulunduğu basit karakterli mesajların gönderilip alınmasına yönelik bir servistir.


  Firmware: Bir cep telefonunun kendi içerisinde doğru çalışmasını sağlayan, tekrar yazılabilir olan ufak kodlardan oluşan yönetim sistemidir.


  Flash bellek: Bir güç kaynağına gereksinim duymadan veri depolayabilen ve silinip tekrar yazılabilen hafıza türüdür.


  FPS (Frame per second): Saniye başı çekilen kare sayısıdır.


  GPS (Global Positioning System): Uydular aracılığıyla anlık yerinizi bulmanızı sağlayan sistem.


  GPRS (General Radio Pocket Service): Cep telefonu şebekesi üzerinden veri transferine olanak sağlayan protokol. GPRS en iyi koşullarda maksimum 32 – 48 kbps veri aktarımına olanak sağlamaktadır.


  GSM (Global System for Mobile Communication): Dünyada en çok kullanılan mobil telefon sistemidir.
  Bir cep telefonunun şebeke özellikleri arasında dual band ( GSM 900 / GSM 1800), triband(GSM 900 / GSM 1800 / GSM1900) ve quadband(GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900) desteği dikkatimizi çekecektir. Örneğin bir telefonda ''quadband'' desteği bulunması telefonun tüm GSM operatörlerini desteklediği anlamına gelir.


  HSCSD (High Speed Circuit Switched Data): Geleneksel GSM veri hizmetlerine göre kanal başı %50 daha fazla hız sağlayan bir alt yapıdır. Paket yönlü çalışan GPRS'e karşı HSCSD kapasite yönlü çalışır.


  HI-FI (High Fidelity): Orjinal sesi en az derecede bozarak yeniden oluşturan teknoloji.


  H.264: Eşit data / saniye koşullarında MPEG4’ün 4 katı büyüklüğünde görüntü sağlayan görüntü formatı.


  Hot swap: Telefonu kapatmak zorunda kalmadan hafıza kartını çıkarabilmemizi sağlayan teknolojidir.


  HSPDA (High Speed Pocket Downlink Access): Kısa süre içinde 3G’nin yerini alacağı söylenen teorik olarak 14mbps'a kadar download hızına çıkabilen alt yapıdır. HSPDA 3.5G olarak da adlandırılmaktadır.


  Işık sensörü: Aydınlık mekanlarda ekran parlaklığını düşüren, tuş takımı ışıklarının sönmesini sağlayan; karanlık mekanlarda ekran ışığını azaltıp tuş takımı ışıklarının yanmasını sağlayan teknolojidir. Pil tasarrufu sağlar.


  Infrared (Kızılötesi): Kablosuz veri aktarım teknolojisidir. Infrared destekli iki cihaz arasında veri aktarımı gerçekleştirebilmek için iki cihazın birbirine belli mesafe ve açıda olması gerekir.


  Java: Sun Microsystem tarafından geliştirilen bağımsız makine kodlama dili.


  Jar: Java arşiv dosyasıdır.


  Konuşma süresi: En iyi şartlarda telefonun pilinin konuşma anındaki dayanma süresi.


  LCD (Liquid Cyristal Display): Düz panel teknolojisinde likit kristaller iki cam tabaka arasında toplanır. Aralarından elektrik akımı geçen küçük kristallerin ışığı geçirmeyecek şekilde dizilmesini sağlanır. Kristaller bir piksel oluşturur ve görüntü oluşur.


  Lityum iyon batarya: ''Hafıza etkisi'' sorununun bulunmadığı yeniden şarj edilebilir bir batarya türüdür. Lityum iyon bataryalar normal koşullarda her yıl kapasitesinin %20'sini yitirir. Bataryanın %0'a kadar boşaltılması bataryaya zararlıdır.


  Lityum polimer batarya: Lityum iyon bataryalarla aynı prensiplere sahip olmasına rağmen bir parça daha gelişmiş yapıya sahiptir.


  Macro çekim modu: Yakın plan çekimlerin bulanık çıkmaması için kullanılan bir fotoğraf modudur.


  mAH: Bataryanın güç, performans değeridir.


  MiniSD: Sandisk tarafından üretilen SD kartlardan daha küçük hafıza kartıdır.


  MP3: MPEG Layer 3’ün kısaltması olan MP3'ün yapılma amacı çok yer tutan ve düşük ses kalitesine sahip olan müzik dosyalarını sıkıştırıp daha az yer tutar hale getirmek ve ses kalitelerini artırmaktır.


  MPEG4: microsoft tarafından desteklenen ve DIVX'lerin kaydedildiği dijital video formatı.


  Memorystick PRO™: Memory Stick PRO, gerçek zamanlı DVD kalitesindeki videoları kaydetmek ve oynatmak için geliştirilmiş bir hafıza kartıdır. Normal MemoryStick'e göre daha fazla kapasite sunar.


  Memorystick PRO Duo™: Memory Stick PRO'nun yarısı kadar bir boyutta ve aynı yüksek hızda veri transfer imkanını sunan hafıza kartıdır.


  Memorystick Micro™: Piyasada bulunan en güncel en yeni memorystick türüdür. Boyut açısından diğer memorysticklere göre çok daha küçük tasarlanmıştır.


  Memorystick adaptörü: Memorystick PRO Duo ve kart okuyucu arasında veri aktarımı gerçekleştirmek amacıyla kullanılır. Hafıza kartı önce adaptörün içine yerleştirilir.


  MMC Mobile: MMC hafıza kartlarından boyut olarak daha küçük ancak özellik olarak daha geliştirilmiş kartlardır. Özel olarak düşük voltaj ve yüksek veri transferi için tasarlanmıştır.


  MMS (Multimedia Messaging Service): SMS ile aynı alt yapıya sahip ancak SMS'e göre daha çok veri gönderimini sağlayan (melodi-resim-kısa video vb) bir sistemdir.


  Mega Bass™: Mega Bass™ özelliği sese derinlik ekleyen ve stereo genişliği kazandıran bir özelliktir.


  Panaroma modu: Panaroma modunda 3 ayrı fotoğraf birleştirilerek geniş açı çekim sağlayan teknoloji.


  PRAM (Phase-Change RAM): Flash bellekten yaklaşık 30 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirebilen yeni bir bellek türüdür.


  PTT (Push to Talk): Cep telefonlarının kullanıldığı bir ''walkie-talkie'' servisi olarak tanımlanır. Bas Konuş hücresel şebeke üzerinden bire bir ve grup konuşmalarını mümkün kılan bir servistir. Düğmeye bir kez bastığınızda herkes sizi duyar ve düğmeyi bıraktığınızda diğer kişiler size yanıt verir.


  QVGA: 320x240 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.


  QCIF: 176x144 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.


  Quadband: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz'lik GSM frekansı desteği.


  Push e-mail: Posta sunucusundan cep telefonuna doğrudan e-mail gönderen sistemdir.


  RDS: RDS sistemi sayesinde RDS destekli radyo istasyonlarının isimlerini, artist isimlerini ve şarkı ile ilgili bilgileri görebiliriz.


  RSS (Really Simple Syndication): Haberleri en kısa ve ekonomik yoldan XML formatında ulaştıran sistemdir.


  SAR (Specific Absorption Rate): İnsan vücudunun bir verici anteninden aldığı radyasyonu kilo başına Watt olarak göstermektedir. (K/Watt)


  SCIF: 704X576 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.


  Senkronizasyon: Mobil cihazındaki bilgiler ile masaüstü bilgisayarınızdaki bilgilerin, birbirine aktarılarak güncellenmesi işlemidir.


  Sis: Symbian OS arşiv dosyasıdır. Yalnızca java platformu destekli telefonlarda açılamaz, kullanılamaz.


  SD kart (Secure Digital Card): Hızlı okuma ve yazma imkanı sunan hafıza kartı standartı. SD kartlar dijital kamera, MP3 çalar, akıllı telefon, ses kaydedici ve avuç içi bilgisayarlarda kullanılmaktadır.


  SMS (Short Message Service): Cep telefonları aracılığıyla düz metinden oluşan kısa mesajların gönderilip alınabilmesi özelliğidir.


  Symbian: Prison, Nokia, Ericsson ve Motorola markalarının ortaklaşa kurduğu, farklı markalardaki telefonların birbirleriyle uyumunu sağlamak amacıyla onlara ortak işletim sistemi üreten firmadır. Symbian OS işletim sistemi kullanan telefonlara pek çok farklı uygulama yükleyip telefonu istediğimiz gibi kişiselleştirebiliriz.


  SVGA: 800x600 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.


  Triband: 900 / 1800 / 1900 MHz’lik GSM frekansları desteği.


  TransFlash: TransFlash miniSD yapısına dayanan yeni nesil cep telefonları için geliştirilmiş hafıza kartıdır. TransFlash özellikle kişisel bilgilerin TransFlash destekli telefonlar arasında transferi için üretilmiştir.


  TV-out: TV-out teknolojisi ile TV-out destekli telefonlarda telefonun ekranındaki görüntüleri projektör ve televizyon gibi aygıtlara aktarabiliriz.


  Uçuş modu: Uçuş modunda, örneğin bir uçak ya da hastanede, hassas cihazların etkilenmemesi amacıyla radyo işlevi kapatılır. Gelen aramaları alamaz, görüşme yapamazsınız, ancak yine de telefonunuzun bazı işlevlerini kullanabilirsiniz.


  URL (Uniform Resource Locator): Web sitelerinin resmi adıdır. http://www.donanimhaber.com örneğinde ''http, ftp'' protokolü sembolize eder. Protokolden sonraki kısma ''alan adı'' denir. Alan adından sonraki gelen bölüm ''com, net'' ise dosya yoludur.


  VGA: 640x480 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.


  VoIP (Voice over internet protocol): İnternet üzerinden telefon görüşmesi sağlayan teknolojidir.


  Video streaming: Operatör desteği ile uyumlu cep telefonlarında televizyon yayınlarını izleyebilme özelliğidir.


  WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access): WCDMA bugün kullanılan telsiz tekniklerinden çok daha yüksek data hızları (2Mbit/s) sağlayan bir geniş bant telsiz tekniği ve yüksek verimli bir telsiz dalga bandı kullanımıdır. WCDMA'nın sunduğu daha yüksek bant genişliği 3G teknolojisinin tüm potansiyelini elde eder. Örneğin, WCDMA birkaç ses, video ve data servisine aynı anda erişime olanak tanır.


  WLAN (Wireless Local Area Network): Kablosuz yerel ağ.


  WI-FI (Wireless Fidelity): Kablosuz veri aktarımı sağlayan bir bağlantı standartıdır. WI-FI ile hotspot (kablosuz bağlantı noktası) bulunan yerlerde kablosuz olarak internete bağlanabilir; WI-FI destekli diğer cihazlar arasında veri aktarımı sağlayabiliriz.


  WI-MAX: Gelecekte WI-FI'in yerine geçecek olan kablosuz veri aktarımı sağlayan bir bağlantı standartıdır. WI-MAX'te kapsama alanı kilometrekarelerle ölçülmekte ve WI-FI'ye göre daha hızlı veri aktarımı sunmaktadır.


  WAP (Wireless Application Protocol): Kullanıcıların internete benzer içeriklere ulaşmasını sağlayan standarttır.


  WMA (Windows Media Audio): Windows medya oynatıcısının ses dosyalarını sakladığı format.

  sükût gibi münzevî, çığlık gibi hür

  *

  Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim,

  Adam aldırma da git, diyemem aldırırım

  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.


 2. #2
  Müdakkik Üye ayine-i samed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  39
  Mesajlar
  881

  Standart

  maşAllah bilişim konusundaki bu merakınız risaleforuma aynen yansımışpaylaşımın içn teşekkürler

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cep Telefonu Kullanmanın Püf Noktaları‏
  By slim in forum Mobil Paylaşım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.03.09, 22:37
 2. Suya Düşen Cep Telefonu Nasıl Kurtulur?‏
  By slim in forum Mobil Paylaşım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14.12.08, 20:58
 3. Öğrenci Sözlüğü
  By yusuf91 in forum Mizah
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 16:15
 4. Şakirt Sözlüğü
  By günahkar in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10.08.08, 20:26
 5. Öğrencinin Sözlüğü
  By edep in forum Mizah
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05.07.08, 02:02

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0