+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 14

Konu: Herkes Kur'an Okuyordu Fakat Kimse Düşünmüyordu

 1. #1
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart Herkes Kur'an Okuyordu Fakat Kimse Düşünmüyordu

  Ne zaman Mescid-i Haram’a varsam, birçoklarını elinde Kur’an’la görüyordum. Hele Rükn-i Yemâni’ye bakan tarafta bulunan klimalı bölümün iki katı da özellikle keyfine düşkün yerliler tarafından tıka basa dolduruluyordu.
  Bunların hemen hepsi orada her direğin dibinde yığılı bulunan Mushaflara hücum edip, namaza kadar okuyorlardı.
  Özellikle ana dili Arapça olmayan insanlar her Arab’ın Kur’an’ı şıp diye anlayacağını zanneder. Yanlış. Ana dili Arapça olmak Kur’an ile ünsiyeti sadece kolaylaştırabilir, ama asla anlama garantisi sağlamaz. Bu avantajına karşılık bir de dezavantajı vardır: Ana dili Arapça olduğu için Kur’an’a karşı laubalilik. Malum, bilmeyen ve bilmediğini bilenin bir gün öğrenme şansı vardır. Ama bilmediği halde bildiğini sanan asla öğrenemez.
  Haclarımdan birindeydi. Kur’an okuyordum. Bir âyet geldi önüme. Âyetin ruha işleyen manasından dehşete düşmüştüm. Yanımdaki Arap olduğu her halinden belli olan genci denemek geçti içimden. Ona âyeti okuyup âyetteki “ya’şu” kelimesinin anlamını sordum. Anlamını ne yapacaksın der gibi baktı yüzüme. Bilip bilmediğini çıkaramadım. Bu zaten o kadar da önemli değildi. Vahim olan, onun Kur’an’ın anlama isteğini garipsemesiydi.
  Anlaşılan o da milyonlarca türdeşi gibi Kur’an’ı teberruken telaffuz edilip rafa kaldırılan bir “mukaddes eşya” olarak görüyordu. Bu olaydan sonra her seferinde insanların Kur’an’la ilişkilerini özel olarak gözlemeye başladım. Özellikle Haremeyn’e her gidişimde bu işe zaman ayırdım. Sürekli gözlemledim.
  Sonuç gerçekten vahimdi. İnsanlar Kur’an’a “kutsal eşya” muamelesi yapıyorlardı. Sevabına okuyorlar ve rafa kaldırıyorlardı. Kalpleri yalnızca Allah bilir. Fakat okuyanların yüzlerinde herhangi bir emareye rastlamadım.
  Okuma akışı içinde azap âyetinde hüzünlenen, rahmet âyetinde sevinçten ışıyan bir yüz mesela... Cennetten bahseden âyet gelince sürur yayılan, cehennemden bahseden âyet gelince kederini belli eden bir yüz...
  Manevi yaralarına, bireysel ve toplumsal hastalıklarına, duygusal ve düşünsel dertlerine dermanını Kur’an eczanesinde arayan...
  Zaten halinde ve tavrında Kur’an’dan eser yok. İşte ibretlik bir örnek: Harem’de Cuma kılınacak. İğne atsan düşmeyecek kadar kalabalık. Beyimiz iki bacağını da açabildiği kadar açıp kurulmuş. Hilafsız iki kişilik yere yayılmış. Arkadan sizin geldiğinizi fark edince gelip yanına oturmasın diye daha bir yayılıyor. Cemaat namaza kalkınca kendine bir yer bulma ümidiyle, insanlar dakikalarca ayakta bekliyorlar. Namaza kalkınca ben kendi yerimi ayakta uzun süre bekleyen iki delikanlıya verip, ön safta yayılan efendiden tüm özür ve nezaket kelimelerini sıralayarak izin istedim. Çirkin, kaba ve bedevice bir tavırla reddetti. “Namaz insanı her tür ahlâksızlıktan ve çirkinlikten alıkoyar” âyetini okuyup, “Birr ve takva budur” dedim. Yaklaşık bir saate yakın uğuna uğuna önümde Kur’an okuyan işte bu efendiydi.
  İçimden çok diledim; biri gelse, yerimi ona verip ben Cuma yerine öğle namazıyla yetinsem, acaba bu adamın yüreğinde insani bir duygu oluşturabilir miyim, diye. Ama gelmedi.
  Namaz kılmak kolay iş. Namazın maksadını hayatımızda gerçekleştirmek zor iş.
  Kur’an kıraat etmek kolay iş. Kur’anî ahlak ile donanmak zor, ama çok zor iş.
  Hacca gitmek kolay iş. Hacı olmak, Âdem gibi adam olmak zor iş.
  Kur’an’ın tefekkür, tedebbür, taakkul, tezekkür ve tefakkûh üzerinde neden bu kadar durduğu sanırım daha iyi anlaşılıyor.
  Boşuna demiyor Kur’an, “Onlar Kur’an üzerinde derin derin düşünmüyorlar mı?” diye.
  “Kur’an tak diye emir verir, mü’min şak diye yapar” mı diyeceksiniz. Eğer iş böyleyse, Kur’an üzerinde düşünme emri de neyin nesiydi? Belli ki iş böyle değil. Son sözü Kur’an söylesin: “Aklını kullanmayanları Allah pisliğe mahkûm eder.”

  arif çevikel

 2. #2
  Biz
  Biz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Yasaklı Üye Biz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1.668

  Standart

  "Kur'ân'ı tertîl ile, düşünerek oku." Müzemmil:4

 3. #3
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Tesekkürler...

 4. #4
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  sahabe ilk on ayeti alırmış hayatına tatbik edermiş sonra diğer on ayete geçermiş.biz maşallah saatte 180 km hızla gidiyoruz.kuran hayat tarzımız değil yüzünden tilavet olarak okuduğumuz bir nevi kutsal kitap olarak duruyor köşe başımızda

 5. #5
  Pürheves Ebû Dücâne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  262

  Standart

  Alıntı TURKUAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yanımdaki Arap olduğu her halinden belli olan genci denemek geçti içimden. Ona âyeti okuyup âyetteki “ya’şu” kelimesinin anlamını sordum. Anlamını ne yapacaksın der gibi baktı yüzüme. Bilip bilmediğini çıkaramadım. arif çevikel
  benzeri bi olay benim de başıma geldi, o olaydan sonra Kuran'ın manasını İslam alimlerinden öğrenmenin değerini daha iyi anladım:
  Arap olan bir arkadaşım vardı, kendisi değişik birçok Arap lehçesini konuşabilir, yani maharetli birisiydi bu konuda.Devamlı Arap ülkelerine de gidip gelir.
  Radyoda Kafirun suresi okunuyordu..Kendisine tercüme etmesini istedim..Biraz zorlanarak tercüme etmeye başladı.."leküm dünükum veliye din" ayetini öyle bi izah etti ki tam bir rezaletti.:"sizin dininiz de din, bizim ki de din, ikisi de hak; yani biz bizim dinimizi yaşayalım, siz kendi dininizi yaşayın" diye izah etti..
  Şimdi bu izahı yapan kişinin anadili arapça, ama hiç bi işe yaramadı..
  Allahü teala bizi İslam alimlerinin değerli ilimlerinden ayırmasın..Amin..
  "Korkaklıkta zillet, utanç; ileri atılmakta, izzet, şeref vardır. İnsan, korkaklık etse bile; kaderinden kaçamaz."

 6. #6
  Pürheves ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  257

  Standart

  Alıntı Ebû Dücâne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Radyoda Kafirun suresi okunuyordu..Kendisine tercüme etmesini istedim..

  Biraz zorlanarak tercüme etmeye başladı..

  "leküm dünükum veliye din" ayetini öyle bi izah etti ki tam bir rezaletti.:

  "sizin dininiz de din, bizim ki de din, ikisi de hak; yani biz bizim dinimizi yaşayalım, siz kendi dininizi yaşayın" diye izah etti..

  Şimdi bu izahı yapan kişinin anadili arapça, ama hiç bi işe yaramadı..
  Çok ilginç bir durum.
  " Sohbet sünnet-i müekkededir ; en az iki günde bir bu sünnet yerine getirilmeli... "

  Hace Alauddin ATTAR

 7. #7
  Gayyur Asrisaadete-Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu yer
  Yalova
  Yaş
  30
  Mesajlar
  81

  Standart

  Çok yerinde bir konuya değinmişsiniz Allah razı olsun

  Ömür kısa. Kendine GEL!...


 8. #8
  Pürheves ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  257

  Standart

  Alıntı TURKUAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Ne zaman Mescid-i Haram’a varsam, birçoklarını elinde Kur’an’la görüyordum.

  Hele Rükn-i Yemâni’ye bakan tarafta bulunan klimalı bölümün iki katı da özellikle keyfine düşkün yerliler tarafından tıka basa dolduruluyordu.

  Bunların hemen hepsi orada her direğin dibinde yığılı bulunan Mushaflara hücum edip, namaza kadar okuyorlardı.  arif çevikel

  Kim bu Arif Çevikel ? Bilen var mı ?
  " Sohbet sünnet-i müekkededir ; en az iki günde bir bu sünnet yerine getirilmeli... "

  Hace Alauddin ATTAR

 9. #9
  Müdakkik Üye mevlanahalid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  633

  Standart

  Kuran RAB cadır. Yani manalarını Allah bilir. Her yüzyılda gençliğini korur. Kıymeti artar. Şu anki arapca Kuranı tefsir edemez. Yani bir arap kuranı okurken anlayamaz. İlmi arapçası olması lazım. Yani medrese eğitimi alması lazım.

  Birde bardağın dolusunu görmek lazım. O kadar zengin arap sefahat ve eğlenceye dalmak yerine Mescidi Haramda Allaha Secde ediyor. Farz namazını kılıyor. Ahirzamandayız. Birde kardeşim adamların hayatından parça olmuş Mescidi Haram. Onsuz yaşayamıyorlar. Sahip çıkıyorlar. Ülfet peyda etmişler.

  Şimdi biz şu gerçeği anlamamız lazım. Elimizde eleştiriye vakit yok ki. Risale-i Nurları tanıtmalı ve sımsıkı sarılmalarını sağlamalıyız. Onun yerine eleştiri yapmak ve lakap takıp köşeye oturmak yakışmaz bize.

  Birde İslam ülkelerine eleştiri yapılıyor. Pakistana eleştiri yapılmış. Şimdi arabistana. Bunu yapanlar neyi amaçlayabilir. Tabiki İttihadı İslamı kırmak ve Yeis. ümitsizlik. Hutbe-i Şamiyeyi okuyan ve anlayan gerçekleri KOnuşur. Kendi yorumlarını ittihadı parçalayıcı tarzda konuşması bize yakışmaz.

 10. #10
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  kuranın mucizeliği insanın karmaşıklığı ve bilinmezliği karşısında açığa çıkıyor,bütün bir hayata bireysel yapıdan hayatın her alanına hitap ediyor,çünki o yönetmeye kalktığı toplumun tüm fertlerini mutlu kılamayan bir siyasetçinin,ekonomi alanında hayatın problemleriyle baş edemeyen ve hergün bir başka problem karşısında çaresiz kalan kıvranan bie ekonomistin,gelecek nesiller yetiştirmeye çalışan fakat yetiştirdiği çocuğun bir süre sonra nasıl olacağını dahi bilemeyen bir pedagoğun,insanı tanımaya çalışırken tam anlamıyla bilinmezliğe düşen bir pskoloğun,kitabı değil o hayatıda hayatın mensuplarınıda geçmişide geleceğide yaratan Allahın kitabı...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Herkes, Birisi, Herhangi Biri ve Hiç Kimse
  By Hümâ Sultan in forum Edebiyat
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21.06.14, 23:47
 2. Fakat bir şart ile...
  By fanidünya... in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02.03.14, 13:52
 3. "Herkes Gibi" ya da "Hiç Kimse"...
  By BiRDüNYaUMuT in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.11.13, 16:59
 4. "Herkes Gibi" ya da "Hiç Kimse"...
  By BiRDüNYaUMuT in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.05.13, 22:21
 5. Üstad Hazretleri Kitapları Nasıl Okuyordu?
  By ehulacayip in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07.02.08, 11:09

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0