.: İBADET :.


İbadet hayatımızda vazgeçilmez unsurlardan sayabiliriz ‘Neden?’ derseniz. İbadeti ALLAH(c.c)’a yapıyoruz. ‘Peki neden yapıyoruz? , ibadete Allah muhtaç mı?’ diye sorular karşımıza çıkıyor asıl ibadete muhtaç olanlar bizler , insanoğulları muhtaçtır. ALLAH bizleri sadece yokluktan varlık alemine çıkarıp en yüksek mertebe yaratmakla kalmamış vücut ve hayatın devamı için verdiği midenin önüne geniş bir içecek ve yiyecek sofrası kurmuştur.

Bazı insanlar ‘Cenab-ı Hakkın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var?’ deyip ibadete yaklaşmıyorlar. Oysa Allah-u Teala’nın kullarından ibadet etmeleri istemesi –Haşa—buna ihtiyaç olduğu için değildir. ALLAH değil insanların ibadetine hiçbir şeye muhtaç değildir. İbadete muhtaç olan asıl bizleriz. Çünkü manen hastayız. Bu manevi hastalığımız ancak ibadetle tedavi edilir.

İbadetin fert ve toplum hayatında faydası nelerdir, şimdi ona değineceğiz;insan gerek bu dünyadaki rahatını gerekse öbür alemdeki saadetini iman sayesinde kazanacaktır. Bu sebeple imanın elde edilmesi ne kadar mühimse , mazhafazası da o derece ehemmiyet taşır. İşte ibadetin en mühim faydası , itikadi ve iman hükümleri kalp ve ruhlarda kökleştirmek sabit hale getirmektir.

Bu yüzden ibadeti sakın ola terk etmeyip daha fazlasını elimizden geldiğince yapmalı ALLAH-U TEALA ya karşı kulluk görevimizi yerine getirmeliyiz…

yazan: Muhammed ZORLU