+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Allah Ehli Nasıl Bir Eğitim Almalıdır?

 1. #1
  Vefakar Üye Alâ Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  421

  Standart Allah Ehli Nasıl Bir Eğitim Almalıdır?

  Yaptığını anlayabilecek, sorumluluğu taşıyabilecek bir Allah ehli nasıl bir eğitim almalıdır. Dünyada ki kaç kişi seyri sülükte ilmini yaşamıyla birlikte götürmektedir. Kaçında daimi bir oto kontrol mekanizması çalışmaktadır. Kaçında bilimsellik ile – din birlikte işlenmektedir. Şurası muhakkak ki bazı bilgiler gökten zembille inmiş gibi beyinlere sokulmakta ve eksik formül uygulaması biçiminde çözülmesi gereken sorunlara ilaç olmamaktadır. Dolayısıyla ilim oturmadığı için yaşam da beklenen seviyeye ulaşmamaktadır.


  Psikanaliz, kişinin benliğine kavuşması için, kendi hareketlerini adeta videoya çeker gibi kayda alması gerektiğini ifade eder. Buna göre insan, geçmiş hareketlerini hafıza/ ruh beraberliği içinde mütalaa edecek ve hatalarını tespit edip ileriye, umut dolu yarınlara bakabilecek, ‘ben buyum’ diyecektir.


  Hareketlerini takip edemeyen, izleyemeyen, sonuçta kendine vakıf olamaz; dünyayı algılayamaz. Etrafında “olup bitenin farkına bile” varamaz. Sistemi okuyamaz. Hatta kendisinin ne olduğu, nereden gelip nereye gittiği konusunda bir fikri dahi olamaz.


  Örneğin zenginse, fakirin halinden anlamadığı için “zengin olmanın tadını” çıkaramaz, yaşayamaz. Keza kıskanç olan biri, sahiplik duygusuyla hayatına devam eder. Hâlbuki ortada kıskanılacak bir durum da yoktur. Bu duyguyu üzerinden attığında bu huyun ne kadar kötü bir şey olduğunun farkına varır.


  Aldatılan bir insan, şayet bu duruma düştüğünün farkında değilse uyurgezer gibi dolaşır. Uyanır hale geldiğinde şoklamaya girer, dünya ona zindan olur. Bu durum bireyin kendisi ve sosyal çevresi, aileleri bakımından büyük sorunlar doğurduğu gibi, mistik yaşamda da hayli olumsuz sonuçlar verir.


  Bütün bu örnekler, bireyin kendini tanıması ile algılanır ve değerlendirilir. Belirli kıvama gelen birey, en azından eskisi kadar yıpranmaz.


  Psikolojik tepkinin büyük olmaması bu şartlara bağlıdır. İlim de böyledir. Miskin Yunus der ki; "İlim, ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen/bu nice okumaktır."


  Haliyle kendini bilmeyenin ilmi de olamaz. İlmi değerlendirebilen, son derece süratli düşünür, sistemi çözer. Post modern çağa, farklılıklara, ayak uydurmaya çalışır. Aksi takdirde huzur bulamaz.


  İlmin insana yararlı olabilmesi için, doğru tespitlerde bulunmak, kavramları bilmek, mecaz ve sembol seçimlerini iyi yapmak ve değerlendirmek gerekir. Çünkü bir kavramın ya da mecazın hangi manaya işaret edeceğini bilmeden mesafe alınamayacağı açıktır.
  O nedenle konulara gerekli tanıyı koymak, sağlıklı öngörülerde bulunmak, sorunlara çözüm getirecek sentezler üretmek, yaşanacak olumsuzlukları, yani badireleri en kestirme yoldan atlatmak, bireyi fazla sıkmadan sorunun üstesinden gelebilecek yolları aramak ilmin hedefidir.


  İlim, insanlara gerçekleri açıklar. Farklılıkları görmezden gelme, birörnekliği dayatma arzusunda ısrar ettiği sürece, geride kalan çağa, hurafeye boyun eğmek zorunda kalır.


  Geçmişte olduğu gibi günümüzde de uyanık olup hareketlerini takip edenlerin, hatalarını belirleyenlerin, etik değerleri koruyanların, mizacı uygun olanların ve en önemlisi de alış kabiliyeti bulunanların, diğerlerine göre ilimden çok daha fazla faydalanacakları kesindir.


  Kendini ilme adamış bireylerde kandırma, kişiyi sömürme, “yalanlara gerekçe uydurma” sanatı yoktur.


  Belki anımsanır; önce, kişi büyük bir iştahla bu işe atılır, dünya ile bağlantısı kesilir, pembe tablolar çizilir, bir tür nurlu ufuklar edebiyatı yapılırken, birden hiç beklenilmeyen olumsuz durumlarla karşı karşıya kalır.


  Şayet, ilim hatırlanmayacak hale gelirse, zincirler birden kopar ve o bilgin kişi maalesef eski halinden de beter olabilir. Hâlbuki desteğin sürekli olamayacağı, daha açık bir deyişle, ilim yolunda devamlı saadet zincirinin bulunamayacağı, “kriz ve imtihan dönemlerinin” olabileceği ve bunalımların insanı bulacağı uyarısı yapılmıştı.


  Ancak, ilgi ve kabul görmediği için, bu ikazlar “sorunların yaşandığı sırada” hatırlanmış, ilim örtülü halde olduğundan, üstesinden gelinememiştir.


  Birey, kişisel olayların olabileceğini belki düşünmüş, fakat o denli büyük boyutlu olabileceğini kestirememiştir. Ancak, sorunun köklü ve derin olduğunu sonradan değerlendirmiş ve bu işin ayrıca teslimiyetsiz geçiştirilemeyeceğini de anlamıştır.


  İnsan yaşamak istiyorsa, daha akılcı, teslimiyetçi, daha az aç gözlü olmalı, etik değerlere uymalıdır. Kurallara uyduğu takdirde yaşam onu kucaklayacak ve kişi selamete erecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın


  Ahmet Yüksel


 2. #2
  Pürheves ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  257

  Standart

  Alıntı Alâ Nur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Yaptığını anlayabilecek, sorumluluğu taşıyabilecek bir Allah ehli nasıl bir eğitim almalıdır?

  Dünyada ki kaç kişi seyr ü sülukte ilmini yaşamıyla birlikte götürmektedir?

  Seyr ü süluk demek tasavvufi terbiye demektir...
  " Sohbet sünnet-i müekkededir ; en az iki günde bir bu sünnet yerine getirilmeli... "

  Hace Alauddin ATTAR

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ya Ehli Dalalet Nasıl Geçecek,Bin İle Ellibin Senelik Yolu?
  By ademyakup in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 08.10.11, 19:35
 2. Allah'tan Nasıl Korkmalı?
  By delailinnur in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.04.08, 23:45
 3. Ehli Dalaletin Ehli Hakka Üstünlüğü Nedendir?
  By aral in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 02.10.07, 20:38
 4. Allah Nasıl Misafir Edilir ?
  By kayhan1 in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.03.07, 21:08

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0