Her gün;okuduğumuz yerlerden bunlar:gazete,dergi,kitap vb.olabilir beğendiğimiz,bizi etkileyen bölümleri burada beraber paylaşalım kardeşler nasıl olur..

Mesela ben paylaşayım bugün Yeni Asya gazetesinde "Şaban Dögen-Arkadaşın İyisini Seçmek"adlı yazısı çok hoşuma gitti.Özellikle de bu bölümü


"Allah Resûlü (asm) iyi arkadaşı misk satıcısına, kötü arkadaşı da demirciye benzetir. “Misk satandan ya bir miktar misk alırsın, ya da onun güzel kokusunu hisseder koklarsın. Demircinin körüğünden sıçrayan kıvılcımla ise ya vücudunu, ya elbiseni yakarsın, ya da pis kokusu üzerine siner, hissedersin”2 buyurur.
Ne güzel anlatmış Allah Resûlü (asm) iyi ve kötü arkadaşı. Mikrop gibi olan arkadaşlar insana kötülük aşılar, her iki hayatlarını zindana çevirirler. Hz. Ömer (ra) “Sakın kötüyle arkadaşlık etme. Zira onun huyları sana da geçer. Sen de onun gibi olursun” der.
Güller, lâleler, bütün güzel çiçekler bir gün gelir solar, sönerler. Ama Allah’ı hatırlatan; iyiliğe, güzelliğe sevk eden; imanının kuvvetlenmesi, dinî hayatının güçlenmesi için destek elini uzatan arkadaşlar hiç ölmez solmaz. Dünya da, ahiret de Cennete döner.
Ne mutlu böylesine güzel arkadaşlar edinebilenlere!
Dipnotlar: 1- Furkan Sûresi: 28-29; 2- Buhârî, Büyu: 38; Müslim, Birr: 146

21.11.2008