+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Maide 91. Ayeti Kerime Meali ve İzahat - Tavla ve Satranç Oynamanın Kötülüğü

 1. #1
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart Maide 91. Ayeti Kerime Meali ve İzahat - Tavla ve Satranç Oynamanın Kötülüğü

  Mevlâ Tealâ, dört şeyden sakınmak gerektiğini açıkladıktan sonra bunların kötülüklerini beyan etmek üzere şöyle buyuruyor:

  إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ {91}

  KELİME MANASI (Maide 91)

  إِنَّمَا يُرِيدُ Ancak istiyor, kim? الشَّيْطَانُ şeytan, neyi? أَن يُوقِعَ sokmayı, nereye? بَيْنَكُمُ aranıza, neyi? الْعَدَاوَةَ düşmanlığı, daha? وَالْبَغْضَاء kini, ne sebebiyle? فِي الْخَمْرِ içki, daha? وَالْمَيْسِرِ kumar (gibi kötü alışkanlıklar) sebebiyle, şeytan daha neyi istiyor? وَيَصُدَّ alıkoymak, kimi? كُمْ sizi, neden? عَن ذِكْرِ اللّهِ Allah'ın zikrinden, daha? وَعَنِ الصَّلاَةِ namazdan, فَهَلْ أَنتُم artık siz, مُّنتَهُونَ vazgeçiciler misiniz?
  MEALİ ŞERİF

  Şeytan, içki ve kumar sebebiyle ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vaz geçtiniz değil mi?
  İZAHAT

  İmam-ı Fahrurrazî ve İmam-ı Alûsî (Rahimehumallah)ınbeyanlarına göre, Mevlâ Tealâ bu ayet-i celilesinde içki ve kumarda iki türlü kötülüğün bulunduğunu zikretmiştir:
  l- Dünyevî kötülük olup, ayet-i celilede:

  إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ

  "Şeytan içkide ve kumarda, ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek ister" kavl-i şerifiyle açıklanmıştır.
  İçki sebebiyle meydana gelecek kin ve düşmanlık şu şekilde izah edilebilir: İçki içen kimse, o içkiyi bir grupla birlikte içmekte olup maksadı arkadaşları ile eğlenmek ve onlarla sohbet edip neşelenmektir, aslında onun bu beraberlikten gayesi dostluk ve ülfeti kuvvetlendirmektir.
  Ancak çoğu kez bu durum tersine döner, çünkü içki aklı giderir, akıl kaybolduğunda ise, aklın hiçbir müdafaası (direnci) olmaksızın şehvet, gazap insanı istilâ eder.
  Bu durumda dostlar arasında çekişme ve tartışma meydana gelir ve çoğu kez bu çekişme, sövüşmeye, döğüşmeye, hatta ölümlere bile sebebiyet verebilir. Bu da, yıllarca sürecek şiddetli bir düşmanlık ve nefret hatta kan davaları meydana getirir.
  İşte bu nedenle şeytan, devamlı, içki içmek için bir araya gelmenin ülfet ve muhabbeti kuvvetlendireceği düşüncesini teşvik eder ve güzel gösterir.
  Kumara gelince, bunda muhtaç kimseler için bir genişlik ve zenginlik söz konusu olmasına karşılık, zengin kimseler için de mallarını bitirme ve fakirliğe düşme mevzu bahistir.
  Çünkü insan, kumarda bir defa yenildiği zaman bu durum onu: "Artık bundan sonra çoğu kez kazanırım" ümidiyle kumar oynamaya sürükler, bazen umduğuna ulaşamayarak elinde hiç bir şeyi kalmaz, artık ailesi ve çocukları üzerine kumar oynamaya başlar, şüphe yok ki bundan sonra o kimse fakir ve miskin bir hâle düşeceğinden kendisini yenenlere en büyük düşman olur, işte böylece içki ve kumarın insanlar arasında düşmanlık ve kini tahrik eden iki büyük sebep olduğu ortaya çıkmıştır.
  Aşırı düşmanlık ve kin bazen büyük karışıklıklara ve fitnelere neden olabilir ki, bütün bunlar toplumun faydalarına aykırı olan şeylerdir. Nitekim bundan evvelki ayet-i celilenin, "Ensar'dan, içki içtikten sonra birbirine saldıran iki kabile" hakkında inişiyle ilgili zikredilen rivayet bu ayet-i celilenin nüzulüne de sebep olmuştur.(Beyhakî,Sünen-iKübra,No:17327, 8/496)
  2 -İçki ve kumarda bulunan dini zararlar: Bu da,

  وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ

  "(Şeytan içki ve kumar yüzünden) Sizi Allahı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister." kavl-i şerifiyle anlatılmıştır.
  Bu makamda İmam-ı Âlusî şöyle bir açıklama yapmıştır. İçki içmenin insanı Allahı zikretmekten alıkoyduğu hususu açıktır, çünkü içki, bedenî bir neşe ve haz vereceğinden, bu lezzetlere dalan nefis Allahı anmayı unutur.
  Kumarın kişiyi Allahın zikrinden ve namazdan alıkoyması da böyledir. Çünkü kişi kumarda kazandığı zaman kazanma neşesine dalarak aklına başka hiçbir şey gelmez, bu hâl de insanı Allahı anmaktan ve namazdan alıkoyan şeylerdendir.
  Yenildiği takdirde ise kendini kahrederek öyle bir sıkıntıya düşer ki artık yenmek için çare aramaktan başka bir düşünce kalbine gelmez olur.
  Nitekim biz satranç oynayanlardan bir çoğunun gaflet ve yalan yeminlerle dolu öyle sözlerine şahit olmuşuzdur ki, o sözleri duysa filler kaçar, atlar tökezlenir, en büyük kuşların tüyleri dökülür, çirkinliğinden anlayış piyonu hayrete düşer, akıl veziri ızdırap içinde kalır, şah mesabesinde olan kalp ölür ve amellerin tablası kararır.
  Ayrıca kumarın yasaklanmasının bir başka sebebi de insanların malını batıl suretlerle yemenin yollarından biri olduğundandır. Nitekim Mevlâ Tealâ:

  وَلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ...

  "Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin." (Bakara suresi: 188 den) kavl-i Şerifiyle gayrı meşru surette birbirinin malını almayı yasaklamıştır ki, kumar bunların başında gelir.
  Ayrıca kumar oynayanlar,

  - عن ابن أبي عياش، واسمه نعمان، عن خولة الأنصارية رضي الله عنها قالت: سمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول: (إن رجالا يتخوضون في مال الله بغير حق، فلهم النار يوم القيامة).

  19 - Havletü'l-Ensariyye (Radıyallahu Anha) dan rivayet edilen: "Şüphesiz ki bir takım insanlar Allah'ın malına haksız yere dalarlar (helâl haram demeden Allah'ın insanlara verdiği malı hiç bakmadan alırlar). Kıyamet günü onlar için ateş vardır." (Buharı, Humus:7, No:2950,3/1135, Ahmed ibni Hanbel, Müsned, No:27387,10/371) hadis-i şerifinin tehdidine dahildir.

  - عن أبي هريرة قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: (من حلف منكم، فقال في حلفه: باللات والعزى، فليقل: لا إله إلا الله، ومن قال لصاحبه: تعال أقامرك، فليتصدق).

  20 - Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): "Her kim arkadaşına 'Gel seninle kumar oynayalım' derse, sadaka versin." buyurmuştur. (Buharî, Edep:74, No:5756, 5/2264, Müslim, Eyman:2, No:1647, 3/1267, Ebu Davud, Eyman:4, No:3247, 2/241, Tirmizî, Nüzûr:17, No:1545, 4/ 116, Nesâî, Eyman:11, No:3784, 7/11)
  Hadis-i şerifte beyan edildiği üzere kumarın sözü bile keffaret ve sadaka gerektiriyorsa, ya bu işi yapma günahı ne kadar büyüktür?

  Tefsir: RUHU-L FURKAN Mahmud USTAOSMANOĞLU  Yayınevi: Siraç Kitabevi Manyasızade Cad. No:50/2 Çarşamba-Fatih İSTANBUL Tel:5327956


 2. #2
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  şunu da bilesiniz ki muhakkak şeytan bu pislikler vasıtasıyla si­zin aranıza düşmanlık ve kin atmak ister bunlar aracılığıyla sizleri birbirinize düşürmek, aranıza düşmanlık tohumları ekmek ister şeytan, ve sizi allahı anmaktan, allahı zikretmekten ve namazdan alıkoymak ister, hangi oyun ki insanlar arasına, kardeşler arasına kin ve düş­manlık atıyor o haramdır, hangi oyun ki müslümanları kamplaştırıp birbirlerine karşı sevgi ve kardeşlik bağlarını koparıyor o haramdır, hangi oyun ki insanları allahın zikrinden ve namazdan alıkoyuyor o haramdır, her şeyi bilen, mutlak bilen, bilgi kendisinden olan rabbimiz burada bizim için haram kıldığı şeylerin hikmetlerini de be­yan buyuruyor...

 3. #3
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  Alıntı TURKUAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şunu da bilesiniz ki muhakkak şeytan bu pislikler vasıtasıyla si­zin aranıza düşmanlık ve kin atmak ister bunlar aracılığıyla sizleri birbirinize düşürmek, aranıza düşmanlık tohumları ekmek ister şeytan, ve sizi allahı anmaktan, allahı zikretmekten ve namazdan alıkoymak ister, hangi oyun ki insanlar arasına, kardeşler arasına kin ve düş­manlık atıyor o haramdır, hangi oyun ki müslümanları kamplaştırıp birbirlerine karşı sevgi ve kardeşlik bağlarını koparıyor o haramdır, hangi oyun ki insanları allahın zikrinden ve namazdan alıkoyuyor o haramdır, her şeyi bilen, mutlak bilen, bilgi kendisinden olan rabbimiz burada bizim için haram kıldığı şeylerin hikmetlerini de be­yan buyuruyor...
  Evet tamamen doğrusunuz...

 4. #4
  Yasaklı Üye YİĞİDO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  1.075

  Standart

  Allah yolunda öldürülenler
  08 Haziran 2011 / 05:00
  Günün ayeti kerime meali

  Bismillahirrahmanirrahim
  Cenab-ı Hak,
  Bakara Sûresinin 154. Ayetinde mealen şöyle buyuruyor:Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz.(*)
  (*) Âyette şehitlik mertebesinin yüceliği vurgulanmaktadır. Aynı anlamda bir ifade için Âl-i İmran sûresinin 169. âyetine bakınız.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Âyet-i Kerime Meâli
  By Bîçare S.V. in forum Dualar
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 24.11.14, 07:59
 2. Türbanlı nargile içip tavla oynayamaz mı?
  By *SAHRA* in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 24.10.11, 22:04
 3. Bilgisayarda Şans Oyunu Oynamanın Hükmü Nedir?
  By ebrarsultan in forum Fıkıh
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02.09.08, 16:31
 4. Fütuhul Gayb :Uykunun Kötülüğü
  By alanyali in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01.08.08, 15:13
 5. Hürriyet Maide 51.Ayeti Sevmemiş
  By TURKUAZ in forum Gündem
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 26.11.07, 10:03

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0