Mesud Çelik'in yorumuyla...


Helal kazanç için çabalamak, savaş kadar sevap getirir… Maddiyatsız dünya olmaz! İnsan muhakkak maddiyatını dengede tutmalıdır. Müslüman malını korumakla mükelleftir. Müslümanlar paranın hakimi olamadığı sürece para nın hakimi olan dinsizlerin emrinde kalmaya mahkum olacaktırlar.
Peki bu fanii dünyada para için bu kadar çabaya değer mi ?
Değer…
Müslüman parayı muhakkak helal yol ile kazanmalı, çok çalışmalı, çokca gayret etmeli fakat asla Zengin olmamalı halk gibi yaşamalıdır… Bunu becerebilen İnsan o büyük mahkemede bence müjdelere mazhar olacaktır.
Hekimoğlu İsmail hocamız “Müslüman ve Para” adlı kitabında Müslümanlara kazanç hususunda çokca öğüt vermektedir. Günümüzde yapılan işlerin çoğunun kazancı aslında farkında olmadan harama bulaşarak kazanılmaktadır. Bunlara dikkat etmemizi öğütleyen hocamız aynı zamanda Müslümanlara İlim öğrenmeleri yönünde de yalvarırcasına sözler etmektedir. Müslümanları dünyanın en tepesinde görmek istediğini defalarca yazan hocamız Osmanlı zamanındaki o müthiş nizamıda ara ara kitabında bizlere anlatmaktadır.
Günümüzde de çok sık duyduğumuz “işsizlik” kördüğümünün çareside bu kitapda yazılı efendim…
Okunması şart diyorum…
Bu defa hediye etmiyorum bu kitabımı… Herhangi bir zamanda, herhangi bir otobüs yada tren yada metro durağında unutmuşcasına bırakıp gideceğim bu kitabı…
Sağlıcakla efendim…Mesud Çeilk