+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Bir Bilsen Ne Kadar Özledik Seni

 1. #1
  Ehil Üye Müellif-e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Zindan-ı dünya'da bir garib yolcu
  Mesajlar
  4.073

  Exclamation Bir Bilsen Ne Kadar Özledik Seni

  Selim GÜNDÜZALP
  Bir bilsen ne kadar özledik seni


  Bir bilsen ne kadar özlediğimizi seni? O beyaz gecelerini. Ve ne kadar hasret kaldığımızı sana, bir bilsen ey mübarek ay. Ey mübarek Ramazan. Bir bir saydık her bir ayı. On bir ayı. Tesbih gibi çektik haftaları, günleri birer birer. Bize seni getirsin ve sen çıkıp gelesin diye. Gözümüz ufuklarda bekleştik.

  Nice korkuyla karışık yaşadık. Ya ömür biter, ecel erişir de yetişemezsek. Ya son bir defa olsun, bir daha kavuşamazsak diye. Ne endişeler yaşadık. Son haftanın, son Cumasını da geçtik. Heyecanımız dorukta. Bir duygu seli kapladı dört bir yanımızı.

  Yaşlarımız her yıl biraz daha ilerledikçe, gelişine ayrı ağlar olduk sevinçle... Gidişine ayrı ağlar olduk hüzünle... Mübarek ihtiyarlar hatırlarım, dizlerini dövüp, “Ah Ramazan, ah canım ay yine gitti, gitti” diye samimî yakınır, feryat edip ağlarlardı. Biz de öyle olduk. Ardından “ah” eder olduk. Ömrümüzün bu deminde, yufka yürek, gözü yaşlı olduk. Bir “elveda yâ şehr-i Ramazan” denilmesine, biz de o ihtiyarlar gibi dayanamaz olduk.

  Sana hasret, sana iştiyak ne güzel bir duygu. Getirdiğin hediyeleri tanıdıkça ve onları tek tek tattıkça kıymetini daha çok anlıyoruz. Geç kalışımıza yanıyoruz. 21. yüzyılın akşamlarına sönmeyen güneşler, batmayan aylar, yıldızlar getir.

  Ne olur!.. Ezanlar getir, sadece sana has, sadece sana mahsus tekbirler, duâlar getir. Ne büyük bir aysın, sen ki ayların sultanısın. Hoş geldin sefalar getirdin...

  Altın kulelerden yeniden gelişini ilân etsin, müjdelesin ipincecik hilâller... Ve başlasın ruhlarımızın şöleni.

  Gel ey mübarek ay!.. Yaramıza şifalar, derdimize devalar sende. İçinde taşıdığın o incide. Vahyin gözbebeğinde. Oruç sende, Kadir sende ve son kitap Kur’ân sende. Binbir güzellikler saklı sende...

  Nasıl beklenmez ki yolun ey sevgili ay, nasıl özlenmez ki gündüzlerin, gecelerin ve içinde saklı hediyelerin. İftarlar, sahurlar nasıl özlenmez? Her ibadetin sevabı belli, ancak orucun sevabını yalnız Rabbimiz biliyor ve kimseye de bildirmiyor. O kadar değerli bir inci sende gizli, onunla geliyorsun. Rahman’dan sayısız armağanlar getiriyorsun.

  Kur’ân o gece nazil olduğu için “Bin aydan daha hayırlı” olan Kadir Gecesi de senin içinde. Belki de kader gecesi... Ve daha nicesi... Sayısız iyilikler, rahmetler hep sende gizli. Merakla ve iştiyakla beklenmeye değer bir mübarek aysın.

  Uykularımız bile ruhanîleşecek, gündüz yemek içmekten uzaklaşıp melekleşecek, hakikî bir kul, gerçek bir mü’min olup, içimizdeki o enerjiyi bir nefes gibi salacağız kâinata. Bir iman soluğu nice cansızlara can olacak.

  Senin için dâvetlerde bulunacağız. Dâvetlere uyacağız. Zengin, fakir ayırmayacağız. Senin için aç kalacağız Allahım. Emrinle aç kalmak, emrinle tok olmak kadar lezzetlidir bileceğiz. Nefsimizin oyununa gelmeyeceğiz. Dilimize de kötü söz, dedikodu ve gıybet ettirmeyeceğiz. Ona da bir nev'î oruç tutturacağız İnşaallah.

  Senin için Allahım, zor da olsa uykularımızı bölüp, sahurlara kalkacağız. Birkaç yudum su da olsa içip, diğer dinlerin mensuplarına muhalefet edeceğiz. Hz. Peygamber (asm) yaptı diye, Onun sünneti diye, üç lokma da, üç yudum da olsa sahurda nasibimizi arayacağız İnşaallah.

  Perdelerimizi aralayıp, ışık yanan, sahura kalkan evlere bakıp şükredeceğiz, bütün kardeşlerimiz için duâlar edeceğiz. Ve imsakla beraber huşu ile sabah namazını bekleyeceğiz.

  Ey mübarek ay, sana hürmet, sana saygımız Kur’ân’adır. Kur’ân’a saygımız ise Allah’adır. Sana ey mübarek ay, sana hürmet ise, seni oruçla geçirmektir.

  Şeytanlarımızın içimizdeki yollarını daraltacağız. Hz. Peygamber (asm) “Şeytan, insanın içine kan damarları yoluyla girer” buyuruyor. Biz de şeytanın, şehvet ve maddî arzular yoluyla saldırdığını görüp, onun içimizdeki yardımcıları olan kuvvetlerin oruçla yollarını keseceğiz.

  Sevgili Peygamberimizin (asm) tavsiyesine uyarak, şeytanın yollarını oruç tutarak daraltacağız. Nefsanî duyguları tamamen ortadan kaldırmayacağız ama terbiyesine çalışacağız. Çünkü nefsimiz de bizim bineğimiz olduğundan, üzerimizdeki hakkını gözeteceğiz. Gaye aç kalmak değil, gaye insanın terbiyesi, tedavisidir. Orucu bunun bir vasıtası bileceğiz.

  Kontrolsüz bir buhar basıncı nasıl kazanı patlatırsa, kontrol altına alındığı zaman da vagonlar dolusu treni çekebilir. Aynı şekilde oruçla, nefs-i emmaremizi de en faydalı bir şekilde kontrol altına alacağız. Allah (cc), Kur’ân’da bize bunu da bildiriyor: “Oruç tutunuz, tâ ki korunasınız,” buyuruyor.

  Saymakla bitmez ki güzelliklerin. Evimizi ev, ruhumuzu ruh yapar, daha ötesi, yabancılaşan sokağımızı, şehrimizi, kendi sokağımız, kendi şehrimiz yaparsın. Göklere mührünü vurup, ruhlarımızı nefsin esaret ve köleliğinden azat edersin. Oruç ile özgürleşir, nefsin ve şeytanın esiri olmaktan kurtuluruz.

  Hem her insanın yapabileceği istekler ve kaldırabileceği tekliflerle gelirsin. Maksat, toplumda birkaç tane çok iyi insan bulunsun da diğerleri ne olursa olsun demezsin. Kimseyi dışlamaz, toplumun bütün fertlerini bu şölene, bu sofraya buyur edersin. O zaman aynı terbiyeden geçmiş insanların oluşturduğu bir toplum ahlâkî açıdan yükselmeye başlar. Senin gelişinle beraber sayısız suçların önü alınır. İnsan gibi, toplumlar da melek gibi bir hayata girer.

  Namaz gibi, orucun da bütün topluluklara farz kılınmasının hikmetini bir derece anlarız. Kur’ân, “Sizden önceki insanlara farz kılındığı gibi, oruç, size de farz kılındı” der. Oruç bütün insanlık için açılmış İlâhî bir kredidir. Bu yüzden, oruç tutan bir insan sadece bir emri, bir farzı yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda insanlıkla yaşıt bir ibadet kervanına da katılmış olur.

  Hele de çocuklar iftar vaktinde, sofradaki nimetlere, anne ve babası dahil hiç kimsenin top atılmadan, ezan okunmadan el süremediğini görerek, o nimetlerin gerçek sahibinin Allah (cc) olduğunu kalbine yazar. Uygulamalı bir ders alır. Besmeleyi, ikramı, itaati öğrenip, yeryüzünü rızıklarla, nimetlerle dolduran Allah (cc) ne kadar cömerttir ve ne kadar büyük ve merhametlidir diye hisseder.

  Evet sen her yıl bir mû'cize gibi geliyorsun. Kur’ân’la geliyorsun. Bütün insanlığa rehber olan, hakkı bâtıldan ayıran Furkan’la, vahiyle geliyorsun.

  Gel de ruhlarımızı doyur. Önce bizi açlığa çağır; açlığın da bir nimet olduğunu göster. Sonra kutlu bir vakitte, aynı anda milyonlarca insanla beraber iftara çağır. Dillerimizde o güzel duâyla: “Allahım, Senin rızan için oruç tuttuk, Senin adınla orucumuzu açıyoruz.”

  Ne varsa bir yıl boyunca biriken bütün kirlerimizi yıkıyorsun, bizi arındırıp öyle gidiyorsun.

  Fakiri, fukarayı kollamayı öğretiyorsun. Ne kaybettiysek bize ait olan o güzel şeyleri tekrar kazandırıp öyle gidiyorsun.

  Ey mübarek ay, rahmet sana, selâm sana... Ruhumuzu kendine çağıran, kendine getiren mübarek ay binler selâm sana.

  Hastaları ziyareti, fakire yardımı, zekâtımızı inceden inceye hesaplayıp vermeyi, Kur’ân’ı hatmetmeyi, bol bol salâvatlar getirmeyi ihmal etmeyeceğiz, söz veriyoruz. Belki bu son gelişindir; belki bu son buluşmamızdır. Kadrini, kıymetini, ne varsa Rabbimizden bize getirdiğin her hediyenin hakkını vereceğiz İnşaallah. Kalbimizin kıymetşinaslığı ile takdir edeceğiz.

  Yeniden bir insan olarak doğacağız. Tövbelerle arınıp, yaratıldığımız o ilk günün safiyetini bulmaya çalışacağız söz veriyoruz. Ey mübarek ay, beyaz gecelerin, kandillerin ve vahyin ışığı altında yıka bizi; rahmeti bol padişahın, rahmeti bol, mübarek ayı.

  Bizi günahlarımızdan arındır... Allahım, bu aya yetişen bütün inananlara ve insanlara hakkıyla bu ayın kıymetini bilmeyi ve Senin o sonsuz rahmetinden kana kana yudumlamayı nasip et... Âmin...

  NOT: Sevgili okuyucularımız, Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun. Birbirimizi duâlarda unutmamak dileğiyle...

  Ramazan-ı şerifle beraber, Bizim Radyo’da hafta içi her gün saat 11:30’da sohbet programımız olacak İnşaallah...

  30.08.2008


 2. #2
  Vefakar Üye ehlenvesehlen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  302

  Standart

  Sevgili okuyucularımız, Ramazan-ı Şerifiniz mübarek olsun. Birbirimizi duâlarda unutmamak dileğiyle...
  çok güzeldi allah razı olsun
  ....BİZ ÖYLE BİR HAKİKATE HAYATIMIZI VAKFETMİŞİZ Kİ GÜNEŞTEN DAHA PARLAK,CENNET GİBİ GÜZEL VE SAADETİ EBEDİYE GİBİ ŞİRİNDİR....

 3. #3
  Ehil Üye Müellif-e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Zindan-ı dünya'da bir garib yolcu
  Mesajlar
  4.073

  Standart

  Âmin..İnşaallah..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Düşünsene Sevdiğim Seni Beşiktaş Kadar Sevdiğimi; Çıldırırsın ..
  By vacar in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 10.11.14, 19:47
 2. Ben, Seni Sadece Biraz Hayal Ediyorum… O Kadar….
  By mirkat in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10.05.11, 14:59
 3. Özledik Seni ya Resulallah (sav)
  By ademyakup in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02.02.09, 22:06
 4. Özledik Seni Ya Resulallah!!!
  By akıncı in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.06.08, 13:18
 5. Seni Özledik Efendim...
  By zulmeteveda in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 30.03.07, 16:44

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0