+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Ene'den Nahnu'ya

 1. #1
  Ehil Üye yakaza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  2.467

  Standart Ene'den Nahnu'ya

  Bir ben var bende, benden içeri; aşağıya hiç bakmaz yukarlarda gözleri
  Küçücük bir iş yapsa övünür durur, yaratmışcasına sanki alemi...

  Eşref-i mahlukat olan insanoğlu bir çok ayet olmasına ve şeksiz, gümânsız bir rehbere haiz olmasına karşılık zaman zaman öyle halete bürünüyor ki tabir-i caizse behimi davranışlar sergiliyor. Afâki ve enfusî tefekkürden uzak, imanından bîhaber ve yaşantısı hasbelkader olunca zaten sonuç da kaçınılmaz oluyor. Bir nutfeden, alakadan oluştuğunu bilmemezlikten gelip, acizliğini dile getirmekten haya etmesi gerçekleri kapatmasına yetmiyor oysa. Kendi mahdud ilmi, bilgisi, gücü, kuvveti ile yapabileceklerini ihata etmekten bile aciz olan insan herşeye gücü yeten Kadîr-i Zü'l-Celâl karşısında adeta bir şirk gösterisi yapmaktan da geri durmuyor zaman zaman. Binaenaleyh ümmetçiliği ömrünün her safhasına altın harflerle nakşeden Efendimiz'in bir ümmeti olduğunu da göğsünü gere gere haykırmaktadır. Bu ne tezat, bu ne vurdumduymazlık ya veyl!!!

  Zamanımızda ferdiyetçiliğin moda olduğunu, kişisel müstebit düşünmenin özgürlük olduğunu, aklın gerçeği görmek için biricik esas olduğunu savunanların sayısı da az değil malumunuz olduğu üzere. Enaniyet, egoizm veya enecilik adı ne olursa olsun müslüman kimliğini, karakterini taşıyan hiçbir insana münasib düşmemektedir. Bizler örümcek ağına tutulmuş bir av gibi olmamalı, beynimizdeki, gönlümüzdeki, dilimizdeki örümcek ağlarını yırtmalıyız. Siyasi, ideoloji vs gibi kisvelere bürünmüş cemaat değil de ayet-i kerimede buyrulduğu üzere "İçinizde iyiliği yayan/emreden ve kötülükten sakındıran bir topluluk/cemaat olsun" ikazına uyan bir cemaate müdahil olmayı Mevla hepimize nasib eylesin. İstek ve hevalarından dolayı ene ene diye bağırmaktan kurtulmayı, ferdiyet makamından cemiyyet makamına çıkabilmeyi, kardeşini kendine tercih edebilme gücünü ve azmini nasib eylesin, bu yolda hepimizi muzaffer ve muvaffak kılsın.

  Peki ama hiç mi ene demiyeceğiz, hiç mi benliğimiz ön plana çıkmayacak diye bir sual sorulursa ona da şu şekilde cevap veririz. Elbette kendimizi ön plana çıkaracağımız veya benliğimizi liderlik konumuna yükselteceğimiz anlarımız var ve var olacak. Mesela; hüsran anında ene, zafer anında nahnu, musibet anında ene, mükafat anında nahnu demeliyiz bir kardeşimizin başına felaket, sıkıntı geldiği vakit; kendi etti kendi buldu veya her koyun kendi bacağından asılır banane aman dememeliyiz aksine ben ne yapabilirim, ben ne kadar faydalı olabilirim diye uğraşmalıyız işte ene ene diye buralarda sancağı şevkle dalgalandırmalıyız. Canımız feda ashab biiznillah böyle saadet toplumu oluşturdular, bu şekilde örnek bir ümmet oldular, bundan dolayı muzaffer ve mukaddes oldular. Biz de bu nokta-i itibarla onları örnek almalı, saadet toplumunu ve layık bir ümmet iskeletini yeniden oluşturmalıyız, aksi halde enelerde boğulmaya devam ederiz ki bunun karşılığını hem dünya hem de ukbada çetin bir şekilde öderiz. Mevla iki cihanda da kazananlardan olmayı hepimize nasib eylesin, ayağımızı bu din üzere sabit kılsın, son nefesimizi hakiki bir mümin olarak vermeyi nasib-i müyesser eylesin.
  ALINTI

 2. #2
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Peki ama hiç mi ene demiyeceğiz, hiç mi benliğimiz ön plana çıkmayacak diye bir sual sorulursa ona da şu şekilde cevap veririz.
  Eğer desen: "Sen necisin, bu meşâhire karşı meydana çıkıyorsun? Sen, bir sinek gibi olup da kartalların uçmalarına karışıyorsun."
  Ben de derim ki, "Kur'ân gibi bir üstad-ı ezeliyem varken, dalâletâlûd felsefenin ve evhamâlûd aklın şâkirdleri olan o kartallara hakikat ve mârifet yolunda sinek kanadı kadar da kıymet vermeye mecbur değilim. Ben onlardan ne kadar aşağı isem, onların üstadı dahi, benim üstadımdan bin defa daha aşağıdır. Üstadımın himmetiyle, onları gark eden madde ayağımı da ıslatamadı. Evet, büyük bir padişahın onun kanununu ve evâmirini hâmil küçük bir neferi, küçük bir şâhın büyük bir müşirinden daha büyük işler görebilir."
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 3. #3
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  İşittim ki, diyorlar: "Said elli bin nefer kuvvetindedir...
  Eğer korkunuz mesleğimden ve Kur'ân'a ait dellâllığımdan ve kuvve-i mâneviye-i imaniyeden ise, elli bin nefer değil, yanlışsınız, meslek itibarıyla elli milyon kuvvetindeyim, haberiniz olsun! Çünkü, Kur'ân-ı Hakîmin kuvvetiyle, sizin dinsizleriniz dahil olduğu halde bütün Avrupa'ya meydan okuyorum. Bütün neşrettiğim envâr-ı imaniye ile, onların fünun-u müsbete ve tabiat dedikleri muhkem kalelerini zir ü zeber etmişim. Onların en büyük dinsiz filozoflarını hayvandan aşağı düşürmüşüm. Dinsizleriniz dahi içinde bulunan bütün Avrupa toplansa, Allah'ın tevfikiyle, beni o mesleğimin bir meselesinden geri çeviremezler, inşaallah mağlûp edemezler.
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 4. #4
  Müdakkik Üye ZÜMRÜT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Bulunduğu yer
  bılmem
  Yaş
  31
  Mesajlar
  651

  Standart

  duaya amin amin inş

  eyvallah saolun güzel faydalı paylaşımlardı

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ene'den Nahnu'ya
  By Ebu Rudeyha in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 15.04.08, 22:54

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0