Cemaatle Namaz Kılmanın Hükmü Önemi ve Fazileti Nedir?


Dinimiz namazı cemaatle kılmaya büyük önem vermiştir.
Cemaatle kılınan namaz Müslümanların birbirleri ile tanışmasına, aralarında sevgi, dayanışma, birlik ve beraberlik duygularının artmasına vesile olmaktadır.

Bu özelliği sebebiyle cemaatle namaz İslam’ın bir şiarı ve sembolü hâline gelmiştir. Hz. Peygamber (s.a.v.) cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletli olduğunu haber vermiş, kendisi de hayatı boyunca cemaate namaz kıldırmıştır.

Namazı Camide Kılmanın FaziletiNamazın cemaatle kılındığı yer olan camiler öneminden ve şerefinden dolayı “Allah Tealanın evi” olarak tanımlanmaktadır. Camiye ibadet için giden mü’min Allah teala'nın misafiri konumundadır.

Namazlarını camilerde kılanların Allah (c.c.) ikramına kavuşacağı haber verilmiştir. “Kim evinde güzelce temizlenir de Allah’ın farzlarından birini yerine getirmek için Allah’ın evlerinden birine giderse attığı adımlardan biri günahlarını siler,
diğeri derecesini yükseltir.”


(. Müslim, Mesâcid, 1553.)

Hz. Muhammed Şöyle buyuruyor; “Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılma sevabını alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır.” (Müslim, Mesâcid, 1523.)


alıntı