ADAMIN BIRI HER ZAMAN YAPTIGI GIBI SAÇ VE SAKAL TIRASI OLMAK IÇIN BERBERE GITTI. ONUNLA ILGILENEN BERBERLE GÜZEL BIR SOHEBTE BASLADILAR. DEGISIK KONULAR ÜZERINDE KONUSTULAR. BIRDEN ALLAH CC. ILE ILGILI KONU AÇILDI… BERBER: “BAK ADAMIN,BEN SENIN SÖYLEDIGIN GIBI ALLAHIN VARLIGINA INANMIYORUM”. (HASA)
ADAM: “PEKI NEDEN BÖYLE DIYORSUN?”
BERBER: “BUNU AÇIKLAMAK ÇOK KOLAY.BUNU GÖRMEK IÇIN DISARIYA ÇIKMALISIN. LÜTFEN BANA SÖYLERMISIN, EGER ALLAH VAR OLSAYDI, BU KADAR ÇOK SORUNLU,SIKINTILI, HASTA INSAN OLUR MUYDU?? ALLAH OLSAYDI, KIMSE ACI ÇEKTIRMEZ, BIRBIRINI ÜZMEZDI, ALLAH OLSAYDI, BUNLARIN OLACAGINA IZIN VERECEGINI SANMIYORUM…”
ADAM BIRAN DURDU VE DÜSÜNDÜ, AMA GEREKSIZ BIR TARTISMAYA GIRMEK ISTEMEDIGI IÇIN CEVAP VERMEDI. BERBER ISINI BITIRDIKTEN SONRA ADAM DISARIYA ÇIKTI. TAM O ANDA CADDEDE UZUN SAÇLI VE SAKALLI BIR ADAM GÖRDÜ. ADAM BU KADAR DAGINIK GÖRÜNDÜGÜNE GÖRE BELLI KI TIRAS OLMAYALI UZUN SÜRE GEÇMISTI. ADAM BERBERIN DÜKKANINA GERI DÖNDÜ.
ADAM: “ BILIYOR MUSUN NE VAR, BENCE BERBER DIYE BIRSEY YOK!”
BERBER: “BU NASIL OLABILIR KI? BEN BURADAYIM VE BERBERIM.”
ADAM: “HAYIR, YOK. ÇÜNKÜ OLSAYDI CADDEDE YÜRÜYEN UZUN SAÇLI, VE SAKALLI ADAMLAR OLMAZDI.”
BERBER: “ HIMMM… BERBER DIYE BIRSEY VAR AMA O INSANLAR BANA GELMIYORSA, BEN NE YAPABILIRIM KI?”
ADAM: “ KESINLIKLE DOGRU! PÜf NOKTASI BU! ALLAH CC. VAR, VE INSANLAR ONA GITMIYORSA, BU GITMEYENLERIN TERCIHI. ISTE DÜNYADA BU KADAR ÇOK ACI VE KEDER OLMASININ NEDENI!…”