Bir duvarın dibinden geçiyordu, dalgındı. Minbere çıkmanın heyecanını yaşıyordu iliklerine kadar. Halka nasihat edeceği şeyleri düşünüyordu. İhlas kendisini düşündürüyordu. Resul-u Ekrem'e mülakı olmanın heyecan ve helecanı içindeydi. Nasılsa dalgındı. Hz Abbas'ın duvarının dibinden geçerken ancak omuzuna bir iki damla kan damladığı zaman kimin duvarının dibinden geçtiğini ve ya işte nasıl bir duvardan kendisine neyin geldiğini ancak o zaman farketmişti. Geriye dönmüş sırtındaki ridayı atmış ayrı bir rida sırtına almış, bir az da gecikmiş olarak Cuma'ya gelmiş, minbere çıkmış ve hutbesini irad etmişti. Söyleyeceği her şeyi söyledi. Hutbede cemaate duyurulması gereken her şeyi duyurdu ve sonra da şunu duyurdu: Ey cemaaat dedi müslümanlara eziyet ediyorsunuz. ben evimden çıktım, falan binanın yanına geldiğimde, duvarın dibinden geçerken omuzuma benim duvardan kan damladı. Ben de o oluğu tuttuğum gibi kopardım, aşağı attım ve sonra da eve elbisemi değiştirdim, camiiye geldim, gecikmiş oldum.
O sözlerini bitirmişti kiçok sevdiği bir sima halkın içinden kalktı, yavaş yavaş ona doğru geldi, rengi benzi atmıştı. Bunu hemen tanıdı. Peygamberin amcası Hz. Abbas'tı. Onu çok severdi. Onsuz yağmur duasına çıkmazdı, onsuz yolculuğa çıkmak istemezdi. Ondan bir lahza ayrılmazdı daima onun yanında durur bu Peygamberin amcasıdır derdi. ' Ya Ömer dedi sen ne yaptın dedi sen, o oluğu ben gözlerimle gördüm Resul-u Ekrem kendi elleriyle yerleştirmişti onu '. Ömer'in ayaklarının bağı çözüldü ve minberden aşağıya yıkıverdi. Soluyordu, heyecan soluyordu. Heyecanları gırlağına kadar gelmiş kendisini boğacak hale gelmişti. Soluklarına kulak verince şunları söylüyordu. Ya Abbas ben şimdi gidecek o duvarın dibinde yatacağım, sen benim o kirli... (haşa temiz) yüzüme, bu yüzüme ayağını koyacaksın, Peygamberin eliyle yerleştirdiği o oluğu yerine yerleştireceksin. Ben de ancak ondan sonra bu başımı yerden kaldıracağım. İnce saygı, koca Peygamber halifesi. Camiiden sonra herkesin duyabileceği, görebileceği şekilde. Geliyor upuzun bir duvarın dibine uzanıyor ve Hz. Abbas onun başının üstüne çıkıyor ve eliyle alıyor Resul-u Ekrem'in yerleştirdiği oluğu, demir parçasını, teneke parçasını oraya koyuyor. DEMİR PARCASIDA OLSA, TENEKE PARÇASIDA OLSA ALLAH RESUL'Ü ONU ORAYA YERLEŞTİRMİŞTİ.
ALLAH RESULÜ BU KUR'AN'I BİZİM İÇİMİZE ELİYLE YERLEŞTİRDİ. SEN O HEYECANI DUYDUN MU ÇOCUĞUNUN KALBİNDEN ATILIRKEN, KALBİN BUNA YABANCI KILINIRKEN, PEYGAMBERİNE ÇÖL BEDEVİSİ DENİRKEN, KUR'AN ARAPLARIN DÜZMESİ DİYE SÖYLENİRKEN, ALLAH'A HAKARET EDİLİRKEN, SOKAKLARDA SALMA GEZEN BİR KISIM EŞKİYANIN MUKADDESATI İSTİHFAF EDERKEN AYNI HEYECANI DUYDUN MU? DUYMADIYSAN HZ. MUHAMMEDLE MÜNASEBET ADINA NEREDESİN SORABİLİR MİYİM? PASLI BİR TENEKEYİ SÖKYÜĞÜ İÇİN, ONUN YERİNİ DEĞİŞTİRDİĞİ İÇİN, O YERİNE KONSUN DİYE BAŞINI TAŞ OLARAK KULLANAN HZ. ÖMER SANA BU DAVRANIŞIYLA NE ANLATIYOR. HER BİRİ BİR ELMAS SÜTUN OLAN KUR'AN'A AİT HAKİKATLER KIRILASI BİR TAKIM ELLER TARAFINDAN, DERBEDER OLASI PİS ECDAD TARAFINDAN, YIKILASI RUHLAR TARAFINDAN SÖKÜLÜP SÖKÜLÜP YERLERE ATILIRKEN VE BİR NESLİN ALABİLDİĞİNE TAŞKINLIĞI VE ÇIĞIRTKANLIĞI HAZIRLANIRKEN SEN SADECE SEYRETTİN. TEKKEDE SEYRETTİN ÖLÜ GİBİ, ZAVİYEDE SEYRETTİN ÖLÜ GİBİ, KABE'Yİ TAVAF EDERKEN SEYRETTİN ÖLÜ BİBİ, RAVZA'YA GİDERKEN SEYRETTİN ÖLÜ GİBİ. BU DA BENİM NESLİMDİR DEYİP SAHİP ÇIKMADIN. VAR MI ŞUNUN İÇİNDEKİ, ŞU İLAHİ NAME VE HAKİKATLARI ANLAYACAK. BU MESAJ Kİ ALLAH ONU SİZE GÖNDERDİ. ANLAYASINIZ BU MEKTUBU OKUYASINIZ DİYE. VAR MI BUNUN İÇİNDEKİ HAKAYIKI ANLAYACAK İNSAN? İŞTE RABBİNİZİN GÖNDERDİĞİ MESAJA BU KADAR ALAKALISINIZ. BİRİSİ BİR NAME GÖNDERSE VE YABANCI BİR DİLLE GÖNDERSE, İNGİLİZCE, FRANSIZCA, ALMANCA GÖNDERSE, SIRF DEVLET RİCALİNDEN O KİMSE, ONDAN GELEN O NAMEYİ ANLAMAK İÇİN O YABANCI DİLİ ÖĞRENİRSİNİZ. ONU TERCUME ETTİRİRSİNİZ. SİZE GELEN O NAMEYİ HER YERDE OKUMAYA ÇALIŞIRSINIZ. GÖKLERİ VE YERİ YARATAN, KALBİNİZİ ELİNDE TUTAN, HER NEFES ALIŞ VERİŞTE İKİ DEFA HAYATINIZI BAĞIŞLAYAN HZ. ALLAH (C.C.), AZ. MUHAMMED GİBİ EN EMCED, EN EŞREF KULUYLA SİZE GÖNDERDİĞİ BU NAMEYE KARŞI, DEVLET ADAMLARINDANDUYDUĞUNUZ O NAMEYE DUYDUĞUNUZ ALAKAYI DUYDUNUZ MU SORUYORUM SİZE?......
BİZ BİNBİR FELAKET HELAKETİN BİRBİRİNİ TAKİP ETTİĞİ SON ASIRLAR İÇİNDE, HZ. MUHAMMED (S.A.S)'E SAYGININ YIKILDIĞI SON ASIRLAR İÇİNDE, İKİ ÜÇ ASIRDAN BU YANA, BÜTÜN FELAKETKERİ GÇZLERİMİZLE GÖRDÜK, MÜŞAHEDE ETTİK, PEK ÇOĞUNUN İÇİNDE BULUNDUK. FAKAT BUNUNLA BERABER AYNI DUYARLILIĞI GÖSTERMEDİK. RABBİM BİZE UYANIKLIK İHSAN EYLESİN, AHİR ZAMANDA DİNİ MÜBİNİ İSLAM'IN PAYİDARLIĞI MEVZUUNDA GEREKLİ OLAN ŞEYLERLE BİZİ SERFİRAZ KILSIN. AZİZ MÜSLÜMAN RESUL-Ü EKREM'İN GERİDE BIRAKTIĞI ŞEYLERE SAYGILI OLACAĞIZ.
M.F. GÜLEN