+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Şeytanın inkâr etmesini, Hz. Âdem'e secde etmemesini Allah mı dilemiştir?

 1. #1
  Ehil Üye *AHMET* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2016
  Mesajlar
  3.440

  Standart Şeytanın inkâr etmesini, Hz. Âdem'e secde etmemesini Allah mı dilemiştir?

  yntlar tarafından Cu, 13/10/2006 - 14:15 tarihinde gönderildi

  Şeytan kendi iradesi ile secde etmemiştir. Yoksa -haşa- Allah'ın zorlaması ile olmamıştır. Şeytan cinlerdendir ve cinler de insanlar gibi imtihana tabi tutulan varlıklardır. Hz. Âdem (as)'e secde emri geldiği zaman kibirlenip Allah'ın bu emrine isyan etmiş ve neticede kafirlerden olmuştur.

  Kur’an-ı Kerim, Hz. Âdem (as)'in topraktan yaratıldığını, sonra ona ruh verilerek canlı bir insan haline getirildiğini açıkça anlatır. Aynı şekilde,

  “Rabbin meleklere demişti ki: Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. Onu tamamlayıp, içine de ruhumdan üfürdüğüm zaman, derhal ona secdeye kapanın! Bütün melekler toptan secde ettiler. Yalnız İblis secde etmedi. O büyüklük tasladı ve kâfirlerden oldu. Allah, 'Ey İblis! İki elimle yarattığıma secde etmekten seni men eden nedir? Böbürlendin mi, yoksa yücelerden misin?' dedi. İblis: 'Ben ondan hayırlıyım! Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.' dedi.”(1)

  Şeytanın da cinlerden olduğu konusunu vurgular. Bu husus Kur’an-ı Kerim'de şöyle anlatılır:

  Şeytan ateşten yaratılmış olmayı kendince bir üstünlük sebebi olarak görmüştür. Ateş başka varlıklarla temas ettiğinde onları yakar ve eritir. Su ve kum, toprak gibi diğer katı maddeler ateşi onu söndürür. Bir üstünlük sebebi gibi görülen bu fark, aslında şeytanı ömür boyu yalnızlığa itmiştir. Yüce Allah’ın katında üstünlüğün temel esası ise, önce kendisine itaat edilmesi idi. İblis, bundan imtina edip kaçındığı ve kendisini üstün gördüğü için rahmetten kovulmuş ve “şeytan” olarak adlandırılmıştır. Ateşin toprağı yakması sebebiyle, bunu yok olmaz bir üstünlük olarak görüp büyüklenmesi, şeytanın kâfir olarak İlahi huzurdan da cennetten de kovulmasına sebebiyet vermiştir.

  Kuran’da, cinlerin ateşten yaratıldığı bildirilmektedir:

  “Cinleri de daha önce zehirli (dumansız) ateşten yaratmıştık.”(Hicr, 15/27)

  “Cinleri öz ateşten yarattı.”(Rahman, 55/15)

  Bazı alimler, Rahman suresindeki “cânn” deyiminden kasıt, cinlerin babası iblistir, demişlerdir. Elmalılı Hamdi Yazır, aynı kanaatte olmadığını söyleyerek,

  “Başlangıç itibariyle bütün insan cinsi salsaldan yaratılmış olduğundan insandan kasıt, yalnız Âdem değil insan cinsi olduğu gibi, Cânn’dan kasıt da cin cinsidir.” der.(3)

  Şu halde iblis, yani şeytan da cinlerden olduğuna göre, o da ateşten hem de dumansız, öz, yalın, yakıcı ateşten yaratılmıştır diyebiliriz. Buna yukarıda meallerini verdiğimiz ayetler de zaten açıkça işaret etmektedir.

  Bursalı İsmail Hakkı da, “O cinlerdendi.” ayetini, “Onun aslı, ateşten yaratılmış bir cindi. Meleklerden değildi.” diye tefsir etmekte ve

  “Meleklere ‘Âdeme secde edin!’ demiştik. İblis hariç hepsi hemen secde etti.”(Kehf, 18/50)
  ayetinde iblisin meleklerden istisna edildiğini söylemektedir. “İblis melek olmayıp, cin olduğuna göre, melekten nasıl istisna edilmiş olabilir?” tarzındaki muhtemel bir soruya cevap için şu izahı yapmıştır. Çünkü, iblis de onlarla beraber secde etmekle emrolunmuştur. Daha sonra ise istisna edilmiştir. Tıpkı, “...falan kadın hariç hepsi çıktılar” sözünde olduğu gibi. Burada hariç olan kişi, erkekler arasında bulunan bir kadındır. Bir görüşe göre, “O cinlerdendi” cümlesinden kasıt, onun ilk cin olduğuna işarettir. Hz. Âdem (as)'in ins’den olduğu gibi. Çünkü Hz. Âdem (as) insanların ilkidir.(4)

  İblis denen o cin, “Rabbinin emrinden çıktı.” Allah’a itaat etmekten kaçındı. Oysa biz biliyoruz ki, “Melekler, Allah’ın emrine isyan etmezler, ne emrederse onu yaparlar.”(5) İnsanlar ve cinler, kulluk sorumluluğu ile yükümlü oldukları için, iradeleri ile yaptıklarının cezalarını veya mükafatlarını göreceklerdir. Ancak melekler öyle değil. Onlar hata yapmaktan korunmuşlardır; şer işlemeyi irade edemezler.

  O halde, şeytanın meleklerden olması söz konusu olamaz.


  Dipnotlar:
  (1) bk. Sâd, 38/71-78; A’raf, 7/12.
  (2) bk. Hak Dini, IV /20.
  (3) bk. age., VII/369.
  (4) bk. Muhtasar Ruhu’l-Beyan, V/122.
  (5) bk. age., V/123.


  Sorularla İslamiyet 2. #2
  Müdakkik Üye *ERCAN* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2019
  Mesajlar
  869

  Standart

  ÂDEM: Allah'ın dünyada ilk olarak yarattığı insan ve ilk peygamber (A.S.) İlk insan. İnsan.

 3. #3
  Müdakkik Üye *ERCAN* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2019
  Mesajlar
  869

  Standart

  ŞEYTÂN: İblîs (Bir defa Cenabı Hakk'a isyan ettiğinden rahmetinden kovulmuş, şerleri ve muzır şeyleri temsile selâhiyeti olan ateşten yaratılmış bir mahlûk. Bütün melekler Cenab-ı Hakkın emriyle Hazret-i Âdeme secde ettiği halde Şeytan: -"O, topraktan yaratılmıştır, ben ateşten yaratıldım. Ben ondan daha kıymetli ve yükseğim" diye kibirlenerek, Cenab-ı Hakkın emrine karşı gelmiş ve Hazret-i Âdeme secde etmediğinden rahmetinden kovulmuştur. Cenab-ı Hakk'ın emirlerine sağlam sarılanlara şeytânın birşey yapamıyacağı, diğerlerini aldatmağa çalışacağı kıyâmete kadar müsâade edilmiştir). (... İşte kâinattaki şerlerin, zararların, belîyyelerin ve şeytanların ve muzırların halk ve îcadları, şer ve çirkin değildir; Çünki, çok netâic-i mühimme için halk olunmuşlardır. Meselâ; melâikelere şeytanlar musallat olmadıkları için, terakkiyatları yoktur. Makamları sâbittir, tebeddül etmez. Keza, hayvânâtın dahi, şeytanlar musallat olmadıkları için mertebeleri sâbittir, nâkıstır. Âlem-i insaniyette ise; merâtib-i terakkiyât ve tedenniyât, nihayetsizdir. Nemrutlardan, firavunlardan tut, tâ sıddıkîn-i evliya ve enbiyaya kadar gayet uzun bir mesâfe-i terakkî var... Mek.).

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Âhireti inkâr etmek, dünya ve...
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.02.14, 09:12
 2. Adem-i zade eğer bildebest adem nist
  By *SAHRA* in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.08.13, 23:47
 3. Kabul-i Adem,Adem-i Kabul Meselesi İle İlgili Anladıklarımızı Paylaşabilir miyiz ?
  By *reşha* in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 09.03.09, 18:45
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.02.09, 20:55
 5. Melekler,Adem Aleyhisselam'a Nasil Secde Etmişlerdir?Ne Türden Bir Secdedir?
  By BEYAZ007 in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 04.08.08, 16:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0