+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Kim Allah İçinse Allah da Onun İçindir

 1. #1
  Vefakar Üye Özgürlük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  denizli
  Mesajlar
  427

  Standart Kim Allah İçinse Allah da Onun İçindir

  "Kim Allah içinse Allahda onun içindir."


  "Müslüman güleryüzlü tatlisözlü olur.".

  "Kim Allah içinse Allahda onun içindir."

  Hadis-i serifde; (Cuma,dünyada ve Cennette mü’minlerin bayramidir)buyuruldu.Mümin günes gibidir.Sararip- solarak batar ama dogdugunda(ahirette)göz kamastirir.

  Mevlana Halid-i Bagdadi Hazretleri kuddise sirruh buyuruyor ki; Eger bir toplulukta, bir cemaatin içinde Allahu tealanin sevdigi begendigi razi oldugu kabul ettigi bir tek kisi varsa Allahu Teala o bir kisi hürmetine hepsini afveder...Hak kapisinda ehil nâ ehil beraberdir.

  Bu yolun büyükleri kendilerine bagli olanlardan gâfil degildir.Onlara kimse kafa tutamaz. Onlara kafa tutanin isi de,basi da,saâdeti de gider.Evliyânin kalbleri,ilâhî nûrlarin çikip geldigi kaynaklardir Onlarin hosnut oldugundan,Hak teâlâ da hosnuttur.Onlarin kalblerinde yer eden,büyük devlete kavusmustur.

  Kimler dünyada birbirini severse,birlikte olursa,ahirette de birlikte olacaklardir.Ahiretde kimlerle beraber olmayi,nerde olmayi istiyorsak bunu dünyada iken seçip,karar vermemiz lazimdir.Yâni; Kim oldugumuz degil,kiminle oldugumuz önemlidir.

  Müslüman güleryüzlü tatlisözlü olur.

  Peygamberimize(Sallallahu aleyhi vesellem)sordular: Ya resullallah Müslüman nasil olur? Peygamberimiz Sallallahu aleyhi vesellem buyurdularki; Müslüman güleryüzlü tatli sözlü olur...Güler yüz ve tatli sözün islamiyetin,dinimizin yayilmasinda mühim yeri vardir. Böyle olmayan insanlar dîne fazla faydali olamazlar.Daima tatli sözlü ve güleryüzlü olmak Müslüman olmanin birinci alametidir.Bazi insanlar çok hassastir,çok duygusaldir. Ona bir sert bakarsaniz kalbi kirilir,üzülür.

  Karinca hacca gitmeye karar vermis,demisler ki sen bu halinle hacca gidebilir misin? Niye gidemeyeyim demis.-Nasil gidersin ömrün yetmez...-Bir güvercine takilirim. Güvercin uçar bende giderim.

  Dolayisiyla Allahü teala bizi böyle karinca iken uçan bir kusa rast getirirse Kâbeyi bulabiliriz.Yani Rabbimizin rizasinin nerede oldugunu ögreniriz.En zor is budur.Ya rabbi bana dogruyu dogru bildir,yanlisi yanlis bildir diye dua etmelidir.Insan bu ölümlü dünyada kötü bir seye dogru diye sarilirsa yanar.

  Eger dogru bir seye yanlis diye saldirirsa mahvolur.Onun için dünyada en zor sey; dogru hangisi, egri hangisi ayirabilmektir.Bu,insanin kendibasina yapacagi bir sey degildir. Insan akli buna yetmez.Bunu daha evvel bilen birinin göstermesi lazimdir.

  Peygamberimiz buyuruyorlarki “aleyhissalatü vesselam”; Benim ümmetim yetmisüç firkaya bölünecek.Bunlardan bir tanesi dogru olacak.Yetmisikisi bozuk olacak.Bozuklar itikat bakimindan oldugu için,bu yetmis ikisi cehenneme girecek.Ümmetim dedigi için de, cehennemden sonra gene çikacak.

  Ama,“Ümmetim” dedigi için...Dolayisiyla, cehenneme ugramadan,bu azabi çekmeden, cennete bir firka girecek.Bu da “Ehl-i Sünnet vel Cemaat” firkasidir.Allahu teala sahipsiz olmaktan korusun.O büyükleri tanimayan,o büyükleri sevmeyen,o büyüklerin yolunda gitmeyen,çok büyük tehlikededir.

  Peygamber efendimiz aleyhisselam buyuruyorki; Bir talebe dinini ögrenmek için,hatta dininden bir mesele ögrenmek için evinden çiksa,dinini ögrenecegi zatin evine gidinceye kadar,o yola melekler kanatlarini döser.Neden...bu serefli kul benim üstüme bassin diye...Bu,dinini ögrenmek için giden kisiye verilen sevab..

  ya ögretmek için giderse,yani birine bir kitab verirse,kitab verilmesine sebeb olursa yani birisi onun elinden dinini ögrenirse ona verilen sevab daha fazla olacaktir.Gökteki kuslar, karadaki hayvanlar denizdeki baliklar bunun için istigfar ederler afvet bu kulunu diye...

  Bizim dinimizin iki esasi vardir; biri ögrenmek biri ögretmek.Dinimizin en büyük düsmani cehalettir.Onun için nerede ilim varsa din oradadir,nerede din varsa ilim oradadir ilimsiz din olmaz,onun için ilim ögrenmek çok büyük ibadettir çok büyük sevabtir.

  Eger bir mümin gece yatmadan evvel biraz ilim tahsil etse,biraz kitab okusa,biraz ilim ögrense,sabaha kadar ibadet sevabi verilir.Ondan sonra yatsin,istedigi gibi...) Ne var ki bir kitab okusa biraz çocuguna verse,yavrum okuda dinleyelim dese o evdekilerin hepsi sabaha kadar ibadet sevabina kavusuyorlar.

  Elden ayaktan düstügümüz zaman yani musalla tasina konuldugumuz zaman,ne namaz var,ne oruç var,ne ilim var,ne ögrenmek var artik.Kefenle birlikte defterler kapandi ancak sadakayi cariye dedigimiz bizim sebebimizle bir hayirli is olursa ne ala,bir seyler ögretmemizin sebebi o,iyi bir evlat,iyi bir talebe,iyi bir hizmet eger varsa bu öldükten sonra da sevab yazdirmaya devam eder asil mesele bu.

  Yoksa ben ihtiyarlayinca elden ayaktan düsünce kenarda varliklarim olsun,yedek akcem olsun,kiralik evlerim olsun diye fâni bir dünya için yatirimi düsünen bir müslüman nasil olur da öldükten sonrasi için yatirimi düsünmez buna akil ermiyor.Ki o yatirdiklarina kavusacagi da belli degil...( ... Simdi dimdik durdugumuza bakmayalim,birgün gelir dümdüz yatariz.musallâ'da er kisi niyetine dedikleri zaman geç kalmis oluruz..

  Dünyaya kiymet vermeyip,ahiret için yasayanlar,hizmet ve ibadetle ugrasanlar,son hallerinde muhtaç olmazlar,(unutulmazlar çünki unutmuyorlardi),herkese iyilik ediyorlardi,hizmet ediyorlardi,dinin yayilmasi için ugrasiyorlardi...

  Bir hayrin islenmesine sebep olmak o hayri islemek gibidir.

  Bir kisinin hidayetine sebep olmak, bir kisiye yardimci olmak en kiymetli ibadettir.Bazi insanlara Allahü teala hususi kabiliyet vermistir.Onlari özel bir is için yaratmistir.Bunlar insanin agzindan girer burnundan çikar,onun hidayetine sebep olur,büyükleri tanitir... mübarek olsun....

  (Birzamanlar Kibrisli Mustafa abi vardi.Mübarek bir insandi,garib bir hayat yasadi. Binlerce insanin hidayetine sebeb oldu.Akli-fikri Allahü tealanin dînine hizmet idi,bu yolda gecesi-gündüzü yoktu,her saniyesi dinimize nasil hizmet ederim düsüncesi ile geçer ve bunun için gayret ederdi.Insanlar ebedi atesden kurtulsun düsüncesi ile,herkese yardimci olmaga çalisir,baskalarini düsünmekten kendisini düsünmezdi.

  Yasliligimda kenarda birikmis param olsun,evim olsun,gelirim olsun demeden,sadece birkisi daha ebedi atesden nasil kurtulur diye ugrasti.Onun içinde dünya mali olarak hiçbirseye sahip degildi.Insanlara ehl-i sünneti anlatmak için ugrasti,kimin sevilip-kimin sevilmeyecegini anlatti,binlerce müslümanin silsile-i aliyye büyüklerinin yolunu görmesine,tanimasina vesile oldu,sevdiklerine hakikati anlatmak için çok uzak sehirlere-köylere giderdi.

  Pekçok müslümanin hakikati görmesine sebep oldu.Geçen sene bu zamanlar, çok sevdigi silsile-i aliyye büyüklerinin kabrlerini ziyaret için gittigi yolculukta geçirdigi trafik kazasinda sehid oldu.Garib yasadi,dünyaya kiymet vermedi,son zamanindada dünyaya muhtac olmadi.Unutmadi ve unutulmadi.Vefatinin birinci sene-i devriyesi vesilesiyle,bu mübarek Kibrisli Mustafa abimize fatiha okumanizi istirham ederiz).

  Allahü teala kullarini seçiyor,ona göre is veriyor.Kimisini hayirli islerde istihdam ediyor, kimisini kötü islerde..ne mutlu hayirli islerde istihdam edilenlere.....

  Mü’mine hizmet ibadettir,üzmek ise felakettir.Herkesin yaptigi isten,ne oldugu,kim oldugu ve tarafi belli olur.Karinca,Ibrahim aleyhisselamin atesini söndürmek için su tasirken yilan ise atesin artmasi için üflüyordu.Ikisi de hayvandir fakat ayri yapida...ikisi de farkli,..tarafini belli ediyor..

  Peygamberimiz buyuruyorlar ki aleyhissalatü vesselam; Kim Allah içinse Allahda onun içindir.Allahü tealanin rizasini düsünerek haraket eden,insanlar neder diyerek Allahü tealanin rizasindan vazgeçmeyenleri,Allahü teala himayesine alir.Insanlarin rizasini gözetip,Rabbimizin rizasina uymayanlarin isini insanlara birakir.

  Sürüden ayrilan koyunu kurt kapar,kurt sürüye saldiramaz,sürüden ayrilan hapi yutar. Insanin kurdu seytandir buyuruyor cenabi peygamber.Eger siz bir topluluktan ayrilirsaniz ayri düserseniz sizide o seytan kapar.Allahü teala bir toplulugun içine seytanin girmesini yasaklamistir.Bir toplulugun içine seytan giremez.

  Onlari bozamaz çünkü hepsi ayni seyi düsünüyor hepsi ayni seyleri paylasiyorlar.Eger bir tanesi içlerinden farkli düsünürse farkli konusursa seytan gider ona bulasir.Nasil ki sürüden ayrilan koyunu kurt kaparsa bir topluluktan ayri olanida seytan kapar,o insanlara karsi kötü düsünmeye baslar,tenkit etmeye baslar.Yani baslar muhalefete...

  Muhalefetle kalsa yine iyi bu sefer bir müddet sonra o herseyini borçlu oldugu o kapiya düsman olmaya baslar,öyle düsmanligi artar ki; en son bu düsmanlik din düsmanligina dönüsür.Allah muhafaza etsin.Cenabi peygamber buyuruyor ki; toplulukta rahmet vardir,ayrilikta azab-i ilahi vardir.

  Iste birlik ve beraberlik içinde olmanin hem hayat bakimindan,hem vefat bakimindan, hem dünya bakimindan,hem ahiret bakimindan çok faydasi vardir.Allahu teala birlik ve beraberligimizi bozmasin insallah.

  Allahü tealaya emanet olunuz efendim.

 2. #2
  Ehil Üye delailinnur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  1.368

  Standart

  RABB'?M Raz? Olsun,hay?rl? ilmini okuyup öğrenmek ve öğrendiklerimizi amel etmekten bizleri ay?rmas?n inşaALLAH..
  İlaçların en hayırlısı KUR'AN'dır!

  Şüphesiz ALLAH ve Melekleri Peygambere
  Salat ederler.Ey İman Edenler,siz de O'NA
  Salat edin ve tam bir teslimiyetle O'NA Selam verin.(Ahzab-56)
  "İlmi, amel için öğreniniz. Çokları bunda yanıldı. İlimleri dağlar gibi büyüdü, amelleri ise zerre gibi küçüldü."
  İbrahim bin Edhem (r.a.)

 3. #3
  Vefakar Üye Özgürlük - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  denizli
  Mesajlar
  427

  Standart

  Alıntı delailinnur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  RABB'İM Razı Olsun,hayırlı ilmini okuyup öğrenmek ve öğrendiklerimizi amel etmekten bizleri ayırmasın inşaALLAH..  binşerşe amin kardeşim..


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Allah'ın mülkü olan kâinat, onun mülkü gibi olur.
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.12.14, 15:02
 2. Allah muhsinlerle -Allah'ı görür gibi ibadet eden mücahidlerle- beraberdir.
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.10.14, 19:56
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30.06.12, 23:03
 4. Allah'ım Hakkı Onun Dödüğü Yere Döndür.
  By m_safiturk in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.06.09, 14:08
 5. Allah Şaşırtmasın İİfadesini Kullanmak Doğru mudur. Allah İnsanı Şaşırtır mı?
  By Asrisaadete-Hasret in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.08.08, 10:18

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0