Ramazan Aç Kal(k)makmıdır ?

Mübarek Ramazan Ayı Çoğumuzda Böyle Bir Tepki Yaratır Ya Aç Kalırız Yada Aç Kalkarız Aslında İkisi de Değildir Kısmen Doğruluk Payı Varsada Değildir.


Bakara Suresi'ne göre Kur'an'ın İslam peygamberi Muhammed'e gönderilmesi Ramazan ayında başlamıştır ve bu ay içinde "oruç" tutmak Müslümanlara emredilmiştir. İlgili ayet şöyledir:


"O Ramazan ayı ki, insanları irşadı için, hak ile batılı ayırt eden, hidayet ve deliller halinde bulunan Kur'an onda indirildi. Onun için sizden her kim bu aya erişirse oruç tutsun. Kim de hasta veya yolculukta ise tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde kaza etsin. Allah size kolaylık diliyor, zorluk dilemiyor. Bir de o sayıyı tamamlamanızı ve size gösterdiği doğru yol üzere kendisini yüceltmenizi istiyor. Umulur ki, şükredesiniz!" (Bakara suresi 185. ayet)

Ramazan Orucu Bu Yıl 1 Eylüle Denk Geldi. Sıcakta Oruç Tutacaz Ama Olsun. Zaten Arapça kökenli bir sözcük olan "Ramazan", "Ramaza" (çok sıcak olma) kökünden gelir. Neyse Konuyu Hemen Toparlıyayım.

Ramazan Aç Kalmak Değil Nefsi Terbiye Etmektir Nefis Ancak Açlıkla Terbiye Olacağı İçin Aç Kalıyormuşsunuz Gibi Değilde Nefsi Terbiye Ediyormuşsunuz Gibi Düşünün Ki Selamete Varasınız.

Hayırlı Ramazanlar Dileğiyle…

M.Beşir PARLAKOĞLU