+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: İmanı Kurtarmak Ahlâkı Kurtarmaktır

 1. #1
  Ehil Üye slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  kayıp şehir
  Mesajlar
  1.184

  Standart İmanı Kurtarmak Ahlâkı Kurtarmaktır

  İki saatlik genetik dersi bitmiş, ara verilmişti. Zihnim, hocanın derste anlattıkları ile meşguldü. Milyonlarca yıldan günümüze nasıl bir evrim sürecinin olduğu, güçlü ve çevre şartlarına en iyi adapte olan türlerin hayatını devam ettirdiği, güçsüz olanların ise elendiği, bazı önemli gen ve proteinlerin evrim sürecinde nasıl korunduğu gibi birçok şey anlatmıştı hoca. Aklım bütün bu harikalıkları akılsız, fikirsiz, cansız, kör, sağır olan tesadüflerin nasıl yapabileceğini eleştirirken, ara bitmiş, bir sonra ki dersin vakti gelmişti. Dersin adı “Mesleksel Değerler ve Tıbbî Etik”. Konu ilâç şirketleri ve ilâç piyasasında yaşanan sorunlar, yolsuzluklar, adaletsizlikler... Hoca, büyük çoğunluğunun ilâç firmaları tarafından desteklenen ilâç çalışmalarının sonuçlarının bazen şirketin zararına olabileceği için saklanabildiği, belli bir hastalık için aynı tedavi etkisine sahip iki ilâçtan birinin çok pahalı, diğerinin ise çok ucuz olduğu halde neden pahalı ilâçların yazılabildiği gibi, bizim çok yabancısı olmadığımız meselelerden bahsediyordu. Dersin burasında söz hakkı istedim ve bir soru sordum:


  “Hocam, mezun olduktan sonra, bulunduğum konumda çok iyi bir yolsuzluk yapabilecek fırsatım olsa, neden yapmayayım? Evrimsel olarak kuvvetli olan ayakta kalır. Güçlü olan zayıfı ezer, büyük balık küçük balığı yutar, zayıflar elenir. Tabiatın kanunu eğer buysa, fırsatını bulduğumda, neden ben aynısını yapmayayım?”


  Hoca, “Haklısın” dedi, fakat “En azından biz kendi bahçemizin önünü temiz tutmalıyız” diye devam etti. Tekrar söz hakkı aldım ve sordum: “İyi, ama hocam neden? Kendi bahçemi temiz tutacak bir neden göremiyorum. Madem sonunda hiç olacaksak, fırsatını bulduğumda çok para kazanırım ve istediğim şekilde yaşarım. Çünkü evrimsel olarak doğanın kanunu böyle.”


  Hoca cevap veremedi ve sıkıntılı bir şekilde konuyu değiştirerek derse devam etti.
  Dinî öğretinin hayatın dışına itildiği, okullarda dinin kültür, ahlâkın ise bilgi olarak öğretildiği (zîra okullarda okutulan dersin adı “Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi”), medyada her gün gördüğümüz yolsuzluk haberlerinin bilinçaltımızda içselleştiği bir ortamda, ahlâklı olabilmek ve dahası ahlâklı kalabilmek ne kadar mümkün? Sağlam duruşlar, sağlam temeller üzerinde inşa edilebilir. Fertlerin dünyasında ahlâk ve vicdanın hükümfermâ olabilmesi, kişinin kendisini nasıl algıladığı ile ilgilidir. Kendisini Âlemlerin Rabbinin bir kulu olarak gören, kâinatta tezahür eden Hâlık’ın küllî rububiyetine karşı vazifesinin küllî ubudiyet olduğunun bilincinde olan, hesap gününde yaptığı zerre kadar iyilik ve zerre kadar kötülükten hesaba çekileceğini bilen bir insan, hayatını da bu esaslar üzerine bina etmeye çalışacaktır. Kâinatta Rabbinin adaletle hükmettiğini görecek, adaletli olmaya gayret gösterecektir. “İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükredemez” hadisinden hareketle, hukuk-u ibâdı çiğneyenin hukukullahı da çiğneyeceğinin farkında olacaktır. Bu hakikatlerin ferdin dünyasında makes bulması ise, sağlam ve tahkikî bir imanla mümkün olabilir.


  “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim” diyen yüce Resûlün (a.s.m.) ümmeti olan bizler de ahlâkımızı tamamlamak ve güzelleştirmekle mükellefiz. Bunun yolu ise, imanlarımızı gözden geçirmek ve kemâle erdirmektir. Bir ağacın sağlam ve güzel meyveler vermesi, nasıl ki sağlam ve derinlere kadar inmiş köklerle mümkün olabilir, insanın da hayata ve insanlığa güzel örnekler ve güzel eylemler sunabilmesi imanının kuvvetlenmesi ve marifetullahta ilerlemesi ile mümkün olabilir. Hz. Âişe annemizin, ahlâkını Kur’ân ahlâkı diye tarif ettiği Efendimiz (asm), aynı zamanda Allah’dan en çok korkan ve yasaklarından en ziyade kaçınandır. Bu ise kuvvetli iman ile mümkün olabilecek bir haldir.


  Bu noktada Bediüzzaman Hazretlerinin 14. Şuâ’da yaptığı “Bu vatanın ve bu milletin hayat-ı içtimaiyesi bu acip zamanda anarşistlikten kurtulmak için beş esas lâzım ve zarurîdir: Hürmet, merhamet, haramdan çekinmek, emniyet, serseriliği bırakıp itaat etmektir” uyarısının yaşanabilmesi için, gene imanın ve Allah korkusunun ne kadar önemli olduğu meydandadır. Zira bir mü’min bilir ki, hikmetin başı Allah korkusudur.


  İlâhî öğretiden kopuk verilecek bir ahlâkın işlevsel olması ise zordur. “Herkes kâinatı kendi âyinesiyle görür” sırrınca; âlemi tesadüfün ve sebeplerin sonucu gören, kuvvetlinin zayıfı ezdiği, büyük balığın küçük balığı yediğini kabul eden insanın kendi âlemi de bu kabuller çerçevesindedir. O da fırsatını bulduğunda ezecek, fırsatını bulduğunda küçükleri yutacaktır, nitekim âlem de öyledir! Bazılarının bunun sebebi olarak eğitimsizliği göstermesi ise, pek doğru görünmemektedir. Birçok banka hortumcusu ve yolsuzlukları yapanlarının çoğu üniversite mezunu, hatta çift diplomalıdır.


  İnsan düştüğü yerden kalkar. Ahlâkın zayıflaması imanların zayıflamasının bir sonucu ise, ahlâkın kuvvetlenmesi de imanların kuvvetlenmesi ile mümkün olacaktır. Asrın başında “Eğer biz ahlâk-ı İslâmiyenin ve hakaik-ı imaniyenin kemâlâtını ef’alimizle izhar etsek, sair dinlerin tabileri, elbette cemaatlerle İslâmiyete girecekler. Belki küre-i arzın bazı kıt'aları ve devletleri de İslâmiyete dehalet edecekler” diyen Said Nursî, aynı zamanda “Zaman iman kurtarmak zamanıdır” sözünün de sahibidir. Öyleyse ahlâkın düzelmesi ancak imanların kurtulması ve kuvvetlenmesi ile mümkün olabilir. Tekrar edecek olursak, zaman iman kurtarmak ve kuvvetlendirmek zamanıdır, zaman ahlâkı kurtarmak zamanıdır…


  Murat KURU

  sükût gibi münzevî, çığlık gibi hür

  *

  Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim,

  Adam aldırma da git, diyemem aldırırım

  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.


 2. #2
  Vefakar Üye tebliğ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  524

  Standart

  “Zaman iman kurtarmak zamanıdır”.
  Öyleyse ahlâkın düzelmesi ancak imanların kurtulması ve kuvvetlenmesi ile mümkün olabilir. Tekrar edecek olursak, zaman iman kurtarmak ve kuvvetlendirmek zamanıdır, zaman ahlâkı kurtarmak zamanıdır…
 3. #3
  Pürheves ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  257

  Standart

  H. Üzmez'in "imanı tehlikede" desenize...
  " Sohbet sünnet-i müekkededir ; en az iki günde bir bu sünnet yerine getirilmeli... "

  Hace Alauddin ATTAR

 4. #4
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  bir insan nasıl ahlaklı kalabilir sorusu üzerine kafa yormuş zihinlerin tümü ister materyalist ister idealist felsefeciler olsun,son kertede atıflarını ruha ve dine dair olarak tespit ederler,din,geç kapitalizim ve sonrası için de halen dahi,ahlakın en önemli atıfıdır,hiçbir dinsel inancı olmayan insanların içinde dahi bir kristal özgibi parlayan vicdan teması ilk saatin ilk tiktakı kadar en başlangıcımızda işleyen bir ilk temadır...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Hedefimiz, milletimizi idam-ı ebedîden kurtarmaktır
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.12.11, 13:14
 2. Nesli Atiyi Kurtarmak
  By ademyakup in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 31.05.11, 09:36
 3. İmanı Kurtarmak
  By myd38 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24.12.09, 17:58
 4. Kader Nefsi Gururdan Kurtarmak İçindir
  By BiKeS_ in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26.11.09, 21:45
 5. Kalbin Yanlız Kendini Kurtarmak İçin Askerini Bırakması
  By elff in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 43
  Son Mesaj: 12.07.08, 13:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0