+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 18

Konu: Babam; Allah(c.c.) Dedi....

 1. #1
  Garip_Maznun
  Guest Garip_Maznun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Babam; Allah(c.c.) Dedi....

  Adana Balcalı Hastahanesi ……. Servisi. Bu servise gelenlerin çoğu açıkça itiraf etmeseler bile ölümü kabullenmiş durumdalar.
  Bekliyorlar… Ara sıra ıztırabın gölgesinde hüzünlü kahkahalar atıyorlar. Son kahkahalarını… Bazılarının attığı bu son kahkaha bazılarının duyduğu son kahkaha oluyor.

  Kimi son defa karısına bakıyor, kimi son defa kızını öpüyor. Kimi son defa ağlıyor, son defa gülüyor, son defa üzülüyor. Kimi son lokmasını yutuyor, kiminin son lokması boğazında kalıyor.

  Kimi yıllardır biriktirdiği servetinin hesabını son defa yapıyor. Kimi vasiyetini yazıyor, kimi yazamıyor…

  Kimi yaptıklarını anlatıyor birbirlerine, kimi yapamadıklarını; kimi umudunu yitirmemiş olanlar yapacaklarını sıralıyor tek tek… Kimi makyaj yapıyor pencere kenarından dışarıyı seyrederken, kimi başörtüsünü düzlüyor.

  Kimi yaşarken “Allah” diyor…

  Kimi “Allah” diyor ölürken…

  Ve herkes O’na gidiyor… O’na yöneliyor…

  ..........

  Hastalar Risalesi’ni bilmem kaçıncı defadır okuyorum abime. Ben yanına geldikten sonra rengi düzelmiş, adeta yeniden canlanmıştı. Tek bacağıyla fırsat buldukça yataktan yatağa, koğuştan koğuşa geziyor, kendi haline bakmadan umut aşılıyordu diğer hastalara.

  Yirmi beş yaşlarında, kot pantolonlu bir bayan geldi yanıma. “Affedersiniz” dedi. “babamın durumu ağırlaştı. Başında biraz okumanız mümkün mü acaba?”

  Elimdeki kitabı ağabeymin başucuna bıraktım. Genç bayanla beraber yandaki odaya geçtim. Kırk beş elli yaşlarında, saçlarının çoğu ağarmış, solgun yüzlü, sönük bakışlı bir hastanın yanına vardık. Hasta ben yanına varınca başını hafifçe çevirdi, gözlerini gözlerime dikti, gülümsedi.

  Okumaya başladım. Okurken gayri ihtiyari biçare hastanın ellerini tuttum. Buz gibiydi. Bakışlarındaki o sıcaklık olmasa bu elin bir ölüye ait olduğunu düşünecektim. Ben okudukça hastanın gözlerindeki sıcaklık arttı. Bir ara iyice canlandığını, avuçlarımdaki parmaklarının hareketlendiğini hissettim. Dudakları kıpırdamaya, bir şeyler mırıldanmaya başladı. Karşımda mütemadiyen ağlayan genç bayan, kulaklarını babasının ağzına iyice yaklaştırdı. Bir süre dinledi ve ağlamaktan kan çanağına dönmüş gözleri ışıldamaya, yüzü gülmeye başladı. Bana doğru yaklaşarak heyecanla; “Allah diyor” dedi. “Babam Allah diyor, dinler misiniz”

  Ben okumaya devam ederken hastanın dudaklarındaki kıpırtı önce hızlandı, sonra iyice yavaşladı. Yanımda oturan ve daha sonra o genç bayanın kocası olduğunu öğrendiğim adama doktorları çağırmasını işaret ettim. Birkaç saniye sonra doktor ve hemşireler hastanın yanına geldiler. Kısa bir muayeneden sonra kendisine merakla bakanlara doktor “kaybediyoruz” dedi, hastayı kaybediyoruz.

  O anda göz ucuyla karşımda bekleyen bayana baktım. Hayret, bakışlarında bir metanet, bir teslimiyet vardı sanki… Ağlamıyordu. Ölüm gerçeğini kabullenmişti sanki. Aradan saniyelerle sayılabilecek bir zaman geçti. Hastanın hala avuçlarımda bulunan elinin gevşediğini, gözlerinin ferinin söndüğünü hissettim. Dudakları son defa kıpırdadı ve başı yana düştü.

  Ölmüştü.

  Ben okumaya devam ettim. Aynı dakika içinde içeri giren ve kocasının öldüğünü öğrenen kadına sarılan kızı adeta çığlık çığlığa haykırıyordu.

  “Allah dedi. Anna, babam Allah dedi. Değil mi abi, babam Allah dedi, değil mi?”

  O ne sevinçti Ya Rabbi!... Hüznün, acının içine gizlenmiş ne muhteşem bir sevinçti.

  Birinin kocası, birinin babası ölmüştü… Ve hayatlarının bu en kötü gününde birbirlerine sarılmış şekilde buruk bir sevinci yaşıyorlardı sanki.

  Ve genç bayan kapının dışında sessizce ağlayan kardeşini bağrına bastı: “Ağlama” dedi. “Biliyor musun, babam ölürken Allah dedi.”

  .........

  Bu olaydan birkaç gün sonra hastanedeki nöbetimi yeğenime bıraktım. Daha sonra abimin anlattığına göre hemen abimin karşısındaki yatakta yatan Abdullah isimli hasta ölümüne yakın bir zaman sormuş. “Ali hocayı getirin bana” demiş. “Ali hocayı getirin bana”

  Başında Kur’an okuyacak birini aramış çığlık çığlığa… Ve çığlıklar atarak ölmüş.

  Rahmetli abim bunu anlatırken göz yaşlarımı tutamadım. Abim de ben de sessizce ağlaştık.

  Müslüman bir ülke.

  Bir hastahane… Ölümcül hastaların bulunduğu bir servis…

  Başlarında Kur’an okuyacak ve telkinde bulunacak birilerini arayan insanlar.

  Ve, vurdumduymaz bir idare.

  Hapishanelerde yatan mahkumların cinsel ihtiyaçlarını gidermeleri için hayat kadını görevlendirmeyi düşünenler, ölümle hayat arasındaki o ince çizgide gidip gelen biçare hastalara moral verecek bir din adamını görevlendirmeyi düşünemezler mi acaba?

  Yoksaaaa…

  Yok!... Yok!... Düşündüğüm gibi değildir.

  Ali Çam

  SELAM VE DUA İLE...

 2. #2
  Ehil Üye aşk-ı ilahi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  Bu milletin Ali hocalara çok ihtiyacı var..


  Ben artık Rabbime döndüm sakın bana gülme Leyla.

  Gerçek aşkı Onda buldum, sakın bana kızma Leyla.


 3. #3
  Pürheves sena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  konya
  Mesajlar
  222

  Standart

  ALLAH razı olsun kardeşim. inan okurken o kadar duygulandımki anlatamam. RABBİM hepimize son nefeste adını (ALLAH) diyerek şehadete ermemizi nasip etsin.
  İMAN, İNSANI İNSAN EDER`, BELKİ,İNSANI SULTAN EDER.
  ÖYLE İSE İNSANIN VAZİFE-İ ASLİYESİ İMAN VE DUADIR.

 4. #4
  Gayyur luabe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  Konya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  97

  Standart

  Alıntı sena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ALLAH razı olsun kardeşim. inan okurken o kadar duygulandımki anlatamam. RABBİM hepimize son nefeste adını (ALLAH) diyerek şehadete ermemizi nasip etsin.
  Amin ablacım...

 5. #5
  Ehil Üye YıldızMisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2.694

  Standart

  güzel ve ibretlik bi paylaşım.Allah razı olsun

 6. #6
  Garip_Maznun
  Guest Garip_Maznun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Alıntı Ehl-i Takva Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu milletin Ali hocalara çok ihtiyacı var..
  Alıntı sena Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ALLAH razı olsun kardeşim. inan okurken o kadar duygulandımki anlatamam. RABBİM hepimize son nefeste adını (ALLAH) diyerek şehadete ermemizi nasip etsin.
  Alıntı luabe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Amin ablacım...
  Alıntı asude yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güzel ve ibretlik bi paylaşım.Allah razı olsun

  RABBİM cümlemizden razı olur inşaALLAH.Gözlerinize sağlık.SELAM VE DUA İLE...

 7. #7
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.454

  Standart

  Allah razı olsun...


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 8. #8
  Gayyur şulenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  135

  Standart

  Öğrenciyken yoğunbakımda bi kaç hafta bulundum,hastalar ölüm kalım mücadelesinde,onlara sürekli belki la ilahe illallah zikirleri telkin edilmesi gerekirken orada görevliler sesli müzik dinlemeyi tercih ediyolardı malesef,oysa ki son nefes ne kadar da önemlidir deil mi,o hastalar gözümün önüne geldikçe hala vicdanım sızlar
  Musibet;cinayetin neticesi,mükafatın mukaddimesidir...

 9. #9
  Pürheves uhuvvet-i islamiye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  194

  Standart

  İsrail Zulmüne Karşı Ne Yaptın?-İbadullah-şiir.

  İbadullah-Şiir
  Mülkümden çık derse Allah.
  Gidecek yer varmı?,İbadullah.
  Ümmetim dermi..?,Resulullah.
  Ne yapmaktasın..?,İbadullah.

  Filistin Büyük Elçisi Geri Çekilmeli.
  Batının çarkını döndürmektesin.
  Haç'a selam göndermektesin.
  Hala sefahatte eğlenmektesin..
  Söyle,Sen kimsin..?,İbadullah.

  İsraille Olan Askeri Anlaşmalar İptal Edilmeli..
  Allah'ın düşmanına dost oldun.
  Başını kuma soktun kurtuldun.
  Şimdi,cehennemde unutuldun.
  Seni kim kurtarır..?,İbadullah.

  İslam Ülkelerinin Hain Yöneticileri,Zulme Rıza Göstermemeli.
  Yol gösterdi,Kelamullah.
  Yolumdur dedi,Resulullah.
  İkaz ettinmi..?,gördüğün ikrah.
  Hangi yoldasın..?,İbadullah.

  Yahudi ve Hıristiyanlar Dost Kabul Edilmemeli.
  Yazan: mehmet selim polat
  Siyonizm, amacı Filistin'de milli unsurlardan oluşan bir Yahudi devleti kurmak ve bu devleti desteklemek olan milliyetçi Yahudi hareketi.Siyonizm 1897 Basel Konferansı'yla teşkilatlanmaya başlayan bir oluşumdur.
  siyonistler durup dururken ağlayan tek millet. ama sadece kendileri için! o duvarı yumruklaya yumruklaya ağlıyorlar- daha fazla arap öldüremedikleri için sanki. sanki daha fazla filistinli öldüremedikleri için. sanki dünyanın herhangi bir yerinde, kendi ''büyük''! düzenlerine karşı hala bir direniş odağının bulunabileceğine filizlenebileceğine ilişkin kahredici bir ince şüphe yüzünden. sanki histerik bir ''daha fazlası niçin yok'' saplantısından siyonistlere, antartika'da hala bir fiistinli yaşıyormuş derseniz, dünya medyasının ertesi günkü manşeti ince bir tahminle ''aşırı dinci antartika'dan isarail'e tehtid'' şeklinde olurdu.
  Siyasi Siyonizm, aşırı milliyetçilik akımlarının hızla yayıldığı 19. yüzyıl Avrupası'nda, Theodore Herzl'in önderliğinde ortaya çıktı. Hareketin önderliğini yapan Yahudilerin hiçbiri dindar değildi; hatta aralarında pek çok ateist de vardı. Siyonizm büyük devletlerin yönetici kadrolarında kendisine önemli destekler buldu. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılışının ardından Siyonist hareket, ana hedefi olan Yahudileri Filistin'e yerleştirme projesini hızla hayata geçirdi. II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin soykırımına maruz kalan Yahudilerin de Siyonistler tarafından büyük kafileler halinde Filistin'e götürülmesi ile birlikte, Siyonistler hedeflerine bir adım daha yaklaşmış oldular. Ancak Siyonistlerin hedeflerini gerçekleştirmeleri çok kanlı ve acımasız oldu. Söz konusu saldırganlık ve acımasızlık günümüzde de halen devam etmektedir. Bunun temelinde de Siyonizmin ırkçı, saldırgan ve işgalci bir ideoloji olması yatmaktadır.
  İsrail Devleti Yıkılmadıkça,Dünyada İslam Alemine Huzur Gelmez.
  ÜLKEYİ YÖNETENLER ...Osmanlı İmparatorluğu-Kadir Mısıroğlu.

  İMANSIZ PASLI YÜREK SİNEDE YÜKTÜR..


 10. #10
  Pürheves hak_yol_islam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  280

  Standart

  Alıntı asude yaren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güzel ve ibretlik bi paylaşım.Allah razı olsun

  Okudum, okudum, okudukça derin nefesler almaya ve dirilmeye başladım. Ruhum ve kalbim huzura kavuştu. Gözlerim dünyayı hakikatleriyle görmeye kulaklarım hakikat seslerini işitmeye başladı.

  -Zübeyir Gündüzalp-


  Cennet mutluluğunu bilerek istirahat edene ve Allah(c.c.)'ı bildiği halde başkasını zikredene hayret ederim.

  Hz.Osman(r.a.)
+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08.10.16, 16:18
 2. Annem, Babam ve Allah
  By Ahmad in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.08.08, 09:02
 3. Babam ve Ben ..
  By slim in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 25.07.08, 18:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0